Dziś zaczynają się matury co oznacza, że Zombie i Zwierz nie mogli kwestii pominąć w swoim odcinku. Ale nie mówmy o tym jak najlepiej zdać maturę. Zastanawiamy się jednak na czymś w miarę bliskim – nad wiedzą.
Jakby to nie było trudne – trzeba się uczyć przez całe życie
W ostatnich odcinkach trochę jeszcze podcastowo „szukamy siebie” – trudno się dziwić – jeszcze nie zasiedliśmy dziesięć razy przed mikrofonami i nie jesteśmy jeszcze tak w 100% pewni jak i co chcemy robić. Dzisiejszy odcinek jest dowodem na to, że czasem potrafimy odpłynąć z naszą rozmową naprawdę daleko. Zwierz nie pisze tego dlatego, że uważa że odcinek jest słaby (sorry jesteśmy super i wszystkie nasze odcinki są super), ale trochę dlatego, że naprawdę wszystko jest jeszcze ciągle pracą w toku a koncepcja jak wszystko będzie wyglądać nadal się tworzy.
Szukanie informacji w necie może być niebezpieczne – nie daj Boże trafimy na jakąś dziwną stronę.
W samym odcinku podnosimy zasadniczo rzecz biorąc dwa tematy. Pierwszy dotyczy zadawania pytań w sieci. Robimy to często a i zwierz i Paweł często na pytania odpowiadają. Tym co nas interesuje to nurtująca kwestia – odpowiadać na wszystkie pytania jakie się nam zadaje? Dlaczego ludzie wolą pytać innych ludzi zamiast wpisać dokładnie tą samą frazę w okno wyszukiwarki? I właściwie co oddajemy odpowiadając na trudne albo głupie pytania – tylko wiedzę czy może oddajemy za darmo coś zdecydowanie ważniejszego czym jest nasz czas. Jednocześnie dyskusja zbacza nam nieco na refleksję związaną z tym jak korzystamy z wyszukiwarek i skąd bierze się nasza niechęć do przyjrzenia się pełnemu spektrum ich funkcjonalności. Wiecie te wszystkie wyszukiwania grafiką, możliwość ograniczenia zakresu czasowego wyszukiwania i wszystko co kryje się pod dodatkowymi opcjami w Google, naprawdę może wam niesamowicie ułatwić życie. Ale wszyscy ignorujemy dodatkowe możliwości. Dlaczego? Tu już możecie wysłuchać naszych teorii w podcaście. Zwierz może wam jedynie podrzucić swoją hipotezę że może ma to coś wspólnego z tym, że niekiedy głupio nam się przyznać że czegoś nie wiemy.
Uczenie się teoretycznie kończy się wraz z edukacją ale tak serio – jeśli nie próbujemy czegoś nowego przez całe życie to mnóstwo nas omija
Drugi temat podcastu wypływa niemal bezpośrednio z pierwszego. To kwestia naszych przyzwyczajeń. Nie tylko tych związanych z nowymi technologiami ale w ogóle z wykonywaniem pewnych czynności. Otóż wszyscy znamy z życia ten mechanizm że coś robimy w sposób bardziej skomplikowany bo boimy się zmiany, czy nie chce nam się spróbować czegoś nowego. To nie jest żadna wada, czy problem jednej osoby – wszyscy mamy tego typu zachowania (zwierz np. woli notatki do wpisów pisać ręcznie mimo, że istnieje tysiące aplikacji które by mu zapisywanie pomysłów czy przykładów do wpisów ułatwiły). Ponownie razem z Pawłem zastanawiamy się skąd bierze się w nas ta niechęć do uczenia się nowych rzeczy i do jakiego stopnia istotnie jest uzasadniona, a do jakiego stopnia bardziej przeraża nas pewne wyobrażenie o tym jak ta nowa rzeczywistość będzie wyglądała. I choć wychodzimy od przykładu bardzo z naszym podcastem związanego to zwierz zapewnia was że możecie nas słuchać w sposób dowolny. Co nie przeszkadza nam namawiać wszystkich by próbowali nowych rzeczy i naprawdę uważali z podejściem do życia w którym nigdy nie zmienia się sposobu działania.
