Hej
Zwierz podejrzewa, że podobnie jak on siedzicie I czekacie tylko na premierę drugich Avengersów. PO ostatnich tygodniach człowiekowi wydaje się, że premiera filmu już tuż tuż a tymczasem czeka nas jeszcze okrutnie długie czekanie. Stąd pomysł na notkę zwierza. Otóż zwierz spojrzał sobie na listę grających w filmie aktorów i aktorki i pomyślał, że nic tak nie umila czekania na film niż zapoznanie się z wybraną filmografią ludzi, którzy mają się w nim pojawić. W końcu widzimy na ekranie znajome twarze a jednocześnie mamy czas by sprawdzić ile na ekranie pochodzi od samego aktora a ile jest przypisane do jego konkretnej postaci. Poza tym wszystko jest dobrym pretekstem by robić długie filmowe listy. Dziś zwierz proponuje wam listę filmów w których występowali aktorzy z Avangersów, które jednak nie są ekranizacjami komiksów. Zwierz wybrał kilka oczywistych i nieoczywistych tytułów przy każdym nazwisku. Ponieważ na liście jest Samuel L. Jackson – najbardziej zapracowana osoba w Hollywood zwierz zdecydował, że przy każdym nazwisku będzie najwyżej siedem filmów. Nie oznacza to, że nikt nie zagrał w większej ilości dobrych produkcji, ale sama lista filmów w pierwszym szkicu zajmowała osiem stron. Zresztą dziś dostaniecie tylko pierwszą część zestawienia (zwierz wymienai 14 aktorów a dziś dostaniecie filmografię pierwszej ósemki) bo cały wpis ma koło 20 stron.
Aaron Taylor Johnson (Quicksilver)
Godzilla – zwierz wybacza aktorowi, że przegrał na ekranie z Godzillą. Wszyscy przegrali. Taylor Johnson specjalnie trenował przed rolą i istotnie wygląda jak wyszkolony żołnierz. Na niewiele się mu to zda, bo głównie będzie biegał po filmie i pozwalał Godzilli wygrać ze sobą w każdej scenie. Ponownie nie jest to wina aktora. Jedyne co w tym filmie odrobinę zniechęca zwierza to fakt, że tu Elizabeth Olsen gra jego żonę a w Avengersach będzie grała siostrę. No ale pewnie aktorzy chcieli się lepiej poznać.
Kick Ass/Kick Ass 2 – ekranizacje komiksów nie są obce aktorowi w końcu to Kick Ass sprawił, że jego nazwisko stało się znane. Tym razem mamy super bohatera, bez super mocy a i jego heroizm bywa dyskusyjny. A jednak ekranizacje komiksów Marka Millara ogląda się całkiem przyjemnie choć pierwszą część bez porównania lepiej niż drugą. Co ciekawe w filmie gra też Evan Peters czyli Quicksilver z X-menowej wersji uniwersum Marvela
Nowhere Boy – całkiem sympatyczny choć nie pozbawiony wad film o czasach kiedy John Lennon był jeszcze nikomu nie znanym chłopakiem z Liverpoolu. Film ma swoje wady ale akurat nasz aktor sprawuje się tam całkiem przyzwoicie. Nie jest to lektura obowiązkowa (chyba że jesteście fanami Beatlesów) ale nie będziecie łkać po nocach jeśli ten film zobaczycie. Dla Taylora- Johnsona to o tyle ważna produkcja że na planie poznał swoją żonę. I choć wszyscy spodziewali się że skończy się skandalem (żona jest o dwie dekady starsza) to para żyje sobie spokojnie i ma dwie córeczki. Najwyraźniej nie wszędzie jest skandal gdzie się go węszy
Anna Karenina – zwierz nie uważa by obsadzenie aktora w roli Wrońskiego było dobrym pomysłem. Wręcz przeciwnie uważa że to pomysł tragiczny. Ale sam film jest nakręcony w tak ciekawy sposób, że chociażby dla samego pomysłu pokazania całej tragicznej historii Anny w starym teatralnym budynku warto dać produkcji szansę. Plus mają tam przepiękne stroje (choć nie z epoki)
Scarlett Johansson (Black Widow)
Kupiliśmy zoo – zwierz poleca wszystkim którzy uważają, ze wszystko co Scarlett Johansson ma do zaoferowania to ładna buzia. Pomijając fakt, że dobrze sobie radzi w tym sympatycznym filmie to na dodatek nie nosi żadnego makijażu. To dość odważna decyzja jeśli weźmie się pod uwagę ile zazwyczaj makijażu mają aktorki w filmach. Johansson argumentowała, że jej bohaterka zajęta tytułowym zoo nie miałaby czasu się malować.
