Home Ogólnie Bracie gdzie jesteś czyli o rodzeństwach popkulturalnych

Bracie gdzie jesteś czyli o rodzeństwach popkulturalnych

autor Zwierz

?

Hej

 

 

         Zwierz ma rodzeńst­wo, to stwierdze­nie nie jest dla was czytel­ni­cy nowoś­cią, ponieważ bra­cia zwierza zarówno ten przemądry jak i ten tylko mądry ( kwes­t­ia wieku a nie różni­cy intelek­tu­al­nej) pojaw­ia­ją się na blogu dość reg­u­larnie. Zwierz bowiem stanowi tą szczęśli­wą część społeczeńst­wa, która może bez waha­nia stwierdz­ić, że swo­je rodzeńst­wo lubi, nie kłó­ci się z nim jakoś strasznie i jak na razie nie pro­ce­su­je o spadek. Być może dlat­ego, że starszy brat zwierza wykazu­je odpowied­nią dawkę pop­kul­tur­al­nych fas­cy­nacji ( choć zupełnie innych niż zwierz) zaś młod­szy dziel­nie chodzi ze zwierzem do kina, ilekroć zwierz zaprag­nie jego towarzyst­wa. Obaj zaś charak­teryzu­ją się ulu­biony­mi cecha­mi zwierza czyli są inteligent­ni i złośli­wi. Owa pochwała braci zwierza nie jest przy­pad­kowa — oto zwierz postanow­ił się przyjrzeć najbardziej dys­funkcyjnym związkom w pop­kul­turze — rodzeńst­wom. Wszyscy bowiem wiemy od naj­dawniejszych cza­sów że posi­adanie w świecie fikcji bra­ta lub siostry kończy się najczęś­ciej tak samo — tragedią. Zwierz postanow­ił wyliczyć kil­ka fil­mowych rodzeństw ( nie koniecznie najważniejszych — zwierz od razu odrzu­ca wiz­ję, że jest to tego typu zestaw­ie­nie) kładąc nacisk przede wszys­tkim na to jakie typy relacji między brać­mi, sios­tra­mi i brać­mi i sios­tra­mi pokazują

 

 

  1. Luke i Leia czyli nie znam cię więc wszys­tko jest w porząd­ku — jed­no z najbardziej zgod­nych pop­kul­tur­al­nych rodzeństw — być może dlat­ego, że przez więk­szość cza­su nie wiedzą o włas­nym ist­nie­niu. Zresztą motyw bliźniąt rozdzielonych tuż po urodze­niu to coś niesły­chanie wręcz pop­u­larnego — nie ważne czy w gwiezd­nej sadze czy w kole­jnych odsłonach filmów famil­i­jnych typu ” Nie wierz­cie bliź­ni­aczkom”. Luke i Leia są o tyle wyjątkiem, że po pier­wsze nie są iden­ty­czni a po drugie kiedy w końcu dowiadu­ją się wza­jem­nie o swoim ist­nie­niu spły­wa to po nich nieco jak po kaczce nawet jeśli jed­no z nich niemal tuż po otrzy­ma­niu tej rewelacji musi zabić ich ojca ( zwró­cil­iś­cie uwagę, że w sadze Darth Vad­er z całą pewnoś­cią jest ojcem Luke’a ale właś­ci­wie nie ma zarysowanej żad­nej łącznoś­ci między nim a Leą?). W kon­tynu­acji cyk­lu prowad­zonej w rozlicznych książkach rodzeńst­wo nadal pozosta­je zaskaku­ją­co zgodne — wyraźnie jest to jeden z tych niezmi­en­nych ele­men­tów świa­ta Lucasa.