Czasem wszyscy zachowujemy się zupełnie jak Sheldon
Ostatecznie – choć może nie do końca wynika to z naszego odcinka (chyba że wynika wtedy pięć punktów dla Gryffindoru) uczenie się nie kończy się na szkołach czy studiach. To popularne hasło o tym, że uczyć się trzeba przez całe życie doskonale oddaje istotę rzeczy. Problem w tym, że im dalej tym trudnej znaleźć w sobie motywację do tego by spróbować czy nauczyć się czegoś nowego. I zwierz wcale nie mówi, że to problem emerytów czy ludzi w średnim wieku. Bardzo wielu młodych ludzi nie próbuje znaleźć nowych rozwiązań, wiele osób nie uzupełnia swojej wiedzy, czasem robimy rzeczy mechanicznie nie zastanawiając się czy przypadkiem nie da się tego zrobić lepiej. Oczywiście w tym wszystkim kluczową rolę odgrywa uświadomienie sobie własnej niewiedzy (nie ma na świecie osoby która wie wszystko więc spokojnie możecie się przyznać że czegoś nie wiecie) i inteligentnego korzystania z wiedzy która jest wokół nas. Co nie jest proste, zwłaszcza kiedy nikt nad nami nie stoi i nie przypomina, że trzeba z tego oceanu wiedzy czerpać przez całe życie. Dlatego też drodzy maturzyści (o ile tu jeszcze jesteście albo w ogóle jesteście) możecie się cieszyć. To, że zdajecie maturę znaczy że przed wami – jeśli idziecie na studia – jeszcze kilka lat które zdaniem wielu powinniście spędzić na zdobywaniu wiedzy. To jest naprawdę fajne kiedy wiedza jest nam podawana, kiedy nie musimy sami szukać inspiracji by nauczyć się czegoś nowego, kiedy wydaje się, że wszystko jest jeszcze do ogarnięcia. Matura to w sumie mały koszt jaki trzeba zapłacić by się do tego świata przedostać. Natomiast niezależnie od tego ile się ma lat i w jakim momencie życia się jest warto zadawać pytania. I problemem nie jest to czy pytamy tylko jak pytamy. Więc pytajmy, jak najmądrzej i jak najwięcej. No i tego kto nam odpowie – a wujek Google naprawdę zna odpowiedzi na większość pytań.
Pod koniec podcastu dowiecie się że bez zwierza życie nie ma sensu.
Jak zwykle kilka linków do podcastu (tym razem mniej niż zwykle bo taka nasza rozmowa bez przypisów):
– Odcinek podcastu YesWas z którego ukradliśmy temat do rozmowy i nie doszliśmy do żadnych konstruktywnych wniosków
– Quora – miejsce w którym można zadać pytanie i dostać odpowiedź a że siedzą tam dziwni ludzie i Ashton Kutcher to może to być dobra odpowiedź
– Taki mały klip który tłumaczy jak się w Google wyszukuje obrazem. To nadal jest jedna z najbardziej przydatnych opcji Google o której zaskakująco dużo osób nie wie.
To na razie tyle w tym odcinku. Jak zwykle zachęcamy do śledzenia nas na SoundCloud, Youtube, ITunes albo czymkolwiek innym co sprawia, że nasz podcast do was trafi i będziecie mogli go wysłuchać. Obiecujemy trzymać kciuki za wszystkich maturzystów i po raz kolejny przypominamy, że nikt nigdy nie zatrzyma was na ulicy i nie każe wyrecytować z pamięci wyników jakie macie na świadectwie maturalnym. Więcej za kilka lat sami zapomnicie i to będzie ta wiedza której nawet przez chwilę nie będzie wam brakować.
Ps: Zwierz w końcu obejrzał siódmą odsłonę Szybkich i Wściekłych więc jutro tekst na ten temat.
Ps2: Zwierz przypomina wam moi mili, że pod koniec tygodnia znów wyjeżdża (Olsztyn! Konferencja!) więc nie może wam jeszcze do końca powiedzieć jak będzie z regularnością wpisów.