Home Ogólnie Tylko antologia nas uratuje czyli zwierz wróży przyszłość seriali

Tylko antologia nas uratuje czyli zwierz wróży przyszłość seriali

autor Zwierz

Hej

Zwierz ma z dzisiejszym wpisem pewien prob­lem. Oto chci­ał­by napisać o tym, że jego zdaniem seri­ale antolo­gie mogą stać się w telewiz­ji co raz bardziej powszechne i już dziś wyglą­da na to, że są doskon­ałym pomysłem by mieć ciastko i zjeść ciastko. Z drugiej strony – zwierz nawet przed sobą musi wyz­nać, że może z współczes­nych seri­ali wymienić tylko kil­ka które mają taką struk­turę. Tak więc zwierz uprzedza – rzeczy­wiś­cie dziś będzie wycią­gał trochę pochop­ne albo nieuprawnione wnios­ki. Żeby nie było, że nie uprzedzał.

Zdaniem zwierza to jest całkiem proste — zan­im się obe­jrzymy więk­szość seri­ali będzie układać się tak jak AHS albo True Detective

Dla tych którzy nie wiedzą – definic­ja seri­alu antologii nie jest taka zupełnie jed­noz­nacz­na. Tzn. jest jed­noz­nacz­na ale w sum­ie obe­j­mu­je dwa zupełnie różne zjawiska telewiz­yjne Z jed­nej strony mamy taki trady­cyjny ser­i­al antologię, gdzie w każdym odcinku mamy inną his­torię i inne posta­cie – tu należało­by włożyć wszys­tkie te pro­gramy które mają struk­turę jak słynne Alfred Hitch­cock przed­staw­ia, czy Opowieś­ci z Kryp­ty. Kole­jne „odcin­ki” są w isto­cie samodziel­ny­mi fil­ma­mi telewiz­yjny­mi a łączy je jedynie gatunek czy to przez kogo są dobrane. Dru­gi rodzaj to seri­ale takie jak np. Amer­i­can Hor­ror Sto­ry – gdzie zachowu­je­my w dużym stop­niu obsadę (choć nie jest to konieczne) ale przede wszys­tkim opowiadamy w jed­nym sezonie jed­ną his­torię – od początku do koń­ca. W ostat­nim sezonie mieliśmy aż dwa (poza AHS) takie seri­ale – oba znakomi­cie przyjęte – czyli True Detec­tive a drugie to Far­go. I zdaniem zwierza będziemy mieli takich jeszcze więcej.

Zwierz dawno nie widzi­ał by kole­jny sezon seri­alu przy­cią­gał takie zain­tere­sowanie zupełnie nowych widzów

Dlaczego? Po pier­wsze wyda­je się, że to doskon­ały sposób by przy­ciągnąć do telewiz­ji nie tylko aktorów którzy chwilowo nie mają w czym grać ale abso­lut­nie pier­ws­zo­planową aktorską ligę. Nie powin­no nas dzi­wić, że HBO pozyskało do True Detectvie Matthew McConaugh­ey’a  i że mógł on pojaw­ić się na gali wręczenia Emmys w tym samym roku w którym dobier­ał Oscara. Aktorzy z pier­wszej ligi (tak naprawdę pier­wszej pier­wszej) mogli się w ostat­nich lat­ach co raz częś­ciej decy­dować na wys­tępy gościnne, nawet wielood­cinkowe ale jed­nocześnie – sukces seri­alu był dla nich bardziej niebez­pieczeńst­wem niż zachętą. Tu nie ma lęku –McConaugh­ey mógł wybrać doskon­ały sce­nar­iusz, świet­ną reży­ser­ię i dziesię­ciood­cinkową ekspozy­cję w najlep­szej telewiz­ji tuz po otrzy­ma­niu Oscara i nawet na chwilę nie wypaść z nor­mal­nego ryt­mu aktorskiej pra­cy. Co więcej – sukces seri­alu w żaden sposób nie wpły­wa na jego dal­sze decyz­je – miało być osiem odcinków, jest osiem odcinków. Jak­by się nie spodobało aktor ma wolne i nie musi się martwić tym co dalej.

