Home Ogólnie Smak kokosa czyli Zwierz ogląda MasterChef US

Smak kokosa czyli Zwierz ogląda MasterChef US

autor Zwierz
Smak kokosa czyli Zwierz ogląda MasterChef US

Ostat­nio popadłam w specy­ficzne uza­leżnie­nie — nadra­bi­am cały sezon Mas­terChef US. Piszę uza­leżnie­nie bo miałam obe­jrzeć tylko jeden odcinek na próbę a tu nim zwierz mrugnął minęło kilka­naś­cie godzin obser­wowa­nia kucharzy. I to spraw­iło, że zwierz zaczął się nad pro­gramem zas­tanaw­iać. Choć pewnie w innych kat­e­go­ri­ach niż myśli­cie. Post zaw­iera min­i­mal­ny spoil­er do ósmego sezonu amerykańskiego Mas­terChef US.

Pro­gramy real­i­ty-show tak naprawdę mają dwa wymi­ary. Jeden czys­to rozry­wkowy — oglą­damy ludzi którzy ze sobą rywal­izu­ją, może­my ich lubić, nie lubić, kibi­cow­ać, oce­ni­ać. Nim minie pią­ty tydzień rywal­iza­cji wszyscy wiemy jak należy odpowied­nio usmażyć prze­grze­b­ki i dlaczego te ryb­ne taco zupełnie się nie nada­ją do spoży­cia. Nawet jeśli ani jed­nej ani drugiej potrawy nigdy wcześniej nie mieliśmy  w ustach. To zabawa, która gra na naszych emoc­jach tworząc pozór “real­i­ty” ale w rzeczy­wis­toś­ci jest od początku do koń­ca wyreży­serowana.  Zwierz niedawno pisał o tym jak sto­sunek  reży­serii do real­i­ty zwięk­sza się z sezonu na sezon. Ostate­cznie więk­szość widzów zaczy­na zdawać sobie sprawę, że oglą­da bard­zo specy­ficzny spek­takl, który uda­je że nie ma aktorów, reży­sera i deko­racji a w isto­cie jest bard­zo dokład­nie przy­go­towany, zmon­towany i zain­sc­eni­zowany. Z cza­sem (o ile mamy anal­i­ty­czny umysł) uczymy się rozpoz­nawać odpowied­nie seg­men­ty, sposo­by budowa­nia napię­cia, nawet wiemy gdzie została zaplanowana prz­er­wa na reklamę. Pod tym wzglę­dem pro­gramy real­i­ty są specy­ficznym wyt­worem naszej kul­tu­ry która z jed­nej strony chce nasz przekon­ać, że prawdzi­we życie jest ciekawsze od fikcji, z drugiej cały czas wal­czy z tym, że prawdzi­we życie jest niesły­chanie nudne w porów­na­niu z fikcją. Musi więc jest non stop przepisy­wać tak by pasowało do znanych z kul­tu­ry schematów fabularnych.

 

Pro­gramy real­i­ty zawsze mają ten sam prob­lem — bez odrobiny pod­kręce­nia nas­tro­ju są po pros­tu nudne, gdy go pod­kręcą za bard­zo są nieznośne

Zwierza dziś intere­su­je jed­nak dru­gi aspekt. Pro­gramy real­i­ty show w pewien sposób budu­ją bazę marzeń, ambicji i aspiracji. Pokazu­je jak powinien wyglą­dać sukces i jakie cechy należy posi­adać by go osiągnąć. Do tego — w zależnoś­ci od charak­teru pro­gra­mu, pod­powia­da że umiejęt­noś­ci, czy właś­ci­wie tal­ent może nam poz­wolić na osiąg­nię­cie najwyższych zaszczytów nawet jeśli w życiu wybral­iśmy inną drogę. Dzię­ki takim pro­gramom może­my przeskoczyć do lep­szego świa­ta nawet jeśli po drodze zdarzyła się nam wpad­ka. Wystar­czy tylko odpowied­ni tal­ent, pewność siebie, umiejęt­ność uczenia się na włas­nych błę­dach i jeszcze kil­ka innych cech nagradzanych przez real­i­ty show. Na koniec zaś udowod­nimy wszys­tkim, że nasze wielkie marze­nie miało sens. Ter­az tylko czas na kole­jne oso­by które pójdą naszym śla­dem. Bo bez marzenia cały sys­tem się roz­pad­nie. Marzenia są konieczne by pokazać że w każdym momen­cie naszego życia tak naprawdę moglibyśmy robić coś innego, zde­cy­dowanie ciekawszego. Ewen­tu­al­nie, że musimy ciężko pra­cow­ać by ostate­cznie na pewno osiągnąć sukces. Dzię­ki temu łatwiej znieść naszą obec­ną sytu­ację i pielęg­nować marzenia o lep­szej przyszłości.