     

     

     

  2. Duma i Uprzedze­nie  czyli kocham cię nad życie ( choć siostro zniszczyłaś mi szanse na dobre zamążpójś­cie) — Jane Austen lubiła pisać o sios­tra­ch ( nawet jeśli sama miała bra­ta) w Dumie i Uprzedze­niu jest ich aż pięć i w sum­ie reprezen­tu­ją pełne spek­trum siostrzanych uczuć od abso­lut­nego przy­wiąza­nia do zachowań które mogą resz­cie sióstr zniszczyć szanse na znalezie­nie dobrego męża. Jed­nak w ostate­cznym rozra­chunku posi­adanie nies­fornej siostry okazu­je się zjawiskiem dość pozy­ty­wnym bo jest dobrym testem czy nasz Pan Dar­cy naprawdę nas kocha czy jest mu tyko z tego powodu przykro. A co do sióstr i Austen to nie ma więk­szej pochwały siostrzanej miłoś­ci ( co zdarza się rzad­ko) niż “Rozważ­na i Roman­ty­cz­na” gdzie obie siostry może i są bard­zo odmi­enne pod wzglę­dem charak­teru ale niezmi­en­nie kocha­jące się nieza­leżnie od tego kogo w danym momen­cie wybierze serce, której z nich

     

     

  3. Ojciec Chrzest­ny czyli nie wszyscy wyjdą z tego żywi — tak już jest że kiedy rodz­ice nie kocha­ją wszys­t­kich dzieci po równo dochodzi do kon­flik­tu. Jeśli rodz­ice w rodzinie mafi­jnej nie kocha­ją wszys­t­kich po równo to kon­flikt może się okazać zabójczy. Co praw­da nie jest to his­to­ria o tym jak brat zabił bra­ta ale nie ma wąt­pli­woś­ci, że podob­nie jak w sukcesji o tron — na końcu może zostać tylko jeden. To że tym jedynym okazu­je się niepo­zorny Michel, który prze­cież wcale nie chci­ał korony dla siebie potwierdza jedynie regułę, że najrozsąd­niejszą rzeczą jaką moż­na zro­bić po obję­ciu tronu jest wybi­cie wszys­t­kich swoich braci — inaczej zawsze skończy się to dla nas nie dobrze. Przy czym warto tu zauważyć, że Michel właś­ci­wie nie jest w pełni winien temu, że został ostat­ni i sam — tak już po pros­tu się stało, on naprawdę nigdy nie miał nic złego na myśli.

     

     

  4. Rain Man i Gilber Grape czyli choć zaopieku­ję się tobą — choć oba filmy przed­staw­ia­ją różny układ ( bohater Rain Mana jest młod­szy od swo­jego bra­ta, Gilbert zaś jest bratem starszym) to jed­nak prezen­tu­ją podob­ny układ — posi­adanie bra­ta upośled­zonego albo jak w przy­pad­ku Rain Mana autysty­cznego oznacza konieczność zaopiekowa­nia się nim. Oczy­wiś­cie nie koniecznie jest to łatwe — w Rain Manie wyma­ga to od bohat­era prze­me­blowa­nia całego swo­jego życia, z kolei Gilbert choć to zło­ty człowiek w końcu nie wytrzy­mu­je. Ale u pod­staw obu filmów pojaw­ia się przeko­nanie, że nieza­leżnie od tego jak trud­na bywa opieka nad chorym bratem to jed­nak zawsze moż­na coś z tego wynieść — choć­by bezwarunk­ową miłość swo­jego rodzeństwa.

     

     

  5. Sher­lock czyli tak się martwię, że do ciebie  nie dzwonię — oczy­wiś­cie posi­adanie bra­ta, który jest praw­dopodob­nie najin­teligent­niejszym człowiekiem na świecie stanowi prob­lem — zwłaszcza jeśli każdy z braci uważa, że to jemu należy się ten tytuł. Fil­mowy Mycroft częs­to bywa Sher­lock­iem i jego eks­cen­tryczny­mi zachowa­ni­a­mi ziry­towany, seri­alowy martwi się o niego ale z drugiej strony nigdy nie zadz­woni do swo­jego dość kłopotli­wego bra­ta. Obaj radośnie funkcjonu­ją obok siebie zachowu­jąc się jak­by wciąż mieli po kil­ka lat. Nie mniej mimo całej dys­funkcjon­al­noś­ci takiego układu nie ule­ga wąt­pli­woś­ci, że starszy z braci troszczy się o młod­szego nawet jeśli jest to tros­ka niekiedy moc­no skrywana.

