Szata zdobi bohatera czyli o wystawie „Moda i Kino. Kostiumy z kolekcji CeTA w Pawilonie Czterech Kopuł”

20/12/2017

Skomplikowane kobiety czyli kobiety, kino i kłopoty cz. II

20/12/2017

Babskie sprawy czyli kobiety, kino, kłopoty cz. I

20/12/2017

Kochani rok zbliża się ku końcowi i nie ulega wątpliwości, że przez ostatnie miesiące mówiło się więcej o kobietach, i ich miejscu w kinie czy szerzej w kulturze popularnej, niż w ciągu ostatnich paru lat. Ponieważ tematów jest sporo a emocji jeszcze więcej Zwierz postanowił napisać taki wpis – przewodnik. W którym przedstawi największe problemy, czy może zagadnienia, związane z obecnością kobiet w kinematografii.

Lista którą wam tu przedstawiam dotyczy kwestii najważniejszych i często się ze sobą zazębiających – w kilku punktach nie sposób nie dostrzec, że mówimy raczej o skomplikowanym węźle różnych problemów a nie o rzeczach które da się wyabstrahować i przedstawić jako osobne problemy. Część kwestii dotyczy też kobiet poza światem kinematografii czy szerzej rozrywki ale ponieważ Zwierz jest popkulturalny to zajmie się tylko tymi problemami które dotyczą tego fragmentu rzeczywistości. Nie mam wątpliwości, że nie są to wszystkie kwestie, nie mam też wątpliwości, że w niektórych przypadkach zaszły w ostatnich latach zmiany na lepsze – co nie wyklucza rozpoznania problemu i wskazania tych przestrzeni w których mamy do czynienia z kwestiami nad którymi należałoby popracować.

 

Uwaga ponieważ lista rozrosła się do niesamowitych rozmiarów to pojawi się na blogu w trzech częściach

Za mało kobiet w kinematografii (reżyserek, producentek, scenarzystek) – kobiety wciąż stanowią niewielki procent twórców pracujących w przemyśle filmowym. Jak niewielki? Posługując się dostępnymi danymi możemy stwierdzić, że w przypadku kinematografii amerykańskiej dane przedstawiają się (mniej więcej) następująco: 9% reżyserów, 15% scenarzystów, 25% producentów, 20% montażystów, 2% operatorów. Należy zaznaczyć, że przedstawione tu dane pochodzą z badań robionych w roku 2012, ale pokazujących zmiany w czasie. Na ich podstawie widać, że zmiany te wcale nie oznaczają postępu. Dla przykładu w 1998 roku procent reżyserek był taki sam jak w 2012. Z kolei badania porównujące ile było scenarzystek w roku 2004 i 2014 wykazały, że ich liczba nie wzrosła tylko spadła. Nie można więc mówić tu o prostym trendzie, poprawy pozycji kobiet w przemyśle filmowym.  Nie inaczej jest w telewizji – porównując procent scenarzystek pracujących przy amerykańskich serialach między rokiem 2007 a 2010 okazuje się, że procent ten spadł z 25% do 15%. Innymi słowy – wcale nie jest coraz więcej kobiet w telewizji.

Dla niektórych taka obecność kobiet może być dowodem na inne ambicje czy inne zainteresowanie kobiet. Co ciekawe – jeśli porównamy dane dotyczące ilości kobiet kończących związane z kinematografią kierunki studiów (w Stanach 33% wszystkich studentów) z tym ile kobiet wstępuje do stowarzyszenia reżyserów (25% wszystkich członków stowarzyszenia), z tym ile kobiet dostaje wysokobudżetowe filmy do reżyserowania (6% wszystkich reżyserów), z tym ile kobiet dostaje nagrody za filmy (2% nominacji do Oscara za najlepszą reżyserię w ciągu ostatnich 27 lat stanowiły kobiety) to widać, że kobiety z każdym stopniem wwtajemniczenia mają coraz trudniej. Oczywiście można byłoby przyjąć za jakiś przedziwny fakt, że kobiety są po prostu mniej zainteresowane opowiadaniem historii za pomocą wizualnego medium jakim jest kino. Ale… czy naprawdę  w to wierzycie? Zwłaszcza, że np. Polska jest ciekawym przykładem, że tam gdzie jest całkiem niezła tradycja kobiet reżyserek, reżyserujące kobiety są rosnącą i silną grupą – o Polsce sporo się mówi w kontekście kraju z którego na festiwale filmy przywożą młode, ciekawe i zaskakujące swoimi pomysłami reżyserki. To jest zgodne z zasadą, że im więcej kobiet jest w jakimś biznesie, czy środowisku tym większa szansa że przyjdą następne. Poza tym badania wskazują, że kobieta scenarzystka czy kobieta reżyserka gwarantuje o jakieś 10% więcej kobiet na ekranie.

Na marginesie warto też zauważyć, że kobiety które reżyserują często mają trudniej – o kwestiach finansowych będę jeszcze pisać ale warto przywołać tu przykład Grety Gerwig – reżyserki filmu Lady Bird – jednego z najlepiej ocenianych filmów sezonu (i chyba najlepiej ocenianego filmu w historii Rotten Tomatoes). W tegorocznym rozdaniu nominacji do Złotych Globów Gerwig na nominację się nie załapała. Wszyscy nominowani – co nikogo nie dziwi to biali mężczyźni pod pięćdziesiątkę. Fakt, że Gerwig nie została nawet nominowana doskonale pokazuje mechanizm, w którym mamy trochę samospełniającą się przepowiednię – kobiety, nawet jeśli nakręcą dobry film, są nie dostrzegane, ich nazwiska niekoniecznie docierają do młodych ludzi (ale też do producentów), mamy mniejszą świadomość, że np. kobieta też może wykonywać zawód reżysera. Żeby było jasne – kobiety stanowią trochę ponad 50% populacji i (w Stanach) 50% osób kupujących bilety do kina.

 

Molestowanie na każdym kroku – nie sposób omawiać kwestii kobiet w kinematografii bez wskazania na problem molestowania seksualnego. Dokładniej o akcji #metoo pisałam w osobnym wpisie (rozkładając na części pierwsze argumenty padające w dyskusji nad tym zjawiskiem). Dziś chciałabym tylko wskazać, że molestowanie możemy w świecie filmu rozpatrywać przede wszystkim na trzech płaszczyznach.

Pierwszą będzie kwestia siły i władzy – doskonale widać to po ostatnich doniesieniach związanych z wypowiedzią Petera Jacksona który wskazał, że Harvey Weinstein powiedział mu, że z dwiema aktorkami absolutnie nie da się współpracować ( min. jedną z nich była Mira Sorvino dla której postępowanie Weinsteina oznaczało wstrzymanie kariery) czy z wyznaniem Slemy Hayek która opowiadała o tym jak jej brak zgody na molestowanie sprawił, że praca nad filmem Firda była piekłem. Oba te przykłady pokazują jak bardzo kwestia molestowania związana jest z kwestią władzy i swoistą kruchością kariery aktorskiej. Brak zgody na napastowanie seksualne, w przypadku obu aktorek zakończyła się poważnymi konsekwencjami dla ich karier – co w przypadku np. Miry Sorvino sprawiło, że dziś jest znana głównie z jednego filmu ( o ironio Woody Allena). Nic więc dziwnego, że wiele młodych aktorek nie tylko boi się mówić o molestowaniu ale też – przeciwstawić się takim zakusom części pracowników fabryki snów. Bo mówiąc o molestowaniu mogą ponieść wyższe koszty niż się na nie godząc. Przede wszystkim jednak chodzi tu nie tylko o seks ale przede wszystkim o to by pokazać swoją przewagę albo bezkarność.

