Powiedzenie mówi, że za mundurem panny sznurem. Zwierz jest panną i musi przyznać, że mężczyźni w mundurach istotnie nagle zyskują na urodzie (zwłaszcza w mundurach marynarki). A jak już te mundury są z epoki i brytyjskie i w serialach to cóż innego robić ma zwierz – tylko oglądać
Zdjęcie od którego zwierz poczuł że musi napisać wpis
Zwierz przyzna wam szczerze, jeśli serial daje jakąkolwiek szansę na ujrzenie brytyjskiego aktora w mundurze z epoki (zwierz ma tu przede wszystkim mundury z XVIII i początków XIX wieku) to zwierz siedzi przyklejony do telewizora i czeka. Zwierz nie twierdzi, że każdy grający ładnie umundurowanego żołnierza (zwykle jednak oficera) aktor wzbudzi sympatię zwierza… no dobra każdy. W każdym razie zwierz przyzwyczaił się już wyglądać czerwonych charakterystycznych kurtek, czy strojów oficerów marynarki. Przy czym warto zaznaczyć, że zwierz z historii wojskowości i umundurowania jest noga, więc mu wszystko jedno czy ten mundur to jest dobry i poprawny, czy noszony właściwie czy niewłaściwie. Zwierz pozostaje w tym przypadku charakterystyczną przysłowiową „panną” (choć sympatii do mundurów nie odmawia też młodzieńcom) którą po prostu zachwyca że ten mundur taki ładny. Choć co ciekawe zwierz jakoś wojska i wojskowości nigdy fanem nie był. Dobra tyle tytułem wstępu a teraz dziesięć produkcji w których znajdziecie odpowiednio umundurowanych Brytyjczyków.
Paul McGann prezentuje dlaczego zwierz ma słabość do mundurów marynarki
Poldark – dar BBC dla kobiet na dzień kobiet. Czyli Aidan Turner (znany z Being Human, oraz bycia przystojnym krasnoludem) gania w pierwszym odcinku w mundurze, bo właśnie z wojny wrócił. Wszyscy myśleli że nie żyje a on jak na złość żyje i darzy miłością swoją ukochaną która wzięła się była za innego wydała. Romansidło szykuje się nie z tej ziemi (zwierz ma wrażenie że z powieści wycięto wszystko inne) co zwierza straszliwie cieszy. Przede wszystkim jednak cieszy zwierza Aidan Turner w mundurze. Bo i mundur ładny a i Aidan Turner do brzydkich nie należy.
Ten wpis jest ilustrowany tendencyjnie
Sharpe – trudno powiedzieć że to serial raczej serial filmów. Mają one kilka zalet – po pierwsze jest w nich Sean Bean (który jak sami rozumiecie nie umiera już w tych pierwszych) po drugie serial toczy się w okresie wojen napoleońskich. Dyskusje nad tym czy mundur jaki nosi Sean Bean w serialu jest ładny czy też nie są absolutnie drugorzędne (zwierz przyzna szczerze, że strasznie mu się on podoba ale zwierz się nie zna) – najważniejsze jest bowiem jak go aktor/bohater nosi, a nosi go tak, że aż kolana miękną. Stąd też zwierz poleca odpowiednią dawkę ciekawych dziejów kariery wojskowej Sharpe’a którą można wzbogacić o podziwianie munduru.
Mundur nie mundur – nosić trzeba umieć
Black Sails – serial o piratach musi mieć choć jedną osobę w mundurze – i wszyscy wiemy, że będzie to mundur marynarki. W przypadku tego serialu – będącego prequelem do Wyspy Skarbów (dzieje się dwie dekady wcześniej) w retrospektywach widzimy w mundurze marynarki Tobyego Stephensa. Powiedzmy sobie szczerze – to nie jest złe połączenie. Ogólnie Toby Stephens i mundur to nigdy nie jest złe połączenie. Co to miał zwierz… a tak powiedzieć wam że drugi sezon serialu jest lepszy od pierwszego więc jeśli jak zwierz zrezygnowaliście po pierwszym to czas się nawrócić. A jak nie oglądaliście to hej, tam są piraci! (I Toby Stephens!).
