Home Książki Wpis dla dwóch na tysiąc czyli zwierza 10 ulubionych wierszy w filmach

Wpis dla dwóch na tysiąc czyli zwierza 10 ulubionych wierszy w filmach

autor Zwierz

Hej

Jak wiecie, zwierz należy do grupy ludzi, którzy lubią poezję. Zwierz wie, że dla niek­tórych jest to sprawa wsty­dli­wa (choć nie tak wsty­dli­wa jak pisanie wier­szy, z którego moż­na się zwierzać jedynie najbliższej rodzinie i lekar­zowi pier­wszego kon­tak­tu). Dlat­ego ilekroć zwierz oglą­da­jąc film naty­ka się na poezję zaczy­na strzyc usza­mi. Bo nie jest pros­to wprowadz­ić wier­sz do fabuły tak by jed­nocześnie był na miejs­cu, został dobrze powiedziany (co jak wszyscy wiedzą nie jest sztuką łatwą) i wywarł na widzu odpowied­nie wraże­nie. Jed­nak w chwilach kiedy takie momen­ty się zdarza­ją nie sposób nie uśmiech­nąć się sze­roko i nie zapisać sce­ny do wielkiej galerii scen ukochanych. I zwierz dziś was do niej zaprasza. Przy czym od razu zwierz chci­ał­by zaz­naczyć, że to wybór subiek­ty­wny (czy ist­nieje jakikol­wiek inny w przy­pad­ku poezji?), i że zwierz wyłącza z niego (z koniecznoś­ci i ochoty) filmy Szek­spirowskie gdzie rzecz jas­na poezji jest co niemi­ara, ale w wielkim móz­gowym kat­a­logu zwierza są one w innej prze­gród­ce, postarał się też zwierz by wier­sze się nie pow­tarza­ły bo im więcej ich tym lep­iej. To co nale­wamy sobie win­ka (jest po 12!), zakładamy koniecznie czarny golf, odpalamy papierosa i już jesteśmy gotowi na lek­turę wpisu.

Zwierz wrzu­ca zdję­cie Bena Whishawa jako Keat­sa bo choć nie pojawi się we wpisie w tej roli to zwierz ma przeczu­cie, że może zadzi­ałać jako dobra rekla­ma wpisu o poezji. Poza tym zawsze jest lep­iej mieć zdję­cie Bena na blogu niż go nie mieć.

The Hour — zaczniemy nie typowo bo od seri­alu i od sce­ny która trwa zaled­wie 26 sekund. Fred­die o którym prze­cież wiemy, że jest zakochany w swo­jej przy­jaciółce Bel cytu­je e.e.Cummingsa, czyniąc z wier­sza wcale nie takie sub­telne wyz­nanie. Oczy­wiś­cie Ben  Whishaw jest dokład­nie tym aktorem, który z dwudzi­es­tu sześ­ciu sekund recy­towa­nia wier­sza potrafi zro­bić scenę, którą zwierz zal­icza do jed­nych ze swoich ulu­bionych w całym seri­alu. A sam wier­sz podob­nie jak więk­szość twór­c­zoś­ci cum­mingsa jest abso­lut­nie przepiękny. I nie tylko w tym filmie posłużył jako przekazane nie wprost wyz­nanie uczuć (posłużył także bohaterowi Han­nah i Jej siostry — wier­sz zna­jdziecie pod koniec klipu)

Jest w sposo­bie w jakim Ben mówi ten wier­sz taka miękkość, która spraw­ia, że zwłaszcza ostat­nie lin­ij­ki wier­sza zosta­ją w głowie na dłu­go (w sum­ie trud­no się dzi­wić, czy to nie prze­cu­d­owny kawałek poezji)

84 Cahring Cross Road - to abso­lut­nie prze­cu­d­owny film, który musi­cie zobaczyć, żeby w pełni zrozu­mieć jak wspani­ała jest to sce­na i ile Hop­kins w niej gra prak­ty­cznie nic nie gra­jąc. A  kończy się ona wier­szem Yet­sa, który w ustach Antho­ny Hop­kin­sa brz­mi dokład­nie tak jak powinien. Zresztą może nikt nie powinien się dzi­wić, bo jest z poetą dość daleko ale jed­nak spokrewniony (mat­ka Hop­kin­sa była z domu Yates).

