Zwierz kocha nienawidzić The Newsroom czyli kolejny sezon pogadanki o mediach

18/09/2013

Program przełożony czyli co nie gra w polskiej telewizji

18/09/2013

Historia jednego krawata czyli alternatywne dzieje mody w brytyjskiej kinematografii

18/09/2013
empty image
empty image

Hej

Dzisiejszy wpis jest nietypowy. Stanowi on, bowiem wynik niezwykle długich badań zwierza nad pewnym fenomenem. Owym fenomenem jest… (bębny, fanfary, piszczałki, kobzy itd.) kwestia pewnego krawata. Tak moi drodzy czytelnicy wasz dzielny zwierz dzięki swojemu niesamowitemu zmysłowi obserwacji odkrył, że od kilkudziesięciu lat brytyjskich aktorów obowiązuje noszenie jednego krawata! I to nie byle, jakiego krawata tylko dzierganego! Oto krótka ilustrowana historia tego zjawiska!

 

 

2013-04-18-02-50-04-pm-tie

  Uwaga to nie jest wpis o modzie. To jest wpis o tym co każdy brytyjski aktor ma w szafie. Oczywiście poza statuetką BAFTA

 

Zaczyna się wszystko pięćdziesiąt lat temu. Tak moi drodzy czytelnicy! Aż pół wieku w jednym krawacie (nie dajcie się zwieść, jeśli przechodził delikatnym przemianom). Kto się w nim pojawia? Oczywiście, że ON. Sam James Bond, który ma twarz Seana Connerego zaś na szyi? Tak zgadliście dziergany krawat. Czyż jakikolwiek brytyjski mężczyzna mógł przejść obojętnie wobec takiego sygnału? Oto wszyscy jak jeden mąż chwycili za porzucone druty swoich żon i jęli się dziergać krawaty by być Jak ON Bond James Bond.

Podobno są na świecie mężczyźni, którzy nie chcą być jak Bond. Potwierdzono, że prawie 80% z nich jest Bondem.

Kiedy Connery odchodził ze stanowiska, krawat odziedziczył jego następca George Lazenby. Jasne było, że Bond nadal musi chodzić w krawacie, który zapewne osobiście wydziergał mu Q (to by tłumaczyło, dlaczego tak długo utrzymał się w modzie). Każdy następny Bond będzie nosił taki drobno dziergany krawat, który jednak przechodzić będzie dziwne metamorfozy, by zalśnić srebrem na szyi Daniela Craiga.

Krawat jeszcze na planie filmów o Jamesie Bondzie – tu czarny  – to znaczy przed schowaniem jego krawatowości do sejfu

bond_on_set_preview1

Tu już powiewa srebrny dziergany (wedle wszystkich źródeł, nawet jeśli wydaje się być inaczej zrobiony) więc zapewne oryginalny jest w wypożyczeniu)

Być może Craig musi nosić srebrny dziergany krawat, ponieważ czarny zniknął z magazynów. Są dwa tropy. Jeden jest dość oczywisty. Co nie udało się rosyjskim szpiegom udało się amerykanom. I to nie byle, komu tylko samemu Paulowi Newmanowi, który ukradł krawat i zawiózł go do Stanów. Od tamtego czasu, widuje się niektórych amerykańskich aktorów w dzierganych czarnych krawatach, choć niektórzy twierdzą, że to tylko kopia.

PAUL NEWMAN A SON ARRIVEE A VENISE EN 1963

Tłumy witają Paula Newmana który powraca do Stanów ze skradzionym Anglikom krawatem

pobrane

Amerykanie jednak cały czas twierdzili, że próbują jedynie odzyskać krawat, który z kolei Anglicy przejęli od Jamesa Deana

Leonardo DiCaprio bardzo płakał, że nie ma Oscara pozwolono mu więc na pocieszenie założyć słynny zagarnięty Brytyjczykom krawat

 

Prawdziwy czarny krawat wciąż jest, bowiem na terenie Wielkiej Brytanii. Trzymany pod kluczem prawdopodobnie nigdy nie przyciągnąłby uwagi mediów, gdyby nie brak rozwagi dwóch zatrudnionych przez BBC Aktorów. Tak ignorując wszelkie zasady bezpieczeństwa nakazujące ukrywanie przed resztą świata istnienia jedynego czarnego dzierganego krawata zarówno Martin Freeman jak i Benedict Cumberbatch pojawili się w nim w niedługim odstępie czasu. Wtedy było już jasne- krawat oryginalny wcale nie został wywieziony za granicę, ale pozostaje na terytorium Wielkiej Brytanii.

