Home Ogólnie Trzej Muszkieterowie i osiem filmów czyli zwierz ma słabość do płaszcza i szpady

Trzej Muszkieterowie i osiem filmów czyli zwierz ma słabość do płaszcza i szpady

autor Zwierz

Hej

Stop­klat­ka zapy­tała zwierza czy nie napisał­by wam czegoś o Muszki­eter­ach BBC — jed­nym z nowych ukochanych seri­ali zwierza (na Stop­klatce będzie miał pre­mierę 13.09 o 15:45). Zwierz troszkę się strapił bo o Muszki­eter­ach pisał już kil­ka razy. Na całe szczęś­cie wpadł na pomysł by zami­ast pisać tylko o seri­alu rzu­cić okiem na pewien pop­kul­tur­al­ny fenomen jakim są adap­tac­je książek Dumasa. Bo to jed­na z tych książek (wraz ze swo­ją kon­tynu­acją) która doczekała się licznych ekraniza­cji. Pier­wsza jest niemal równie stara co kino bo fran­cuzi prze­nieśli muszki­eterów na ekran już w 1903 roku. Zwierz nie będzie wam wyliczał wszys­t­kich pode­jść do his­torii Muszki­eterów ale wymieni kil­ka swoich ulu­bionych albo przy­na­jm­niej wartych obejrzenia.

Zwierz nie może się pow­strzy­mać by nie rzu­cić wam jeszcze raz pięknego Aramisa Mai Lulek. Dziś będzie ogól­nie o Muszki­eter­ach z okazji Muszki­eterów na ante­nie Stop­klat­ki więc ten Aramis jest jak najbardziej na miejscu

 

Trzej Muszki­eterowie (1921) — w 1921 roku  pow­stały dwa filmy o Muszki­eter­ach. Jeden fran­cus­ki (wiel­ki hit robiono mnóst­wo kon­tynu­acji) i dru­gi amerykańs­ki gdzie gra Dou­glas Fair­banks. Amerykańską pro­dukcję może­cie znaleźć w całoś­ci na Youtube (nie prze­j­mu­j­cie się tym, że film jest niemy, prze­cież zna­cie tą his­torię). Koniecznie rzuć­cie na niego okiem. Sporo w nim ele­men­tów kome­diowych, (choć pokład muzy­czny jest miejs­ca­mi strasznie niedopa­sowany), poza tym film zaw­iera najbardziej przeu­roczą scenę w której Kar­dy­nał Riche­lieu bawi się z kotkiem (na planie mnóst­wo małych kotków). Film doskonale pokazu­je, ze pewne sce­ny nigdy się nie starze­ją jak wyzy­wanie przez D’Artagnana kole­jnych Muszki­eterów na poje­dynek, czy poty­cz­ki szer­mier­cze ze strażą kar­dy­nała. Zwłaszcza że ten frag­ment należy uważnie oglą­dać — Fair­banks wykonu­je w nim bowiem jeden z najsławniejszych popisów kaskader­s­kich kina niemego kiedy trzy­ma­jąc w jed­nym ręku nóź a w drugim szpadę wykonu­je gwiazdę tak że nożem przyszpi­la ran­nego wcześniej sługę kar­dy­nała (który chce zas­trzelić Por­tosa) a po lądowa­niu może się od razu poje­dynkować z kole­jnym prze­ci­wnikiem. Tu nie ma żad­nych efek­tów spec­jal­nych, tylko słyn­na sprawność akto­ra niemego kina.