Zagrać główną rolę w seri­alu i nie sprzedawać ser­ca telewiz­ji. Ser­i­al antolo­gia da ci tę wolność

Ale nie chodzi tylko o aktorów – trze­ba przyz­nać, że for­muła ciąg­nię­cia seri­ali kil­ka czy kilka­naś­cie sezonów po dwadzieś­cia parę odcinków w sezonie trochę zaczy­na się zuży­wać. O ile jeszcze w przy­pad­ku seri­ali kome­diowych trwa­ją­cych śred­nio dwadzieś­cia min­ut moż­na utrzy­mać poziom, o tyle w przy­pad­ku seri­ali dra­maty­cznych w pewnym momen­cie, pojaw­ia się zmęcze­nie mate­ri­ału – a do kon­kluzji całej his­torii zawsze musi być jeszcze daleko. Z drugiej strony – seri­ale zaczy­na­ją się psuć zawsze nieco wcześniej, zan­im zniechę­ci się do nich wid­ow­n­ia. Bard­zo niewielu seri­alowych twór­ców ma tyle siły prze­bi­cia, czy tak opra­cow­any kon­cept by zakończyć his­torię zan­im rzeczy­wiś­cie przes­tanie ona być intere­su­ją­ca. Częś­ciej mamy do czynienia z sytu­acją gdy pier­wot­ny twór­ca seri­alu odchodzi ale ser­i­al ciąg­nie się dalej – zwyk­le nie kończy się to dobrze (niech True Blood będzie dobrym przykła­dem). W przy­pad­ku seri­alu antologii ser­i­al może przez długie lata pozostawać na ante­nie, wymieni­a­jąc aktorów i nie wydłuża­jąc nad­miernie his­torii. Co więcej – ma szanse zyski­wać co raz to nowych widzów – którzy nie czu­ją obow­iązku nadra­bi­a­nia tego czego nie widzieli.

Nawet jeśli zakończe­nie pier­wszego sezonu True Detec­tive kogoś rozczarowało, to trud­no znaleźć powód by nie obe­jrzeć drugiego sezonu

Co do tego ostat­niego argu­men­tu najbardziej przekonu­je zwierza to co dzieje się wokół AHS. Twór­cy seri­alu zde­cy­dowali się, że kole­jny sezon będzie dzi­ał się wśród cyrkowych „dzi­wadeł” – zna­jdziemy tu kobi­etę z brodą, bliź­ni­acz­ki syjam­skie, karła. To naw­iązanie do klasy­cznego fil­mowego obrazu ale też do pewnego rodza­ju nar­racji przy­ciągnęło do seri­alu sporo osób wcześniej nim nie zain­tere­sowanego. Przy czym moż­na sobie będzie ten sezon zupełnie nieza­leżnie obe­jrzeć bez koniecznoś­ci powraca­nia do his­torii naw­ied­zonego domu, his­torii ze szpi­ta­la psy­chi­a­trycznego czy opowieś­ci o Nowo Orleańs­kich wiedź­mach. Nie oznacza to, ze nowi wid­zowie tego nie zro­bią (cho­ci­aż­by dla aktorów a właś­ci­wie aktorek) ale na nowy sezon seri­alu czeka się trochę jak na nowy ser­i­al. Nie każ­da pro­dukc­ja może się pochwal­ić takim napię­ciem wśród wyczeku­ją­cych widzów wchodząc w swój o ile zwierz dobrze pamię­ta w swój  czwarty sezon.  Jed­nocześnie ser­i­al antolo­gia pozwala nie zaprzepaś­cić dobrego wraże­nia jakie robi his­to­ria która się dopiero zaczy­na i taka która się kończy.