Druga sprawa – dyskusja nad molestowaniem koncentruje się w przypadku Hollywood w dużym stopniu na „Kogo fajnego nam teraz oskarżą” zamiast na „Skala zjawiska jest olbrzymia”. Ostatecznie zdecydowanie więcej pisze się o osobach które dopuściły się molestowania niż o osobach molestowanych.  Wiele się też mówi o nieprawdziwych oskarżeniach. Co o tyle jest ciekawe, że mamy dane które mówią po pierwsze – jak nikły procent oskarżających kobiet kłamie, ale ważniejsze – wiemy, że oskarżenie kogoś o molestowanie seksualne wcale nie wpływa pozytywnie na karierę. Wizja kobiety która oskarża o molestowanie bo chce się wybić i stać sławna rozbija się o prosty fakt, że właściwie nie sposób wskazać przykładu aktorki która na takim oskarżeniu zbudowałaby karierę. Można natomiast podać przykłady aktorek których kariera została zatrzymana po tym jak odmówiły zgody na molestowanie albo zaczęły o nim mówić.

Trzecia płaszczyzna związana jest w ogóle z dostrzeżeniem tego jak powszechne, zwłaszcza w świecie rozrywki, jest molestowanie i jak mocno jest zakorzenione w samym systemie – o czym w sumie wie każdy kto studiował historię Hollywood. Problem polega na tym, że jest to zachowanie tak bardzo wrośnięte w system, że w sumie nawet część odbiorców uważa, że kobiety bardziej przeszkadzają skarżąc się na takie traktowanie (powinny się tego spodziewać) niż domagają się zmiany. W wielu komentarzach widać że dawne nikłe rozróżnienie pomiędzy prostytutką a aktorką nadal istnieje w głowach wielu widzów. Uznaje się, że skoro aktorki „sprzedają ciało” na ekranie to powinny się godzić na molestowanie. Gdyby były porządnymi dziewczynami to pewnie i tak nie zostałby aktorkami. Poza tym – bycie aktorką przynosi takie profity, że opłaca się zrobić karierę przez łóżko.

 Dla mnie osobiście jest jeszcze przerażające, że w systemie naczyń połączonych jakim jest Hollywood i obecności kontraktów, klauzul, umów itp. Aktorki często mówią o molestowaniu (już od lat) ale nie podają imion i nazwisk – nie dlatego, że chcą chronić osoby molestujące, ale dlatego, że naprawdę może się okazać że taki krok ma większe konsekwencje dla nich niż dla osoby molestującej.

 

Wygląd/ Wiek – jednym wielkich problemów związanych z kobietami w kinematografii jest fakt, że ich dobór jest w olbrzymim stopniu dyktowany (przede wszystkim w Hollywood) dwoma czynnikami – wiekiem i warunkami fizycznymi. Kiedy patrzymy na najlepiej zarabiające czy najbardziej nagradzane aktorki uderzy nas przede wszystkim fakt, że są o dobre kilkanaście lat młodsze od najbardziej nagradzanych i najlepiej zarabiających mężczyzn. Dlaczego? Ponieważ ogólnie role daje się dużo młodszym kobietom. Spójrzcie na Piratów z Karaibów gdzie kilkunastoletnia dziewczyna grała rówieśnicę około 30 letniego faceta. Rozbieżność pomiędzy wiekiem „sparowanych” w filmach aktorek i aktorów to często kilkanaście lat. Oznacza to ni mniej ni więcej że kobieta zbliżająca się do czterdziestki ma za sobą najlepsze lata kariery filmowej. Co innego mężczyźni, którzy głównych bohaterów mogą grać spokojnie do 50. Zresztą dobrze to widać kiedy przyjrzymy się jak różne role dostają aktorzy i aktorki w podobnym wieku. Albo inaczej – kiedy Clooney gra głównego bohatera i ma dziewczynę to nawet jak ma ok. 50 to jest to film o facecie – takim zwyczajnym facecie. Kiedy taką rolę dostaje kobieta to jest to rola dla kobiety w średnim wieku która, o mój Boże, to niesamowite ma jeszcze jakieś życie. Zresztą to akurat wiadomo, że w pewnym wieku w Hollywood są role tylko dla Meryl Streep. Druga sprawa to wygląd. Hollywood kocha młodość, ale też urodę.

Problem w tym, że w przypadku kobiet często stawia urodę na absolutnie pierwszym miejscu. Oznacza to, że w kinematografii amerykańskiej (niekoniecznie brytyjskiej) aktorka musi być przede wszystkim ładna. Oczywiście zdarzają się czasem kobiety odbiegające od wzorca urody ale dużo rzadziej niż mężczyźni. Co prowadzi do idiotycznych sytuacji gdy piękne kobiety, grają brzydule (potem zdejmuje się im okulary i prostuje włosy i okazuje się, ze to były przecież cały czas piękności), postacie historyczne które wyglądały zupełnie jak nie one, czy wręcz są chwalone za to, że dały się postarzyć albo zbrzydzić. To zresztą paradoks -żeby kobieta została potraktowana poważnie najczęściej musi zagrać wbrew swojej urodzie – Charlize Theron czy Nicole Kidman dostały swoje Oscary dopiero kiedy „udowodniły”, że nie są tylko ładne. To jakiś straszliwy paradoks – dobieramy ładne kobiety, a potem muszą nam udowodnić, że nie są tylko ładne. To nie można po prostu przyjąć klucza – dobieramy tylko utalentowane. Być może ta presja na wygląd ma coś wspólnego z faktem, że ponad 25% kobiet w filmach pokazuje się w strojach które odsłaniają dużo ciała i są „seksualne”. Kobieta musi być więc ładna i zgrabna. Jeśli z jakiegoś powodu nie jest ładna czy zgrabna to będzie obsadzana tylko w rolach postaci których wyraźną cechą jest bycie nieładną albo zgrabną. Tak jakby to była jedyna rzecz jaka może definiować charakter.

Przy czym nie jest problemem, że część, jeśli nie znakomita większość aktorek jest piękna. Kino ogólnie dobiera ładniejszych ludzi. Ale problemem jest a.) uznawanie, że uroda nie może zgrywać się z talentem b.) zbyt mała różnorodność wśród aktorek c.) odchudzanie aktorek do roli, nawet jeśli są szczupłe (ale nie bardzo szczupłe) d.) obsesja na punkcie wieku (młodego). Nie jest winą kobiet że są piękne, ale jest problemem przemysłu filmowego, że uroda staje się tak ważnym czynnikiem w karierze. I jasne – mężczyzn też dobiera się raczej po warunkach ale wciąż są to zdecydowanie luźniejsze kryteria – jest w kinematografii osobne miejsce dla „interesująco brzydkich mężczyzn”, miejsce którego nie ma dla kobiet. Jednocześnie – atrakcyjność kobiet – zarówno na ekranie jak i poza nim, uznaje się za swoisty obowiązek – kobieta na ekranie powinna być atrakcyjna. Nawet jeśli gra rolę która nic z seksualnością, czy z fizyczną atrakcyjnością nie ma wspólnego.

 

Reakcja na produkcje z kobietami w rolach tradycyjnie przypisanych mężczyznom – wydawać by się mogło, że pod koniec roku 2017 fakt, że kobieta może być w centrum filmu nie powinien budzić emocji. Ale budzi. Nie tak dawno Polygon opublikował tekst z którego wynika, że bardzo niska ocena Last Jedi na Rotten Tomatoes jest wynikiem zmasowanej akcji tych ludzi z Internetu, którym nie podoba się za duża obecność kobiet i przedstawicieli mniejszości w nowych Gwiezdnych Wojnach (serio ktoś tam myśli „Ej, ale dlaczego kosmiczna futurystyczna saga dziejąca się wśród setek ras z odległej galaktyki nie jest tylko o białych mężczyznach?!”). Z kolei reakcja na trailery (to ważne – nie na filmy !) produkcji takich jak nowi „Pogromcy Duchów” czy „Ocean’s Eight” jest dojmująco negatywna – bo zamieniono mężczyzn (w filmach z niemal całkowicie męską obsadą) na kobiety. Pojawienie się kobiet w rolach przeznaczonych dla mężczyzn (znaczy głównych rolach) przez wielu jest traktowane jako nadmierna poprawność polityczna, czy przejaw daleko posuniętego feminizmu. Nawet jeśli film nie ma feministycznego przesłania. Te internetowe reakcje pokazują jak mocno zakorzenione jest przekonanie, że pojawienie się kobiet w kinematografii jest odbieraniem słusznego miejsca mężczyzn. Przy czym żeby było jasne – w rolach głównych mamy stosunek mniej więcej 70% mężczyźni, 30% kobiety. A jak przypomnę na tym szalonym globie jakim jest Ziemia kobiety stanowią nieco ponad 50% populacji.

