Poeta i inni czyli o Nerudzie

03/11/2017

Będąc młodym jurorem czyli Zwierz donosi z 11 Offeliady

03/11/2017

Nessie tu, Nessie tam czyli Potwór w filmie i Podcaście

03/11/2017

Dziś Zwierz ma dla was post mocno monotematyczny. Nie tylko będzie odcinek Zombie Vs Zwierz poświęcony Kryminałom ale też Zwierz skorzysta z tytułu serialu by opowiedzieć wam trochę o najsympatyczniejszym (lub ewentualnie najprawdziwszym potworze) jaki istnieje. Czyli o słynnej Nessie. Potworze którego co roku widzi od kilkunastu do kilkuset osób. Niektórzy w filmach. O czym Zwierz chętnie opowie.

Historia potwora z Loch Ness to połączenie ludowej legendy i jednego z pierwszych „fake newsów”. Pierwsze „zmanipulowane” zdjęcie potwora ze słynnego Jeziora Loch Ness pojawiło się bowiem już w latach trzudziestych ubiegłego wieku – i było bardzo udanym „dowcipem” bo sprawiło, że wiara w istnienie potwora (teraz już udokumentowanego wzrosła). Do dziś zresztą ludzie wypatrują Nessie – z czego żyją okoliczne miejscowości i o czym donosi prasa (nie tak dawno można było przeczytać że w ostatnim roku więcej niż zwykle osób, twierdziło że widziało potwora). Tym czym chce się dziś zająć Zwierz jest jednak popkulturalna a właściwie filmowa kariera słynnego potwora.

 

Annały odnotowują że potwór z Loch Ness pojawił się w kinie po raz pierwszy w 1934 roku w filmie ” Secret of the Loch”.  Potwora grała tam iguana (powiększona odpowiednio zdjęciami trikowymi). Historia oczywiście opowiada o naukowcu który za wszelką cenę próbuje dowieść że potwór istnieje a nikt mu nie wierzy (niesłusznie w końcu jak wszyscy wiemy Iguany istnieją naprawdę!).  Zdecydowanie ciekawiej przedstawiał się potwór w fantastycznym filmie z  1964 roku „7 twarzy Doktora Lao”. Otóż początkowo potwór wydaje się zaledwie małą rybką trzymaną w niewielkim akwarium. Kiedy jednak (po stłuczeniu akwarium) wydostaje się na zewnątrz, nie tylko pod wpływem powietrza rośnie do niesamowitych rozmiarów ale też rosną mu dodatkowe głowy – a każda z nich z inną twarzą demonicznego doktora Lao. Co ciekawe – wiemy, że to potwór z Loch Ness głownie dlatego, że gdy akwarium się tłucze słyszymy dźwięk dud. Jednak i tak nic nie pobije obecności Nessie w „Prywatnym Życiu Sherlocka Holmesa” nie trzeba wybitnego umysłu detektywa by dostrzec, że żadnego potwora nie ma – jest za to maszyna napędzana przez grupę karłów. Co ciekawe – w czasie kręcenia filmu w 1969 roku utopiła się wielka kukła potwora. Utopiła się oczywiście w słynnym Jeziorze. Udało się ją znaleźć dopiero w 2016 roku, kiedy figura potwora (jak z filmu) pojawiła się na zdjęciach zrobionych przez robota spuszczonego na dno jeziora. Przez chwilę myślano, że to prawdziwe zdjęcia Nessie.

 

 

Co pewien czas ktoś próbował nas naprawdę przerazić historią o Nessie. W 1981 roku powstał horror „The Loch Ness Horror”. Największym horrorem w tej nieudanej produkcji (która uwzględniała w fabule także zatopiony nazistowski bombowiec) był fakt, że nakręcono ją w Kalifornii. Trudno znaleźć miejsce które gorzej udaje Szkocję niż Kalifornia. Co film doskonale udowadnia. Nic dziwnego, że kolejny film który miał nas przerazić nakręcono dopiero w 2008 roku – tym razem nazywał się „Loch Ness Terror”. W tym filmie mordercza Nessie (która zjada połowę obsady filmu) okazuje się być po prostu Plezjozaurem – jednym z wodnych dinozaurów. Co więcej nie jest sama – obok niej żyje jeszcze dużo mniejszych dinozaurów tego samego gatunku. Oczywiście morderczy potwór zjada wszystkich którzy zbliżają się do prawdy. Słusznie bo jeszcze ktoś by się zorientował.  W 1996 roku próbowano nakręcić całkiem poważny film o potworze (gdzie potwór okazywał się prawdziwy!) – nosił on prosty tytuł „Loch Ness” i jak możecie podejrzewać – nie podbił serc widowni bo gdyby nie Internetowa baza filmów nawet Zwierz by o nim nie słyszał.

