W poszukiwaniu straconych odcinków czyli zwierz nadrabia lata 90

11/07/2013

„Myśl z duszy leci bystro, Nim się w słowach złamie” czyli jak rozmawiać o złych filmach.

11/07/2013

Jak stracić widzów i nie zjednać sobie fanów czyli kiedy serial zawodzi

11/07/2013
empty image
empty image

Hej

Zwierz, od co najmniej tygodnia obiecuje wam wpis, do którego zainspirował go ostatni sezon True Blood. Jeśli nie oglądacie serialu zwierz spieszy wam donieść, że w ostatnich sezonach przeszedł on dość drastyczną metamorfozę. Pierwszy trzy sezony, choć rzecz jasna uwzględniały kręcące się po Luizjanie wampiry i inne stworzenia paranormalne były jeszcze całkiem znośne. Zachodnia prasa wychwalała serial porównując zachowanie ludności wobec mieszkając między zwykłymi śmiertelnikami istot nadnaturalnych do naszego zachowania względem mniejszości. Jednak po pewnym czasie scenarzyści stali się bezradni – dalsze sezony nie mogły przecież powtarzać wykorzystanych już wątków, zaś nowe potrzebowały, co raz większego „napędu” i tak serial, który był fantastyczny, ale konsekwentny zamienił się w jedną a najbardziej niedorzecznych i budzących ową niedorzecznością radość seriali, jakie zwierz zna. Ale gdyby teraz ktoś oświadczył, że nigdy więcej nie pokaże mu przygód Sookie i ferajny zwierz nawet nie szczególnie by się przejął. To sprawiło, że zwierz zaczął się zastanawiać.  Bo w prawie każdym serialu umiemy niemal z dokładnością, co do odcinka powiedzieć, kiedy straciliśmy do niego serce. Zwierz korzystając z kilku przykładów z własnego życia serialowego postanowił przyjrzeć się zjawisku, kiedy to nie serial rozstaje się z nami, ale my z serialem. Wpis może zawierać śladowe ilości spoilerów.

Szósty sezon Czystej Krwii jest tak rozkocznie bezsensowny że każe się zastanowić, jak serial może nas zaprowadzić tak dziwnymi ścieżkami, że nawet nie rozpoznajemy tego co oglądamy.

Podstawowym problemem większości seriali, z którymi rozstajemy się przedwcześnie jest fakt, że kręci się je dłużej niż wymaga tego historia. Najlepszym przykładem są wszystkie seriale młodzieżowe, – jeśli ktokolwiek z was oglądał Gossip Girl ten wie, że po trzech sezonach, kiedy rozpuszczona młodzież z Upper East Side skończyła szkołę średnią scenarzyści właściwie stracili powód by trzymać bohaterów razem w tak niewielkim gronie. Co więcej ich zachowanie – zrozumiałe w szkole średniej nie miało żadnego sensu, gdy byli młodymi ludźmi, którzy z logiką wyprowadzania się z domu na studia powinni opuścić Nowy Jork. Stąd też scenarzyści pozostali z serialem, któremu ktoś nagle wyrwał kręgosłup, co sprowadzało się do wprowadzenia do akcji wątków znanych z oper mydlanych od amnezji poczynając na zaślubinach z księciem Monako skończywszy.  Wcześniej podobne męczarnie przeżywali scenarzyści 90210, których bohaterowie pozostawali w stanie permanentnej niedojrzałości.  Podobny problem mają seriale, które opierają się na walce płci -–słynna klątwa Moonlighting nie trafia może tak często jak się wydaje, ale sam pomysł wprowadzenia takiego wątku skutkuje sytuacją, w której istnieje ograniczona (niezależna od popularności serialu) liczba sezonów, które można nakręcić nie nudząc widza. Doskonałym przykładem było Bones – kilka sezonów oglądało się wspaniale przyglądając się rosnącemu przywiązaniu Brennan i Bootha – dwójki głównych bohaterów. A potem (spoiler) scenarzyści zorientowali się, że właściwie serial powinien się skończyć. Ze strachu przed klątwą Moonlighting przeskoczyli od – nie jesteśmy w stanie wyznać sobie uczuć do będziemy mieć dziecko. Przeskoczenie całego etapu związku bohaterów miało sprawić, że serial będzie dalej ciekawy. Ale jeśli spędziło się kilka lat oglądając serial i czekając aż bohaterowie się zejdą to dowiedzieć się, że zeszli się, kiedy była przerwa między sezonami to poczuć się lekko oszukanym.

