Home Ogólnie Jedyny prawdziwy król czyli zwierz na dworze Króla Artura.

Jedyny prawdziwy król czyli zwierz na dworze Króla Artura.

autor Zwierz

Hej

Zwierz od dziec­ka miał słabość do leg­endy o królu Arturze. Jak dziś pamię­ta, że będąc w piątej klasie pod­stawów­ki po raz pier­wszy zetknął się z jej wer­sją nie dla dzieci i od razu pomyślał sobie jed­no co z resztą myśli do dziś — że to jed­na z najs­mut­niejszych his­torii jaką kiedykol­wiek przyszło mu poz­nać. Jed­nak wtedy zwierz nie był w stanie do koń­ca umiejs­cow­ić źródła tego smutku choć czuł że nie budzą go w nim trag­iczne losy wszys­t­kich niemalże bohaterów. 
Oto dziś gdy jest już starszy widzi że ów smutek wynikał z fak­tu, że jest to opowieść przeło­mu — choć oglą­damy nowego króla to wiemy że to tak naprawdę król ostat­ni, który zamknie na zawsze ten rozdzi­ał his­torii w którym na jed­nej zie­mi mógł się spotkać czar­o­dziej i ksiądz i w której moż­na było wierzyć w smo­ki i świę­ty Graal. Stąd też chy­ba wszyscy się zgodz­imy że w tej his­torii naj­trag­iczniejszą postacią jest Mer­lin — isto­ta ( bo prze­cież mimo tylu błędów i ludz­kich przy­war nie da się go nazwać człowiekiem) zde­cy­dowanie będą­ca częś­cią odchodzącego świa­ta którego wszys­tkie czyny spełzną na niczym bo cza­sy muszą się zmienić. 
Oprócz oczy­wiś­cie tej reflek­sji wyższego rzę­du zwierza w his­torii fas­cynowało to co powin­no — niezdrowe relac­je między Arturem i Mor­ganą, romans Ginewry  z Lancelotem, szla­chet­na idea Okrągłego Stołu i Tajem­nicza Pani z Jezio­ra. A także porusza­ją­ca wyobraźnię  zwierza niechęć do ostate­cznego zakończenia his­torii. W prze­ci­wieńst­wie do tylu leg­end autorzy tej nie byli w stanie zabić swo­jego Artu­ra — woleli go odesłać do krainy skąd jed­nak moż­na powrócić.Taklegenda Arturi­ańs­ka wręcz pęka w szwach od ele­men­tów które zafas­cynu­ją każdego — dlat­ego tez trud­no się dzi­wić że kino z radoś­cią się­ga do tego wor­ka bez dna. 
Z początku zwierz chci­ał omówić 10 najlep­szych naw­iązań do Arturi­ańskiego mitu ale doszedł do wniosku że było by nud­no i trud­no bo w sum­ie nie sięgano po opowieść aż tak częs­to ( choć zaczę­to bard­zo wcześnie bo w sum­ie chwilę po wynalezie­niu fil­mu w 1904 pow­stał pier­wszy film opar­ty o leg­endę Arturi­ańską) — zde­cy­dował się na wybranie dziesię­ciu różnych pode­jść — żebyś­cie zobaczyli co z Arturem da się zrobić.
1.) Miecz w Kamie­niu — jed­na ze starszych i bardziej niety­powych ani­macji Dis­neya. Dlaczego niety­powych — bo oś fab­u­lar­na fil­mu jest dość licha — młody Artek popy­chadło na dworze swoich wychowaw­ców pobiera nau­ki u Mer­li­na będąc na przemi­an wiewiórką, rybką zaś Mor­gana jest brzy­d­ką czarown­icą z którą moż­na zwyciężyć przy pomo­cy kataru. Choć sam film zdaniem zwierza jest śred­nio udany to moment wycią­ga­nia miecza z kamienia — to czys­ta Dis­ney­ows­ka magia. Film ury­wa się gdy mały jeszcze Artur zosta­je królem — sce­na  w której siedzi sam w olbrzymim psu­tym pomieszcze­niu z korona na głowie uświadomiła w dość wczes­nym wieku zwier­zowi że nie chce on nigdy pias­tować funkcji królewskich
2.) Excal­ibur — być może naj­gorsza i jed­nocześnie najlep­sza ekraniza­c­ja leg­endy Arturi­ańskiej — miejs­ca­mi kosz­marnie kic­zowa­ta ( te lśniące zbro­je) i bard­zo, bard­zo z początku lat 80 ( ta este­ty­ka ) z drugiej strony to film który naprawdę w niek­tórych sce­nach porusza widza ( sce­ny przed ostat­nią bitwą zwłaszcza) no i opowia­da mit mniej więcej od początku do koń­ca. Jak zazwyczaj w ekraniza­c­jach bywa Artur intere­su­je nas tu zde­cy­dowanie mniej niż poje­dynek między Mor­ganą ( jak zawsze świet­na Helen Mir­ren) i Mer­linem ( w tym filmie ma bard­zo dzi­wne nakrycie głowy) i choć niekiedy trud­no sobie wytłu­maczyć co reżyser sobie myślał kiedy dokony­wał este­ty­cznych wyborów to jed­nak zdaniem zwierza to jak na razie najlep­sza ekraniza­c­ja mitu jaką mamy.