Zwierz pole­ca zobaczyć tą wer­sję bo jakość jest bard­zo dobra i choć muzy­ka trochę iry­tu­je miejs­ca­mi to lep­iej się oglą­da z muzyką niż zupełnie bez

Trzej Muszki­eterowie (1948)- ten film jest tak bard­zo z koń­ca lat czter­dzi­estych że bardziej by nie mógł być. Tech­ni­col­or nada­je wszys­tkiemu żywe kolory (Muszki­eterowie chodzą w niebieskim, różowym i pomarańc­zowym!), stro­je są  tak bard­zo na oko z epo­ki a muzy­ka dra­maty­cz­na. Lana Turn­er gra Mila­dy de Win­ter a naszego uroczego Gaskończy­ka — Gene Kel­ly. Co oznacza, że wszędzie pojaw­ia się ze swoim sze­rokim hol­ly­woodzkim uśmiechem za to sce­ny wal­ki mają taką chore­ografie by pokazać niesamow­itą sprawność akto­ra i tancerza. I tak właś­ci­wie wyda­je się, że z czterech muszki­eterów tylko on potrafi kogokol­wiek pokon­ać zresztą daje też pokaz wspani­ałego park­ou­ru kiedy w sce­nie w kar­czmie niemal chodzi po ścianach by pomóc Atosowi. Film jest oczy­wiś­cie bard­zo amerykańs­ki ale oglą­da się go nadal z dużą przy­jem­noś­cią oczy­wiś­cie jeśli weźmie się drob­ną poprawkę np. na stro­je z epo­ki no i może na wiek naszego D’Artagnana. Ale poza tym — doskon­ała pozy­c­ja z lat czter­dzi­estych którą moż­na sobie bez bólu odświeżyć w jakieś niedzielne popołud­nie (najlep­sza pora na oglą­danie tego typu produkcji!).

Zobacz­cie jak kiedyś pięknie się na szpady pojedynkowano

Trzej Muszkieterowie/Czterej Muszki­eterowie — (1973) - dla niek­tórych podzielony na dwie częś­ci film Richar­da Lestera to jest TA ekraniza­c­ja Trzech Muszki­eterów. Rzeczy­wiś­cie jest w niej wszys­tko czego wiel­bi­ciel książ­ki potrze­bu­je — wier­ność ory­gi­nałowi, sporo poczu­cia humoru, oko do his­to­rycznego detalu. Obsa­da jak wszyscy wiemy była wyśmieni­ta — zwłaszcza Olivi­er Reed jako Atos pokazał, że spoko­jnie jest w tej his­torii miejsce na to by ukraść film D’Artagnanowi (którego z kolei grał całkiem dobry w tej roli Michael York). Do tego jeszcze film miał w obsadzie Christo­phera Lee,  Charl­ton Hes­tona i w sum­ie wszys­tkie liczące się gwiazdy lat siedemdziesią­tych. Jak wieść gmin­na niesie początkowo w filmie grać mieli Beat­le­si (z który­mi reżyser już wcześniej współpra­cow­ał) ale ostate­cznie nic z tego na całe szczęś­cie nie wyszło (kto by został kim? Zwierz jest ciekawy waszych sug­estii). Zwierz może wam w ramach cieka­wost­ki powiedzieć, że tą wer­sję Muszki­eterów zwierz widzi­ał w kinie. W ramach lekcji na których uczono go his­torii kina pokazano mu jeszcze w gim­nazjum tych Muszki­eterów a wielkim ekranie. To niesamowite jak dobrze ten film przetr­wał próbę cza­su i  bez prob­le­mu baw­ił jeszcze po lat­ach robiąc jed­nocześnie spore wraże­nie. Co dobrze pokazu­je, że filmy bez wiel­kich efek­tów spec­jal­nych starze­ją się odrobinę wolniej.

