Aspirynki! czyli o Tulipanowej Gorączce

13/09/2017

Kostium uwiera czyli czego nie lubię w filmach kostiumowych

13/09/2017

Cudowne dziecko trzech matek czyli powitajcie Czytu Czytu – podcast o książkach

13/09/2017

Kochani oto nadszedł dzień, kiedy czas ujawnić dokładnie w szczegółach i otwarcie co też takiego ostatnio zwierz dla was szykował. A szykował cudowną nowość, wspaniałość i radość. Czyli nowiutki podcast. O książkach. Przed państwem „Czytu- Czytu”. Najnowsze dziecko Zwierza, a właściwie trzech matek w tym Zwierza.

Jak wszystkie dobre pomysły także ten zrodził się zupełnie spontanicznie. Kiedy jakiś czas temu w gronie zaprzyjaźnionych podcasterów rozmawialiśmy o założeniu Podsłuchane, padł pomysł by obok podcastów o filmach, komiksach i grach powstał podcast o książkach. Pomysł padł w rozmowie mimochodem, trochę jako żart ale  zanim się zorientowałyśmy – Zwierz, Magdalena Adamus (Megu z Catus Geekus) i Marta Weronika Najman (Oceansoul) siedziałyśmy planując a potem nagrywając nasz pierwszy odcinek najprawdziwszego podcastu poświęconego literaturze. Cóż, kiedy wpadnie się na dobry pomysł, nie ma co zwlekać trzeba jak najszybciej przystąpić do realizacji.

 

Cudne logo Czytu Czytu zaprojektował oczywiście Paweł Opydo. Zwierz osobiście jest w nim zakochany. Tzn. w logo nie w Pawle.

Dla Zwierza ten projekt jest o tyle ważny że wypełnia pewną lukę w działalności kulturalnej zwierza. Jak dobrze wiecie staram się pisać o wszystkim co oglądam (no prawie wszystkim) ale poza okazjonalnymi recenzjami komiksów, książki pojawiają się na blogu rzadko. To świadoma decyzja, wynikająca z przekonania, że blogosfera książkowa jest osobnym, ciekawym ale jednak nie moim środowiskiem. Zresztą na pisanie o książkach zabrakłoby pewnie miejsca przy wszystkich refleksjach filmowo – serialowych, które dręczą zwierza. Jednocześnie jednak, wiem, że jesteście czytelnikami i słuchaczami bardzo „książkowymi” i trochę wam opinii zwierza w tej materii brakuje. W wynikach ankiety czytelników, sprzed roku na pytanie o czym byście chcieli jeszcze poczytać zdanie „o książkach” padało najwięcej razy.

 

Obok takiego tytułu książki nie mogłyśmy przejść obojętnie

Jednocześnie dla zwierza książki to coś o czym zawsze się sporo mówiło. W domu zwierza panował zwyczaj omawiania i streszczania świeżo przeczytanych powieści, zaś dyskusje o literaturze niekiedy przebiegały podobnie jak w większości domów dyskusje o polityce. Do tego jak wiecie zwierz jest dzieckiem nałogowej czytelniczki, wychowanym w domu gdzie w sumie prawie całe życie kręciło się wokół książek. Z takim przygotowaniem po prostu nie sposób nie czuć potrzeby rozmów o literaturze. No i tu pojawia się właśnie podcast jako miejsce idealne. Zwłaszcza, że towarzyszą mi doskonałe rozmówczynie – obie blogerki (choć jeden blog leży odłogiem), obie zagorzałe czytelniczki, które dużo o książkach piszą. Do tego po prostu fajne, inteligentne i przesympatyczne dziewczyny, moje dobre znajome. Innymi słowy – skład idealny. Jak jeszcze dorzucimy, że każda z nas ma trochę inne doświadczenie, inne wykształcenie i inną pracę to właściwie o więcej nie można prosić.

 

Czytu czytu nie będzie podcastem z recenzjami książek. Będzie podcastem gdzie recenzje książek będą się pojawiały obok odcinków poświęconych innym tematom i zagadnieniom. Mamy zamiar mówić o czytelniczych przyzwyczajeniach, o aferach w świecie książki, o popularnych tropach w literaturze, o autorach, o wydawcach. O wszystkim co związane ze światem książki. Chcemy po prostu pogadać o literaturze, a nie tylko podpowiadać wam kolejne lektury. Choć nie przejmujcie się, na to też znajdzie się w każdym odcinku trochę miejsca. Chwilowo odcinki będą krótsze – mniej niż godzinne, ale wiecie jak to jest – jedno sobie obiecujemy, co innego ostatecznie wychodzi. Musicie pogodzić się z tym, że w przypadku każdego zaczynające swoje działanie podcastu trochę czasu minie zanim znajdziemy idealną formułę. Kto lubi Zombie vs Zwierz ten wie, że i z Pawłem musiałam się trochę dotrzeć zanim zamieniliśmy się w dream team. A dziś? Dziś mamy dla was pierwszy odcinek. Dziecko naszego małego szaleństwa (przynajmniej ze strony Zwierza – drugi podcast!). Omawiamy w nim powieść „Milion odsłon Tash”. Książka należy do nurtu Young Adult, ale nas zafascynowała głównie ze względu na obecność wątków internetowej sławy. Sami rozumiecie, że porządne blogerki nie mogą przejść obojętnie wobec takiej pozycji.  Mamy nadzieję, że ten odcinek wam się spodoba i wrócicie w przyszłą środę, kiedy pojawi się kolejny. Odcinki mają się bowiem pojawiać, co tydzień właśnie w środę. Dla zainteresowanych zwierz od razu mówi – nie będzie z tym odcinkiem tak jak z Zombie vs Zwierz który „zabiera” jeden wpis w tygodniu, choć oczywiście zwierz będzie promował Czytu Czytu jak tylko może.

 

Na koniec prośba – jeśli wam się podcast spodobał, dajcie nam znać. Jeśli wam się nie spodobał – powiedzcie co wam się nie podobało (ale delikatnie, dopiero zaczynamy i jeszcze nie wszystko może nam wychodzić), jeśli macie pomysły na książki czy odcinki – czekamy w napięciu, jeśli chcecie nas polubić na FB – też nie pogardzimy takim znakiem zaufania – zresztą nasza strona to najlepsze miejsce do śledzenia informacji o podcaście i naszych książkowych obsesjach. Poniżej macie wszystkie informacje:

Mail: czytuczytu@podsluchane.pl

Fanpage: https://www.facebook.com/czytuczytu/

Strona internetowa: http://www.podsluchane.pl/czytuczytu/

Kanał Podsłuchane na YT: https://www.youtube.com/podsluchane

Fanpage Podsłuchane: https://www.facebook.com/podsluchanepl

PS: Wiecie co Zwierz bardzo wiele robi w sieci i czasem czuje się zmęczony i ma wrażenie że już nic ciekawego go w życiu internetowym nie czeka. A potem zaczyna nowy projekt taki jak Czytu- Czytu i dochodzi do wniosku, że jedyne czego potrzebował to po prostu jeszcze więcej pracy!

PS2: Mnóstwo osób pytało zwierza skąd kubeczki w nagłówku. Kubeczki można dostać na stronie OtherTees. Zwierz kupił je z miłości do książek ale jeśli też byście takie chcieli to zwierz z całego serca poleca wejść do sklepu przez banner który wisi na stronie głównej bloga po prawej stronie. Zwierz dostaje kilka groszy od waszych zakupów jeśli poczynicie je w ten sposób.

Brak interpunkcji we wpisie wynika z dysortografii Zwierza. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, zajrzyj do zakładki „Gdzie są przecinki”.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...