HOLLYWOOD, CA - DECEMBER 02: Actor Martin Freeman attends the premiere of Warner Bros' "The Hobbit: The Desolation Of Smaug" at TCL Chinese Theatre on December 2, 2013 in Hollywood, California. (Photo by Mark Davis/Getty Images)

Nierozważny duet –  najczęściej pojawiający się w dzierganym krawacie aktor w Wielkiej Brytanii Martin Freeman…

Oraz Benedict Cumberbatch, który nie powstrzymał się i założył dziergany krawat na znakomitą sesję zdjęciową (i nie tylko!) co ułatwiło odkrycie, że wszyscy aktorzy angielscy chodzą w jednym krawacie.

Od tego momentu zaczęto się lepiej przyglądać wędrówkom krawata. Dość często udało się go dostrzec na aktorach związanych z BBC, które najwyraźniej ma pieczę nad skarbem mody męskiej. Na przykład w ostatnim tygodniu wypożyczono go Colinowi Firthowi, ale wysłano Cumberbatcha, co by go pilnował (krawat nie może zginąć!). Na większe imprezy wypożycza się go też od czasu do czasu Irlandczykom, ale muszą obiecać, że nie zaleją go piwem i nie podpalą na znak protestu. Za to Gary Oldman nawet nie musi nikogo pytać może sobie tak po prostu krawat wziąć. Niektórzy aktorzy, którzy bardzo pragną założyć dziergany krawat wtedy, gdy oryginał jest zajęty decydują się na dramatyczne kroki i na przykład zamawiają sobie dziergany krawat u znanego projektanta i pojawiają się w nim mając nadzieje, że nikt nie zauważy, że lekko różni się od oryginału. My jednak zauważamy, ale wybaczamy (głownie ze względu na sympatię do aktora).

ea708254ca74ac72e1c00425a1d63935

Colin Firth rzecz jasna dostał bezcenny krawat na cały wieczór

Ponieważ Fassbender jest Irlandczykiem (i to niemieckiego pochodzenia) musiał podpisać aż pięć papierków zanim wydano mu krawat

Z kolei Gary Oldman jest tak dobrym aktorem, że ma prawo nosić krawat kiedy chce

Jude-Law-In-Tom-Ford-‘Side-Effects’-New-York-Premiere

Jude Law strasznie chciał założyć krawat na premierę jednego ze swoich filmów. Ponieważ krawat był zajęty Jude Założył dziergany krawat od projektanta ale prawie się liczy

Zachęca się także młode pokolenie by nie bało się nawiązywać do tradycji przodków krawaciarstwa. Młode pokolenie przyjęło wyzwanie i szturmem ruszyło wiązać sobie krawat wokół czyi. Od Eddiego Redmayne po Daniela Radcliffe’a nowe pokolenie brytyjskich aktorów dumnie prezentuje narodowy skarb krawatowy. Niektórym taki krawat podoba się do tego stopnia, że występują w nim więcej niż raz. Jest to dowód, że poważnie myślą o staniu się twarzą brytyjskiej kinematografii. Jeśli aktor nie czuje się jednak wystarczająco pewnie w krawacie czarnym może wystąpić w krawacie gładkim o nieco innym kolorze (w przypadku Matta Smitha odmówiono wypożyczenia krawata czarnego z obawy, że aktor go pewnie zgubi).

Robert Pattinson ma prawo do czarnego krawata jako jeden z najlepiej rozpoznawanych brytyjskich aktorów za granicą

Z kolei Daniel Radcliffe bardzo wcześnie zdobył prawo do pokazywania się w krawacie jako Harry Potter

 

Z kolei dopiero po występie w X-menach na czarny krawat zasłużył Nicolas Hoult 

 

tumblr_nju229EG5l1tv0w9uo1_1280

 

Oba zdjęciae nie pozostawiają wątpliwości, ze Tom Hiddleston pragnie podbić świat – dlaczego pojawiałby się tak często w Krawacie?