Wiedz, że coś się dzieje kiedy bohaterka serialu decyduje się poślubić księcia Monako. To jest ten moment kiedy spokojnie można wyjść z pokoju i nie wrócić.

Inna sprawa, że takie postępowanie wiąże się z innym powodem, dla którego można porzucić serial. Jeśli ktoś nagle zmienia status quo i robi to zbyt szybko lub bez wyraźnego powodu wtedy zdarza się, że widz czuje się oszukany, bo odnosi wrażenie, że oglądał inny serial. Zwierz doskonale wie, po którym odcinku Glee zrozumiał, ze na dłuższy związek z serialem nie ma już szans. Odcinek nazywał się Spanish Teacher i można się było z niego dowiedzieć, ze Will nasz właściwie godny bohater nie tyle nie lubi uczyć hiszpańskiego, co wykładanego języka właściwie nie zna. Zwierz był wściekły na scenarzystów, bo po to by zmieścić w odcinku występ gościny Ricky Martina zmienili cały świat serialu, w jakim obracał się zwierz. Will z idealistycznego, sympatycznego nauczyciela z misją i talentem wychowawczym, zamienił się w nadętego niedokształconego bubka, któremu zwierz nie miał najmniejszej ochoty kibicować. Takich rzeczy się nie robi, zwłaszcza, jeśli nie ma ku temu żadnych ważnych powodów. Zresztą Glee cierpi też na wspomniany już problem ciągnięcia historii poza jej naturalne ramy. Nieco inaczej zwierz poczuł zmianę statusu quo w Housie . Jeśli dobrze pamiętacie, kiedy serial zaczynał swoją obecność, jako historia genialnego acz trudnego do wytrzymania diagnosty. Przedmiotem serialu były stawiane przez Housa diagnozy on zaś pozostawał w sumie trudnym do zrozumienia bohaterem, o którym coś wiedzieliśmy, ale nie wszystko. Ale koło 4-5 sezonu dynamika serialu się zmaniła – kolejne sprawy były spychane, co raz bardziej na drugi plan a na pierwszy wysuwał się sam bohater. Ostatecznie zwierz przestał oglądać serial na dwa sezony przed końcem jego nadawania, kiedy zdał sobie sprawę, że to jest już zupełnie inna produkcja niż ta, na którą pisał się na początku. Podobnie było ze zwierzem i The Big Bang Theory – zwierz pisał się na śmieszny serial o geekach, ale kiedy zorientował się, że ogląda po prostu kolejny sitcom o różnicach płci, który z geekostwem ma niewiele wspólnego, po prostu porzucił oglądanie TBBT.

Rzadko się zdarza by można z dokładnością co do sekundy powiedzieć kiedy straciło się serce do serialu. Glee daje taką okazję

Co prawda za takie próby zmiany świata przedstawionego odpowiada prosty fakt – nikt nie chce by serial stracił miłość fanów z powodu najbardziej banalnego – powtarzalności. To problem, z jakim musza się borykać wszystkie procedurale – niezależnie czy bohaterowie przyjeżdżają na miejsce by stwierdzić zbrodnie, czy musza kogoś bronić w sądzie, czy też zoperować plastycznie – za każdym razem trzeba walczyć z faktem, że można stracić widzów a jednocześnie sama formuła serialu nakazuje by pewne rzeczy rozgrywały się w podobny sposób. Prowadzi to do sytuacji, w której patrząc na zegarek wiesz, że zaraz zostanie wskazany morderca – zwierz między innymi, dlatego porzucił po czterech sezonach Mentalistę, – choć był ciekawy, kim jest Red John to jednak wszystkie odcinki zlewały mu się w jedno, między innymi, dlatego wielu widzów nudzi się proceduralami stosunkowo wcześnie, choć trzeba przyznać, że powtarzalność wytwarza też jakieś przywiązanie do serialu. Niemniej zaczyna się oglądać cztery CSI a kończy na jednym (metaforycznie rzecz jasna).

Mentalista nie jest złym serialem, ale nawet najlepszy serial, który tak wolno sę zmienia i nie chce wyjawiać wszystkich tajemnic staje się nudny.