Co ciekawe, warto zwrócić uwagę, że wielu takich internetowych komentatorów (w przytłaczającej większości są to mężczyźni) postrzega powierzanie kobietom głównych ról, albo niemal wszystkich ról, jako zachowanie opresyjne. Uważają, że oznacza to koniec pomysłów w fabryce snów, marginalizowanie mężczyzn, coś z natury niedobrego i nie wygodnego. Innymi słowy – artykułują pretensje pod adresem zjawisk które przez wiele dekad były absolutną codziennością w przypadku kobiet zainteresowanych kulturą. Kiedy mężczyźnie proponuje się film z całkowicie kobiecą obsadą czuć powiew feministycznej opresji, kiedy kobiecie proponuje się film z samymi mężczyznami, to jest to po prostu kolejna produkcja – która nie wzbudzi jakiegoś większego poruszania. To ciekawe, że w sumie – często największymi wrogami kobiet w popkulturze, okazują się mężczyźni, którzy nie chcą się czuć tak jak kobiety czują się od zawsze. Warto to zapamiętać.

 

 

Brak wiary w opłacalność filmów z kobietami w roli głównej – Nie mamy dokładnych danych ile pieniędzy wytwórnie filmowe wydają na marketingową promocję filmów. Wiemy jednak, że na filmy z kobietami w rolach głównych, oraz na filmy tworzone przez kobiety wydaje się z natury mniej (mniejsze pensje aktorek i reżyserek, mniejsze koszty marketingu, mniejsze budżety). Prowadzi to do dość kuriozalnej sytuacji w której wciąż niesłychanie słabą reprezentację kobiet po jednej i drugiej stronie kamery filmowej tłumaczy się nikłym zainteresowaniem takimi produkcjami i ich nierentownością. Problem w tym, że jeśli w film nie włoży się odpowiednich pieniędzy to się ich z niego nie wyjmie. Mamy więc samospełniającą się Hollywoodzką przepowiednię. Co ciekawe, jeśli studio włoży w film reżyserowany przez kobietę podobne pieniądze co w film reżyserowany przez mężczyznę (Kung Fu Panda 3, Wonder Woman) to… niesamowite, ale filmy te potrafią przynieść naprawdę spore zyski. Zupełnie jakby płeć reżysera była mniej ważna od wysokości inwestycji. Podobnie z filmami z kobietami w rolach głównych. Przekonanie, że są one z natury mniej opłacalne prowadzi do tego, że nawet kiedy np. fani domagają się filmu o Czarnej Wdowie to dla producentów byłaby to zbyt ryzykowna inwestycja. Inna zależność mówi, że kiedy film z kobietami w roli głównej na siebie nie zarobi to jest to… wina kobiecej obsady. Doskonałym przykładem są nowi „Pogromcy Duchów”. To słaby film. Straszliwie poszatkowany, nierówny, widać że zmontowany ze skrawków większego materiału. Ale wadą filmu nie jest fakt, że jest z kobietami, ale to, że miał słaby scenariusz i reżyserię. Ale jeśli coś mamy winić to raczej mechanizm – kobiety nie są w stanie zarobić na film, niż mechanizm – słaby film zarabia miało.

To tylko pierwsza część całego spisu. Kolejne części będą pojawiać się w kolejnych dniach czyli 21 i 22.12. Mam do was prośbę by w komentarzach odnosić się do tych zjawisk opisanych w danym wpisie a nie wybiegać za bardzo do przodu. Oczywiście po trzeciej części będzie miejsce na rozmowę o tym czego w tym zestawieniu zabrakło. Ten feministyczny tryptyk to moja próba wyjaśnienia i uporządkowania treści, a także przypomnienia jak bardzo skomplikowane jest życie kobiet w świecie rozrywki. Nie oznacza to jednak, że gdziekolwiek indziej jest łatwiej.

Ps: Jak chcesz napisać że „Hur dur kiedyś nie było feminizmu i wszystkim się lepiej żyło” to nie pisz.

Brak interpunkcji we wpisie wynika z dysortografii Zwierza. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, zajrzyj do zakładki „Gdzie są przecinki”.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 • Magcho

  Dobrze napisane. Dwa lata temu pisałam o tym pracę licencjacką, wszystkiego nie mogłam ująć, bo nie starczyłoby miejsca. To jest temat na grubą książkę, albo i kilka tomów. Niestety :(

 • Undula

  W przypadku Ocean’s Eight, poza narzekaniem na uberfeminizm i koniec cywilizacji białego człowieka, mnóstwo jest komentarzy typu „hehe, wiadomo, że to laski, w pewnym momencie na pewno się pokloca i będą walczyć między sobą, będzie na co popatrzeć”. Ręce opadają.
  Irytuje mnie też fakt, że nawet w seriach, w których główna bohaterka jest kobieta (SW), kupno fanowskiej koszulki czy bluzy jest zdecydowanie trudniejsze, jeśli się jest dziewczyna. Dostanie nowej koszulki tematycznej na premierę TLJ wymagało wizyty w kilku sklepach (wcześniej zrobiłam research, żeby zobaczyć, gdzie takie cuda można kupić). Nie dlatego, że jestem wybredna, ale dlatego, że takich koszulek dla kobiet nie było. Dla porównania, działy męskie każdego z odwiedzonych przeze mnie sklepów dysponowały sporym wyborem wzorów. No bo wiadomo, że to są filmy dla chłopców, dziewczyny takich koszulek nosić nie będą.

  • Magdalaena

   Tak samo – dużo trudniej kupić koszulkę czy gadżet z kobiecą bohaterką SW niż z Darthem Vaderem czy szturmowcem.

  • CDR

   Co do filmów z kobiecą obsadą to przypomniał mi się niezły francuski „8 kobiet”. Sprawdziłem sobie Box Office i faktycznie jak na całkiem dobry film z taką obsadą to zarobił mało. Co do koszulek to na szczęście mamy internet i kupić można prawie wszystko. Jako maniak koszulek SW, wśród 50 innych ma taką z Rey, z Phasmą i ogólną z Ep. VIII gdzie Rey jest na pierwszym planie.

  • Shakuahi

   Co do Ocean’s 8 – nie wiem czemu, ale bardzo mnie wkurzyło, że w Ocean’s 11 kradli pieniądze a w Ocean’s 8 jakąś biżuterię. Niby niezależne babki, ale wiadomo, jak kobieta to kradnie błyskotki, nie pieniądz.
   Co do koszulek – byłam ostatnio z narzeczonym w Croppie, tam to wygląda smutno. Na lewo dział męski i koszulki SW, Batman, Punisher. Na prawo dział damski i koszulki z Myszką Miki, buldogami i wielka łaska – koszulka SW. Ale żeby nie było zbyt słodko – napis brokatowy.
   Także ten, God bless Internet.

 • Kayleigh90

  A ja bym chciała poznać te badania, które przytoczyłaś, że jeśli zatrudni się jedną kobietę, to pociąga to następne. Nie to, że jestem niedowiarkiem, tylko chciałabym coś wiedzieć więcej na ten temat :)

 • undula

  wydaje mi się też, że problem z naszym postrzeganiem molestowania występuje niezależnie od płci. Tutaj, jak często w wypadku gwałtów, winę zrzuca się na ofiary. W przypadku Kevina Spacey czy Jamesa Levine’a (dyrygent i wieloletni dyrektor artystyczny MET) ofiarami byli mężczyźni, ale mechanizm jest ten sam: na pewno sami chcieli/próbowali zrobić karierę przez łóżko (ofiary Levine’a), nie wyszło, to teraz próbują zniszczyć kogoś o wiele sławniejszego od nich i na tym się wybić/co robił czternastolatek na imprezie z dorosłymi.
  I jeszcze jedna rzecz. Mężczyznom przynajmniej nie kwestionuje się talentu, i jeśli robią wielkie kariery w młodym wieku, to cóż, zdolni są. Jeśli kobieta robi dużą karierę przed 30-stką (Lawrence, teraz Emma Stone), to musi być, że przez łóżko, jak inaczej te role by dostawała. No bo kobieta, żeby grać główne role, musi być młoda i piękna, ale ponieważ jest młoda i piękna i gra główne role, to nie dlatego, że ma talent, ale dlatego, że wiedziała, z kim się przespać. Paranoja.

