Home Ogólnie Watch all the Movies czyli 10 rad jak zorganizować sobie własny przegląd filmowy

Watch all the Movies czyli 10 rad jak zorganizować sobie własny przegląd filmowy

autor Zwierz

Hej

Zwierz wie, że nadchodzi trudny dla nas czas świąt. Konieczność przebywania z rodziną, oznacza, że musimy przestać udawać, że nasi krewni nie istnieją, wyjść z pokoju, ubrać się ładnie zasiąść przy więcej niż jednym stole. Ok zwierz w sumie lubi przebywać z bliskimi, więc miał nie o tym. Przerwa świąteczna ma w sobie, bowiem jeszcze jedną tragedię. Łączy ona, tak wyczekiwany nadmiar wolnego czasu z zawieszeniem emisji niemal wszystkich seriali i zamknięciem możliwości udania się do kina. Cóż, więc robić, w co się bawić, jak przetrwać te długie godziny, kiedy wysiłek intelektualny jest niemożliwy z przejedzenia, zaś wysiłek fizyczny niemożliwy z niechęci wychodzenia z domu? Zwierz w takich trudnych chwilach zazwyczaj decyduje się na amatorską retrospektywę czyjejś twórczości. Dziś będzie o tym jak inteligentnie oglądać dzieła wszystkie by mieć z tego przyjemność a jednocześnie być może czegoś się dowiedzieć (o sobie aktorach, scenarzystach, reżyserach, gatunkach itp). Zwierz oczywiście nie jest ekspertem więc wszystkie wskazówki traktujcie jako dobre rady a nie jakieś prawdy objawione.

I tak nie obejrzysz wszystkiego – jeśli decydujesz się zapoznać z filmografią jakiegoś aktora/reżysera/scenarzysty z góry trzeba się pogodzić z faktem, że jest prawie nie możliwym by obejrzeć wszystko. Zawsze jest jakiś święty graal, na który poluje się miesiącami a nawet latami – czasem się go uda złapać czasem nie. Poza tym zwierz wielokrotnie się przekonał, że niestety Imdb wcale nie mówi zawsze prawdy – czasem wydaje się, że osoba, którą śledzimy miała tyko małą rólkę a dopiero podczas oglądania okazuje się, że grała głównego bohatera. Plus niestety przepada większość występów i scenariuszy telewizyjnych. Fakt, że nie obejrzymy wszystkiego może być frustrujący, ale warto się z nim pogodzić od razu. Przy czym łowienie jakiegoś filmu, którego nam brakuje do pakietu bywa niekiedy przygodą samą w sobie, która niekiedy uwzględnia nawet przełomy życiowe. Pierwszą płytą DVD, jaką zwierz zamówił przez Internet była jak już zwierz niedawno wspominał Oklahoma z NT, której brakowało zwierzowi by uzupełnić całą filmografię Jackmana. To zwierza przekonało ostatecznie, że kupowanie przez Internet jest fajne.

Zacznij od większych ról – zwierz zawsze zaczyna od najważniejszych i największych ról i kieruje się ku tym mniejszym. Jedynym wyjątkiem jest przypadek, kiedy aktor ma po drodze ważną rolę w serialu. Zwierz zostawia seriale na koniec (podobnie w przypadku reżyserów czy scenarzystów), bo serial ogląda się jednak nieco inaczej. Poza tym znalezienie wszystkich interesujących nas odcieków serialu zajmuje dłużej a jeśli aktor nie grał we wszystkich sezonach to czasem zostajemy z dylematem ile obejrzeć zanim zaczniemy oglądać dla aktora. Tak, więc lepiej zacząć od tego, co najważniejsze i największe – zwierz korzysta z dość prostej metody – wybiera najpierw to, co na Imdb ma plakaty, potem zaś to, co plakatów lub ocen nie ma. Dlaczego warto zacząć od większych ról? Bo entuzjazm z czasem trochę spada. Warto, więc zacząć od tego gdzie mamy pewność, że wypatrywany aktor nie zniknie w połowie, poza tym najczęściej sławniejsze filmy są późniejsze, co oznacza np. w przypadku scenarzystów często jednak lepsze rzeczy niż na początku twórczości, (choć oczywiście nie zawsze).

