Home Ogólnie W tych niefortunnych czasach czyli zwierz o drugim sezonie “Serii niefortunnych zdarzeń”

W tych niefortunnych czasach czyli zwierz o drugim sezonie “Serii niefortunnych zdarzeń”

autor Zwierz
W tych niefortunnych czasach czyli zwierz o drugim sezonie “Serii niefortunnych zdarzeń”

To bard­zo dzi­wne uczu­cie kiedy człowiek zasi­a­da do drugiego sezonu seri­alu i po paru odcinkach ori­en­tu­je się, że choć ma do czynienia z pro­dukcją, która cią­gle pow­tarza te same schematy, to jakoś w ciągu ostat­nich miesię­cy nabrały one zupełnie innego wydźwięku. I tak na dru­gi sezon „Serii Niefor­tun­nych Zdarzeń patrzy się trud­no”. I to niekoniecznie dlat­ego, że sama czołówka mówi „Look Away”.

Pier­wszy sezon his­torii nieszczęśli­wego rodzeńst­wa Baude­laire kon­cen­trował się w dużym stop­niu na pokazy­wa­niu nam niekom­pe­tencji kole­jnych opiekunów do których trafi­ały sieroty. Dorośli w tych książkach szy­bko okazy­wali się niekom­pe­tent­ni, niepo­rad­ni albo po pros­tu źli. Ten motyw dalej się utrzy­mu­je (doskonale widać to w pier­wszych odcinkach w których nasi bohaterowie trafi­a­ją do szkoły śred­niej z bard­zo niekom­pe­tent­nym wicedyrek­torem) ale na pier­wszy plan wysuwa się coś zupełnie innego. To jak niesamowicie łat­wo manip­u­lować tłumem. A manip­u­lu­je nie kto inny jak nasze uoso­bi­e­nie zła – Hra­bia Olaf.

Właś­ci­wie każdy odcinek pokazu­je nam jak łat­wo rozbudz­ić emoc­je więk­szej grupy osób, jak zmusić ją do zmi­any decyzji, bądź okru­cieńst­wa. Ser­i­al prezen­tu­je nam cały wach­larz mech­a­nizmów – od wspól­nego kibi­cow­a­nia w cza­sie zawodów sportowych (gdzie mówi się nam kto jest nasz a kto jest nie nasz), przez upor­czy­we gonie­nie za modą (która wyz­nacza co toleru­je­my a co wyda­je się nam passe), pod­dawanie się presji praw wyz­nac­zonych przez starszyznę (które to prawa zazwyczaj  zakazu­ją czegoś, nie poda­jąc na to bard­zo dobrych przy­czyn), po krwawą rządzę jaką budzi w tłu­mie rozry­wka. Te wszys­tkie mech­a­nizmy wyko­rzys­tu­je hra­bia Olaf, choć niekoniecznie musi je wywoły­wać, mieszkań­cy dzi­wnego prze­jaskraw­ionego świa­ta, który zamieszku­je rodzeńst­wo Baude­laire sami im się chęt­nie pod­da­ją. Ser­i­al pozostaw­ia człowieka z bard­zo niemiłym uczu­ciem – manip­u­lac­ja ludź­mi jest pros­ta, i jest więcej niż jed­no pole na którym sprawny znaw­ca ludz­kich żądz i umysłów może się popisać. A wcześniej czy później cier­pieć będą ci których – niekiedy zupełnie arbi­tral­nie społeczność uzna za nie swoich, nie mod­nych, dzi­wnych i obcych.

 