Problem polega na tym, że lekarstwo bywa gorsze od choroby. Cóż zrobić, kiedy serial jest powtarzalny? Albo jak już zwierz napisał zmienić status quo albo zesłać na bohaterów coś bardzo, bardzo strasznego. No właśnie, każdy, kto ogląda seriale zdaje sobie sprawę, że nigdy nie można podsumowywać wydarzeń w życiu naszych bohaterów, ponieważ zawsze kończy się to konstatacją, że w ich życiu przydarzyło się zbyt wiele. Najlepszym przykładem jest tu Grey’s Anatomy (zwierz nie dotrwał już do finału tego sezonu) gdzie bohaterowie przeżyli tak wiele, że po pierwsze są już zupełnie, kim innym niż na początku serialu, po drugie całkowicie tracą jakąkolwiek autentyczność, ponieważ musza otrząsać się raz po razie z największych traum. Serio, kto pracowałby dalej w szpitalu gdzie poumierali jego przyjaciele, gdzie do niego strzelano, gdzie poznało się byłych mężów i ostatecznie spadło samolotem? No właśnie. Zwierz miał podobnie, kiedy oglądał serial Nip/Tuck, który początkowo opowiadał o dwóch chirurgach robiących operacje plastyczne w Miami, ale w pewnym momencie bohaterowie mieli w swoich biografiach wszystkie możliwe sploty dziwacznych nieszczęść i przypadków, jakie można było sobie wyobrazić. Wtedy zwierz zdał sobie sprawę, że pewna psychologiczna wiarygodność serialu spadła poniżej poziomu, który pozwala dalej oglądać serial.

Kiedy nawet bohaterowie serialu zaczynają dostrzegać ilośc nieszczęść jaka na nich spada to jest to znak, że się przesadziło

Oczywiście niekiedy zdarza się porzucać seriale przez decyzje obsadowe czy zmianę scenarzystów. Zwierz podejrzewa, że tylko fani Doktora Who nie pogniewają się na wymianę właściwie całej obsady kilka razy w ciągu trwania serialu (no może jeszcze fani Skins są z tym pogodzeni). Zwierz przypomina sobie dość niewiele takich przypadków z własnego serialowego życiorysu, ale musi powiedzieć, że kiedy w Gilmore Girls na dwa ostatnie sezony zmieniono scenarzystów zwierz mocno to odczul i stracił do serialu sporo sympatii między innymi, dlatego, że bohaterowie, których znał i kochał zaczęli zachowywać się zupełnie wbrew swoim dotychczasowym charakterom. Czego zwierz wyjątkowo nie lubi. Musi też przyznać, że trochę do Housa swego czasu stracił sympatię, kiedy odeszła czy właściwie przeszła na drugi plan stara drużyna lekarza, bo tamtych bohaterów zwierz lubił a nowych nie umiał obdarzyć takim uczuciem. Przy czym zwierz od razu deklaruje, że zmiana obsady nie jest zła sama w sobie (Bering Human dobrym przykładem jest), ale czasem potrafi zniechęcić do serialu.

Zmiana scenarzysty może sprawić, że nawet widząc tych samych aktorów w tych samych rolach mamy wrażenie, że oglądamy zupełnie inny program.

Na sam koniec zwierz pozostawił problem, który jego zdaniem doskonale widać w True Blood. Otóż zdarza się czasem, że scenarzyści serialu dostrzegają, że sympatia widzów nie lokuje się tam gdzie spodziewali się ja znaleźć. I tak np. w przypadku True Blood wampir Eric wzbudził więcej entuzjazmu niż wampir Bill – jest to, co prawda zgodne z książką, ale serial zdecydowanie kroczy własnymi drogami. Cóż, więc zrobili scenarzyści? Zaczęli tak modelować serial by lubiąc wampira Erica nie czuć, że kibicuje się temu złemu. Co oczywiście powoduje zmianę całej dynamiki serialu. Zwierz nie ogląda Vampire Diaries, ale ma wrażenie, ze tam zaszła podobna zmiana w odniesieniu do braci Salvatore, z których jeden musiał się szybko zmienić na nieco mniej wrednego, kiedy stał się obiektem zdecydowanie większej sympatii fanek. Taka konieczność przeniesienia uwagi (niekiedy brana z książek, ale nie zawsze) wiąże się także z przemodelowaniem całego serialu, – co rzadko wychodzi mu na dobre. Bo tak naprawdę oznacza to najczęściej, że nie tylko trzeba zmienić dynamikę pomiędzy bohaterami, ale zmienić charakter samych bohaterów a to prowadzi nas prosto do punktu gdzie zwierz omawiał problem z oglądaniem innego serialu niż ten, na który się zapisywaliśmy.