Vicky Christina Barcelona – nie wszyscy lubią Johansson w interpretacji Allena ale zadaniem zwierza reżyser dał aktorce dokładnie to czego nie zawsze jest w stanie dostarczyć Hollywood – role udających bardziej pewnych siebie niż są w rzeczywistości młodych dziewczyn. Tu Cristina uczy się nie tyle czego chcieć od życia a czego na pewno nie chcieć. Zwierz bardzo lubi ten film i uważa że Johansson jest w nim świetna
Wszystko gra – ponownie Allen i tym razem rola zupełnie inna ale podobna. Scarlett jest tu chodzącym uosobieniem sex-appealu tylko po to by pokazać swoją kruchą i wcale nie taką pewną siebie stronę. Scarlett jest doskonała w scenach gdzie wydaje się spełnieniem fantazji każdego mężczyzny jak i w tych gdzie widzimy, że to łatwa do zranienia dziewczyna, która naprawdę nie ma pomysłu na swoje życie i chciałaby tylko, żeby ktoś ją pokochał. Co dla nikogo nie skończy się dobrze.
Dziewczyna z Perłą – chyba ukochany film zwierza z filmografii aktorki. Johansson gra tu prostą, niewykształconą dziewczynę zatrudnioną w domu słynnego Vermeera jako służąca. Jednak okazuje się że to właśnie ta dziewczyna, której zadaniem jest sprzątanie i ścieranie kurzy lepiej niż ktokolwiek z domowników zrozumie wrażliwość malarza i jego spojrzenie na otaczający go świat. To śliczny film, zaś Johansson, której bohaterka niewiele w tym filmie mówi, cudownie oddaje na ekranie wrażliwość swojej bohaterki. Jeśli nie widzieliście koniecznie zobaczcie, powinno wam się spodobać.
Między słowami – ponownie jeden z bardziej lubianych przez zwierza filmów, nie tylko w filmografii Johansson ale w ogóle. Dwoje turystów zagubionych w Tokio – gdzie kultura i język nie dają się przełożyć na zrozumiały dla amerykanów język – znajduje siebie. Film oskarżano o stereotypowe przedstawienie kultury japońskiej, ale wydaje się, że to raczej nasi bohaterowie postrzegają Tokio jako oddalone i dziwne. Sami sobie też się dziwią bo jak to się mogło stać że aktor w średnim wieku i młoda dziewczyna tuż po ślubie znaleźli się tak po prostu i nawiązali tak rzadkie porozumienie dusz. To jeden z tych filmów, który się albo bardzo lubi albo się go bardzo nie lubi. Zwierz lubi produkcje o przypadku i romanse bez romansów. I dlatego bardzo ten film lubi.
Ghost Word – Jeśli nie widzieliście tego filmu to zobaczcie. Zanim Scarlett Johansson została dość powszechnie uznawanym symbolem seksu, sporo grała w filmach jako aktorka dziecięca i nastoletnia. I to z powodzeniem. Ghost Word to jeden z tych filmów, które chyba tylko najbardziej opornych nie przekonają że aktorka naprawdę ma talent.