  Kiedyś to się robiło zachę­ca­jące trail­ery nie to co dziś

 D’Artag­nan i Trzej Muszki­eterowie (1978) — rosyjs­ki musi­cal na postaw­ie Trzech Muszki­eterów to jeden z tych filmów który albo się w pewnym momen­cie swo­jego życia obe­jrza­ło i trzy­ma się go w ciepłej pamię­ci lat dziecin­nych albo oglą­da się go jako oso­ba dorosła dostrze­ga­jąc że ta Fran­cus­ka Gasko­nia dzi­wnie przy­pom­i­na Ukrainę, a Paryż to miejs­ca­mi krop­ka w krop­kę jak Lwów wyglą­da Ale mimo tych niedo­ciąg­nięć musicalowi Muszki­eterowie są typowym prze­jawem rosyjs­kich pro­dukcji telewiz­yjnych. Jeśli tylko przyzwyczaicie się do nieco innej niż hol­ly­woodz­ka styl­isty­ki naty­ch­mi­ast zakocha­cie się w seri­alu. Cały jest zaś dostęp­ny na Youtube i może­cie np. [posłuchać pięknej otwier­a­jącej ser­i­al piosen­ki o Gaskonii.

Zwierz może wam obiecać że jeśli to się do was raz przy­czepi to miesią­ca­mi będzie wracać

Trzej Muszki­eterowie (1993) — Dis­ne­jowskie pode­jś­cie do Trzech Muszki­eterów może wywołać ból zębów u wiel­bi­cieli powieś­ci Dumasa bo podąża za akcją powieś­ci tam gdzie to wygodne, tam zaś gdzie his­to­ria opisana przez fran­cuza nie pasu­je do amerykańskiego sposobu snu­cia opowieś­ci pojaw­ia­ją się wąt­ki nowe i wcześniej nie znane. Ogól­nie fil­mowi ani samej his­torii nie wychodzi to na dobre, bo odbiera całą sym­pa­ty­czną lekkość i niekiedy ma się wraże­nie, że oglą­damy raczej wari­ację na tem­at co by było gdy­by autorem książ­ki o Muszki­eter­ach był Amerykanin (który na dodatek zna his­torię Francji bard­zo luźno). Fil­mowi nie pomógł też Cast­ing — Chris O’Don­nell był mało przekonu­ją­cy D’Artagnanem zaś Char­lie Sheen jako Aramis to wiel­ka pomył­ka obsad­owa, zwierz może jedynie stwierdz­ić że pomysł by Riche­lieu grał Tim Cur­ry był znakomi­ty. Film jed­nak paradok­sal­nie ma swoich fanów, którzy może i słusznie mówią że jeśli odłożymy na bok pamięć o książce Dumasa to pro­dukcję oglą­da się bard­zo miło.

Ide­al­na sce­na by pokazać jak bard­zo amerykańską pro­dukcją są Muszki­eterowie z 1993 roku

Człowiek w Żelaznej Masce (1998) — zwierz pode­jrze­wa, że każdy ma taki film o Muszki­eter­ach który pojaw­ia się w kinach dokład­nie wtedy kiedy jesteśmy w odpowied­nim wieku by zakochać się hur­towo we wszys­t­kich muszki­eter­ach. W przy­pad­ku zwierza była to ekraniza­c­ja nie trzech Muszki­eterów tylko Człowieka w Żelaznej Masce. Zwier­zowi podobała się ta gorz­ka wer­s­ja his­torii w której Muszki­eterowie nie są już młodzi i pełni wer­wy — wręcz prze­ci­wnie dokucza­ją im demo­ny przeszłoś­ci — stra­cili najlep­sze lata dla Francji a ta niewiele ma im do zaofer­owa­nia w zami­an. Ta całkiem gorz­ka his­to­ria z wcale nie takim ide­al­nym zakończe­niem miała w sobie coś co zwierz zawsze lubił — to poczu­cie sen­ty­men­tu za czymś co minęło. DiCaprio jest tu całkiem dobry w swo­jej pod­wójnej roli okrut­nego księ­cia i jego delikat­nego bra­ta zaś Malkovitch Irons i Depar­dieu doskonale dają sobie radę w roli Trzech Muszki­eterów (zwłaszcza Depar­dieu znalazł się w roli nieco depresyjnego miejs­ca­mi Por­tosa), zwier­zowi całkiem podobał się też Gabriel Byrne jako już nie taki młody i beztros­ki D’Artagnan.