 • Reese Whiterspoon bardzo dobrze mówiła o tych sprawach w swojej przemowie na gali Woman of The Year Awards 2015 organizowanej przez Glamour. Że role pisane dla kobiet pokazują nas jako te słabsze, że jak postanowiła zacząć tworzyć filmy o kobietach z dobrze napisanymi postaciami, to nikt nie chciał tego finansować, więc wyłożyła swoje pieniądze. I bum! nagle okazało się, że film z dobrze skonstruowanymi postaciami kobiecymi może powstać i może zarobić dużo pieniędzy. Że przy tworzeniu filmów mogą pracować kobiety i wychodzą z tego świetne filmy.

 • No niestety, niby XXI wiek, niby feminizm, a jak przyjdzie co do czego, to okazuje się, że do równouprawnienia jeszcze nam daleko.
  Ogólnie z wszystkim się zgadzam, ale mam drobną uwagę co do poniższej wypowiedzi (i tego punktu w ogóle):
  „Z kolei reakcja na trailery (to ważne – nie na filmy !) produkcji takich
  jak nowi „Pogromcy Duchów” czy „Ocean’s Eight” jest dojmująco negatywna
  – bo zamieniono mężczyzn (w filmach z niemal całkowicie męską obsadą)
  na kobiety.”
  Myślę, że może to mieć nieco inne źródło (przynajmniej częściowo). Osobiście nie lubię tych „kobiecych” filmów, nie dlatego, że mamy kobiety zamiast mężczyzn (to jest jak najbardziej na plus), ale dlatego, że to niezbyt udane odgrzewanie kotletów. Oryginalne filmy z męską obsadą były czymś nowym, dobrym, ekscytującym, podczas gdy wersje z obsadą kobiecą to zazwyczaj odgrzewanie kotletów, w których nie ma nic interesującego. Choć zwiastun „Ocean’s Eight” wygląda duuuuużo lepiej niż przypuszczałam, więc mam nadzieję na coś ciekawego. :)

  • zpopk

   Ja też za tym nie przepadam co nie zmienia faktu, że tak negatywne odebranie tego zjawiska przekonuje mnie, że może warto. Inna sprawa, tak naprawdę dotychczas taką podmiankę mieliśmy raz! Serio raz, mieliśmy taki film, więc trundo mówić o szerokim trendzie. Co do odgrzewania kotletów – spójrzmy na premiery filmów. Niezależnie od obsady Hollywood głównie kręci co już nakręciło.

   • Hm, jeśli chodzi o dosłowną kopię, to może faktycznie tylko ci „Pogromcy duchów”, ale warto zwrócić też uwagę na te „imprezowe” komedie – pojawiło się „Kac Vegas” i zaraz zaczęto kręcić babskie wersje, typu „Złe mamuśki”.
    Masz rację z tym, że Hollywood jest bardzo schematyczne, ale jednak często wykorzystuje się główny schemat z różnego rodzaju zmianami. W przypadku „Pogromców duchów” wyglądało to mniej więcej tak, że ktoś sobie pomyślał „mamy kultową komedię, mamy feminizm postępujący – mamy hit gwarantowany!”. O wiele bardziej cieszyłabym się na te filmy, gdyby jednak zamiast kopiuj-wklej, trochę się wysilono – no bo samo wprowadzenie kobiecej obsady nie wystarczy, trzeba jeszcze stworzyć ciekawe postaci. Dlatego jestem bardzo mile zaskoczona zwiastunem „Ocean’s Eight”, bo wygląda na to, że ktoś się bardziej postarał :)

 • Ay

  Dlaczego oznaczyło mój komentarz jako spam i się nie wyświetla? ;C

  • zpopk

   Ja go widzę.

   • Spriggana

    Ja tylko jeden komentarz Ay widzę, ten powyżej.

    • Ay

     Nie wiem dlaczego go nie widać. Pisałam, że dziwi mnie niechętnie nastawienie facetów do większej ilości kobiecych postaci w filmach oraz że żeńskie bohaterki są generalnie źle pisane i sama rzadko kiedy którąś polubię.

     • Hannah

      Przeczytałam i nawet chciałam polubić ale mi zniknął :(

     • CDR

      Jeśli są generalnie źle napisane to dlaczego dziwi cię niechęć do ich większej ilości? A serio to trudno ocenić czy jest jakieś niechętne nastawienie (wśród widzów – nie twórców) skoro filmów w większą ilością kobiecych bohaterek, pozycjonowanych pod widza faceta właściwie w ogóle nie ma a jak już w tego typu filmach pojawiają się kobiety to ich postacie są tłem? W Wonder Woman uchodzącym za feministyczny postacie kobiece poza Dianą są przykładem totalnie zmarnowanego potencjału. Amazonki pojawiają się tylko na chwilę. Zamiast rozwinąć ciekawą postać Dr Maru, o której nic się w sumie nie dowiadujemy dostajemy zbędnego i beznadziejnego Aresa. Postać sekretarki, której imienia nawet nie pamiętam to kolejna kobieta której nie dano nic do zagrania a przecież zamiast nudnej, o wiele za długiej walki finałowej mogli by nakręcić parę scen obrazujących zagubienie Diany w nowym środowisku i tego że potrzebuje przewodniczki. No i oczywiście wisienka na torcie Fausta Grables jako Easter egg.

     • Ay

      Ten komentarz, który był niewidoczny już się pojawił, więc możesz zobaczyć gdzieś wyżej, o co chodziło. Ale tak, to prawda, że kobiece postaci są pisane o wiele gorzej od męskich i widzę tutaj jedną z przyczyn, dla których wiele osób jest niechętnych pomysłowi wyrównywania proporcji. Gdyby trochę bardziej się postarać przy kreowaniu bohaterek (i nie traktować ich jako obowiązkowy punkt do odhaczenia na liście) to może okazałoby się, że ta niechęć widzów jest mniej seksistowska, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

     • CDR

      I tu leży pies pogrzebany. Jak postacie kobiece będą ciekawe to mało kto będzie protestował. Nikomu nie przeszkadza Ripley, Leia, Rey, Thelma i Luiza i wiele wiele innych. A już na pewno nie przeszkadza to seksistom którzy wolą na ekranie oglądać kobiety niż klatę Kylo Rena czy innego Fassbendera.

     • Ay

      No i nadal jest ich za mało, żeby można było poszaleć z charakterami. Często mamy sytuację, że wśród kilku ważnych bohaterów jest tylko jedna kobieta. Wtedy na tej jednej kobiecej postaci spoczywa reprezentacja całej płci żeńskiej, więc twórcy starają się ją zrobić albo w sposób jak najbardziej uniwersalny i bezpieczny albo znowu wychodzi z niej ideał bez wad. Ale już gdy bohaterek jest więcej, to pojawia się nie tylko możliwość, ale wręcz konieczność, by każdą z nich obdarzyć inną osobowością. Chociażby np. w Grze o Tron (pomijając fakt, że serial nieco spłyca charaktery większości książkowych postaci niezależnie od płci).

 • wazon

  Bycie kobietą w ogóle jest kłopotliwe i niewygodne, nie tylko w filmie. Właściwie prawie w każdym zawodzie kobieta jest mniej akceptowana i, że użyję staroświeckiego określenia, szanowana niż facet. A dlaczego ? A dlatego, że w czasach jaskiniowych liczyła się siła, więc mężczyzna robił, co chciał. No i niektórzy z tych czasów jaskiniowych się jeszcze nie wydostali.I nawet nie zdają sobie z tego sprawy.

  • MR

   Nie przesadzajmy z tym lekceważeniem kobiet. Jestem inżynierem, często pracuje tylko z mężczyznami. Nigdy nie lekceważono mnie z tego powodu, że jestem kobietą. Jest tylko jedno ale. Trzeba poważnie podchodzić do tego co sie robi i być w tym dobrym.