Tak Scarlett Johansson wygląda bez makijażu. Zwierz idzie płakać w kąciku
James Spader (Ultron)
Sekretarka – zwierz do dziś jest zaskoczony, że ten film powstał i trafił do szerokiej dystrybucji. Jest to bowiem rzadki przykład produkcji z jednej strony dość odważnej, z drugiej prezentującej zupełnie inne wnioski niż można byłoby się spodziewać. Oto bowiem główna bohaterka (która właśnie opuściła szpital psychiatryczny) zatrudnia się jako sekretarka w firmie prawniczej, tylko po to by wdać się ze swoim szefem w sadomasochistyczny związek. Co ciekawe ten film można spokojnie zakwalifikować jako komedię romantyczną, łącznie z obowiązkowym dobrym zakończeniem.
Gwiezdne Wrota – powiedzmy sobie szczerze, rzadko zdarza się film, który tak bardzo odcinąłby się na kulturze popularnej a jednocześnie nie był szczególnie dobry. Oczywiście historia kosmicznych gwiezdnych wrót, oraz prawda o czasach starożytnego Egiptu nawet bawią, ale to nic w porównaniu z historiami jakie zafundowano nam w licznych późniejszych serialach opartych o ten początkowy pomysł. Nie mniej warto zobaczyć chociażby bo to by mieć najmniejsze pojęcie od czego zaczęło się całe szaleństwo.
Seks Kłamstwa i kasety Video – to ciekawy przykład filmu, który sam w sobie jest może z roku na rok co raz mniej poruszający ale za to rozpoczął jedną z najciekawszych reżyserskich karier w Hollywood czyli Stevena Soderbergha, po tym jak film został nagrodzony Złotą Palmą w Cannes nie było już dla tego niezależnego reżysera odwrotu. Sam zaś film opowiada (jak rzadko) dokładnie o tym co mamy w tytule – plus oczywiście o pewnych życiowych rozczarowaniach ludzi w bardzo konkretnym wieku, w bardzo konkretnych czasach. Warto zobaczyć bo to kawałek historii kina.
Boston Legal – spośród całego mnóstwa seriali prawniczych jakie amerykańska telewizja oferuje co sezon swoim widzom, Boston Legal cieszyło się sporą popularnością. Spader grał główą rolę doskonałego adwokata, który jednak nie zawaha się użyć zakazanych przez prawo metod tylko po to by wygrać sprawę. W serali można było też zobaczyć Willama Schatnera który co pewien czas nawiązywał do Star Treka. W sumie czego chcieć więcej
Crash – cóż… filmy Cronenberga rzadko bywają zupełnie normalne i nie trudno się od reżysera spodziewać produkcji opowiadającej o grupie ludzi, której fetyszem są wypadki samochodowe. Film w chwili swojego powstania a także dzisiaj budzi wśród wielu widzów konsternację czy nawet zniesmaczenie. Z drugiej strony Crash to doskonały film. Po prostu trzeba pamiętać że to Croneneberg.
Zwierz bez bicia przyzna że ostatnio spędził ze znajomymi sporo czasu starając sobie przypomnieć kto grał w filmowych Gwiezdnych Wrotach.
Elizabeth Olson (Scarlet Witch)
Sztuki wyzwolone – niewielki film nakręcony przez Josha Radnora – znanego jako Ted z Jak poznałem waszą matkę. Teoretycznie to historia jakie pojawia się między głównym bohaterem a dużo młodszą od niego studentką uczelni którą właśnie odwiedza. Jednak w istocie dużo więcej tu historii dorastania i podejmowania życiowych decyzji. Nie jest to film wybitny ale ogląda się ciekawie
Oldboy zemsta jest cierpliwa – oto przykład dlaczego nie należy robić amerykańskich wersji azjatyckich filmów. Mimo naprawdę dobrej obsady, i teoretycznie sporego potencjału wyszedł fil co najmniej mierny i bardzo daleki od pierwowzoru. Dlaczego jest na liście? Bo czasem dobrze sobie przypomnieć dlaczego nie powinno się robić amerykańskich wersji kina światowego.