 

Mało kto z nas myśli ile wiedzy wykracza­jącej poza zwykłe kuchenne umiejęt­noś­ci wyma­ga uczest­nict­wo w takim show

Pytanie które nur­tu­je zwierza to kwes­t­ia — o czyich marzeni­ach mówimy w przy­pad­ku pro­gramów jak Mas­terChef. Spójrzmy na tegoroczną edy­cję. Wśród wielu wybranych kucharzy znalazła się uczest­nicz­ka imie­niem Reba. Reba to pani domu po czter­dzi­estce. Pochodzi z ubo­giej białej, wiejskiej rodziny. Co upolu­ją to zjedzą. Cza­sem zjedzą coś lep­szego, cza­sem zjedzą wiewiórkę. Show od początku mówi nam że Reba jest dobrą kucharką. Nawet bard­zo dobrą — potrafi upich­cić dania pyszne, dobrze dopraw­ione, zaskaku­jące. W wyzwa­ni­ach grupowych dobrze sobie radzi, bo myśli, wykonu­je polece­nia, zgłasza uwa­gi. Reba nie przeszła żad­nej grun­townej meta­mor­fozy więc ma blondy włosy z siwieją­cy­mi odrosta­mi a w kuch­ni pojaw­ia się w koszuli w kratkę. Mówi w sposób który nawet dla sędz­iów bywa niezrozu­mi­ały zwłaszcza kiedy nazy­wa ziem­ni­a­ki “taters”. Bo tak się u niej mówi.

 

Bohaterowie show muszą być bard­zo zróżni­cow­ani. Ale to nie znaczy że mają takie same szanse

Reba należy do tej częś­ci społeczeńst­wa amerykańskiego o której rzad­ko myślimy. Bard­zo bied­nej, rzad­ko wyk­sz­tał­conej  lud­noś­ci wiejskiej, której per­spek­ty­wy są zwyk­le ogranic­zone przez brak fun­duszy, odległość od dużych ośrod­ków miejs­kich. Do tego wyr­wanie się z takiej sytu­acji jest utrud­nione — mówi się inaczej, wyglą­da się inaczej ma się inny zestaw doświad­czeń. Wydawać by się mogło, że real­i­ty show będzie stanow­ił dobre drzwi do lep­szego świa­ta.  Z jed­nej strony — wiemy na pewno, że prowadzi — 70%  wybranych do Mas­terChef uczest­ników nie wró­ciło do dawnego zawodu. Z drugiej — niekoniecznie. Weźmy Rebę — pro­gram jeszcze się nie skończył ostate­cznie więc zwierz nie wie co bohater­ka będzie robiła dalej. Jed­no jest pewne pro­gra­mu nie wygra. Co więcej tak naprawdę — nigdy nie mogła go wygrać.

 

Teo­re­ty­cznie każdy kto jest zdol­ny powinien móc wygrać taki pro­gram. Ale czy jak nie znasz smaku kokosa to możesz zostać sze­fem kuchni?