Ten przekaz łączy się dodatkowo z wyraźną niechę­cią auto­ra powieś­ci (a zan­im autorów seri­alu) do admin­is­tracji. Choć admin­is­trac­ja i papirolo­gia może być wspani­ała to jed­nocześnie – łat­wo jej zacząć funkcjonować jako osob­ny byt – który niewiele ma wspól­nego z rzeczy­wis­toś­cią. Zresztą ponown­ie to trochę motyw prze­wod­ni seri­alu – w którym rzeczy zaczy­na­ją żyć włas­nym życiem niekoniecznie mając swój pier­wot­ny cel. Radośni wolon­tar­iusze śpiewa­ją chorym, by im pomóc dojść do zdrowia, ale … tylko śpiewa­ją, nie podadzą nawet szk­lan­ki wody. Gru­pa cyrkowych dzi­wadeł, uzna­je się za dzi­wadła tylko dlat­ego, że przyp­isano im taką rolę, z której nie umieją się wyr­wać. W budynku jest win­da ale nikt z niej nie korzys­ta bo to nie modne. W szkole jest bib­liote­ka ale otwarta tylko przez dziesięć min­ut.  Świat pełen jest rzeczy i ludzi pozbaw­ionych swo­jej funkcji. Nic nie może być tym czym jest bo gdzieś po drodze funkc­ja odczepiła się celu, ist­nie­nie od przez­naczenia. Wprowadze­nie tego moty­wu jest z jed­nej strony śmieszne, z drugiej męczące. Ale też zmusza człowieka do myśle­nia o tym wszys­tkim co w real­nym świecie nie chce dzi­ałać – co w jak­iś sposób się zaci­na, i zmusza nas szuka­nia innego rozwiąza­nia niż to logiczne.

 

Może to brzmieć dzi­wnie – ale ser­i­al który w sum­ie opiera się na dość prostym schema­cie, w którym dzieci non stop unika­ją stras­zli­wego losu (choć niekoniecznie unika­ją go ich opiekunowie) i stara­ją się dowiedzieć – co tak naprawdę stało się z ich rodzi­ca­mi – jest jed­ną z lep­szych eduka­cyjnych pro­dukcji jaką Zwierz widzi­ał od daw­na. Głównie dlat­ego, że zło nie tri­um­fu­je w nim dlat­ego, że jest inteligent­niejsze (zde­cy­dowanie nie moż­na powiedzieć by hra­bia Olaf był geniuszem) ale dlat­ego, że doskonale manip­u­lu­je tłumem. W końcu główny bohater jest aktorem – może marnym, ale wystar­cza­ją­co dobrym by wiedzieć jak zabaw­ić wid­own­ię. A nic nie bawi bardziej niż jak­iś lincz, oglą­danie okrut­nego spek­tak­lu, czy wyśmiewanie osób postaw­ionych pod ścianą. Hra­bia Olaf jest sil­ny okru­cieńst­wem tłu­mu. Częs­to bezmyśl­nie podąża­jącego za tą wer­sją wydarzeń czy tą wiz­ją świa­ta która mu najbardziej odpowia­da. Sam nie musi się nawet bard­zo starać — te mech­a­nizmy są już w społecznoś­ci­ach do których trafi­a­ją nasi bohaterowie. W niewielkim miasteczku, które wygna każdego nie przestrze­ga­jącego zasad, w miejs­kich eli­tach opę­tanych wiz­ją podąża­nia za wszys­tkim co modne i naty­ch­mi­as­towego odrzu­ca­nia tego co niemodne.

 

Hra­bia Olaf w pier­wszym sezonie dzi­ałał przede wszys­tkim wyko­rzys­tu­jąc fakt, że dorośli nie wierzą dzieciom. W drugim sezonie mamy nato­mi­ast schemat — dorośli wierzą w to co chcą wierzyć. A najczęś­ciej wierzą — w niezbyt poparte fak­ta­mi, snute na domysłach i poszuki­wa­niu sen­sacji doniesienia pra­sowe. Dla naszych bohaterów nie mniej niebez­pieczne od hra­biego Olafa i jego trupy są doniesienia docier­a­jącego abso­lut­nie wszędzie dzi­en­ni­ka prowad­zonego przez ludzi, którzy są abso­lut­nie pewni że co jak co ale sen­sację i zbrod­nię ich czytel­ni­cy pokocha­ją. Nie trud­no dostrzec  w tym zarówno satyrę jak i ostrzeże­nie — przed tym jak pros­to dzi­ała­ją w naszym społeczeńst­wie pewne mech­a­nizmy. Pod tym wzglę­dem dru­gi sezon jest zde­cy­dowanie bardziej osad­zony w komen­tarzu społecznym niż pier­wszy. A jed­nocześnie — niewiele zmienia w sto­sunku do ory­gi­nal­nego schematu. Warto jeszcze dodać że ostat­nie dwa odcin­ki które roz­gry­wa­ją się w takim trady­cyjnym cyrku — gdzie jest pokaz “dzi­wadeł”, jest jed­nym z lep­szych komen­tarzy do tego — kto właś­ci­wie jest w społeczeńst­wie dzi­wadłem i jak łat­wo wmówić ludziom tożsamość w której waż­na jest tylko ich inność — częs­to — wcale nie tak znaczą­ca jak­by społeczeńst­wo chci­ało ją postrze­gać. Plus jak ktoś ład­nie stwierdz­ił — to doskon­ała erra­ta do polukrowanego “Króla Rozrywki”.