Jedyny minus faktu że bohater został piratem – porzucił Mundur
Hornblower – serial przez fanów Brytyjczyków w mundurach nazywany też „Hornblower czyli duże ilości Brytyjczyków w mundurach na raz”. Serial może niekiedy odrobinę trąci myszką ale czy ktokolwiek może źle się bawić oglądając naszych dzielnych anglików na morzach i oceanach? Zwłaszcza kiedy głównym bohaterem jest Ioan Gruffudd w mundurze marynarki. A kiedy doda się do tego, że w serialu jest też Paul McGann w mundurze marynarki. Właściwie dlaczego ktokolwiek powstrzymuje się jeszcze przed obejrzeniem Hornblowera? Nawet jeśli jesteście fanami książki i boicie się ekranizacji (nie trzeba – jedno spokojnie może istnieć w głowie obok drugiego) to i tak warto. Mundury! Marynarki!
Teraz zwierz wie po co na żaglowcach olinowanie – by ładniej można było pozować w mundurze
Turn – nie jest to serial brytyjski – ale Brytyjczycy są a nawet – podle amerykanie udający Brytyjczyków i biegający w mundurach. Wszystko zaś w czasie wojny o niepodległość i to w okolicach Nowego Jorku. Zwierz przyzna że zdania wśród jego znajomych są podzielone bo zdaniem zwierza najlepiej w mundurze prezentuje się J.J Fields (który jest jakoś dziwnie podobny do Hiddlestona) zaś zdaniem niektórych znajomych Burn Gorman. Jak zwykle w takim przypadku musicie uważnie obejrzeć wszystkie sezony serialu i zdecydować samodzielnie. Na razie macie do nadrobienia dwa ale trzeci jest już zapowiedziany.
Mundur może być ładny i mniej ładny ale takiego warkoczyka to tylko pozazdrościć
Sleepy Hollow – och jakże można zapomnieć te krótkie przebłyski w przeszłości w których Ichabod Crane – zanim jeszcze stał się ofiarą działania ciemnych mocy biegał w pięknym czerwonym mundurze. Grający go Tom Mison powinien sobie pogratulować bo nawet w ówcześnie modnym trójkątnym kapeluszu nie wygląda głupio – co wcale nie jest szczególnie proste. Ogólnie zwierz pewnie nigdy nie zakochałby się w serialu gdyby nie fakt, że twórcy zdecydowali się nie przebierać aktora we współczesne ciuchy. Za co zwierz jest wielce wdzięczny. Tak trzymać.
Lata genetyki i wreszcie ktoś dobrze wygląda w takim kapeluszu
Death Comes to Pemberly – jak wiadomo istnieje jeden naprawdę ważny powód dla którego warto oglądać każdą ekranizację dumy i uprzedzenia. W każdej z nich musi się bowiem pojawić Wickham co oznacza jednego umundurowanego mężczyznę na ekranie. Zwierz nie jest fanem żadnego ze współczesnych Wickhamów poza jednym… W serialu Death Comes to Pemberly – ekranizacji kontynuacji powieści Austen Wickhama gra Mathew Goode – i choć munduru wiele na sobie nie ma, to jednak jak już ma, to cóż pozostaje zwierzowi jak nie westchnąć głęboko. Bardzo głęboko.
Takiego Wickhama to by nawet zwierz rozważył
Outlander – choć zwierz nie jest wielkim fanem serialu w którym Szkoci są bardzo szkoccy i kochliwi i co chwila robią sobie kuku (co by ich mogła leczyć przeniesiona ze współczesności pielęgniarka) to jednak jest w nim komponent mundurowy. Co prawda nasi mundurowi jak na złość nie są ci dobrzy ale naprawdę czy komukolwiek to przeszkadza. W każdym razie jak już te mundury przywdzieją to przynajmniej można sobie popatrzeć. Choć zwierz ma w ogóle wrażenie że Outlander jest serialem zrobionym głównie by sobie popatrzeć i nie daj boże nie rozumuzować.