Stało się to jasne, kiedy Reba dostała do ugo­towa­nia danie z kokosem. Nigdy nie jadła kokosa. Dlaczego? Cóż kokos nie jest najpop­u­larniejszą potrawą w wiejskiej częś­ci Stanów. Kiedy uczest­nicz­ka ugo­towała krewet­ki w kokosie, jasne było, że nie wygra, zwłaszcza gdy jeden z sędz­iów ocenił, że to mu przy­pom­i­na pozornie luk­su­sowe danie z lat 90, ser­wowane ludziom których na luk­sus nie stać. I w sum­ie w tym jedynym przy­pad­ku doskonale odbi­ja się pewien społeczny prob­lem takich pro­gramów.  Nasze doświad­czenia kuli­narne jak mało co zdradza­ją nasze miejsce w społeczeńst­wie. Im więcej smaków próbowal­iśmy, im więcej kuch­ni poz­nal­iśmy, im lep­iej rozpoz­na­je­my choć z nazwy różne potrawy — tym wyższej jesteśmy w dra­binie społecznej. Nie znaczy to, że nasza dieta jest lep­sza. Bo moż­na się źle odży­wiać najbardziej wyszukany­mi potrawa­mi ale na pewno — jesteśmy więk­szy­mi kuli­narny­mi erudytami.

 

To jakie kuch­nie i sma­ki znamy nie jest nam dane. Stanowi część naszego społecznego kap­i­tału i doświad­czeń przyp­isanych do grupy społecznej. Nieste­ty nie łat­wo to przeskoczyć. A na pewno nie da się samym talentem

Jedze­nie rozdziela nas kla­sowo w coraz dzi­wniejszy sposób. Kiedyś oso­ba uboższa była częs­to wychud­zona i zagłod­zona. Dziś zwłaszcza w Stanach, otyłość zwyk­le oznacza przy­należność do niższej klasy społecznej — bo tam spoży­wa się najwięcej przetwor­zonych wysokokalo­rycznych pro­duk­tów. Moda na zdrowe i świeże jedze­nie obe­j­mu­je głównie klasę śred­nią i wyższą. Ta ma pieniądze na nat­u­ralne skład­ni­ki, świeże owoce i ogól­nie te wszys­tkie pro­duk­ty które kiedyś kojarzyliśmy z tym nat­u­ral­nym, wiejskim życiem. Pod­czas kiedy klasy niższe tyją na zupach z pusz­ki i ziem­ni­akach z proszku, klasy wyższe jedzą fasolkę szparagową z bobem jak najwięk­sze rary­ta­sy. W Polsce pewien cień tego tren­du mieliśmy niedawno kiedy zapotrze­bowanie spraw­iło, że kiedyś sym­bol ubo­giej diety — brukiew, stała się zaskaku­ją­co dro­ga i trud­no dostęp­na.  I choć może się to wydać intrygu­jące — dziś w młod­szym pokole­niu to że wiemy jak smaku­je brukiew może świad­czyć o naszym wyższym sta­tusie społecznym a nie niższym.

 

Ku zaskocze­niu wielu komen­ta­torów dziecię­ca odmi­ana Mas­terChef okaza­ła się jeszcze bardziej kla­sowa niż ta dorosła. Zwierz miał ochotę napisać komen­ta­torom “Och sweet sum­mer child…”