 

Warto wrócić do tego, co już było – zazwyczaj decydujemy się na retrospektywę czy zapoznanie się z całością czyjejś twórczości, kiedy już lubi aktora/reżysera/scenarzystę z innych produkcji. Oczywiście pierwsza myśl jest taka by zobaczyć wszystko, czego wcześniej nie widzieliśmy. Zwierz popruje jednak na koniec powrócić raz jeszcze do filmów, które znamy. Taki powrót do punktu wyjścia jest czasem doskonałą przygodą, zwłaszcza, jeśli znamy już aktora z innych ról i wiemy czy to, co nas w nim początkowo zachwyciło wiąże się z daną rolą czy jest cechą, która występuje w każdym filmie. Czasem zaś dzięki temu, że już naoglądaliśmy się naszego ulubionego aktora przez ostanie tygodnie, mamy go trochę dość i zaczynamy dostrzegać w filmie czy serialu zupełnie nowe postacie i nowych aktorów, których zaczynamy mieć ochotę śledzić. Trochę jak zwierz, który po obejrzeniu wszystkiego z Cumberbatchem powrócił do Sherlocka by stwierdzić, że czas obejrzeć wszystko z Gravesem.

Jeśli przysypiasz idź dalej – każdy aktor/aktorka/reżyser/scenarzysta ma w swojej filmografii kilka produkcji, których znieść nie można, nie ważne jak bardzo lubcie danego twórcę w końcu dochodzicie do ściany. Produkcji męczącej, nużącej albo po prostu tak złej, że nie da się jej oglądać. Prosta rada zwierza – nie zmuszajcie się, przecież to nie zadanie domowe ani wyścig na rekord, próba obejrzenia filmu za wszelką cenę może się naprawdę źle skończyć np. zniechęceniem do kontynuowania poszukiwań. Najwyżej wrócicie do tego filmu, kiedy naprawdę będziecie strasznie chcieli czegokolwiek nowego z ulubionym aktorem. Albo nigdy nie wrócicie, bo film był tak koszmarnie zły, że ląduje na waszej prywatnej liście, rzeczy, których nigdy więcej nie chcecie oglądać bez butelki alkoholu w ręce (każdy kinoman ma taką listę)

 

Czytajcie głupie informacje – każdy film, serial czy nawet program telewizyjny ma na Imdb dział trivia. To doskonałe uzupełnienie każdego seansu, ale kiedy śledzicie jedną karierę ma dodatkowy plus. Dzięki nim dowiadujecie się jeszcze czegoś – o tym, który film reżyser nakręcił szybko a który wolno, jacy aktorzy często pojawiają się w filmach tego samego scenarzysty, gdzie kręcono, czy były jakieś problemy, czy aktor wypowiadał się w sposób kontrowersyjny o roli. Dzięki takim drobiazgom po przejrzeniu wszystkich filmów tworzy wam się nie tylko jakaś mapa historii, ale też towarzyszącej im kariery. Przy czym wszystko zależy od tego jak bardzo zależy nam na śledzonej osobie. W przypadku niektórych wystarczą wiadomości z Imdb, w przypadku innych, zaczniecie czytać wspomnienia ludzi, którzy znali aktora tylko po to by wyłapać wzmiankę o nim. Możecie wystartować w niewielkim bez nagrodowym konkursie, kogo zwierz ma na myśli, kiedy to pisze.