3.) Król Artur - zwierz nie lubi tego fil­mu ( chodzi mu o nakrę­coną w 2004 wer­sję w której w dziel­nego Artu­ra wcielił się Clive Owen) z kilku powodów. Po pier­wsze dlat­ego, że na niego czekał i to nie trochę ale bard­zo. W wyobraźni zwierza pow­stała zupełnie nowa ekraniza­c­ja Arturi­ańskiego mitu opowiedziana jak Pan Bóg przykazał ale bez kiczu obec­nego w Excal­iburze. Zami­ast tego zaser­wowano mu po pros­tu film dzieją­cy się dawno w Bry­tanii w który z mitem o Arturze ma niewiele wspól­nego. Nawet jeśli Owen może ujdzie za dobrego Artu­ra to pomysł sce­narzys­tów na Ginewrę ogranicza się do ubra­nia jej w kuse wdzian­ka. Wszyscy tu bie­ga­ją z miecza­mi i tną się na pra­wo i lewo jed­nocześnie gubiąc sens leg­endy. Cały zaś romans Lancelota z Ginewrą wyka­sowano bo po co psuć taką piękną przy­jaźń. Zwierz wie że ten film ma fanów i nie chce ich obraz­ić ale skrom­nym zdaniem zwierza to pro­fanac­ja i to zła.
4.) Ostat­ni Legion — zwierz pisał już o tym filmie. To film zły. Nie trochę zły. Nie odrobinę zły. To film żenu­ją­co zły. Ze świet­ną obsadą. Ale zły. Nie mniej do mitu Arturi­ańskiego naw­iązu­je choć jak­by nieco niechęt­nie i zupełnym przy­pad­kiem. Zwierz nie rozu­mie po co ale najwyraźniej ta leg­en­da ma nad ludź­mi taką władzę że prag­ną ją wpisać w każdą his­torię ( pamięta­cie co spotkało bied­nego Sapkowskiego? )
5.) Ryc­erz Króla Artu­ra — choć Artu­ra gra tu sam Sean Con­nery to jed­nak całość jest bardziej niż amerykańs­ka. Stary już Artur mają­cy u boku piękną Ginevrę nie jest w stanie wiele poradz­ić na to że zakochu­je się ona w pięknym i młodym Lance­locie ( choć jeśli by ktoś pytał zwierza to mając do wyboru Con­nerego i Richar­da Gere zwierz nie wahał­by się dłu­go i pozostał­by przy pier­wszym ;). I choć film próbu­je nas przekon­ać że to opowieść o miłoś­ci niemożli­wej to Amerykanie nie są jeszcze gotowi na opowieść w sty­lu Tris­tana i Izoldy — tak więc wszys­tko kończy się dobrze ( przy­na­jm­niej dla zakochanych) zaś wiel­bi­ciele króla Artu­ra patrzą w osłupi­e­niu w ekran zas­tanaw­ia­jąc się czy przy­pad­kiem nie byli świad­ka­mi najwięk­szego gwał­tu na kul­turze anglosask­iej w historii
6.) Camelot — powinien być pier­wszy bo to inspirac­ja dla dzisiejszego wpisu . Now­iut­ki ser­i­al telewiz­ji kablowej Starz który ma zastąpić Dynas­tię Tudorów. Podob­nie jak tam jest tu mnóst­wo świet­nego aktorstwa prze­mo­cy i sek­su ( tego ostat­niego zdaniem Starz nigdy za wiele). Jak na razie sam Artur postacią jest mało intere­su­jącą na pier­wszy plan zaś wysuwa­ją się Mer­lin ( którego gra ulu­bi­e­niec zwierza Joseph Fiennes) i Mor­gana ( tu niespodzian­ka bo gra ją Eva Green — rzad­ko zaczy­na się u Bertoluc­ciego by zostać potem dziew­czyną Bon­da i wró­cić po tym do telewiz­ji) zaś w drugim planie pojaw­ia się James Pure­foy który w Rzymie grał Mar­ka Anto­niusza i spraw­ia wraże­nie jak­by pow­tarzał swo­ją rolę. Po jedynym odcinku ( tyle do dziś obe­jrzał zwierz) trud­no jeszcze wnioskować o całym seri­alu ale zapowia­da się nieźle i kto wie może nie aż tak bard­zo here­ty­cko wzglę­dem oryginału.
7.)Mer­lin — Zwierz ma tu na myśli ser­i­al BBC który w więk­szym stop­niu niż na postaci Artu­ra kon­cen­tru­je się na Mer­lin­ie który w prze­ci­wieńst­wie do więk­szoś­ci adap­tacji nie jest w śred­nim lub podeszłym wieku ale sam jest jeszcze młody. Zwierz nie zna seri­alu na tyle dobrze by wyrokować o jego jakoś­ci ale może wam tylko powiedzieć że jeśli jak­iś ser­i­al robi BBC to najczęś­ciej jest świet­ny — z tego co zwierz wie ten też cieszy się jak najlep­szy­mi opini­a­mi i kto wie czy zwierz nie pode­jmie w końcu pró­by obe­jrzenia go.