Wróćmy do Reby. Ona Mas­teChefem nie może zostać. Jej per­spek­ty­wy kuli­narne są za wąskie. Choć show daje uczest­nikom dodatkowe lekc­je gotowa­nia (chy­ba nie myśleliś­cie że oni wszyscy z domu wynieśli wiedzę jak przy­go­towywać te trudne potrawy) to jed­nak nie są one w stanie wyrów­nać wszys­t­kich różnic społecznych. Ostate­cznie ktoś kto wygra konkurs musi nie tylko wiedzieć o gotowa­niu zde­cy­dowanie więcej niż prze­cięt­ny Kowal­s­ki ale mieć też sze­rok­ie per­spek­ty­wy kuli­narne. Te zaś są nieodłącznie przyp­isane do klasy społecznej (poza oczy­wiś­cie jed­nos­tkowy­mi przy­pad­ka­mi). Ostate­cznie Mas­terChef choć teo­re­ty­cznie pozwala każde­mu sięgnąć po sukces tak naprawdę opowia­da o marzeni­ach które mogą spełnić przed­staw­iciele tylko wybranych klas społecznych. Tylko oni mają bowiem wystar­cza­ją­co dużo kap­i­tału by sobie poradz­ić w tym świecie. I jasne, z pro­gra­mu może odpaść każdy. Ale czym innym jest odpaść bo się słabo gotu­je, coś przy­pali czy źle zro­bi a czym innym ponieważ zabrakło doświad­czenia i kap­i­tału. Reba przy­go­tu­je danie które jej grupie społecznej kojarzy się z luk­susem. Z punk­tu widzenia tego do czego powin­na dążyć, jest już opóźniona o 20 lat, bo nie zna najnowszych trendów a jej definic­ja luk­susu jest zupełnie inna — nie tylko od tej którą zna­ją sędziowie pro­gra­mu ale też widzowie.

 

Jasne Mas­terChef staw­ia wielu uczest­ników przed wyzwa­ni­a­mi obcy­mi nawet dla osób z klas wyższych. Ale wciąż pew­na świado­mość kul­tu­ry kuli­narnej bard­zo pod­nosi szanse na zwycięstwo

Wydawać by się mogło, że tym co teo­re­ty­cznie niwelu­je znacze­nie różnic kla­sowych powinien być wiek. Czyli — jeśli weźmiemy młodych ludzi czy dzieci, to tak naprawdę różnice klas jeszcze nie będą ich przy­pad­ku aż tak decy­du­jące. Bo jeszcze te różnice nie zdążyły naros­nąć tak bard­zo. Prob­lem w tym, że nieste­ty — to nie będzie praw­da. W Internecie moż­na znaleźć całkiem sporo artykułów zaskoc­zonych feli­eton­istów którzy odkryli, że Mas­terChef Junior pokazu­je różnice kla­sowe bardziej niż jego dorosła wer­s­ja. Bo to jakie dzieci będą w ogóle gotowały i jadły coś innego niż mrożone nugget­sy z kur­cza­ka zależy od wyk­sz­tałce­nia i świado­moś­ci rodz­iców, a także od ich budże­tu (mrożone jedze­nie bywa tańsze od świeżego). Ostate­cznie Mas­teChef Junior doskonale pokazu­je, że tal­ent pewnych rzeczy przeskoczyć nie potrafi — już na poziomie małych dzieci (no tak między 8 a 13 rok­iem życia).

 

Prob­le­mem w sum­ie nie jest napisanie pro­gra­mu pod ambic­je jakiejś grupy społecznej — tylko przekony­wanie nas że te real­iza­c­ja takich marzeń naprawdę jest ogólnodostępna

Mas­terChef ostate­cznie sta­je się pro­dukcją która odpowia­da marzeniom i ambicjom przede wszys­tkim zaw­iedzionej klasy śred­niej. Wszys­tkim tym sze­fom reklamy w cza­sopis­mach czy specom od IT którzy w skry­toś­ci ducha marzą by rzu­cić to wszys­tko i założyć restau­rację. To dla nich i dla ich dzieci ten pro­gram stanowi punkt odniesienia. Z jed­nej strony — nie ma w tym nic złego, ostate­cznie może­my założyć, że np. pro­gramy gdzie trze­ba śpiewać są dużo bardziej inkluzy­wne kla­sowo (bo aku­rat tu pewne obez­nanie jest mniej znaczące). Z drugiej — to ciekawe jak bard­zo real­i­ty show utrzy­mu­ją iluzję że tak naprawdę są dla każdego i każdy — o ile ma tal­ent i charak­ter — może podążać tą ścieżką. Udawanie że podzi­ałów kla­sowych nie ma i wszyscy mają takie same szanse prowadzi ostate­cznie do takiej dość frus­tru­jącej sytu­acji gdzie marzenia jed­nej klasy społecznej sprzeda­je się jako powszech­nie dostępne.