In Secret – zwierz nie będzie wam wmawiał, że to dobry film ale bohaterowie noszą naprawdę ładne kostiumy. W tym znów grający wrednego typa Tom Felton czyli Draco Malfoy z Harrego Pottera
Kill You Darlings – co prawda Elizabeth Olsen zdecydowanie nie jest powodem dla którego ktokolwiek zdecydował się oglądać film o młodym Ginsbergu (w tej roli Daniel Radcliffe) ale skoro już jest w obsadzie to mamy doskonały powód by umieścić film na liście. Zwierz jest od dawna zafascynowany bitnikami więc była to dla niego lektura obowiązkowa. Film ponownie nie jest wybitny ale jest bez wątpienia bardzo dobrze zagrany – przez całą obsadę.
Robert Downey Jr (Tony Stark)
Thropic Thunder – rzadki przypadek kiedy teoretycznie głupia komedia jest tak wysoko ceniona przez krytykę jak I przez widzów. Sam Downey Jr. dostał za swoją rolę australijskiego aktora, który dla roli zmienia kolor skóry nominację do Oscara (przy czym najlepszą chyba częścią filmu są trailery wielkich filmów w których wystąpił wcześniej jego bohater. Jednak historia grupy aktorów która trafia w trakcie kręcenia filmu w sam środek prawdziwej dżungli jest zabawna przede wszystkim dlatego, że stanowi całkiem niezłą satyrę na przemysł filmowy gdzie dostaje się wszystkim od nadmiernie zaangażowanych aktorów, przez tych którzy ograniczają się tylko do kolejnych części przebojowych serii po komików którzy nigdy tak naprawdę nie nauczyli się grać.
Sędzia – no dobra zwierz trochę oszukuje bo ten film widział dopiero kilka dni temu. Ale jeśli znajdziecie czas to zwierz bardzo poleca tą przyjemną choć ponownie nie wybitną produkcję. Zwierz oglądał ja z olbrzymią przyjemnością. Plus dostajecie 140 minut Roberta Downeya Jr. na ekranie co jest dodatkową zachętą.
Zodiak – doskonały film Davida Finchera o dziennikarskim śledztwie w sprawie jednego z najbardziej tajemnicyczych seryjnych morderców w Stanach Zjednoczonych. Fincher nieśpiesznie prowadzi narrację, pokazując że film tego typu wcale nie musi mieć szybkiej i dynamicznej akcji. Zwierz który uważa, ze wszystkie filmy Finchera warto obejrzeć bardzo wam tą produkcję poleca, zwłaszcza, że jak zwykle w przypadku produkcji tego reżysera casting jest bez zarzutu.
Charlie Bartlett – niewielki niezależny film który ogląda się z olbrzymią przyjemnością. Główny bohater Charlie (w tej roli zawsze fajny Anton Yelchin) pragnie być popularny w nowej szkole. Sprawa okazuje się dość prosta wystarczy udzielać kolegom psychologicznych czy niemal psychiatrycznych porad i rozprowadzać leki na receptę. Oczywiście nie obędzie się bez problemów (zwłaszcza gdy nasz bohater zacznie podkochiwać się w córce dyrektora szkoły) ale jak na poruszaną tematykę to zaskakująco pogodny film. Downey Jr. gra tu dyrektora szkoły, który ma tyle własnych problemów, że sprzedający leki na receptę uczeń to jego najmniejsze zmartwienie.
Cudowni Chłopcy – film którego właściwie nie trzeba przedstawiać. Opowieść o pisarzu, który stara się jakoś ukończyć swoją powieść (na którą wydawnictwo czeka już siedem lat), poradzić sobie ze wszystkimi problemami jakich dostarczają mu studenci, odchodząca właśnie od niego żona, czy kochanka i przy okazji nie stracić głowy. To cudowny szalony i w sumie podnoszący na duchu film, zawierający jedną z najcudowniejszych scen uwalniania się od ciężaru wielkiej powieści, jaką kiedykolwiek nakręcono. Zwierz bardzo poleca.
Soapdish – zupełnie zapominana komedia, o kręceniu soap opery w trudnych warunkach gdy odtwórcy głównych ról szczerze się nie cierpią. Sama komedia nie jest zabawna od początku do końca, ale wszystkie pomysły na zabiegi scenariuszowe i sceny kręcenia koszmarnie durnych dialogów są po prostu fantastyczne.