Choć zwierz ma drob­ne prob­le­my z abso­lut­nym uwiel­bi­e­niem Anglosasów do Yet­sa (cytu­ją go więcej niż wypa­da) to jed­nak w tym przy­pad­ku zwierz nie ma żad­nych zas­trzeżeń i całkowicie rozu­mie dlaczego w tej poezji tak łat­wo się zakochać.

Roman­tics — film, który nie jest szczegól­nie dobry, miejs­ca­mi banal­ny a miejs­ca­mi doskon­ały. Tu mamy scenę z punk­tu widzenia całej fabuły zaw­ier­a­jącą całkiem spory spoil­er ale z punk­tu widzenia tego zestaw­ienia — przekonu­jącą nas, że poez­ja jest niekiedy bard­zo sexy (z braku lep­szego słowa). Zwierz powie szcz­erze, że to jed­na z lep­szych recy­tacji Ody do Słowi­ka Keat­sa jaką zna (a zna ich zaskaku­ją­co dużo min i  przy czym zwierz woli tą drugą). No i zwierz nigdy by się nie spodziewał, że Josh Duhamel umie dobrze grać a nie tylko wyglą­dać — plus piosen­ka w klip­ie jest znakomi­ta (ale o tym zwierz kiedyś pisał). Być może nie jest to najlep­szy sposób na recy­towanie poezji ale sce­na gra idealnie.

Ta sce­na jest doskon­ałym przykła­dem, że nawet w śred­nim filmie moż­na nagle zupełnie z zaskoczenia (dla widza) umieś­cić bard­zo dobrą scenę, która ma nieco więcej sen­su jeśli widzieliś­cie cały film.

Sky­fall — człowiek sobie oglą­da Bon­da i nagle dosta­je scenę w której zami­ast się emocjonować gna­ją­cym przez Lon­dyn Tajnym Agen­tem jest całkowicie zasłuchany w poezji Ten­nysona. Być może gdy­by wier­sza nie recy­towała Judi Dench, człowiek zori­en­tował­by się, że Sam Mendes pod­szedł widza okrut­nie i zła­mał zasady robi­enia filmów sen­sacyjnych gdzie abso­lut­nie nie ma miejs­ca na bohat­era nagle recy­tu­jącego poezję. Och w tym momen­cie zwierz zakochał się w tym filmie po uszy. Nawet jeśli jest nielogiczny :)

Taka powin­na być zasa­da wszys­t­kich podłych zbirów — nie wol­no wchodz­ić zan­im nie skończy się ostat­nia lin­ij­ka wiersza

Cztery Wesela i Pogrzeb — rzad­ko się zdarza by jed­na recy­tac­ja wier­sza w jed­nym filmie spraw­iła, że właś­ci­wie już każdy kto recy­tu­je wier­sz musi się liczyć z porów­na­ni­a­mi. Więcej, dziś kiedy ktoś wspom­i­na o wier­szu Aude­na (Funer­al Blues) to najczęś­ciej doda­je potem, że to ten wier­sz z Czterech Wesel i Pogrze­bu. Zwierz się nie dzi­wi — w środ­ku wesołego fil­mu dosta­je­my dwie porusza­jące min­u­ty prawdzi­wego głębok­iego nie szuka­jącego pocieszenia smutku po stra­cie kogoś najbliższego do tego John Han­nah jest w tej sce­nie bezkonkuren­cyjny i nieza­leżnie ile razy widzi­ało się film się­ga się po chusteczkę.

Zwierz ma cza­sem wraże­nie, że kiedy się mówi — film i poez­ja w jed­nym zda­niu to niemal fizy­cznie nie moż­na nie wspom­nieć o Czterech Weselach i Pogrzebie.

 

Wit — jeśli nie widzieliś­cie to fil­mu to zobacz­cie — Emma Thop­son gra umier­a­jącą na raka kobi­etę, która całe swo­je życie poświę­ciła pra­cy naukowej — nad poezją John Don­na. W tym klip­ie nie dosta­je­my bard­zo dużo poezji ale za to jest to chy­ba najlepiej odd­a­ją­ca to co zwierza pocią­ga w poezji — pros­ta roz­mowa o inter­punkcji w wier­szu (tak moi drodzy zwierz uwiel­bia inter­punkc­je w inter­pre­tac­jach wier­szy) zamienia się w roz­mowę o tym co naprawdę poeta mógł mieć na myśli. Może nie koniecznie wszyscy się ze zwierzem zgodzą, że dyskus­ja o przecinkach potrafi być pasjonu­ją­ca ale zwierza abso­lut­nie rozczu­la ten frag­ment. Wier­sz potem wraca w filmie w zupełnie innym momen­cie we wspani­ałej recy­tacji Emmy Thomp­son ale zwierz podrzu­ci tu tylko link tu bo opowiedzi­ał­by wam za dużo wkle­ja­jąc ten filmik do wpisu.