Jed­na z tych scen w której zada­jesz sobie sprawę, że cza­sem na drugim planie pojaw­ia­ją się aktorzy których jak­by trochę skądś znamy

Trzej Muszki­eterowie (2011) — ten film jest trochę dzi­wny bo oprócz całkiem klasy­cznie (oczy­wiś­cie ze zmi­ana­mi) opowiedzianej his­torii Muszki­eterów zaw­iera też lata­jące stat­ki które wywodzą się z zupełnie innego porząd­ku. Film ma sporo minusów i fab­u­larnie kule­je ale nie oglą­da się go dla fabuły tylko dla aktorów. Orlan­do Bloom pojaw­ia się na chwilę jako podły Buck­ing­ham i jest w swo­jej roli prze­cu­d­owny a co więcej kon­fun­du­je wid­own­ię bo wyglą­da zupełnie ja gra­ją­cy Aramisa Luke Evans (do tego stop­nia wid­zowie popada­ją w kon­fuzję że część wychodzi z kina przeko­nana że to właśnie Aramisa grał Bloom – zwierz widzi­ał takie przy­pad­ki), z kolei Atosa gra spoglą­da­ją­cy smut­no w przestrzeń Matthew Mac­fadyen.  Nie gorzej jest po stronę kar­dy­nała, bo Rochefor­ta gra nasz ulu­biony duńs­ki aktor czyli Mads Mikkelsen a samego Kar­dy­nała Christo­pher Waltz. Film nie ma najm­niejszego sen­su a Lian Ler­man jest bard­zo mdłym D’Artagnanem  ale jeśli trochę odpuścimy i uwierzymy w lata­jące stat­ki może być całkiem przy­jem­nie. Jed­nak powiedzmy sobie szcz­erze to zde­cy­dowanie nie jest wielkie kino, choć zwierz ku zaskocze­niu wszys­t­kich powie że żału­je iż nie nakrę­cono wyraźnie planowanej kontynuacji.

Ku zaskocze­niu częś­ci widzów którzy dopiero ter­az odkryli film, na końcu nikt niko­go nie zja­da (Han­ni­bal jokes!)

Muszki­eterowie (2014) - jak zwierz już wielokrot­nie pisał Muszki­eterowie BBC niewiele mają wspól­nego z fabułą powieś­ci ale sporo z duchem. Twór­cy seri­alu postanow­ili wymyślić naszym bohaterom liczne nowe przy­gody nie tracąc jed­nak z oczu tego co czyniło powieś­ci Dum­sa wyjątkową — częs­to dow­cip­nych niekiedy wzrusza­ją­cych relacji między główny­mi bohat­era­mi. Tym samym może­my przekon­ać się, ze mniej ważne gdzie i z kim poje­dynku­ją się Atos Por­tos Aramis i D’Artag­nan a ważniejsze jak się do siebie wza­jem­nie odnoszą i czy zachowali swo­je cechy z powieś­ci. I to udało się znakomi­cie Tom Burek jako Atos jest cud­owne porząd­ny (choć kry­je pewien mroczny sekret) Luke Pasquali­no jest zdaniem zwierzem jed­nym z najbardziej uroczych D’Artag­nanów jakich zwierz kiedykol­wiek widzi­ał na ekranie — młody i sym­pa­ty­czny. Z kolei San­ti­a­go Cabr­era to jest zde­cy­dowani Aramis zwierza — przys­to­jny, uroczy i do tego uwodzą­cy kobi­ety przede wszys­tkim olbrzymim sza­cunkiem i  uwagą z jaką odnosi się do płci pięknej. Na sam koniec Howard Charles w roli Por­tosa przy­pom­i­na, ze Dumas miał początkowo wiz­ję by bohat­era uczynić mulatem (co nie dzi­wi biorąc pod uwagę, ze Dumas miał czarnoskórych przod­ków). Cała czwór­ka zaś musi się zmierzyć z kar­dy­nałem Riche­lieu którego gra obec­ny 12 Dok­tor Peter Capal­di. Ser­i­al krę­cono w Pradze co uważne oko wych­wyci. Ale nie zmienia to fak­tu, że ser­i­al przynosi mnóst­wo radoś­ci tylko nie moż­na go trak­tować jako ekraniza­cji Dumasa (raczej ser­i­al zain­spirowany). I spodobał się on nie tylko zwier­zowi bo BBC zamówiło drugą serię.