Eric – 1000 letni wampir ktory w ciągu sześciu sezonów zmienia charakter.

Zwierz wymienił jego zdaniem kilka najważniejszych problemów systemowych. Oprócz nich są jeszcze związane z konkretnymi zrachowaniami konkretnych bohaterów, które jednak najczęściej każdy ocenia na własną rękę i decyduje czy przesądzą o zmianie serialu na inny czy też nie. W przypadku wspominanego nieco wcześniej The Big Bang Theory odcinkiem, który przelał czarę goryczy był ten, w którym scenarzyści „odkryli”, że dziewczyny mogą też czytać komiksy. Zwierz zrozumiał, że nie ma dla niego miejsca przed telewizorem. Przypadków takich jest więcej – czasem decyduje pojedynczy żart czy źle poprowadzony odcinek by zrazić nas właściwie na zawsze.  Czasem zaś wystarczy, że nikt nic nie robi a serial się toczy kilka sezonów za długo (How I Met Your Mother). Bo prawda jest taka, że jest na świecie bardzo niewiele historii, które można opowiadać przez więcej niż 100 odcinków. Naprawdę, choć seriale są bardzo mocno związane z naszym najbardziej naturalnym sposobem opowiadania historii to jednak pasjonujące historie kończą się niemal zawsze odrobine wcześniej niż sam serial. I na tym polega pewien paradoks – świat seriali, to świat, w którym mało, która historia dożywa swojego końca i mało, kto zostaje by dowiedzieć się, jaki jest koniec tych historii, które już zdecydowano się opowiedzieć w całości. Niemniej zwierz musi wam wyznać, że sam ma zawsze problem z porzucaniem seriali. Nawet tych złych. Czuje jakiś wewnętrzy obowiązek by wytrwać do końca. Być może, dlatego, że zawsze ma nadzieję, że pod koniec wyjdzie scenarzysta i ze wszystkiego się wytłumaczy.

No dobra tyle wpisu merytorycznego czas na część informacyjną. Zwierz jedzie jutro do Bawarii. Podczas kiedy wy będziecie znosić krajowe upały zwierz pojedzie zwierzać zamki i pałace Niemiec (będzie w Ratyzbonie!). Zwierz zdecydował się tym razem nie zostawiać bloga w niczyich rękach tylko zabrać ze sobą laptopa i postarać się was informować na bieżąco. Ale… zwierz nie da głowy, że po drodze zawsze znajdzie się Wi- Fi (wiadomo Niemcy dziki kraj) oraz że będzie w ludzkich godzinach. Przestawcie się, więc na tryb – nikt nie spodziewa się nowej notki. W każdym razie, zwierz obiecuje, że będzie wrzucał posty, kiedy będzie się dało i że będą to posty podróżne. A teraz zwierz was bardzo przeprasza i idzie się pakować.

Zwierz jedzie oglądać Ten zamek. 

Ps: Oznacza to, ze niestety recenzja wyczekiwanego przez zwierza Pacific Rim znajdzie się na blogu dopiero po powrocie z wyjazdu. Ale zwierz obiecuje, ze nie przegapi takiego cuda ;)

Ps2: Nawet, jeśli zwierz nie będzie miał dostępu do Internetu na tyle by informować was na bieżąco o swoim ekscytującym życiu na blogu to na facebooku zwierz pewnie nie powstrzyma się od komunikacji, więc tym, którzy zauważą brak wpisów zwierz poleca tam szukać jego aktywności.

Brak interpunkcji we wpisie wynika z dysortografii Zwierza. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, zajrzyj do zakładki „Gdzie są przecinki”.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 • cccarlos

  „W przypadku wspominanego nieco wcześniej The Big Bang Theory odcinkiem, który przelał czarę goryczy był ten, w którym scenarzyści „odkryli”, że dziewczyny mogą też czytać komiksy. Zwierz zrozumiał, że nie ma dla niego miejsca przed telewizorem.”