Zwierz nie mógł­by się zawodowo zaj­mować poezją bo pewnie wyma­gal­i­by gdzieś po drodze umiejęt­noś­ci dzie­le­nia słów na syla­by (zwierza nadal prz­eras­ta), ale zawsze pocią­gały go takie dyskusje.

Invic­tus- nawet zwierz od cza­su do cza­su zamienia się w jed­ną z tych osób, którym serce mięknie kiedy słucha­ją dobrze recy­towanego (Mor­gan Free­man) wier­sza zestaw­ionego z odpowied­nio porusza­ją­cy­mi obraza­mi (w tym przy­pad­ku warunk­ów w jakich w więzie­niu prze­by­wał Nel­son Man­dela) i muzyką, która wzmac­nia znacze­nie słów. East­wood najwyraźniej nie miał oporów by zwierza wzruszyć i tak w Invic­tus jest sce­na gdzie recy­tac­ja wier­sza Hen­leya pod tym samym tytułem wzrusza zwierza do głębi.

Zwierz zawsze czu­je się nieco zma­nip­u­lowany sposobem w jaki East­wood pod­bi­ja emoc­je jaki budzi wier­sz. Ale ponieważ dobrze od cza­su do cza­su się wzruszyć to zwierz szy­bko mu wybacza.

Back to School — wyobraź­cie sobie komedię w której ojciec biz­ne­sem zapisu­je się do col­lege’u razem z synem by wesprzeć go w zdoby­wa­niu wyk­sz­tałce­nia. Back To School to jed­na z tych komedii, o których człowiek mniej więcej wie jak się skończą zan­im się jeszcze dobrze zaczną. Jed­nak kiedy na ust­nym egza­minie nasz główny bohater — z zupełnie nie stu­dencką emfazą ale z manierą prawdzi­wego akto­ra recy­tu­je “Do not go gen­tle in to that good night” to wspier­any odpowied­nią muzyką wywołu­je w nas emoc­je, których chy­ba byśmy się nie spodziewali w trak­cie oglą­da­nia seri­alu tego typu. Zaś ostat­nie zdanie sce­ny naty­ch­mi­ast sprowadza nas na ziemię. I dobrze bo już byliśmy w stratosferze.

To oczy­wiś­cie jed­na z tych scen które są dokład­nie oblic­zone na pewien efekt. Ale cóż z tego sko­ro działają.

Bright Star — jak wiecie zwierz nie jest szczegól­nym fanem Jaśniejszej od Gwiazd co nie zmienia fak­tu, że uważa iż abso­lut­nie najlep­szym momentem tego fil­mu jest recy­tac­ja tytułowego wier­sza (no i recy­tac­ja Od do Słowi­ka ale to nie jest lista na której zwierz głosi recy­ta­torską chwałę Bena Whishawa A może jest…) — bohater­ka idzie, łka i recy­tu­je. Nic się nie dzieje a jed­nak zwier­zowi po raz pier­wszy pod­czas oglą­da­nia tego fil­mu nagle zaczęło zależeć na bohat­er­ach. Rzecz jas­na wier­sz jest Keatsa.

To jest ostat­nia sce­na fil­mu. I jed­na z dwóch w której zwierz poczuł coś poza iry­tacją w trak­cie oglą­da­nia tego filmu.

Eter­nal Shun­shine of the spot­less Mind - recy­tac­ja kró­ci­utkiego kawał­ka wier­sza z Heloizy i Abelar­da Alek­san­dra Pope’a trawa jakieś dwadzieś­cia sekund. Ale zestaw­ie­nie tych słów, z których film wziął swój prawdzi­wy tytuł z migawka­mi z parady słoni nagle czyni z tej sce­ny tak poe­t­y­c­ki, zrozu­mi­ały i porusza­ją­cy kawałek fil­mu, że potem trud­no sobie przy­pom­nieć że była to tylko chwil­ka. Zwierz abso­lut­nie te kil­ka chwil uwiel­bia i uważa że głos Kirsten Dun­st (której zwierz nie lubi!) ide­al­nie tu pasuje.