   • Sarna Saurona

    Odhaczam w moim bingo punkt pt „jestem kobietą i nigdy nie zaznałam dyskryminacji, więc problem uważam za błahy, a na dodatek te co są dyskryminowane same na to zasłużyły (niepoważne jakieś)”

    • Gizmo

     „W zachwyceniu roztapiam się”, kiedy w dowolnej dyskusji ośmieszane są osoby o odmiennym zdaniu. Bo przecież racja i prawda może być tylko jedna. Zamknijmy usta tym, którzy uważają inaczej – to nasza jest racja i na żadną inną nie ma (tu) miejsca. Jak miło.

     I EOT.

  • monilip

   „Właściwie prawie w każdym zawodzie kobieta jest mniej akceptowana” – czy mogę prosić o wyniki badań, które to potwierdzają? Bo wydaje mi się, że to tylko twoje osobiste odrzucie.

   Tak, są zawody typowo „męskie”, przy których kobieta budzi zdziwienie u co niektórych (choć moje doświadczenie życiowe mówi inaczej – jestem programistką – no ale to tylko dowód anegdotyczny), ale też są zawody i typowo „damskie”. Kobieta w zawodach: pielęgniarka, położna, przedszkolanka, nauczycielka, opiekunka, księgowa, sekretarka – to chyba nikogo od dawna nie dziwi i nikt chyba nie twierdzi, że w tych zawodach „kobieta jest mniej akceptowana” czy mniej szanowana. A i w obecnych czasach chyba nikogo nie dziwi kobieta lekarz, naukowiec, grafik, pisarz, poeta, redaktor, dziennikarz, projektant, architekt, itd. Może to dla ludzi 50+ to rodzi problem, ale cóż. Ich się już nie zmieni, mają swoje przekonania i tyle. Ludzie młodsi nie podzielają tego (co pokazuje choćby liczba studentów na kierunkach, jest naprawdę niewiele takich gdzie są tylko mężczyźni albo same kobiety). Chyba, że się mylę, wtedy bardzo proszę o badania, które mówią inaczej.

   • Uśmiech bez kota

    W pewnych zawodach kobiety przeważają i w tych zawodach rzeczywiście nie są mniej szanowane (natomiast mężczyźni wybierający te zawody bywają uważani za jakichś podejrzanych – co to za facet, który chce pracować z dziećmi? pedofil ani chybi).
    Jest natomiast tak, że zawody opanowane przez kobiety ogólnie tracą na prestiżu. I na to badania są, ale czytałam je ładne parę lat temu i nie pamiętam ani dokładnych liczb, ani kto je zrobił, tylko wnioski.

  • Szminkinagodzinki

   Sorry, że piszę po takim czasie, ale dopiero trafiłam na tego bloga i na ten wielce interesujący mnie wątek pozycji kobiet w showbiznesie. W każdym razie chciałam tutaj stanąć w obronie jaskiniowcówXD Wydaje mi się, że czasy jaskiniowe były jednym z tych nielicznych momentów w historii ludzkości, kiedy było prawdziwe równouprawnienie. Dlaczego? Bo najważniejsze było przetrwanie. Przetrwanie zależy od równowagi całej grupy, dlatego nie można było pozwolić sobie na ten luksus, aby stłamsić kobietę, aby podbić swoje ego. Jedyne co, to na dyskryminację mogły pewnie liczyć osobniki osłabiające grupę, czyli chore (bo stare pewnie były cenione za wiedzę i doświadczenie). Zresztą, wbrew pozorom, w naturze nie ceni się najbardziej siły, a spryt. I jest to w sumie logiczne. Np. liderami wśród społeczności szympansów zostają te najbardziej inteligentne (czyt. cwane), wśród dzikich łososi, długą drogę do miejsca złożenia ikry, przetrwają osobniki nie najbardziej agresywne, ale te, które wykażą największy spryt w pokonywaniu przeszkód, przywódcą stada wilków zostaje najbardziej inteligentny osobnik, itd, itd. To, że w przyrodzie rządzi siła jest kolejnym szkodliwym stereotypem, który wytworzyła, nie kto inny, ale nasza kultura. Bo to właśnie kultura w sposób sztuczny zaczęła rządzić i dzielić naszą płciowością, a w przyrodzie szukała odbicia własnych przekonań o świecie. Co ciekawe, najwięcej DNA dzielimy z szympansami zwyczajnymi i bonobo (czyli szympansami karłowatymi). Społeczność szympansów określiłabym jako liberalno-patriarchalną, a bonobo jako liberalno-matriarchalną. Także może najwyższa pora skończyć z tym wizerunkiem jaskiniowca ciągnącego za włosy babę do jaskini;)

 • Alicja

  Jest jeszcze jedna strona medalu. Jeśli już główną bohaterką zostaje kobieta – jak np. w nowych „Gwiezdnych Wojnach” – widzowie stawiają jej dużo większe wymagania niż mężczyznom. Bo ma być „role model”, ma dawać przykład, nie może popełniać błędów, ma być silna (a przy tym seksowna i na dodatek nie „Mary Sue”). Zamiast być po prostu dobrze napisaną postacią. Główny bohater płci męskiej może mieć problemy z alkoholem, rodzicielstwem, związkami, emocjami – ale główna bohaterka już nie, bo a to pijaczka, a to puszczalska, a to taka czy owaka…

  • Not me

   I to jest moment w którym wkraczam z tekstem https://kaczazupa.wordpress.com/2013/06/10/bo-ja-nie-jestem-jak-inne/ (polecam też serdecznie tekst który jest podlinkowany na początku wpisu! Obydwa przeczytałam dwa lata temu i zmieniły moje podejście do tematu na zawsze)

   • Magdalaena

    Przeczytałam oba teksty i jakoś zupełnie nie mogę się w nich odnaleźć. Od kilkunastu lat jestem wierną czytelniczką fanfików (HP, ASoIaF, The 100 plus inne) i jakoś nie zauważyłam takiej gremialnej nienawiści do określonych bohaterek – jeśli już to do określonych „shipów” czyli par. Zresztą częściej trafiam na apele o niepotępianie tychże związków (np. jonerys), niż na same potępienia.
    Ale może to kwestia starannego doboru bąbelka w którym się poruszam.

    • Not me

     Hm, tutaj trudno mi powiedzieć bo ja jestem całkowicie poza fandomem, looking in. Opisane mechanizmy przyłożyłam bardziej do siebie w stosunku do innych kobiet (najczęściej dopiero poznanych, bo jak kogoś znam lepiej, to traktuję go jak człowieka, nie jak koncept) lub bohaterek. Krótka historyjka z życia: studiowałam na politechnice, na dość męskim kierunku (9 dziewczyn na 220 osób). Po drugim roku zaczęłam drugi kierunek, z kolei bardzo damski (proporcje podobne, na korzyść dziewczyn). I odkryłam, że kompletnie nie wiem jak się zachować na przerwach, jak zagadać, o czym rozmawiać, jak stać, co zrobić z rękami, gdzie patrzyć podczas rozmowy. To doświadczenie uświadomiło mi jak bardzo inaczej postrzegam kobiety, a te dwa teksty wyjaśniły dlaczego tak robię. Tym lepiej świadczy to o Tobie, że nie odnajdujesz się w tych postach :) znaczy, że te postawy są Ci obce.

 • kapiszka

  Chciałam zwrócić uwagę na nagość w filmie – jakkolwiek jest to wysoce nieodpowiednie, by wiele, a nawet większość, kobiet w filmach pokazywać tylko przez pryzmat seksualności, musimy też przyznać, że nagie czy skąpo ubrane kobiety to widok bardzo estetyczny. W przeciwieństwie do mężczyzn, którzy bez odpowiednio dużego nakładu pracy no, piękni wybitnie nie są. Kobiece ciało na ekranie, bez żadnych dodatkowych zabiegów kamerą, nawet stare czy zdeformowane naturalnie (przez porody/ciąże) nadal może być podziwiane jak swoiste dzieło sztuki. Męskie ciało bez odpowiedniego oświetlenia/kadrowania/przygotowania jest albo śmieszne, albo przywodzi na myśl upokorzenie nagiej postaci. Naga kobieta wzbudza zdecydowanie szerszy wachlarz emocji (i to pozytywnych) niż nagi mężczyzna, który jakoś tak kulturalnie wrył się, że musi być odziany. Wiem, że ta wypowiedź pachnie mocno XIX wiekiem, dzikością kobiety i kulturalną wyższością mężczyzny, wyrażoną m.in. strojem, ale proszę tego tak nie odbierać, tylko bardziej jako większą estetykę kobiecego ciała nad męskim.