Jak się nie ma szkockiej spódnicy trza łazić w angielskim mundurze
Rozważna i Romantyczna – ogólnie oglądanie Rozważnej i Romantycznej w reżyserii Anga Lee nie jest najczęściej źródłem cierpień. Ale kiedy w ostatniej scenie ślubu (miejmy nadzieję że to jednak nie jest dla was spoiler) pojawia się Alan Rickman w mundurze, to rozumiemy na czym polegał problem. Gdyby Alan Rickman pojawił się w mieszkanku bohaterek w mundurze wcześniej to pewnie nie tylko nie musiałby zabiegać o rękę Kate Winslet ale także tłumaczyć Emmie Thompson że dla niej jest przeznaczony inny bohater. z drugiej strony – film byłby wtedy sporo krótszy. Jakieś dwadzieścia minut i byłoby po całej fabule.
Jakby się Rickman wcześniej w mundurze pojawił film by się szybko skończył
Patriota – zwierz przyzna szczerze, w tym filmie gdzie Anglicy są źli a ci walczący po stronie amerykańskiej są grani przez Australijczyków (co nie dziwi kto ma mieć wąty do Anglików jak nie Australijczycy) zwierz od początku kibicował tylko jednej postaci. Chodzi oczywiście o złego do szpiku kości pułkownika Travingtona. Musicie zwierza zrozumieć. Gra go Jason Isaacs w mundurze. Właściwie tyle wystarczy by zwierz był całym sercem po stronie jego bohatera. A on jeszcze potem biega z długimi włosami… widzicie jak zwierz uważnie i krytycznie ogląda filmy – prawie wszystko z fabuły pamięta.
Cóż że zły skoro tak ładnie umundurowany
Pan i Władca – na samym końcu zwierz umieszcza film którego nie lubi, który nie jest właściwie zgodny z pewnym założeniem tego wpisu ale zwierz ma dziwne wrażenie, że nie wolno napisać tekstu o mundurach z epoki w którym nie ma choć jednego zdjęcia Russela Crowe w mundurze. Tak więc żeby tradycji stało się zadość zwierz dorzuca zdjęcie. Zwłaszcza że ponownie to mundur marynarki a ustaliliśmy już że te zwierzowi naprawdę nie przeszkadzają.
Wcale nie pozowałem, zdjęcie się samo zrobiło
EDIT: Zwierz na śmierć zapomniał o Ciaranie Hindsie z Perswazji. A on ma tam taki piękny mundur. Bijąc się w pierś zwierz dorzuca jeszcze jedno zdjęcie. Ma nadzieję że zostanie mu wybaczone.
Dobra tyle pogodnie niepoważnego wpisu na środę, ale zwierz nie napisał go bez przyczyny. Otóż napisał go bo ma też tekst nieco poważniejszy (a na pewno trudniejszy do napisania) który umieścił na Onecie. Zwierz omawia tam problem jakim jest różnica pomiędzy prawdziwą reprezentacją osób transseksualnych w kinie a pojawianiem się kolejnych transseksualnych bohaterów w filmach i serialach. Zwierz bardzo zachęca do lektury i ma nadzieję, że dobrze wyłożył o co w skomplikowanej i pełnej emocji (zarówno tych pozytywnych jak i negatywnych) dyskusji chodzi. Zwierzowi będzie bardzo miło jeśli tam zajrzycie.
Ps: Wczoraj wieczorem zwierz przeczytał felieton z którego wynikało, że blogerzy są strasznie krytyczni. Zobaczcie jaki dziś był zwierz afirmacyjny!
Ps2: Oczywiście nie jest to pełna lista i jak w przypadku wszystkich list zwierz zawsze się cieszy jeśli dorzucicie własne propozycje (a na pewno jest ich mnóstwo – zwierz rozmawiał wczoraj o tym ze znajomymi więc wie J