     

     

  6. Rachel Get­ting Mar­ried czyli możesz się wypchać swoim ide­al­nym życiem — układ — sios­tra z życiem całkiem udanym i ta która nie może sobie znaleźć miejs­ca w świecie to jeden z najpop­u­larniejszych układów jaki moż­na zobaczyć w kinie. Tu mamy młod­szą siostrę która wychodzi z odwyku dokład­nie w odpowied­niej chwili by zep­suć ślub drugiej. Ale ten motyw pojaw­ia się w różnych wyda­ni­ach w całym mnóst­wie filmów — ostat­nio w bard­zo śred­nim ” In her Shoes”, czy w przeu­roczym ” I wszys­tko lśni”. Był też ten wątek w wyda­niu mag­icznym w “Total­nej Magii” ale praw­da jest taka, że moż­na ten układ znaleźć w kinie zde­cy­dowanie częś­ciej niż jakikol­wiek inny. Przy czym trze­ba zaz­naczyć, że taki układ wys­tępu­je też w przy­pad­ku braci ( ostat­nio zwierz widzi­ał to w filmie ” Królowie Nocy”- bard­zo zresztą złym) ale zde­cy­dowanie rzadziej niż u sióstr.

     

     

  7. Han­nah i jej siostry czyli byle­by do następ­nych świąt — zwierz z his­torii trzech sióstr których życie sta­je nieco na głowie, kiedy następu­je jak zawsze u Allena słod­ko-gorzkie uczu­ciowe prze­ta­sowanie zawsze wycią­gał jed­ną naukę — z relacji rodzin­nych w prze­ci­wieńst­wie do innych nigdy się do koń­ca nie wygrze­biemy więc nieza­leżnie od tego w jak dzi­wnych sytu­ac­jach staw­ia nas los trze­ba zacis­nąć zęby i jakoś dotr­wać do następ­nego świę­ta dziękczynienia. O dzi­wo zwierz ma wraże­nie, że bard­zo wiele rodzeństw ale i całych rodzin funkcjonu­je na tej zasadzie.

     

     

  8. Blues Broth­ers czyli mamy muzykę i mis­ję od Boga więc po co nam kłót­nie — jeśli ma się blue­sa i mis­ję od Boga to właś­ci­wie nie ma miejs­ca na spory czy nie porozu­mienia, wystar­czy założyć czarny gar­ni­tur i ciemne oku­lary i ruszyć w świat. Zdaniem zwierza Blues Broth­ers pozosta­ją jed­ną z najpozy­ty­wniejszych wiz­ji rodzeńst­wa jaką zwierz widzi­ał w kinie. I cóż z tego, że ucier­pi na tym amerykańs­ka motoryzacja:)

     

     

  9. Avengers czyli bra­cie ta ziemia jest moja — co praw­da Thor i Loki nie są w wer­sji kinowej prawdzi­wym rodzeńst­wem a kon­flikt między nimi jakoś tak dzi­wnie przy­pom­i­na ( przy­na­jm­niej w Thorze) pewne prob­le­my z jaki­mi spo­tykali się bohaterowie Szek­spirows­cy ale w ogól­nym rozlicze­niu to zawsze ten sam prob­lem — co zro­bić kiedy twój brat chce pod­porząd­kować sobie obcą plan­etę a ty musisz stanąć mu na drodze? W Thorze pokazano, że wykończe­nie bra­ta nawet tak złego jak Loki wcale nie jest proste. I to chy­ba jed­na z bard­zo niewielu psy­cho­log­icznie prawdzi­wych rzeczy w filmie gdzie moż­na kogoś unieru­chomić kładąc mu na pier­si młot. A przy okazji — zwierz nie wie jak się skończą Avengers no ale chy­ba nie zabi­ją Lokiego.…

     

     