Mur­ray Gold odpowiedzial­ny za muzykę do Dok­to­ra Who napisał znakomitą muzykę do seri­alu. Zwierz uwiel­bia czołówkę nowych Muszkieterów

Widzie od Muszki­eterów nie sposób się odpędz­ić a zwierz wymienił tylko swoich ulu­bionych — tych których nie zna albo nie widzi­ał jest chy­ba trzy razy tyle. Moż­na zadawać sobie pytanie dlaczego ale odpowiedź wyda­je się pros­ta. Opowieść o męskiej przy­jaźni, królewskie intry­gi, romans, poje­dyn­ki na szpady i podły kar­dy­nał knu­ją­cy za ple­ca­mi dobrego ale mało zarad­nego króla (od razu trze­ba tu zaz­naczyć że bied­ny Riche­lieu jest jed­na z ofi­ar lit­er­atu­ry bo gdy­by Dumas nie uczynił z  niego szwar­c­cha­rak­teru to pewnie dziś nie funkcjonował­by jako ten zły w pamię­ci zbiorowej)- kogo to nie bawi. Poza tym każdy ma swo­jego ukochanego Muszki­etera które­mu kibicu­je się jak­by odrobinę bardziej niż pozostałym (Muszki­eterem zwierza jest Aramis. Zawsze był) Nawet jeśli poprzestaw­iamy wszys­tkie ele­men­ty fabuły to wciąż zostaną nam przy­ja­ciele na śmierć i życie i głośne “Jeden za wszys­t­kich wszyscy za jed­nego”. Pięk­na baj­ka o przy­jaźni i poświęce­niu, oraz his­torii dzielącej ludzi na tych dobrych i tych złych. Czego chcieć więcej kiedy ucieka się od tego świata.

A na tych Muszki­eterów zaprasza was od sobot­niego popołud­nia Stop­klat­ka TV. Warto!

Ps: Zwierz infor­mu­je was raz jeszcze że dzisiejszy wpis jest wynikiem współpra­cy z telewiz­ją Stop­klat­ka, która jak sami widzi­cie ma co raz ciekawsza ofer­tę, Zwierz otrzy­ma za wpis wyna­grodze­nie finan­sowe, które najpraw­dopodob­niej przez­naczy na łatanie dzi­ur w budże­cie domowym po miesiącu spęd­zonym na podróżowa­niu między konwentami.

Ps2:A co do prze­by­wa­nia między kon­wen­ta­mi, zwierz właśnie roz­maw­ia o kole­jnym więc kto wie może już niedłu­go zwierz także w two­jej okol­i­cy (muszę zro­bić taki poster ;)

46 komentarzy
0

Powiązane wpisy

judi bola judi bola resmi terpercaya Slot Online Indonesia bdslot
slot
slot online
slot gacor
Situs sbobet resmi terpercaya. Daftar situs slot online gacor resmi terbaik. Agen situs judi bola resmi terpercaya. Situs idn poker online resmi. Agen situs idn poker online resmi terpercaya. Situs idn poker terpercaya.

Kunjungi Situs bandar bola online terpercaya dan terbesar se-Indonesia.

liga228 agen bola terbesar dan terpercaya yang menyediakan transaksi via deposit pulsa tanpa potongan.

situs idn poker terbesar di Indonesia.

List website idn poker terbaik. Daftar Nama Situs Judi Bola Resmi QQCuan
situs domino99 Indonesia https://probola.club/ Menyajikan live skor liga inggris
agen bola terpercaya bandar bola terbesar Slot online game slot terbaik agen slot online situs BandarQQ Online Agen judi bola terpercaya poker online