  • zpopk

   Ale to co piszesz to nie jest prawda. Ciało mężczyzny może być jak najbardziej atrakcyjne – nie wiem skąd przekonanie, ze ciało męskie nie jest piękne – zwłaszcza w przypadku aktorów dobieranych do filmów często po warunkach fizycznych. Przekonanie, że ciało kobiece zawsze jest piękne, a męskie nie jest absolutnie nie jest tylko kwestią przyzwyczajenia. Męskie i kobiece ciało – zwłaszcza takie jak widzimy w filmach – zawsze bardzo zadbane i nawet nierealne, jest równie estetyczne. Naprawdę gdyby męskie ciało nie było estetyczne to Hollywood nie rozdziewałoby ostatnio tak chętnie aktorów.

   • kapiszka

    Zerknijmy w stronę Orlando – ciało androgyniczne – jest przepiękne. Kobiety nago na ekranie niezależnie od kondycji/kształtu ciała są zawsze wdzięcznym materiałem. Nie muszą być wytrenowanymi Avengerami – a takich to mężczyzn ostatnio nam się serwuje bez koszulek w prawie każdym ‚superhero’ filmie. Mężczyzna bez muskulatury jest raczej zakorzeniony w świadomości jako nieudacznik i też raczej tak na ekranie jest prezentowany. Jeśli nagość dotyczy panów grubszych czy bardzo szczupłych to z reguły jest to scena wiązana z negatywnymi emocjami – upokorzeniem, w najlepszym przypadku pokazaniem „tatusiowatości” mężczyzny. W przypadku kobiet takiego ograniczenia nie widzę – stosuje się pełne spektrum, nie tylko ślicznotek (choć w kinie masowym przeważnie są to perfekcyjne ciała) ale też kobiet dojrzałych, albo o nieidealnych ciałach (vide – francuskie kino). Choć we francuskim kinie też śmiało operuje się nagością mężczyzny, tyle, że tam również raczej w celu wzbudzenia niepokoju niż zachwytu u widza.

    • Parksłam. „do mężczyzn, którzy bez odpowiednio dużego nakładu pracy no, piękni wybitnie nie są”.
     Zadziwiające, przypomniała mi się pierwsza wizyta z koleżankami z liceum na basenie, pod wspólnym prysznicem. Z całym szacunkiem do tych osób, ale wtedy pomyślałam, że większość ma ciała po prostu brzydkie. Subiektywnie. Dziewczyny nie były nieatrakcyjne, po prostu mi się nie podobały. I do tej pory ciała kobiet mi się nie podobają, w przeciwieństwie do ciał mężczyzn. Tylko z jednym ale – mężczyźni (też ci zwykli), zazwyczaj spędzają dużo mniej czasu dbając o swoją atrakcyjność niż kobiety. A prawda jest taka, że jeśli ktoś używa tylko mydła i najtańszego szamponu, a do tego nie ćwiczy, to będzie na tyle atrakcyjny, na ile mu natura z urodzenia dała. Kobiety są przyzwyczajone do dbania o włosy, skórę. Mężczyźni – nie.

  • zpopk

   A i tak jest strach przed tzw. full fronta nudity – ale nie jest to strach podyktowany estetyką ale bardziej psychologią patrzenia na genitalia. Pokazanie nagiej kobiety nie stanowi przekroczenia normy, bo nagie kobiety są wszędzie, pokazanie nagiego mężczyzny to prawie pornografia. Poza tym pamiętam, że czytałam kiedyś obszerny tekst, że lęk przed pokazywaniem nagich mężczyzn z przodu bierze się z tym, że filmowcy bardzo nie chcą by mężczyźni na sali porównywali się w kwestiach przyrodzenia z aktorem, bo to za bardzo wpływa na ich percecpję postaci

   • kapiszka

    Auć, nie wiedziałam, że tłumaczenie filmowców jest tak trywialne. No właśnie to też dość irytujące, że w pełni nagie ciało to niemal pornografia. A zupełnie odchodząc od kwestii filmu, a bardziej kierując się ku sztuce – zauważam czasem, że raczej kobiece genitalia mają prasę pięknych, podczas gdy męskie są raczej pogardzane. Trochę ta nierówność jest przykra

   • Sean Thingy

    Hm, albo nie wierzą w „parametry” widzów albo przeceniają je u aktorów. No, przynajmniej u części. A przecież mógłby to być w takim razie piękny magnes na męską część widowni, zatrudnić aktora z pięciocentymetrową maczugą. Tylko zaraz, kobiety mogłoby to odstraszyć z kolei. A, nie, rozmiar przecież nie ma znaczenia! Czyli zadowoleni byliby wszyscy. Poza aktorem.

   • Magdalaena

    IMHO to jest bardzo seksistowskie, że jeśli już mamy nagą scenę, to ona pokazuje się w całości, a u mężczyzny widać plecy i najwyżej kawałek pośladka.

  • Ay

   W życiu nie przyszłaby mi do głowy estetyczna wyższość ciała jednej płci nad drugą. O_o
   Superbohaterowie w filmach są umięśnieni, ale kobiety też mają idealną, proporcjonalną i wysportowaną figurę. A z kolei w modellingu u obu płci pożądana jest chudość i wystające kości i też ma to swoich zwolenników. Na reklamach bielizny ludzie niezależnie od płci są tak wyretuszowani komputerowo, że nie ma mowy o naturalności, skóra idealnie gładka, opalona itd. W sztuce występowały zarówno akty męskie jak i kobiece i były przedstawiane zgodnie z obowiązującym w danej epoce kanonem piękna, w odpowiedniej, estetycznej pozie itd.

  • Magdalaena

   W jakich filmach widujesz piękne kobiece ciała odbiegające od ideału zdrowia i młodości? Bo ja nie przypominam sobie nic takiego. Czasami zdarza się naga staruszka (np. scena z Melisandre w GOT), ale chodzi o pokazanie jej słabości i niedoskonałości. Tak jak przy nagim nieidealnym mężczyźnie.

  • Alicja

   Ostatnio w popularnych filmach widuję niemal wyłącznie półnagich mężczyzn… Bo ostatecznie sporo kobiet uważa taki widok za niezwykle atrakcyjny. Np. ostatnio po premierze „Gwiezdnych Wojen” Kylo Ren bez koszulki wywołał furorę wśród fanek.

   Zdecydowanie nie jestem w stanie się zgodzić z tym, że pokazywane są mniej idealne kobiety. Poproszę przykłady. Obawiam się, że – z wyjątkiem nadmiernej chudości i małych piersi – popularne filmy (nie mówię o niszowych produkcjach) pokazują widzom wyłącznie „idealne” ciała bez rozstępów, cellulitu czy fałdek tłuszczu. To nie przypadek, że jeśli paparazzi złapią jakąś aktorkę w bikini na podobnym „grzechu”, zaraz jest afera – ta a ta aktorka ma cellulit! Masakra!

   • kapiszka

    I niestety tutaj jest problem – bo odnoszę się do filmów w szerszej, niż tylko popularnej amerykańskiej kinematografii, perspektywie. I właśnie na to zwróciłam uwagę na początku – obecnie panowie świecą golizną głównie w popularnych produkcjach i tam są idealizowani tak samo jak kobiety.

    • Magdalaena

     To jakie masz przykłady poza amerykańskim kinem popularnym? Bo w polskich filmach, które widziałam ostatnio też nie było nieidealnej nagości.