  Mam wrażenie, że Zwierz wziął ten wątek trochę zbyt personalnie. Przecież TBBT od samego początku wyśmiewało stereotypy – o Hindusach, jidisze mame, nieogarniętych życiowo nerdach, no i jak widać o stereotypie „dziewczyny nie czytają komiksów”
  A samo TBBT moim zdaniem skończyło się znacznie wcześniej.

  • Zwierz

   NIe do końca – jasne że sitcomy bnazują na stereotypach ale kiedy sitcom teoretycznie o geekach tak bardzo nie rozumie kultury o której ma opowiadać to nie ma sensu oglądać takiego serialu.

   • Łukasz Głusek

    Zgadzam się, mi też się bardzo nie podobało. Mam wrażenie, że twórcy TBBT próbują go zmugolić, bo zauważyli, że oglądają go nie tylko geecy i zaczęli iść po bardziej uniwersalne fabuły odcinków i stereotypy. Ostatnimi czasy niektóre odcinki prawie, że nie są o nerdach (można by je wrzucić do każdego serialu nie zależnie od zainteresowań czy stylu życia bohaterów).

 • Adriana

  Powiem Ci, że z wymienionych seriali oglądam właśnie True blood, oglądałam Housa, Big bang theory, trochę Chirurgów i masz rację niestety… co do Housa – przestałam go oglądać chyba z 1 odcinkiem ostatniego sezonu, wróciłam do niego dopiero długo po zakończeniu serialu, jakoś tylko z ciekawości, serial się zepsuł jak dla mnie z dniem rozpoczęcia związku z Cuddy, taka opera mydlana z happy endem, Big bang theory do tej pory nie nadrobiłam, ale mam czas ;), True blood oglądam bo oglądam, ale faktycznie to już nie jest to samo co wcześniej… tak samo Dexter, którego też oglądam, który już w 1 sezonie (o ile dobrze pamiętam) nie zgadzał się z książką, a teraz to już całkiem chyba wymysły scenarzystów i reżyserów, bo książek brakło :)

 • Nibi

  i zwierz mi przypomniał, jak bardzo boleję nad zdjęciem Being Human…

 • Jeszcze nie skończyłam czytać posta, ale już się przyczepię ; P W Greysach nie spadli samolotem w szpitalu, prosze Zwierza.

  Ja baaardzo rzadko porzucam serial, a nawet jeśli to nie później niż po pierwszym sezonie, bo jednak mi szkoda i ciekawość zwycięża. I nadal trwam przy Himymie, TBBT, greysach, House’a dociągnęłam do końca. True Blood z kolei porzuciłam po 1 sezonie, a Glee po 1 odcinku. Tak bywa.

  A zamek też bym sobie zobaczyła… Nawet puzzle z nim mam gdzieś ;)

  • Zwierz

   To skrót myślowy mchyba dość łątwy do odczytania.

   • Jak już się czepiamy Greysów to róbmy to dobrze.

 • Wazon

  Zdarza sie też,, że bohater serialu zupelnie zmienia soj charakter-nie to, że robi cos nieoczekiwanego, bo to normalne – ale w ogóle staje sie innym czlowiekiem. To zraża. Albo ktos jest juz zbyt skomplikowany, i nie wiadomo, swinia, czy anioł. W zyciu tez tak bywa, ale w serialu, kiedy widz nie może na własna reke przetestować faceta, to drazni ( to dot, np. jednego lekarza z „Na dobre i na zle”). Zmiana obsady jakos uchodzi, ale kiedy kameralny, rodzinny serial (np „M- jak miłość) staje się nagle wielowatkowy,wieloosobowy i na dodaek przenosi się do miasta, traci zupełnie swój charakter. i zaczyny być okropnie banalny. Porzuciłam ten serial i jest jeszcze jedna sprawa- TV nagle ( wakacje ?) bez slowa przerywa serial, i nie wiadomo, czy to w ogóle koniec, czy przerwa. Może ktos to gdzieś napisal, ale powinno to byc wyraxnie powiedziane w dawnej porze emisji. Bo skoro nie wiadomo, czy oczekiwać np jesienią dalszych odcinków, widz przerzuca się na co innego, a potem juz do serialu nie wraca.
  No, a poza tym zyczę zwierzowi przyjemnej podrozy. Moze poderwie właściciela tego zamku ? :)