  10. Bra­cia czyli odd­aj moją żonę — Bra­cia ( nieza­leżnie od tego czy oglą­dal­iś­cie wer­sję duńską czy amerykańską) poza dość wnikli­wym portretem stre­su poura­zowego film zahacza o jeszcze jeden ele­ment przed­staw­ia­nia relacji pomiędzy rodzeńst­wem czyli zaz­drość o żonę, dziew­czynę, męża tego drugiego. Tu mamy zaz­drość raczej śred­nio uza­sad­nioną, ale w wielu fil­mach czy seri­alach ( ostat­nio w Down­stairs Upstairs) wątek ten ma swo­je od daw­na zarez­er­wowane miejsce. Co ciekawe poza uznaniem że nie ma więk­szej zdrady nad uwiedze­nie męża/ żony bra­ta lub siostry pojaw­ia się jeszcze jed­na per­spek­ty­wa. Otóż jeśli film jest krę­cony z per­spek­ty­wy nie kogoś z rodzeńst­wa ale właśnie takiej waha­jącej się żony czy męża to zawsze jeden z braci czy jed­na z sióstr jest przed­staw­iona jako ta zła, ego­isty­cz­na czy naprawę warta porzuce­nia. Ciekawym przy­pad­kiem fil­mu w którym nic takiego nie zachodzi jest śred­nio udana kome­dia ” Fam­i­ly Stone” gdzie dziew­czy­na zakochu­je się w bra­cie narzec­zonego, narzec­zony w siostrze dziew­czyny i wszyscy żyją razem dłu­go i szczęśliwie.

     

     

  11. Przek­leńst­wa niewin­noś­ci czyli umrzeć tego się nie robi siostrze — przek­leńst­wa niewin­noś­ci to film o pię­ciu sios­tra­ch, które razem popeł­ni­a­ją samobójst­wo — dlaczego? Nikt do koń­ca nie wie ale film pokazu­je dość ciekaw­ie relac­je między sios­tra­mi, które z jed­nej strony są do siebie bard­zo przy­wiązane ( wychowywane są w odcię­ciu od świa­ta) z drugiej relac­ja między nimi jest toksy­cz­na bo właś­ci­wie nie mają włas­nej osobowoś­ci ( to znaczy mają ale dla sióstr zro­bią wszys­tko). Film sugeru­je, że związek jest tak daleko idą­cy że głupst­wo popełnione przez jed­ną z nich kończy się samobójst­wem wszys­t­kich — być może warto to trak­tować jako prze­strogę by jed­nak nie kochać swoich sióstr aż do przesady

     

     

  12. Bez mojej zgody czyli kocham cię ale to moja ner­ka — Bez mojej zgody może nie jest filmem wybit­nym ale wprowadza na ekrany myśl z książ­ki — ile jest się win­nym włas­ne­mu rodzeńst­wu? Bohater­ka fil­mu siostrę kocha ale ner­ki odd­ać jej nie chce, a właś­ci­wie nie chce odd­ać jej ner­ki automaty­cznie. Zwierz nawet ją rozu­mie choć podob­nie jak całe sta­da seri­alowych bohaterów ( w każdym seri­alu medy­cznym jest rodzeńst­wo w którym ktoś komuś odd­a­je nerkę lub kawałek wątro­by) odd­ał by swo­ją nerkę bez pro­ce­su. Choć­by po to by bra­cia mieli wobec zwierza dług wdz­ięcznoś­ci :P

     

     

  13. Przy­ja­ciele czyli wcale nie jesteśmy dorośli — wielu widzów zapom­i­na, że Przy­ja­ciele to w dużym stop­niu ser­i­al o rodzeńst­wie, które pomi­mo osiąg­nię­cia pełno­let­noś­ci i wyprowadze­niu się od rodz­iców nadal pozosta­je ze sobą nie tyle blisko związane co właś­ci­wie pozosta­jące wciąż w tych samych relac­jach co w cza­sach młodoś­ci. Zwierz lubi pod tym wzglę­dem Rossa i Monikę bo nie tylko zachowu­ją się jak prawdzi­we rodzeńst­wo ale też podo­ba się zwier­zowi wiz­ja, że bycie dorosłym nie oznacza koniecznoś­ci widy­wa­nia swo­jego bra­ta czy siostry jedynie w cza­sie rodzin­nych obi­adów — zwierz zawsze się zas­tanaw­ia jak taką wiz­ję rodzeńst­wa odbier­a­no w stanach gdzie jed­nak rodziny roz­jeżdża się dużo bardziej a starsze rodzeńst­wo wyjeżdża­jące na stu­dia zni­ka z radaru dużo wcześniej niż np. w Polsce