 

 

Akurat na tej imprezie Eddie który jest jednym z najlepiej ubranych aktorów w biznesie potrzebował nieco jaśniejszego dzierganego krawata – krawat więc się na jego prośbę rozjaśnił

Matt złożył podanie o wydanie czarnego krawata ale powiedziano mu, że dopóki  budzi lęk swoimi nieskoordynowanymi ruchami może nosić tylko granatowy.

Nie jest do końca wiadomo, z czego to wynika, ale istnieje tradycja, że brytyjski aktor grający w serialu zagranicznym, kręconym na przykład na potrzeby amerykańskiej stacji telewizyjnej, nie zakłada czarnego dzierganego krawata (ten jest zarezerwowany dla aktorów kina brytyjskiego i dla tych kilku złodziejskich amerykanów, którzy myślą, że mają oryginał) tylko pokornie nosi dziergany krawat w innym kolorze/wzorze – wskazując, że doskonale zdaje sobie sprawę, iż powinien wrócić do kraju i przyczynić się do wielkości rodzimej kinematografii. To taki krawat lekkiego wstydu, że pracuje się za granicą.

 

Zarówno Ed Westwick jak i Kit Harington wiedzą, że jako aktorzy występujący w serialach innych stacji niż BBC nie mają prawa do dzierganego krawata, którego nie można nosić pracując wyłącznie za granicą.

 

Dziergane krawaty w kolorze bordowym mają prawo natomiast nosić aktorzy, którzy poza graniem trudnią się także np. pisaniem scenariuszy czy reżyserią – tu dwa przykład – Marka Gatissa i Kennetha Branagha, którzy swoją pracą po obu stronach kamery zasłużyli na krawat bordowy:

 

890af58c0a17e2da445a46ee4736f20e

Wśród Brytyjczyków trwają spory czy noszenie bordowego dzierganego krawata nie powinno natychmiast oznaczać przyznanie szlachectwa. Nadając Branaghowi tytuł Sir królowa jasno wypowiedziała się w tej kwestii.

 

Oczywiście fakt, że Brytyjczycy mają ograniczoną garderobę jest powszechnie znany. Co rusz można natrafić na przypadki, kiedy dwóch aktorów nosi te same ubrania. Wszystko, dlatego, że ta naprawdę brytyjscy aktorzy nie mają prawa sami kupować sobie ubrań – wszystko za nich kupuje BBC i potem rozdaje potrzebującym. To, dlatego, czasem zdarza się, że ubrania, które widzimy w serialach potem widzimy na prywatnych zdjęciach aktorów. Bo musicie wiedzieć, że każdy aktor podpisujący umowę z BBC zobowiązuje się oddać stacji telewizyjnej całe swoje życie plus władzę nad wyborem garderoby, prawo do nadawanie imion dzieciom oraz veto przy wyborze żony. To ciężkie warunki, ale opłacają się aktorem, pragnącym zrobić karierę po drugiej stronie Kanału.  Jednak tylko najlepsi obserwatorzy kultury brytyjskiej dostrzegą ten fakt.  Zwierz nie wie, co się z nimi dzieje, ale na wszelki wypadek skończy tu swój wywód zanim wpadną odziani w czarne krawaty agenci jej królewskiej mości i zaaresztują zwierza.

Oczywiście nie ma wątpliwości, kto te wszystkie krawaty Brytyjczykom wydziergał.

Ps: Żadna z podanych tu informacji nie jest prawdziwa poza tym, że rzeczywiście James Bond pojawia się w filmach w dzierganym krawacie od czasów Seana Connerego oraz, że rzeczywiście brytyjscy aktorzy mają zaskakująco często taki sam krawat.

Ps2: To wpis z cyklu „nie śpię piszę referat” takie wpisy pisze się szybko, bo wystarczy mieć ilustracje. W cyklu planowany jest jeszcze wpis o tym, że każdy ma zdjęcie w wannie.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...