 • Hannah

  Mówiła o tym także Agnieszka Holland. Twierdziła, że zanim przyjechała do Stanów z głębi reżimu wydawało jej się że to całe gadanie o braku równouprawnienia to takie trochę uciekanie od prawdziwych problemów typu totalitaryzm. Dopóki nie zderzyła się z tym realnie w Hollywood nie zdawała sobie sprawy ze skali zjawiska. Mówiła, że na przykład jeśli film nie odniesie sukcesu to mężczyźnie o wiele łatwiej daje się drugą szansę i ponosi związane z tym ryzyko finansowe. Jeśli kobieta zawiedzie – zwłaszcza jeśli zawiedzie przy stosunkowo dużej produkcji – takie szanse są porażająco mniejsze. Było dla mnie trochę wstrząsem czytanie o tym w producenckim aspekcie z jej perspektywy, bo wydawało mi się, że w produkcji i zawodach z nią związanych nie ma terroru wieku i urody i płeć w ogóle nie ma aż takiego znaczenia. No ale byłam naiwna. Przecież to tam są pieniądze. Kobiety nie mogą mieć do nich zbyt łatwego dostępu i mocy decyzyjnej…

 • Sean Thingy

  Nie wiem, czy to kwestia proporcji, ale najlepsze filmy nakręcili faceci (w sensie, że byli ich reżyserami). Zarówno na liście IMDb (250), jak i na mojej prywatnej. Są faceci i długo, długo nic. Może to świadczyć zarówno o moim guście, jak i listach, ale tak po prostu jest.
  Z kobiet reżyserek najbardziej cenię Kathryn Bigelow, której aż cztery filmy mi się podobają czyli wszystkie, które obejrzałem; kto wie, czy nie dlatego, że nie sprawiają wrażenia, że to kobiecy punkt widzenia, a odbieram je zwyczajnie, jako dobre kino. Znalazłbym jeszcze kilka filmów, ale to dosłownie pojedyncze sztuki typu „Między słowami”, „Frozen” czy „Frida” (ogólnie nie moja bajka, widzę w nich kobiecą nutę, ale są dobre). A na półkach (niemałych) z filmami też mam raptem z 3-4, które reżyserowały kobiety. Tak więc z mojego punktu widzenia lepiej, żeby kobiet więcej w reżyserii nie było :P
  To w sumie bardziej złośliwość i żart niż na serio, bo oczywiście nie wiem, „jak to by było gdyby”, więc bez wiadra pomyj poproszę.

  • Not me

   Nie odniosę się do dowcipu (nie jest super wysokich lotów) tylko do reszty: zauważ, o czym zresztą jest mowa w tekście, że odnosisz się do filmów które zostały zrealizowane bo ktoś zdecydował że je sfinansuje i Ty je obejrzałeś. Jeśli założymy, że istnieje w stosunku do kobiet pewne uprzedzenie, to możemy spokojnie przyjąć, że nie zostały do realizacji wybrane filmy najlepsze. Dodatkowo, o czym Zwierz wspomina, nakłady na realizację i marketing są mniejsze co odbija się na jakości i popularności. Nie chcę Cię obrażać ale Twoja wypowiedź brzmi jak tekst Korwina-Mikke o tym, że kobiety nie miały w historii osiągnięć naukowych. Obydwaj swoją opinię osadzacie na nieprawdziwym założeniu równych szans.

   • Sean Thingy

    Odnoszę dziwne wrażenie, że jednak bardzo byś chciała mnie obrazić i w sumie prawie Cie się udało. Ale mniejsza.
    Ten mój „żart” był oczywiście opinią tylko na podstawie owej listy i moich gustów, a nie naukowym podejściem do tematu, biorącym pod uwagę całą złożoność świata łącznie z męskimi uprzedzeniami (i decydentów, i moimi). To, że w przypadku równych szans itp. listy mogłyby wyglądać inaczej, wziąłem pod uwagę w małym dopisku na końcu „nie wiem, jak to by było gdyby”, ale wolałaś się skupić na słowie żart niż na tym. Jedyne, co jest pewne, to że filmy (bez odwołań do żadnych list) by były inne. Jest też bardzo prawdopodobne, że byłyby bardziej „kobiece”, choć też na pewno nie do końca, czego przykładem wspomniana przeze mnie Bigelow. Tak więc na pewno byłoby inaczej, ale czy byłoby więcej filmów trafiających w mój gust? Śmiem wątpić, bo dosłownie niemal żaden z obecnych filmów reżyserek nie kwalifikuje się do mojej prywatnej listy filmów must have, ale nie wykluczam, bo (tu wstawiamy argumenty Twoje i zwierza). I tak, świadczy to o moim guście niewątpliwie, podobnie niewybrednym jak moje żarty, ale cóż poradzę.
    Jak to się ma do nauki? Nauka (zazwyczaj) nie jest działalnością artystyczną, jest dużo bardziej wymierna i zdecydowanie mniej zależna od „gustu”. O filmie mogę powiedzieć, że mi się podoba lub nie; teza naukowa za podstawowe kryterium ma weryfikowalność (choć tak naprawdę to daleko bardziej złożona kwestia, ale na nasze potrzeby wystarczy; swoją drogą Einstein mawiał, że mechanika kwantowa mu się nie podoba, więc estetyka także w nauce bywa poważnym kryterium). Wynik końcowy w kinematografii czyli film może być (i jest) zależny od tego, jaka osoba go tworzyła, a w nauce (przynajmniej w naukach ścisłych) ma to znaczenie drugorzędne. Artysta jest poniekąd filtrem dla rzeczywistość, naukowiec ma być dla tej rzeczywistości przeźroczysty.
    Tak więc wydaje mi się, że równy dostęp w nauce i sztuce wcale nie jest wynikowo równoważny. Na pewno zyskałaby nauka, bo byłby większy odsetek osób rzeczywiście zdolnych. Sztuka podobnie, ale ponieważ jej „produkty” są dużo bardziej subiektywne w odbiorze, to niekoniecznie ta zmiana by mi odpowiadała. Choć nie wykluczam, że byłoby jeszcze lepiej.
    Nie wiem :-)

   • Sean Thingy

    (poniższa odpowiedź została zakwalifikowana jako spam, być może z powodu edycji małej literówki, więc pozwolę sobie na ponowne wklejenie, oby się nie zdublowało)

    Odnoszę dziwne wrażenie, że jednak bardzo byś chciała mnie obrazić i w sumie prawie Ci się udało. Ale mniejsza.
    Ten
    mój „żart” był oczywiście opinią tylko na podstawie owej listy i moich
    gustów, a nie naukowym podejściem do tematu, biorącym pod uwagę całą
    złożoność świata łącznie z męskimi uprzedzeniami (i decydentów, i
    moimi). To, że w przypadku równych szans itp. listy mogłyby wyglądać
    inaczej, wziąłem pod uwagę w małym dopisku na końcu „nie wiem, jak to by
    było gdyby”, ale wolałaś się skupić na słowie żart niż na tym. Jedyne,
    co jest pewne, to że filmy (bez odwołań do żadnych list) by były inne.
    Jest też bardzo prawdopodobne, że byłyby bardziej „kobiece”, choć też na
    pewno nie do końca, czego przykładem wspomniana przeze mnie Bigelow.
    Tak więc na pewno byłoby inaczej, ale czy byłoby więcej filmów
    trafiających w mój gust? Śmiem wątpić, bo dosłownie niemal żaden z
    obecnych filmów reżyserek nie kwalifikuje się do mojej prywatnej listy
    filmów must have, ale nie wykluczam, bo (tu wstawiamy argumenty Twoje i
    zwierza). I tak, świadczy to o moim guście niewątpliwie, podobnie
    niewybrednym jak moje żarty, ale cóż poradzę.
    Jak to się ma do nauki?
    Nauka (zazwyczaj) nie jest działalnością artystyczną, jest dużo
    bardziej wymierna i zdecydowanie mniej zależna od „gustu”. O filmie mogę
    powiedzieć, że mi się podoba lub nie; teza naukowa za podstawowe
    kryterium ma weryfikowalność (choć tak naprawdę to daleko bardziej
    złożona kwestia, ale na nasze potrzeby wystarczy; swoją drogą Einstein
    mawiał, że mechanika kwantowa mu się nie podoba, więc estetyka także w
    nauce bywa poważnym kryterium). Wynik końcowy w kinematografii czyli
    film może być (i jest) zależny od tego, jaka osoba go tworzyła, a w
    nauce (przynajmniej w naukach ścisłych) ma to znaczenie drugorzędne.
    Artysta jest poniekąd filtrem dla rzeczywistość, naukowiec ma być dla
    tej rzeczywistości przeźroczysty.
    Tak więc wydaje mi się, że równy
    dostęp w nauce i sztuce wcale nie jest wynikowo równoważny. Na pewno
    zyskałaby nauka, bo byłby większy odsetek osób rzeczywiście zdolnych.
    Sztuka podobnie, ale ponieważ jej „produkty” są dużo bardziej
    subiektywne w odbiorze, to niekoniecznie ta zmiana by mi odpowiadała.
    Choć nie wykluczam, że byłoby jeszcze lepiej.
    Nie wiem :-)

   • Sean Thingy

    Moja odpowiedź dwukrotnie została zakwalifikowana jako spam, więc daję sobie spokój.