 • Kedri

  Hmm, widzę podobną listę porzuconych seriali :P
  Glee – nawet nie wiem dlaczego to oglądałem, chyba tylko dla tego jak fajnie pozytywnie tam śpiewali, w pewnym momencie jednak przekraczamy granice absurdu i trzeba serial porzucić
  House – jak pojawił się House na pierwszym planie (jako postać, nie jako geniusz diagnosta) to porzuciłem bez żalu i nie mam zamiaru wrócić (cały związek z Cuddy itp, itd. dramat)
  Mentalistę porzuciłem po pierwszym sezonie, bo po 4 odcinkach wiedziałem kto zabił w danym odcinku (obejrzałem cały pierwszy sezon), jakoś takie ujęcia kamery i dłuższe ujęcia pewnych detali były dla mnie zawsze widoczne
  TBBT – przestali śmieszyć, a przynajmniej przestali śmieszyć w ten sposób co na początku
  HIMYM – dłużyzna, porzuciłem z dniem w którym zapowiedzieli 9tą serię (obiecałem sobie, że jeżeli 8ma jest ostatnią to ją obejrzę)

  Reszty się trzymam pomimo, że niekiedy mi słabo (patrz True Blood :D)

 • Mentalista, Grey’s Anatomy, Bones, TBTB i HIMYM to seriale, które mnie strasznie zmęczyły w tym sezonie. Jeszcze mi zostały odcinki do obejrzenia, które oglądam sobie od czasu do czasu. Każdy z nich zdecydowanie za długo się ciągnie, a scenarzyści chyba zaczynają zapominać o tym, co działo się w poprzednich odcinkach. A wkurza mnie najbardziej to, gdy wychwytuję takie ewidentne błędy. Poza tym nienawidzę, gdy coś drastycznie nie zgadza się z wcześniej wypracowaną osobowością bohatera. Na przykład w HIMYM Robin, całkowicie zdecydowana, że nie chce mieć dzieci, w jednym odcinku staje do wyścigu z resztą o to, aby zająć się dzieckiem Lily i Marshala. Bez sensu. Z Gilmore Girls też poczułam się oszukana, gdy diametralnie zmienili osobowość Rory. Jasne, dorastanie i takie tam, ale tak nie można :( Trzeba wiedzieć, kiedy skończyć. Btw, tak jak nie lubiłam Matta Czuchry w GG, tak uwielbiam go w The Good Wife.

  • zpopk

   Miałam dokładnie to samo z Rory – dziewczyna dość diametralnie zmieniła charakter i bardzo mi się to nie podobało.

   • Eridy Oldis

    Co do Gilmore Girls zgadzam się ze zwierzem. To jedyny serial, który obejrzałam od początku do końca (i mam wszystkie sezony na DVD). Szóstkę oglądałam siłą rozpędu, siódemkę – bardzo po łebkach, z rosnącą złością. Jeszcze pal sześć Rory, może jej czegoś dosypali do drinka na którejś imprezie Life and Death Brigade, ja nie mogłam przeboleć tego, co zrobili z Lorelai. Straciła całą swoją niezależność, pewność siebie i cały zdrowy rozsądek. Tak jak napisałaś, zwierzu, w siódmym sezonie wszyscy albo stali się własnymi karykaturami, albo zachowywali się, jakby do głosu doszła jakaś druga osobowość (choćby Luke, Sookie, Paris, Lane). Plus wątki, które doprowadzały mnie do pasji (April i Anna, Liz i T.J. – Danesowie okazali się imho przekleństwem serialu).
    Natomiast wszystkie inne seriale porzuciłam (najdłużej utrzymałam się przy GA i House MD) i nie mam ochoty wciągać się w nowe, bo albo je zepsują, albo skasują (vide Lie to me).