Chaplin – wciąż chyba największa rola Roberta Downeya Jr. Nakręcona w bardzo tradycyjny sposób biografia Chaplina dała młodemu aktorowi nie tylko nominację do Oscara ale też miano jednego z najlepiej zapowiadających się aktorów w Hollywood. Co prawda dziś Downey Jr. jest jednym z najlepiej zarabiających aktorów w Hollywood ale rzadko udaje mu się zagrać w tak dobrym filmie jakim był Chaplin.
Czy wiecie że to jest prawda? Cały komentarz do tego filmu Downey Jr. popełnił wciąż będąc ” w roli”
Chris Hemsworth (Thor)
In The Heart O the Sea – na początek małe oszustwo bo film jeszcze nie miał premiery. Nie mniej zwierz tak bardzo czeka na produkcję o głodujących wielorybnikach że postanowił już dziś zwrócić wam na nią uwagę. Tak więc nie zapomnicie obejrzeć tego filmu do którego nam się Hemsworth głodził.
Wyścig – zwierz poszedł na ten film przekonany, że będzie oglądał film o dzielnych mężczyznach w szybkich autkach i ku swojemu zaskoczeniu dostał mądrą produkcję o różnych sposobach na życie i różnych drogach jakie ludzie wybierają do realizacji swoich marzeń i pasji. Hemsworth wygląda w tym filmie jak marzenie, rozbiera się chętnie i gra naprawdę doskonale. Czegóż chcieć więcej o produkcji o kierowcach formułyjeden.
Dom w Głębi Lasu – film który wydaje się kolejną produkcją z serii, grupa nastolatków uwięziona w domku na bezdrożach. I rzeczywiście do pewnego momentu film spełnia wszystkie założenia gatunku, by potem radośnie je przełamać i stać się jedną z najciekawszych produkcji jakie w ostatnich latach zawitały na ekrany. Trudno się dziwić skoro za scenariusz odpowiadał Joss Whedon.
Star Trek – ponoć Chris Hemsworth był tak podobny w filmie do Chrisa Pine grającego jego syna (Kirka) że sporo osób było przekonanych że gra ich ten sam aktor. Co prawda Hemsworth nie ma tu wiele do zagrania ale jest bardzo dzielny i może skreślić z listy wielkich produkcji sf w których brał udział Star Treka co zawsze jest olbrzymim plusem. Zaś sam film zwierzowi się podobał. Nawet jeśli daleko mu do ducha oryginału.
Chris Evans (Kapitan Ameryka)
SnowPiercer – zwierz miał spore wątpliwości odnośnie filmu który czule nazywa produkcją o ciuchci. Z jednej strony film ma mnóstwo zalet (sam pomysł, rola Tildy Swinton, cała sekwencja w wagonie- szkole), z drugiej mnóstwo wad i dziur fabularnych. Zwierz przyzna szczerze, że nie jest w stanie jasno stwierdzić czy ten film jest taki dziwny bo ma taki być czy dlatego, że wybrano koreańskiego reżysera. Ale spróbować zawsze warto.
Scott Pilgrim kontra świat – zwierz czytał gdzieś, ze to nie tylko jedna z lepszych adaptacji komikosowych jakie istnieją ale też najlepsza adaptacja gry komputerowej która nie istnieje. Nasz bohater Scott Pilgrim musi pokonać siedmiu złych byłych dziewczyny która mu się podoba by móc umawiać się z nią na randki. Pomysł doskonały, sam film świetny a Chris Evans jako jeden z byłych chłopaków obsadzony bardzo dobrze.