Skoro już oglądasz wszystko… – Dobra to jest właściwie nie rada, ale nawyk zwierza, wiążący się trochę z posiadaniem bloga trochę z sposobem funkcjonowania umysłu zwierza. Skoro już oglądamy cały dorobek twórcy warto zastanowić się zawsze nad tym, co się powtarza, do czego wraca, być może, jakie sceny są identyczne. Szukanie punktów wspólnych nie tylko czyni z oglądania wielu filmów pewne przeżycie, ale także doskonale zajmuje umysł, kiedy staram się sobie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego reżyser wybiera takie a nie inne ujęcia, scenarzysta obsesyjnie wraca do kilku tych samych wątków czy postaci a aktor jeszcze ani razu nie zagrał nikogo sympatycznego. Zwierza takie rzeczy fascynują i wcale nie odbierają dla niego magii oglądania filmu. Wręcz przeciwnie im częściej zadajemy sobie pytanie o twórców o ich inspiracje, źródła talentu, aktorskie decyzje tym jest ciekawiej.

 

Daj się zaskoczyć – zwierz decydując się na zrobienie retrospektywy nie czyta streszczeń filmów – co ma być to będzie, skoro zdecydował się zapoznać z czyjąś twórczością to nie zadaje się pytań tylko przechodzi do następnego tytułu. Zwierz musi wam powiedzieć, że to jest rzecz absolutnie przecudownie doskonała. Jeśli nie wiesz, o czym będzie film nie możesz się do niego źle nastawić. Jeśli wiesz, kto brał udział w jego produkcji zawsze możesz wyczekiwać konkretnego aktora/aktorki lub znaków charakterystycznych reżyserskiej pracy. Jedne z najlepszych filmów w swoim życiu zwierz obejrzał właśnie na takiej zasadzie – usiadł i obejrzał nie wiedząc, czego ma się spodziewać. Jeśli jednak czytacie streszczenia to się nie zniechęcajcie. Czasem ludzie streszczający film, co prawda go widzieli, ale absolutnie nic zeń nie zrozumieli.

Kupić? Ściągnąć? – Zwierz ma zasadę, która mówi, że jeśli na potrzeby jakiejś retrospektywy ściągnął filmy jakiegoś twórcy to po pierwsze kasuje je zaraz po obejrzeniu po drugie stara się je potem zawsze kupić. Czasem się udaje czasem nie. Oczywiście nie zawsze będziecie w stanie kupić wszystko, ale w tym jednym konkretnym przypadku zwierz bardzo was zachęca do kupienia nawet części oglądanych filmów. Z tej prostej przyczyny, że jeśli ktoś już zasłużył na waszą uwagę, to byłoby przyzwoicie jakoś się za spędzony razem czas odwdzięczyć, chociażby legalnie kupując to, co widzieliście. Zwierz, co prawda czasem te zakupy odkłada nieco w czasie, ale w ostatecznym rozrachunku, kiedy ma możliwość to dokonuje zakupu.

 

Przyjść dla jednego wyjść z drugim – oczywiście, kiedy ogląda się filmy dla konkretnego twórcy zazwyczaj zwraca się uwagę tylko na niego (w przypadku aktorów) bądź na pewne chwyty (w przypadku reżyserów czy scenarzystów), ale nie znaczy to, że nie powinniśmy szukać w oglądanych produkcjach czegoś nowego – aktorów, których nie znaliśmy, może ciekawego zabiegu reżyserskiego w przypadku filmów wybranych dla scenarzysty, dobrego scenariusza w filmach wyselekcjonowanych ze względu na reżysera. Im bardziej będziemy mieli otwarte oczy tym więcej z takiego osobistego przeglądu możemy wynieść.

 

Baw się dobrze – żadne z nas nie robi takich przeglądów, bo ktoś nam karze. Robimy je dla siebie, jeśli się znudzicie, jeśli nie złapiecie tego rytmu, który każe iść radośnie do następnej produkcji (zawsze można coś ominąć świadomie kary nie ma) to dajcie sobie spokój. Jeśli macie ochotę obejrzeć coś dwa razy – nikt nie przeszkadza. Jeśli chcecie ekstremalnie obejrzeć tylko sceny z ulubionym aktorem – w sumie nie ma zakazu, choć wiele możecie stracić. Jeśli jednak zawsze będziecie pamiętać, że to nie sprawa życia i śmierci, ale dobrej zabawy, to mały prywatny przegląd na pewno się uda. I pamiętajcie – oglądanie filmów hurtem ze względu na jednego twórcę nie jest tylko przejawem przywiązania czy fanowania.  Ma tez olbrzymią wartość dodaną, tak jak czytanie wszystkich książek jednego autora by poznać jego warsztat. Dlatego nigdy nie wstydźcie się, że decydujecie się na taki przegląd. Wyniesiecie z niego więcej niż z opierania się przed obejrzeniem wszystkiego.