 • tuppence.b

  Niestety moja przygoda z „Gossip Girl” zaczęła się właśnie wtedy, kiedy serial zaczął coraz bardziej tracić sens. Odcinki, które nadrabiałam były super, te na które czekałam co tydzień już niekoniecznie. Ale obejrzałam do końca, książki nie znam, a do bohaterów się przywiązałam.
  Natomiast o ile rozumiem zwierza odczucia wobec TBBT, o tyle nie mogę się z nimi zgodzić. Ten odcinek nie dotknął mnie, może dlatego, że podobnie jak bohaterki, nigdy specjalnie nie przepadałam za komiksami. I wydaje mi się, że doszły one do podobnych wniosków jak jak – że w zasadzie czemu nie, ale to nie moja bajka. Są dziewczyny, które nie czytają komiksów, są takie które czytają – fakt, że w TBBT typowo nerdowymi bohaterami są właśnie czterej panowie, ale tak było od początku, więc mnie to nie boli.
  Myślę, że ogólnie do części seriali podchodzi się tak, że będzie się je oglądać niezależnie od wszystkiego – nawet płacząc nad zmianami. Przy innych czeka się na rysę, która pozwoli porzucić (no bo głupio zostawiać tak bez niczego). Inaczej pewnie też postrzega się takie produkcje, które ogląda się przez lata, co tydzień, czekając na kolejne odcinki, a inaczej takie, które połyka się w tydzień czy nawet miesiąc.

 • Krystyna Kowalska

  Baw się dobrze na wyjeździe i koniecznie zrób focie Ratyzbony w Ratyzbonie ;-).
  Wpis super, ja mam podobnie jak Zwierz – nie bardzo potrafię serial porzucić. Zauważyłam, że w tasiemcowych serialach, których idea przewodnia opiera się na nowatorskim pomyśle/wyjątkowo skomplikowanej intrydze pomysłowość scenarzystów wyczerpuje się po najdalej kilku seriach. Przykłady: 24 – pierwsza seria wzbudziła powszechny zachwyt przez pomysł rozgrywania intrygi w czasie rzeczywistym (minus reklamy ;-)), kolejne – Jack Bauer stał się parodią samego siebie, w pewnym momencie już tylko on i garstka sprzymierzeńców nie byli zamieszani w potężny spisek, w którym uczestniczyła cała reszta obywateli USA. Prison Break – misternie przygotowany i realizowany plan ucieczki z więzienia dobrze sprawdzał się przez 1 sezon, kolejne ucieczki z kolejnych więzień były już głupio-monotonne. „Jump the shark” nastąpiło, gdy jednej z bohaterek, po prostestach fanów narzekających na źle traktowane przez scenarzystów postacie kobiece, odrosła odcięta wcześniej głowa ;-). Lost – serial, któremu towarzyszył chyba największy „hype” w historii, a w którym intryga zapętliła się w pewnym momencie tak, że już chyba nawet twórcy serialu zaczęli się w tym gubić.
  Inny przykład seriali, do których tracę serce – procedurale, które odchodzą od idei przewodniej na rzecz banalnych zazwyczaj komplikacji sercowych (House, gdzie im dalej w serial, tym mniejszy nacisk na fajne przypadki medyczne; Dexter, którego z psychopaty, pozbawionego zdolności odczuwania, robi się tatuśka – jedną z zalet pierwszych serii było pokazanie, jak osoba, która nie czuje tak jak inni, musi się namęczyć, aby dostosować się do norm społecznych; Lie to Me – idea przewodnia to wykrywanie sprawców przestępstw/oszustów przez obserwację mikroekspresji, pod koniec serialu – zwykły serial kryminalny, oglądany wyłącznie dla Tima Rotha.
  W moim przypadku z Being Human było tak, że po 3 / pocz. 4 serii „obraziłam się” na serial na 2 lata, na szczęście do powrotu namówiły mnie Maja J. i Aleksandra K. i absolutnie nie żałuję – do tego stopnia, że nie wiem, czy wolę serie 1-2 czy 4-5 (3 po prostu nie lubię ;-).
  Jeszcze raz – miłego urlopu i czekamy na relacje z zamków :-)

 • Decyzja o porzuceniu zależy wg mnie głównie od czasu spędzonego z serialem. Łatwiej zostawić za sobą dziełko, z którym spędziło się kilka tygodniu i oglądało na raz. Znacznie trudniej jednak oderwać się od czegoś, z czym łączy nas paroletnia więź. Pewnie dlatego nigdy nie rzuciłam House [6 lat związku jednak zobowiązuje], czy Grey’s anatomy [to samo].

  • Łukasz Głusek

   Zdecydowanie. Ja już kilka razy rozstawałem się z TBBT (a w końcu i tak nie porzuciłem), tak samo Doctor Who, który od kilku sezonów zamienił się w jakąś amerykańską karykaturę samego siebie (choć 7 sezon idzie powoli w dobrym kierunku i przynajmniej ma fajną Clarę zamiast Amy).