Fantastyczna Czwórka – biedna Fantastyczna Czwórka doczekała się dwóch średnich filmów i jak na razie wszystkie opowieści o jej powrocie do świata komiksowych adaptacji są w fazie domysłów i plotek. Tymczasem gdyby film nakręcono dziś – niekoniecznie kierując go do młodszej widowni (zdaniem zwierza Fantastyczna Czwórka ma sporo wad kina familijnego) mógłby to być hit. Chris Evans gra tam zaś człowieka pochodnię i wychodzi mu to bardzo dobrze, choć chyba Kapitan Ameryka jest dla niego lepszym filmem w uniwersum Marvela
Niania w Nowym Jorku – film, który nie może się zdecydować czy chce być komedią romantyczną, czy całkiem poważnym komentarzem społecznym o tym jak dziś wygląda sposób zajmowania się dziećmi wśród klas wyższych. Film wyszedł średnio ale warto rzucić na niego okiem bo Chris Evans spotyka tam główną bohaterkę graną przez Scarlett Johansson. Co w kontekście ich ról w uniwersum Marvela czyni film bardzo zabawnym
Jedna z tych scen które w kontekście Avangersów robią się nagle niesamowicie zabawne
Hayley Atwell (Agent Carter)
Black Morrors – aktorka wystąpiła tylko w jednym odcinku tego serial ale wszyscy powinni go obejrzeć. To z jednej strony niesłychanie przygnębiająca z drugiej niepokojąco trafna diagnoza naszego świata – zwłaszcza w kontekście nowych mediów i narzędzi komunikacji. Nie oglądać kiedy jesteście przygnębieni bo to nie jest seria podnosząca na duchu.
Any Human Hart – bardzo lubiany przez zwierza mini serial opowiadający o życiu autora który dobrze się zapowiadał a potem zmagał się przez lata z próbą nie tylko wyprodukowania nowej ciekawej książki ale także odnalezienia się w życiu. Jeden z tych doskonałych brytyjskich seriali, które opowiadają historie na które kino nigdy nie ma czasu.
Filary Ziemi – zwierz ma mieszane uczucia odnośnie tej adaptacji powieści Folleta ale jeśli nie jesteście szczególnie przywiązani do książki to zdecydowanie warto obejrzeć serial chociażby dla znakomitej obsady. A w tle wszystko co ważne czyli budowanie katedr. Zwierz nigdy nie zapomni jak czytał książkę i wyobrażał sobie jak te wszystkie średniowieczne budowle wyglądały. Potem zobaczył kilka z nich (nasze średniowieczne budowle jednak są nieco bardziej przysadziste) i nadal jest pod wrażeniem.
Księżna – to jeden z tych filmów które budzą w zwierzu ambiwalentne uczucia. Z jednej strony zwierz bardzo dobrze wspomina oglądanie filmu – dobrzy brytyjscy aktorzy, piękne dekoracje, stroje, okoliczności przyrody. Z drugiej dawno nie pamiętał zwierz by jakaś historyczna tragiczna historia mniej go poruszyła. I tak bardzo poleca film dla kostiumów. Zwierz wie, że są wśród jego czytelników tacy dla których jest to ważny element produkcji.
Powrót do Brideshead – powiedzmy od razu. Powrót to nie jest udany film. Ale jaką ma obsadę. Emma Thompson, Matthew Goode, Ben Wishaw. Zwierz poleca wam obejrzeć film, ponaprawiać się trochę dobrym aktorstwem a potem skoczyć i obejrzeć serial BBC by zobaczyć jak tą historię naprawdę można opowiedzieć dobrze.
Dobra tyle na dziś. Zostało nam jeszcze sporo nazwisk i sporo filmów. Zwierz całkiem dobrze bawi się pisząc te wpisy i jeszcze raz przypomina, ze to jego bardzo subiektywny ograniczony wybór. Zwierz nie wie czym się kieruje bo nawet nie tym które filmy uważa za najlepsze. Chyba głównym kryterium jest coś między intuicją zwierza a tym co mimo wszystko wywarło na zwierzu jakieś wrażenie. Oczywiście wpis będzie miał część drugą. Choć zwierz nie obiecuje że jutro bo jutro ma w końcu napisać recenzję Bogów.
Ps: Zwierz jeszcze raz przypomina, że na Onet Autorzy wisi jego świeżutki wpis o Chaplinie.
Ps2: Jej jak strasznie zwierz chciałby rzucić How To Get Away With muder i jak bardzo nie może , ze wszystkich złych powodów.