 

Choć wszyscy w tym seri­alu zapew­ni­a­ją nas że nie zobaczymy ani odrobiny szczęś­cia i żad­nego promy­ka radoś­ci, to jed­nak  ser­i­al dość wyraźnie odpowia­da na pytanie — co w takich strasznych cza­sach i wśród takich strasznych ludzi począć? Otóż w drugim sezonie nieco lep­iej poz­na­je­my tajem­niczą grupę zaan­gażowanych dorosłych, gotowych na to by jed­nak coś robić. Ser­i­al mówi jas­no — aby  prze­ci­w­staw­ić się złu potrze­bu­je­my dziel­nych, oczy­tanych ludzi, którzy nawet w ponurych i bez­nadziejnych cza­sach pozostaną wierni swoim zasadom moral­nym. Aż tyle i tylko tyle. Nie jest łat­wo takich ludzi znaleźć, ale jed­nocześnie — w świecie seri­alu mogą oni więcej — bo opier­a­ją się na wiedzy, rozsąd­ku, pomysłowoś­ci i przeko­na­niu, że postępu­ją słusznie. Inna sprawa — ser­i­al zawsze sta­je po stron­ie wiedzy ważniejszej od igno­rancji i każe rozglą­dać się za ludź­mi, którzy  po przy­by­ciu na jakieś miejsce przede wszys­tkim szuka­ją bib­liote­ki. Przy czym bardziej niż jako pochwałę jakiegoś sno­biz­mu należy w tym przede wszys­tkim szukać umiłowa­nia wiedzy i niechę­ci do pop­u­larnoś­ci wynika­jącej tylko z tego że coś jest miłe urocze i ładne.

 

 

Ser­i­al w swoim drugim sezonie po raz pier­wszy każe też bohaterom pod­jąć nie łatwy wybór moral­ny — czy jeśli ktoś obdarzył nas zau­faniem a jed­nocześnie stoi na drodze do poz­na­nia prawdy — to czy moż­na uciec się do nieucz­ci­woś­ci  i oszust­wa? To ciekawy i niekoniecznie częs­to spo­tykany wątek w fil­mach tego typu, gdzie bohaterowie nie tylko są postaw­ieni przed wyborem moral­nym a jed­nocześnie — ponieważ to taki a nie inny ser­i­al — niekoniecznie zatri­um­fu­je praw­domówność, pra­wość itp. To całkiem wyzwala­jące kiedy obser­wu­je­my świat w którym tylko do pewnego stop­nia cokol­wiek może się dobrze skończyć. A najczęś­ciej może się skończyć źle. Bo jest pewien urok w złych zakończeni­ach i nieu­danych planach. Oczy­wiś­cie tylko w pewnych grani­cach — raczej dzieci nie zginą — bo to było­by przekrocze­nie pewnej grani­cy rozry­w­ki. Ale niekoniecznie przeży­je każdy dorosły. Trochę jak w Grze o Tron — kiedy odkry­jesz że nie wszyscy są bez­piecznie oglą­da się ciekawiej.

 

 