 • siqlle

  Tak się tylko zastanawiam nad „Glee” do którego nadal mam słabość. (Nie ma drugiego serialu, który by mnie tak odprężał przy oglądaniu.) Ja jakoś nigdy nie traktowałam Willa jako ideału nauczyciela, w końcu w pierwszym odcinku serialu podrzucił trawkę swojemu uczniowi, żeby go szantażować. Nie widzę też szczególnej zmiany frontu w ukazywaniu tej postaci – rzadko oglądaliśmy go na lekcjach hiszpańskiego, a zawsze wtedy były to jakieś nudne mamrotania hiszpańskiej odmiany, na której połowa zasypiała, a Finn miał dziwne wizje. Mam wrażenie, że bycie zaangażowanym wychowawcą, którym Will na pewno jest, nie jest równoznaczne z byciem świetnym wychowawcą, a już na pewno nie znaczy to samo, co bycie dobrym nauczycielem przedmiotu. Ech, nie wiem, czy jasno wyraziłam swoje zdanie, bo już dziesiątą godzinę piszę na kompie. I rozumiem porzucenie „Glee”, rozumiem nawet Twoją argumentację, ale w mojej wizji szkolnictwa (sama w szkole uczę, więc jest to częsty przedmiot moich rozważań) Will jest postacią dość konsekwentną. Byłoby jeszcze lepiej, gdyby był z pięć lat młodszy, niektóre jego zachowania są typowe dla początkującego nauczyciela, a nie powinny się zdarzać u doświadczonego pedagoga.

 • Miętówka

  Mnie trwa powiedzmy „Ericowa” decyzja scenarzystów True Blood niezmiernie bawi. Skoro lubiły go bo był wredny i zuy sukinkot, to dlaczego, poza rzeczami z książek (jeno teoretycznie zresztą, bo kontekst też się zmienił) poszli jeszcze dalej? To przynajmniej u mnie spowodowało rezygnację z serialu na rzecz oglądanej od czasu do czasu świetnej czołówki ;) Ale inne fanki serii które znam, z rodzaju tych tru fanek, zareagowały na zmianę dobrze, więc może to ja nie odpowiadam średniej…

 • uma s

  A ja troche z innej bajki – czy drogi zwierz mial okazje zapoznac sie z Real Humans – szwedzka jedno-sezonowa jak na razie (drugi sezon wchodzi jesienia) produkcja o koegzystencji humanorobotow (hubot) i ludzi w czasach nam poniekad wspolczesnych, choc technologicznie bardziej zaawansowanych (ake bez gnajacych meteorytow, klesk na miare wszystkich apokaliptycznych rewelacji w jednym). scenariusz niebanalny mimo banalnej ideai, piekna i ciepla kolorystyka i kilka mrocznych zagadek ingerencji genetycznych. po pierwszym sezonie wszystko trzyma siek upy, choc trudno przewidziec ciag dalszy, przynajmniej mojej niedoksztalconej serialowo osobie. polecam i czekam na zwierza komentarze. (przepraszam za brak polskich liter, ale pisze z dalekiej krainy stukajac pod nosem szefa i udajac, ze tworze pierwszej plasy raporty, troche mi wstyd, ale tylko ciut….)

 • Kat Basahin

  Mam podobną listę :D ale do „porzucone, bo przydługie/irytujące” etc. dorzuciłabym Priseon Break, czyli serial, na który fani zwyczajnie się obrazili po obejrzeniu końcówki 2 sezonu. Bo są jednak pewne granice absurdu, jakich scenarzyści nie powinni przekraczać, nawet jeśli baaardzo chcą pociągnąć pustą historię.

 • Dzem

  Porzucenie Mentalisty po 4 sezonie to kiepski pomysł, bo właśnie w 5 Patrick w końcu trafił na dobry trop, a w 6 cała sprawa Red Johna w końcu zaczęła dobrze wyglądać.

 • Joanna Drkpc

  Oglądam True Blood i niestety masz rację. PO trzecim sezonie serial obniżył swoją jakość. Z House’a zrezygnowałam przed finałowym sezonem. Mentalista to tylko dwa odcinki. Nie dałam rady więcej.
  Jako przyład podam jeszcze Prison Break – pierwszy sezon genialny. Reszta przekombinowana. Nie wiem jak można było zniszczyć tak dobry serial. MOgli go zakończy po pierwszym sezonie. A raczej stworzyć zamkniętą całość.