     

     

  14. Roy­al Tan­nen­baums czyli wita­j­cie w szczęśli­wej dys­funkcji — jak zwyk­le u Ander­sona bywa ( bo prze­cież i w Dajreel­ing Lim­it­ed mamy układ dys­funkcyjny) rodzeńst­wo nie jest szczegól­nie szczęśli­we i szczegól­nie pogod­zone z co najm­niej kilku powodów. Mamy więc braci którzy nie mogą się dogadać bo ojciec ewident­nie kochał bardziej jed­nego z nich, mamy tajem­niczą adop­towaną siostrę o której nikt nic nie wie a którą jeden z braci kocha miłoś­cią zde­cy­dowanie nie brater­ską. Było by to wszys­tko bard­zo smutne ( podob­nie jak Indyjs­ka podróż trzech braci z których jeden ma zła­mane serce, dru­gi próbował się zabić a trze­ci nie chce się pogodz­ić fak­tem że został ojcem) gdy­by nie było bard­zo śmieszne. Zwierz wie, że nie wszyscy lubią Wesa Ander­sona ale ma on niesły­chaną umiejęt­ność wybiera­nia najbardziej poplą­tanych rodzin­nych relacji i robi­enia z nich filmów uroc­zono sen­ty­men­tal­nych choć wcale nie takich poważnych.

     

     

  15. Od Zmierzchu do świtu czyli nie mor­duj jej kiedy wyjdę po kawę — co praw­da od Zmierzchu do Świtu jest filmem o wam­pirach w kna­jpie gdzieś przy grani­cy z Meksykiem ale zaczy­na się od ciekawego portre­tu rodzeńst­wa — ciekawego bo po pier­wsze trud­no uwierzyć że Quentin Taran­ti­no jest bratem Geor­ga Clooneya ale także dlat­ego, że mamy tu wari­ację na tem­at opie­ki nad trud­nym bratem. Bohater Clooneya to psy­chopa­ta nieco bardziej opanowany, zaś bohater Taran­ti­no jest zde­cy­dowanie sza­lony — póki jeden z nich nie zginie, dru­gi całkiem sprawnie się nim opieku­je, stara­jąc się w dużym stop­niu ochronić go przed samym sobą, Co oczy­wiś­cie nie koniecznie przynosi spodziewane efek­ty, nie tylko dlat­ego, że na sce­nie pojaw­ia­ją się wampiry.

     

     

  16. Super­nat­ur­al czyli nie umier­aj kiedy wyjdę po kawę — zwierz co praw­da nie oglą­da seri­alu ale jed­nego jest pewien — woju­ją­cy z demon­a­mi ( rodzin­na pro­fes­ja) bra­cia Win­ches­ter to jed­no z najbardziej uroczych seri­alowych rodzeństw jakie moż­na sobie wyobraz­ić — choć bard­zo od siebie różni to jed­nak niezwyk­le do siebie przy­wiązani i co ważne gotowi do wza­jem­nych poświęceń. Zwłaszcza, że o ile zwierz dobrze się ori­en­tu­je w fab­ule seri­alu — zginąć jest w nim równie \łat­wo co w uni­ver­sum Mar­vela — oczy­wiś­cie potem wystar­czy mały, nieco kłopotli­wy pakt z dia­błem i ma się bra­ta ponown­ie ale jest to jed­nak przykład na poświęce­nie ” nie z tego świata”.