Jak wiedzą wszyscy którzy rzu­cili okiem na Ser­ię Niefor­tun­nych Zdarzeń — jest to ser­i­al wielkiej urody. Stwor­zony przez auto­ra ale też przez twór­ców seri­alu świat, jest dzi­wny, wypac­zony i jak­iś taki obok naszej rzeczy­wis­toś­ci. Jedne z najlep­szych odcinków seri­alu roz­gry­wa­ją się w dzi­wnym, zru­jnowanym (ale funkcjonu­ją­cym) szpi­talu na samym środ­ku pustkowia. Ta wiz­ja wielkiego gmaszys­ka postaw­ionego zupełnie nigdzie jest cud­own­ie niepoko­ją­ca. Do tego jak w poprzed­nim sezonie zna­jdziemy sporo artów, naw­iązań i przełamy­wa­nia czwartej strony. Dlat­ego np. w sce­nach w cyrku na wid­owni zasiądzie mąż Neila Patric­ka Har­risa z jego dzieć­mi (które są urocze i mają role mówione!), zaś  kil­ka razy kiedy ktoś wspom­ni o telewiz­ji czy oglą­da­nia pro­dukcji na plat­for­ma­ch streamin­gowych — spo­jrzy pros­to w oko kamery. Całość jest przy tym cud­own­ie spój­na — to znaczy, zachowanie bohaterów, świat w którym funkcjonu­ją, kole­jne miejs­ca do których trafi­a­ją, wszys­tko tworzy wiz­ję bard­zo spójną i rozpoz­nawal­ną na pier­wszy rzut oka. Ponown­ie — kto widzi­ał Push­ing Daisies ten zna­jdzie tu dużo podob­nej estetyki.

 

Aktorsko dru­ga seria trzy­ma się równie dobrze co pier­wsza. Zwierz cieszy się, że aktorzy z trupy hra­biego Olafa dostali nieco więcej do zagra­nia bo to ciekawe i całkiem niebanalne posta­cie. Oczy­wiś­cie jak w poprzed­nich sezonach Neil Patrick Har­ris tratu­je ser­i­al trochę jak one man show, ale nie dzieje się to ze szkodą dla seri­alu bo całkiem utal­en­towany z niego człowiek. W drugim sezonie pojaw­ia się też Nathan Fil­lion i widać że doskonale bawi się swo­ją rolą — niemalże super­bo­hat­era. Poza tym jest w seri­alu sce­na w której wchodzi do pomieszczenia prze­brany za kow­bo­ju- to jest taki moment w którym każdy wiel­bi­ciel Fire­fly musi się uśmiech­nąć. Ogól­nie — zwierz wie, że sporo osób nie lubi tego seri­alu ale nie jest do koń­ca  w stanie zrozu­mieć dlaczego. Serio to dobrze zagrana, bard­zo ory­gi­nal­na w formie mądra his­to­ria. Rzeczy­wiś­cie miejs­ca­mi pow­tarzal­na ale to co może się wydać nużące fab­u­larnie nadra­bia entuz­jazmem aktorów i naprawdę cud­owną este­tyką. Nie mniej — rzeczy­wiś­cie może oglą­danie wszys­tkiego za jed­nym zamachem może być pewną prze­sadą — to znaczy, w tym sezonie kiedy Zwierz doszedł do piątego odcin­ka oglą­danego ciurkiem był nieco zmęc­zony. Ale jeśli zna­jdziemy siłę i będziemy oglą­dać nieco wol­niej to raczej są małe szanse by seans nas zmęczył. Serio bard­zo pole­cam bo to rzad­ki przy­padek kiedy dru­gi sezon seri­alu jest dokład­nie taki sam i zupełnie inny.

Ps: Zwierz idzie dziś na przed pre­mirowy pokaz Redy Play­er One. Jest bard­zo ciekawy czy zapała do fil­mu takim samym uczu­ciem jak do książ­ki. A nie była to płoną­ca pasja.

7 komentarzy
0

Powiązane wpisy

judi bola judi bola resmi terpercaya Slot Online Indonesia bdslot
slot
slot online
slot gacor
Situs sbobet resmi terpercaya. Daftar situs slot online gacor resmi terbaik. Agen situs judi bola resmi terpercaya. Situs idn poker online resmi. Agen situs idn poker online resmi terpercaya. Situs idn poker terpercaya.

Kunjungi Situs bandar bola online terpercaya dan terbesar se-Indonesia.

liga228 agen bola terbesar dan terpercaya yang menyediakan transaksi via deposit pulsa tanpa potongan.

situs idn poker terbesar di Indonesia.

List website idn poker terbaik. Daftar Nama Situs Judi Bola Resmi QQCuan
situs domino99 Indonesia https://probola.club/ Menyajikan live skor liga inggris
agen bola terpercaya bandar bola terbesar Slot online game slot terbaik agen slot online situs BandarQQ Online Agen judi bola terpercaya poker online