 

Weźmy tu na przykład Far­go. Pomi­ja­jąc fakt, że Far­go ma sens jedynie jako zamknię­ta całość – bo to ser­i­al który zmierza ku puen­cie a puen­ta nie może zostać tu za bard­zo rozwlec­zona.  Ale nawet nie o to chodzi. Pier­wszy sezon Far­go jest znakomi­ty. Gdy­by dru­gi sezon miał­by być bezpośred­nią kon­tynu­acją his­torii to po pier­wsze – nie jest w stanie zro­bić równie dobrego wraże­nia – bo Far­go intry­gowało przede wszys­tkim tym, że było trochę „inne”, po drugie kole­jny słab­szy sezon jest w stanie – i częs­to to robi – rzu­tować na nasze postrze­ganie sezonów wcześniejszych. Każdy spoko­jnie może przy­wołać kil­ka pro­dukcji które były strasznie fajne kiedy zaczął je oglą­dać ale potem losy bohaterów stały się tak niedorzeczne i zag­mat­wane że trud­no było powró­cić do pier­wszych sezonów i wciąż oglą­dać je z równym sen­ty­mentem. Ser­i­al antolo­gia ten prob­lem rozwiązu­je – bo sko­ro dal­sze przy­gody są oder­wane lub tylko luźno związane z poprzed­ni­mi to kole­jny sezon nie zep­su­je pier­wszego. Co więcej – nawet jeden zły sezon nie musi ostate­cznie zniechę­cać do całego seri­alu. Ponown­ie moż­na przy­wołać AHS które zniechę­ciło trochę osób końcówką trze­ciego sezonu ale i tak zasiądą do czwartego sko­ro obiecu­je im się coś zupełnie innego. Podob­nie jak wid­zowie True Detec­tive – ci których zaw­iodła końcówka będą mieli trud­noś­ci ze zig­norowaniem kole­jnego sezonu, który może się już rozwinąć bardziej satysfakcjonująco.

Są seri­ale które muszą mieć kon­kluzję ale jed­nocześnie mają his­torię na więcej niż jeden sezon

Na koniec warto jeszcze zwró­cić uwagę, że for­muła seri­alu antologii trochę składa­nia do ekspery­men­towa­nia. Jeśli przyjrzymy się tym seri­alom które zde­cy­dowały się obec­nie na ten for­mat to rzeczy­wiś­cie – są to his­to­rie raczej nie banalne – zarówno pod wzglę­dem tem­aty­ki jak i real­iza­cji. True Detec­tive bawi się dwoma lini­a­mi nar­ra­cyjny­mi i tworzy niesamow­itą atmos­ferę, Far­go jest seri­alem przy­powieś­cią a może nawet seri­alem moralitetem, Amer­i­can Hor­ror Sto­ry w każdym sezonie mierzy się z innym ele­mentem pewnego hor­ro­rowego otoczenia czer­piąc przy tym trochę z pop­kul­tu­ry, trochę z leg­end miejs­kich, trochę z miejs­cowego folk­loru. Z kolei jeden z najwybit­niejszych seri­ali jaki w ogóle ter­az mamy – Black Mir­ror w ogóle nie oglą­da się na aktorów za tem­at biorąc nasze pode­jś­cie do mediów i wszys­t­kich czarnych ekranów w których przeglą­da się nasza rzeczy­wis­tość. Czy takie seri­ale mogą ciągnąć się lata­mi z tymi samy­mi bohat­era­mi – nie za bard­zo. Ale odnaw­ia­jąc się co sezon wciąż pozosta­ją równie świeże i jeśli tylko twór­cy mają dobre pomysły – innowa­cyjne i niebanalne.

 