 

Nieco inną sprawą jest wybieranie filmów ze względu na ich gatunek czy z pragnienia oglądania produkcji podobnych do siebie. Zwierz radzi w takich przypadkach korzystać z list na Wikipedii, które zwykle są dość sumienne w odnotowywaniu filmów z danego gatunku, zwierz wie, o czym mówi, bo kiedyś oglądał np. wszystkie filmy wyprodukowane przez BBC Films. I tu zwierz dobrze wam radzi by w przypadku oglądania gatunkami zaczynać od najnowszych i się cofać. Zwierz wie, że jesteście kochane moje snoby, ale prawda jest taka, że klasykę ogląda się lepiej, kiedy człowiek wkręci się współczesnymi produkcjami. Jedyny przypadek, w którym zwierz nie poleca tej metody to westerny – tu zdecydowanie klasyczne przed późniejszymi. Przy czym oglądanie gatunkami dobrze zacząć też od cudzych list – o ile komedii romantycznych wcale nie ma tak wiele (zwierz ma np. wrażenie, że obejrzał wszystkie) o tyle kino sf czy sensacyjne wymaga kogoś, kto przynajmniej na początku zasugeruje nam, co warto obejrzeć a co można sobie swobodnie odpuścić.

Dobra to tyle, jeśli jesteście ciekawi, co zwierz będzie oglądał pod koniec grudnia to spieszy donieść, ze robi sobie właśnie retrospektywę Poliakoffa – brytyjskiego scenarzysty, którego zwierz bardzo lubi a ma luki w jego filmografii. Pod koniec zwierz coś zapewne napisze, co jest najlepszym sposobem każdego małego przeglądu filmowego. No i jeszcze na sam koniec nie zapominajcie, że taki przegląd to jednak nie maraton filmowy i czas się nie liczy – oczywiście im więcej obejrzycie pod rząd tym bardziej się wciągniecie w śledzenie twórczości jednego twórcy, ale spokojnie możecie sobie zostawić czas na spanie.

Ps: Zwierz obejrzał finał Masters Of Sex i jest taki zachwycony, że tego serialu nie zepsuli na koniec. Jednocześnie jest na krawędzi rozpaczy, bo na następny odcinek trzeba czekać rok. A to taki znakomity serial jest.

Ps2: Zwierz jeszcze nie widział finału drugiej serii Ripper Street, ale chyba napisze taki duży wpis żałobny po jednym ze swoich ukochanych seriali.

5 komentarzy
0

Powiązane wpisy

slot
slot online
slot gacor
judi bola judi bola resmi terpercaya Slot Online Indonesia bdslot
Situs sbobet resmi terpercaya. Daftar situs slot online gacor resmi terbaik. Agen situs judi bola resmi terpercaya. Situs idn poker online resmi. Agen situs idn poker online resmi terpercaya. Situs idn poker terpercaya.

Kunjungi Situs bandar bola online terpercaya dan terbesar se-Indonesia.

liga228 agen bola terbesar dan terpercaya yang menyediakan transaksi via deposit pulsa tanpa potongan.

situs idn poker terbesar di Indonesia.

List website idn poker terbaik. Daftar Nama Situs Judi Bola Resmi QQCuan
situs domino99 Indonesia https://probola.club/ Menyajikan live skor liga inggris
agen bola terpercaya bandar bola terbesar Slot online game slot terbaik agen slot online situs BandarQQ Online Agen judi bola terpercaya poker online