Dobra poez­ja i słonie — czego chcieć więcej.

 

Zwierz musi wam się przyz­nać, że z pre­m­e­dy­tac­ja ominął pewne tytułu — nigdy nie lubił sposobu w jaki o poezji mówi się w Sto­warzysze­niu Umarłych Poet­ów, dwóch Dylanów w Młodych Gniewnych zwierza bardziej den­er­wowało niż prze­j­mowało, zwierz nigdy też nie rozu­mi­ał dlaczego tyle się mówi o recy­tacji wier­sza w Pożeg­na­niu z Afryką  ani o sce­nie z Wiosen­nej Bujnoś­ci Traw, to znaczy zwierz rozu­mie znacze­nie dla fabuły ale sama sce­na nie za bard­zo go rusza. Poza tym powiedzmy sobie szcz­erze — poez­ja to dokład­nie coś takiego co albo trafia pros­to do ser­ca (ewen­tu­al­nie do umysłu bo wszak poezji doskonale słucha się też głową) albo bard­zo trud­no się przekon­ać, że rzeczy­wiś­cie jest tam coś dla nas. Stąd musi­cie przyjąć, że jest to wpis najbardziej subiek­ty­wny z możli­wych. A i jeszcze jed­no — zwierz nie umieś­cił wier­szy Pol­s­kich bo powie szcz­erze, widać tu bard­zo przy­wiązanie do języ­ka. Zwierz nie ma abso­lut­nie nic prze­ci­wko temu by ktoś czy­tał mu poezję po ang­iel­sku, ale po pol­sku lubi ją czy­tać sam. Być może dlat­ego, że po ang­iel­sku dużo mniej czu­je ton recy­tacji niż po pol­sku. Przy czym zwierz nie twierdzi, że nie ma dobrych scen z Pol­ską poezją w fil­mach. Tylko że jak­by dla zwierza to zupełnie inna para kaloszy.

A na koniec zwierz zostaw­ia was z klipem (jed­nym z wielu), którym BBC 2 swego cza­su reklam­owało ser­i­al Des­per­ate Roman­tics (wspani­ały ser­i­al o pre­rafaeli­tach — tak w anglii robią takie rzeczy ;). Zwierz bard­zo się cieszy, że tam jest jakaś poez­ja i zwierz ma inteligent­ny powód by oglą­dać ten klip w kółko. Wszak dla poezji wszystko!

Dlaczego więcej seri­ali telewiz­yjnych nie rekla­mu­je się przys­to­jny­mi aktora­mi recy­tu­ją­cy­mi wier­sze? No dlaczego?

Ps: Zwierz cza­sem ma wraże­nie że o czymś pisał ale tym razem Inter­net znów powiedzi­ał nie. Nie mniej zwierz na wszel­ki wypadek przeprasza jeśli kiedyś o tym napisał.

ps2: Sleepy Hol­low. Zwierz napisze tylko tyle a potem odpłynie na swo­jej różowej chmurce seri­alowego szczęścia.

14 komentarzy
0

Powiązane wpisy

judi bola judi bola resmi terpercaya Slot Online Indonesia bdslot
slot
slot online
slot gacor
Situs sbobet resmi terpercaya. Daftar situs slot online gacor resmi terbaik. Agen situs judi bola resmi terpercaya. Situs idn poker online resmi. Agen situs idn poker online resmi terpercaya. Situs idn poker terpercaya.

Kunjungi Situs bandar bola online terpercaya dan terbesar se-Indonesia.

liga228 agen bola terbesar dan terpercaya yang menyediakan transaksi via deposit pulsa tanpa potongan.

situs idn poker terbesar di Indonesia.

List website idn poker terbaik. Daftar Nama Situs Judi Bola Resmi QQCuan
situs domino99 Indonesia https://probola.club/ Menyajikan live skor liga inggris
agen bola terpercaya bandar bola terbesar Slot online game slot terbaik agen slot online situs BandarQQ Online Agen judi bola terpercaya poker online