Jeszcze tak na koniec żeby nie przedłużać, warto zwró­cić uwagę na jeszcze jeden czyn­nik – zapewne zachętę dla stacji telewiz­yjnych. Oto ter­az trwa­ją roz­mowy i tar­gi kto właś­ci­wie ma zagrać w kole­jnych sezonach Far­go i True Detec­tive. Wszyscy czeka­ją w napię­ciu – zwierz od daw­na nie widzi­ał by tylu jego zna­jomych wrzu­cało lin­ki do infor­ma­cji o dom­nie­manym castin­gu i żeby aż tyle osób w ogóle pub­likowało wiado­moś­ci na ten tem­at. A oba seri­ale zobaczymy najw­cześniej za rok. Ale zain­tere­sowanie jest bo wid­zowie już wiedzą że lubią ser­i­al ale jeszcze nie wiedzą kogo przyjdzie im zobaczyć i pol­u­bić w nowym sezonie. Trochę jak w grze o tron gdzie co kilka­naś­cie odcinków trze­ba właś­ci­wie dodać pół obsady bo Mar­tin znów powybi­jał połowę aktorów. Dzię­ki temu ser­i­al utrzy­mu­je zain­tere­sowanie nawet wtedy kiedy na następ­ny sezon trze­ba czekać rok.  A to jak wszyscy wiemy doskonale wpły­wa na oglą­dal­ność i pozwala nowym ludziom delikat­nie pod­sunąć DVD z seri­alem. A sko­ro przy DVD jesteśmy to ser­i­al antolo­gia ma jeszcze tą zaletę że moż­na sobie kupić tylko jeden sezon bez poczu­cia że mam tylko jak­iś wyr­wany frag­ment całości.

Plusem Antologii jest to, że nieza­leżnie od tego co myślisz o kole­jnych sezonach nie psu­ją one wraże­nia z sezonu pier­wszego czy drugiego

Oczy­wiś­cie zwierz może się mylić i żad­nego tren­du nie ma – to tylko zbieg okolicznoś­ci jakich wiele. W końcu trzy czy cztery seri­ale antolo­gie trud­no uznać za jakikol­wiek przełom. Ale tak log­icznie patrząc to jest dobre wyjś­cie – zarówno dla widzów i dla stacji – jak ofer­ować co raz to nowe seri­ale a jed­nocześnie utrzymy­wać wyso­ki poziom opowieś­ci. Bo nie ukry­wa­jmy nie ma na tym świecie wielu his­torii które moż­na bez szkody dla niko­go snuć przez 100 czy 200 odcinków. Z drugiej strony – nikt nie ma wąt­pli­woś­ci, ze sta­je­my się co raz bardziej uza­leżnieni od his­torii opowiadanych nam w odcinkach. Seri­ale antolo­gie to dwa w jed­nym – ser­i­al który jest dłu­gi i jest jed­nocześnie zamkniętą całoś­cią. Pyszne cia­cho syci i leży na talerzyku. Oczy­wiś­cie jest jeszcze jed­no wyjś­cie. Moż­na krę­cić mniej odcinków pop­u­larnych seri­ali. Np. trzy raz na dwa lata. I potem śmi­ać się demon­icznie. Ale takie rzeczy to tylko w BBC (bard­zo miłej telewiz­ji która jed­nak nien­aw­idzi widzów).

Ps: Wpis Dok­torowy na niedzielę będzie popołud­niu bo zwierz idzie się lam­par­tować i nie da rady pisać go po nocy. Ale rzecz jas­na będzie.

Ps2: Jeśli nie odd­y­chasz bry­tyjską telewiz­ją (ale dlaczego) zwierz pokom­bin­u­je czym by cię tu zająć.

12 komentarzy
0

Powiązane wpisy

judi bola judi bola resmi terpercaya Slot Online Indonesia bdslot
slot
slot online
slot gacor
Situs sbobet resmi terpercaya. Daftar situs slot online gacor resmi terbaik. Agen situs judi bola resmi terpercaya. Situs idn poker online resmi. Agen situs idn poker online resmi terpercaya. Situs idn poker terpercaya.

Kunjungi Situs bandar bola online terpercaya dan terbesar se-Indonesia.

liga228 agen bola terbesar dan terpercaya yang menyediakan transaksi via deposit pulsa tanpa potongan.

situs idn poker terbesar di Indonesia.

List website idn poker terbaik. Daftar Nama Situs Judi Bola Resmi QQCuan
situs domino99 Indonesia https://probola.club/ Menyajikan live skor liga inggris
agen bola terpercaya bandar bola terbesar Slot online game slot terbaik agen slot online situs BandarQQ Online Agen judi bola terpercaya poker online