 

 

Co ciekawe kiedy Lessie nie próbuje nikogo zjeść całkiem dobrze dogaduje się z dziećmi. W filmie Nessie and Me – dziewięcioletni chłopiec przeprowadza się do niewielkiej miejscowości nad brzegiem słynnego jeziora i zaprzyjaźnia się z kapitanem który twierdzi (jak się okazuje słusznie), że potwór jest prawdziwy. Kiedy rzeczywiście okazuje się, że Nessie jest prawdziwa i przyjacielska pozostaje pokonać prawdziwego potwora – czyli paskudnego biznesmena. Film wpasowuje się w bardzo typową produkcję familijną. Nieco inaczej historię opowiada nakręcony w 2007 roku film „Koń wodny: Legenda Głębin”. Tu mamy historię chłopca (rzecz dzieje się w latach wojny) który znajduje muszlę – z muszli wykluwa się nie tyle potwór co stworzenie, które okazuje się być mitycznym celtyckim koniem morskim. Na skutek bardzo wielu perypetii chłopcu udaje się bezpiecznie ukryć swojego przyjaciela w Jeziorze Loch Ness.

 

 

Oczywiście Nessie pojawiła się w wielu innych produkcjach  – niekiedy osobiście (oczywiście nie sposób nakręcić takiego serialu jak Doctor Who bez wspomnienia o Nessie choć raz) niekiedy jako legenda – w serialu „Jak poznałem Waszą matkę” jeden z bohaterów Marshall ma obsesję na punkcie potwora – a właściwie – tego miłego i delikatnego stworzenia – tak bowiem myśli o Nessie i bardzo się obrusza kiedy ktokolwiek chce ją nazwać potworem. Z kolei w pewnym momencie BBC nakręciło animowany serial gdzie nie było jednego potwora ale cała rodzina całkiem sympatycznych potworów – a właściwie stworzeń, które przyjaźniły się z dziećmi. Z kolei amerykanie nakręcili serial animowany „Szczęśliwa Ness” gdzie w wodach jeziora żyło kilka kolorowych i sympatycznych Nessie – każda z nich posiadająca inną cechę – trochę przypominały troskliwe misie. Jeśli Nessie byłaby prawdziwa to powinna na miejscu się ujawnić i zjeść rysowników. Zresztą jeśli chodzi o animacje to Nessie ma naprawdę sporo występów w znanych seriach – pojawiła się w Scubby Doo, w Simpsonach i Futuramie.

 

Patrząc na to jak Nessie radziła sobie i radzi w filmie można dostrzec, że mimo słowa „Potwór” tak naprawdę częściej ów tajemniczy potwór traktowany jest z sympatią niż ze strachem. Trudno się dziwić – nie ma zbyt wielu historii o tym by Nessie komukolwiek naprawdę zrobiła krzywdę. Za to nie ulega wątpliwości, że wszyscy mieszkańcy okolic są bardzo zadowoleni że potwór ze wszystkich jezior Szkocji wybrał właśnie ich jezioro. Nie wątpliwie przyczyniając się do dobrobytu okolicznej ludności. Poza tym Nessie jest takim cudownym przejawem brytyjskiego  folkloru – a właściwie szkockiego – niby potwór ale to co jest w nim najciekawsze to fakt, że właściwie nikt go dokładnie nie widział i wszyscy całkiem go lubią. Brzmi jak coś bardzo brytyjskiego.


Kilka dni temu Zwierz pisał dla was o nowym serialu Loch Ness – teraz wraz z kanałem 13 Ulica kontynuujemy współpracę w podcaście a to oznacza, że porównujemy z Pawłem wrażenia po pierwszym odcinku i… rozmawiamy o kryminałach. Tak moi drodzy postanowiliśmy pogadać trochę w ogóle o gatunku i o tym, że kryminał naprawdę nie jedno ma imię, bo powieścią kryminalną mogą być dwie najróżniejsze książki, które nawet nie wyglądają tak samo.  Podobnie bywa w serialach kryminalnych bo jednak w Loch Ness rozwiązuje się zagadkę zbrodni nieco inaczej niż w CSI: Miami – i to nie tylko dlatego, że w Szkocji nikt nigdy nie miał okazji do założenia okularów przeciwsłonecznych.  Dodatkowo w odcinku Paweł zachwyca się nową grą o Assasynie a oboje rozmawiamy o tym dlaczego nie jest trudno polubić Thor: Ragnarok. Miłego słuchania

Do tego dzięki Pawłowi możecie cieszyć się dokładnym spisem tematów w odcinku wraz z podziałami czasowymi:

Rozpiska tematów:

02:05 – Wielki powrót Asasynów: „Assassin’s Creed Origins”

12:40 – Thora, Thora, Thora, czyli nasze omówienie „Thor: Ragnarok”

33:02 – Dom nad jeziorem, czyli nasze wrażenia po pierwszym odcinku „Loch Ness”

44:05 – Trafiamy do kryminału, czyli nasz temat główny: popkulturowe zbrodnie na przestrzeni wieków.

Na koniec jak zwykle w tych naszych postach kilka informacji o tym jak możecie nas kochać:

Polubcie nasz fanpage: www.fb.com/zvzpodcast

Piszcie do nas: kontakt@zombievszwierz.pl

Sprawdźcie inne nasze podcasty: www.podsluchane.pl

Polubcie fanpage naszej sieci: www.facebook.com/podsluchane.pl

Zobacz nasz sklep z gadżetami: www.podsluchane.pl/sklep

Napisz do nas na kontakt@podsluchane.pl

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...