 

Stany to kraj który bard­zo staw­ia na zdol­noś­ci i ambic­je jed­nos­tek — jed­nocześnie rozwarst­wie­nie tego społeczeńst­wa jest dla wielu osób trudne do wyobrażenia.

Reba z pro­gra­mu odpadła. Musi­ała odpaść. Nieza­leżnie od tego jak dobrze by gotowała to nie jest w stanie przeskoczyć swoich braków. Nie jest to w sum­ie jej wina. Gdy­by urodz­iła się gdzie indziej, miała więcej pieniędzy, lep­sze wyk­sz­tałce­nie i nie polowała na wiewiór­ki mogła­by znać smak kokosa. Ale tych wszys­t­kich szans nie miała. Wszyscy w kuch­ni Mas­teChef żeg­na­ją ją ze łza­mi, sędziowie proszą ją o ostat­nie słowa. Zawod­nicz­ka życzy wszys­tkim powodzenia, przekonu­je że muszą pozostać sobą i nie dać sobie wmówić, że mają być kimś innym. Schemat zosta­je więc potwierd­zony, nie musimy się zmieni­ać, wystar­czy że będziemy sobą a oni na pewno nas dostrzegą i nagrodzą. Piękne tylko nieprawdzi­we.  Żeby dostrzegli nas taki­mi jaki­mi jesteśmy musimy bard­zo dużo sami przynieść.

 

Z real­i­ty show może odpaść każdy. Także stu­dent na Har­vardzie pytanie nie jest o to kto odpad­nie ale dlaczego odpaść musi

W oglą­da­niu Mas­terChef nie ma nic złego. To w sum­ie przy­jem­ny pro­gram gdzie sędziowie cza­sem muszą wyjaś­ni­ać wid­zom co tak naprawdę gotu­ją kucharze bo więk­szość z nas nie ma poję­cia co to jest. Zawsze będzie trochę łez i trochę wzruszeń. I ten jeden zawod­nik którego wszyscy nie lubimy ale jak na złość prze­chodzi coraz dalej mimo, że jest aro­ganc­ki i zbyt pewny siebie. W pewnym momen­cie to już wiemy o sztuce kuli­narnej więcej niż kiedykol­wiek przy­puszcza­l­iśmy. Ale nadal — póki nie znamy smaku kokosa ten świat jest dla nas zamknię­ty. I o smaku kokosa należy pamię­tać oglą­da­jąc takie pro­gramy, które ksz­tał­tu­ją marzenia. Choć nie dla wszystkich.

Ps: Zwierz zakła­da że do pewnego stop­nia te uwa­gi mogą się różnić w zależnoś­ci od kra­ju w którym pokazy­wane jest real­i­ty show. Dajmy na to w Polsce różnice kuli­narne w społeczeńst­wie układa­ją się inaczej niż w Stanach a z kolei w Aus­tralii show trwa tak dłu­go, że ostate­cznie mogą się bardziej wyrównywać.

11 komentarzy
0

Powiązane wpisy

judi bola judi bola resmi terpercaya Slot Online Indonesia bdslot
slot
slot online
slot gacor
Situs sbobet resmi terpercaya. Daftar situs slot online gacor resmi terbaik. Agen situs judi bola resmi terpercaya. Situs idn poker online resmi. Agen situs idn poker online resmi terpercaya. Situs idn poker terpercaya.

Kunjungi Situs bandar bola online terpercaya dan terbesar se-Indonesia.

liga228 agen bola terbesar dan terpercaya yang menyediakan transaksi via deposit pulsa tanpa potongan.

situs idn poker terbesar di Indonesia.

List website idn poker terbaik. Daftar Nama Situs Judi Bola Resmi QQCuan
situs domino99 Indonesia https://probola.club/ Menyajikan live skor liga inggris
agen bola terpercaya bandar bola terbesar Slot online game slot terbaik agen slot online situs BandarQQ Online Agen judi bola terpercaya poker online