    • Not me

     hej, na telefonie widzę, że mi odpisałeś, a tutaj się nie wyświetla więc postaram się jakoś odpisać.
     „Odnoszę dziwne wrażenie, że jednak bardzo byś chciała mnie obrazić i w sumie prawie Ci się udało.” no, troszkę faktycznie chciałam. Ale nie bardzo, bo jednak lubię ludzi.
     „Ten mój ‚żart’ był oczywiście opinią tylko na podstawie owej listy i moich gustów, a nie naukowym podejściem do tematu, biorącym pod uwagę całą złożoność świata łącznie z męskimi uprzedzeniami (i decydentów, i moimi). To, że w przypadku równych szans itp. listy mogłyby wyglądać inaczej, wziąłem pod uwagę w małym dopisku na końcu ‚nie wiem, jak by to było gdyby’, ale wolałaś się skupić na słowie żart niż na tym.” hm. Widzę Twoją rację, ale jednak ciężar Twojej wypowiedzi jest zdecydowanie gdzie indziej i trochę mnie to ukłuło. Trudno jest czytać kilka zdań- nie wiem jak to określić, nacechowanych lekkim uprzedzeniem? Kontrowersyjnych?- a potem szybciutki zwrot akcji zakończony „bez wiadra pomyj proszę”. Takie to wiesz, nie mówię, że głupie czy złe, ale bez wyczucia, może nawet lekki trolling. Tak ja to odbieram.
     Tutaj jeszcze chciałam dodać jedną rzecz, luźno związaną z tematem, która mnie bardzo boli. Napisałeś „męskimi uprzedzeniami” i ze smutkiem muszę to poprawić: te uprzedzenia nie są męskie, są uniwersalne. Tak samo je mam, wstydzę się tego i mnie to boli. Odruchowo postrzegam kobiety inaczej niż mężczyzn- dopóki nie poznam ich bliżej- i wymaga to ode mnie dużej pracy świadomego umysłu, żeby korygować swoje zachowanie i nie dać tego po sobie poznać.
     „Jedyne, co jest pewne, to że filmy (bez odwołań do żadnych list) by były inne. Jest też bardzo prawdopodobne, że byłyby bardziej ‚kobiece’, choć też na pewno nie do końca, czego przykładem jest wspomniana przeze mnie Bigelow.” agreed.
     „Tak więc na pewno byłoby inaczej, ale czy byłoby więcej filmów trafiających w mój gust? Śmiem wątpić, bo dosłownie niemal żaden z obecnych filmów reżyserek nie kwalifikuje się do mojej listy filmów must have, ale nie wykluczam, bo (tu wstawimy argumenty Twoje i Zwierza).” zgadzam się, też nie wiem, może, może nie, nie ma jak sprawdzić.
     Potem piszesz o różnicy między nauką i sztuką i to jest ładne co piszesz i też się zgadzam ale już mi się nie chce przepisywać. W każdym razie kończysz tak:
     „Tak więc wydaje mi się, że równy dostęp w nauce i sztuce wcale nie jest wynikowo równoważny. Na pewno zyskałaby nauka, bo byłby większy odsetek osób rzeczywiście zdolnych. Sztuka podobnie, ale ponieważ jej ‚produkty’ są dużo bardziej subiektywne w odbiorze, to niekoniecznie ta zmiana by mi odpowiadała. Choć nie wykluczam, że byłoby jeszcze lepiej. Nie wiem :-)” tutaj się trochę zatrzymam. Opcje widzę trzy: gdyby było więcej kobiecych twórców w kinematografii to z Twojego punktu widzenia byłoby (i) bez zmian, (ii) lepiej lub (iii) gorzej. Skoro napisałeś „niekoniecznie ta zmiana by mi odpowiadała” to znaczy że bierzesz pod uwagę że mogłoby być (dla Ciebie) gorzej?

     • Sean Thingy

      O, jak miło :-) Znaczy miło, że chciało Ci się i w ogóle ;-)
      „no, troszkę faktycznie chciałam. Ale nie bardzo, bo jednak lubię ludzi.” – hahaha, dzięki za szczerość :D To dosyć rzadko spotykane w internetach, że mimo różnicy zdań da się cofnąć o krok i jakoś tam pogadać (to też a propos ciągu dalszego Twojej wypowiedzi). Plus dla Ciebie.
      … ale poczytałem też drugą część wpisu zwierza i doszedłem do wniosku, że to będzie niekończący się tasiemiec i skasowałem. W każdym razie fajnie było poznać :-)

  • undula

   a nie pomyślałeś może, że przez wiele lat reżyseria była domeną wyłącznie mężczyzn, i wciąż właściwie jest, bo kobiety, jak z resztą pisze Zwierz, nie były i nie są chętnie dopuszczane do tych projektów? To może mieć jednak przełożenie na statystyki.
   Dla porównania, w teatrze od dawna nikogo to nie obchodzi. Mamy wybitne reżyserki jak Strzępka, Kleczewska, Duda-Gracz, ostatnio bardzo ciekawe spektakle robi Anna Smolar. Strzępka nie tak dawno zrobiła z resztą świetny serial. Są też bardzo popularne w środowisku.Tyle tylko, że w teatrze nie ma wielkich pieniędzy. W branży filmowej są.

   • Sean Thingy

    Pomyślałem (patrz wyżej).

    • Undula

     Piszesz o tym, że większość wybitnych filmów była nakręcona przez facetów, bo tak po prostu jest. Zostawienie tego bez komentarza to dość jednoznaczne stwierdzenie, że w takim razie kobiety nie kręcą ciekawych filmów (dlaczego? Bo nie potrafią). Podczas gdy ta dysproporcja, której nie ma w innych dziedzinach sztuki wynika li i jedynie z tego, że kino (to dysponujące trochę większym budżetem) jest po prostu szalenie szowinistycznym biznesem i wciąż trzeba przekonywać producentów, że płeć reżysera nie przekłada się na zyski. Nie tak dawno temu uważano, że kobiety nie mogą biegać maratonow. Teraz wciąż, jak widać, pokutuje przekonanie, że mężczyźni to lepsi filmowcy czy Iluwatar wie kto jeszcze. Tak jakby płeć określała, do jakich rzeczy mamy predyspozycje

 • spirit

  zwierzu, gwoli ścisłości – zarzuty Sorvino i Hayek Weinstein odrzucił w oficjalnym oświadczeniu, co wypadałoby tu podać… nie mówię, że tego molestowania nie było, zwłaszcza w kontekście bardzo szerokiego i dokładnego opisania jego formy w przypadku tych dwóch aktorek, ale jednak na inne zarzuty Weinstein nie odpowiadał tak dokładnie i ze szczegółami… zatem posługiwanie się tym przykładem w tym miejscu wymaga małego uzupełnienia… nie wiem dokładnie na jakim etapie jest śledztwo w sprawie Weinsteina (i czy w ogóle jest takie prowadzone) i ile kobiet oficjalnie go oskarżyło o molestowanie, bo jestem daleko od tej sprawy, ale akurat o oświadczeniach odrzucających powyższe zarzuty było dość głośno…

  nie zmienia to wymowy całej sytuacji, ale nadaje temu jednak pewien kontekst, w którym nie każde publiczne oskarżenie Weinsteina jest prawdziwe „co do zasady”, skoro tyle kobiet molestował wcześniej – w tym wypadku jest odpowiedź, w której można pewne fakty zweryfikować.

 • Pingback: 7 tematów do dyskusji, czy feminizm jest nam jeszcze potrzebny - Surfing the Sinewave()