8.)Mon­ty Python i Świę­ty Graal - Film w którym pada obel­ga ” two­ja mat­ka była chomikiem a twój ojciec śmierdzi­ał skisły­mi jago­da­mi” musi być świet­ny. Ale tak na serio — film Pythonów jest zabójc­zo absurdal­ny ale jak słusznie zauważono — wszys­tko w nim jest jak najbardziej na miejs­cu — ubra­nia, zbro­je, zam­ki i inne ele­men­ty odt­wor­zono z piec­zołow­itoś­cią god­ną poważnej pro­dukcji. I nawet jeśli zami­ast konia mamy mężczyznę z dwoma kokosa­mi to czy nie należało by uznać że jest to jed­no z lep­szych naw­iązań do leg­endy Arturi­ańskiej w his­torii kine­matografii. I nawet jeśli to herez­ja to zwierz jest gotowy przymknąć oko i nie rzu­cać na wiel­bi­cieli absur­du ekskomuniki:)
9.) Chłopak na dworze króla Artu­ra — nie wiem czy pamięta­cie ten film — być może nie — zwierz pamię­ta bo była to jed­na z tych nielicznych pro­dukcji na którą zaciąg­nię­to go w szkole. Zwierz nigdy tego nie śledz­ił ale ów film wydawał mu się ide­al­nym reprezen­tan­tem wszys­t­kich pro­dukcji w których ktoś z ter­aźniejs­zoś­ci zosta­je prze­nie­siony w przeszłość — tu na Camelot by po błyskaw­icznym przys­tosowa­niu się do nowych warunk­ów pokon­ać prze­ci­wników i odmienionym wró­cić do włas­nych cza­sów — jeśli pamięć zwierza nie myli to biedaków na dwór króla Artu­ra przenos­zono nadzwyczaj ochoc­zo w wielu filmach.
10.) Uczeń Czarnok­siężni­ka - zwierz doda­je ten film niechęt­nie ale nie bez powodu — w opowieś­ci o bied­nym amerykańskim stu­den­cie którego czarnok­siężnik wziął na ucz­nia czer­pie z leg­endy arturi­ańskiej w sposób bard­zo skąpy i wybiór­czy czyniąc ze wszys­t­kich czarnok­siężników uczniów Mer­li­na. Trze­ba jed­nak stwierdz­ić że owo naw­iązanie — choć z prawdzi­wą leg­endą ( czy to nie jest oksy­moron?) ma niewiele wspól­nego pokazu­je jak głęboko w kul­turze anglosask­iej zako­rzeniona jest leg­en­da o królu Arturze.
Tyle na dziś — jeśli macie jakieś propozy­c­je co by do tej listy dodać ( nie chodzi o filmy nie opisane tylko o inne per­spek­ty­wy) zwierz jest bard­zo otwarty zwłaszcza że np. nigdy nie widzi­ał ekraniza­cji Mgieł Aval­onu. Zaś co się tyczy samego Artu­ra to trze­ba będzie jed­nak chy­ba poczekać aż powró­ci z Aval­onu nawet jeśli miał­by być to powrót tylko na chwilę by pokazać się na fil­mowej taśmie i przy­pom­nieć że w razie czego jest na kogo czekać w dniu w którym i nasze cza­sy zaczną się kończyć.
PS : Gdy­by was tem­at zafas­cynował tak jak zwierza to zwierz ponown­ie ma wam do polece­nia lek­turę i to na dodatek znów z google books — Zbór dwudzi­es­tu ese­jów o kinie arturi­ańskim może nie jest najrówniejszą pub­likacją pod słońcem ale czy­ta się to ( jak się jest zwierzem) z dużym zainteresowaniem
0 komentarz
0

Powiązane wpisy

judi bola judi bola resmi terpercaya Slot Online Indonesia bdslot
slot
slot online
slot gacor
Situs sbobet resmi terpercaya. Daftar situs slot online gacor resmi terbaik. Agen situs judi bola resmi terpercaya. Situs idn poker online resmi. Agen situs idn poker online resmi terpercaya. Situs idn poker terpercaya.

Kunjungi Situs bandar bola online terpercaya dan terbesar se-Indonesia.

liga228 agen bola terbesar dan terpercaya yang menyediakan transaksi via deposit pulsa tanpa potongan.

situs idn poker terbesar di Indonesia.

List website idn poker terbaik. Daftar Nama Situs Judi Bola Resmi QQCuan
situs domino99 Indonesia https://probola.club/ Menyajikan live skor liga inggris
agen bola terpercaya bandar bola terbesar Slot online game slot terbaik agen slot online situs BandarQQ Online Agen judi bola terpercaya poker online