     

     

  17. Skrzypek na dachu czyli siostro gdzie twój mąż — zwierza zawsze fas­cynowało w musicalowej wer­sji, że właś­ci­wie mimo że jest to prze­cież musi­cal o trzech sios­tra­ch, z których każ­da pode­j­mu­je inny życiowy wybór ( co raz dal­szy od tego, który pod­jąć powin­na) tak mało jest w filmie scen pomiędzy sios­tra­mi. Z drugiej strony film uczy nas, że jeśli ma się cór­ki w licz­bie więcej niż jed­na to trze­ba się naprawdę sporo mod­lić bo bez pomo­cy Boskiej trud­no będzie przetr­wać ich wychowywanie i wydawanie za mąż.

     

     

  18. Świę­ci z Bostonu czyli bądźmy sza­leni we dwo­je — jeśli jest się sza­lonym i np. mimo świet­nego wyk­sz­tałce­nia pracu­je się w rzeźni to lep­iej nie sza­leć w poje­dynkę — nie mniej kiedy odbi­ja nam z bratem jest zde­cy­dowanie przy­jem­niej. Świę­ci z Bostonu to film pokazu­ją­cy związek między brać­mi jako dość har­moni­jny i pełen zrozu­mienia — co nie oznacza nic dobrego dla lokalnych bandziorów. Nie mniej zdaniem zwierza jest w tym pew­na myśl, że jeśli sza­leć to nie indy­wid­u­al­nie. Zwierz musi jeszcze dodać, że wid­zowie tego fil­mu dzielą się równo na dwie kat­e­gorie — tych którzy film uwiel­bi­a­ją i ci którzy piszą listy ze skargami.

     

     

  19. Wreck­ers czyli kłamst­wo na kłamst­wie — ten ang­iel­s­ki film pokazu­je sto­sun­ki między brać­mi z punk­tu widzenia żony jed­nego z nich. Szy­bko okazu­je się, że nic o żad­nym z nich nie wie, bo co innego każdy z nich osob­no a co innego bra­cia razem. Film choć niekoniecznie udany ma jed­nak plus — pokazu­je, że cza­sem związek braci w którym jeden opieku­je się i broni drugiego ( tu obaj byli bici w dziecińst­wie) okazu­je się w dorosłym życiu toksy­czny kiedy jeden brat sta­je się poniekąd włas­noś­cią drugiego — po częś­ci z wdz­ięcznoś­ci po część z przy­wiąza­nia. Przy czym w przed­staw­ia­n­iu takiej toksy­cznej relacji najlep­sze jest chy­ba to, że jest zupełnie nie jed­noz­nacz­na i trud­no stwierdz­ić czy bra­ciom to przeszkadza, czy są pogodzeni z takim ukła­dem ról.

     

     

  20. Król Lew czyli strzeż się bra­ta swego — najprost­sza nau­ka jaka wyni­ka z tej Dis­ney­owskiej ani­macji, dra­matu Szek­spi­ra oraz nieskońc­zonej licz­by wari­acji na tem­at dwóch braci — jeśli jeden jest ten dobry a dru­gi jest ten zły to jeden z nich skończy zapewne będąc martwym — w tym przy­pad­ku stra­towanym przez pędzące sta­do. Cała nadzie­ja w synu zabitego, że zna­jdzie w sobie wystar­cza­ją­co dużo siły by się zemś­cić. Plusem Króla Lwa jest to, że po tym jak uda­je się przy­wró­cić ład na sce­nie pozosta­ją żywi prak­ty­cznie wszyscy bohaterowie a nie jak w ory­gi­nale jedynie sufler.

 

Zwierz tak wymienia, wymienia patrzy a tu już dwadzieś­cia pozy­cji i pięć stron. Tu więc poprzes­tanie mimo że w głowie zwierza jest jeszcze mnóst­wo filmów ( w głowie zwierza zawsze jest mnóst­wo filmów) Co wyni­ka z tego nieco chao­ty­cznego zestaw­ienia? Że bra­cia są wobec siebie lojal­ni albo próbu­ją się wza­jem­nie wykończyć, siostry się kocha­ją ale kom­plet­nie nie mogą się dogadać a najlep­sze rodzeńst­wa są nieco stuknięte albo nawet bard­zo stuknięte. Biorąc pod uwagę, że zwier­zowi i jego bra­ciom daleko do nor­mal­noś­ci zwierz raczej nie musi się przejmować.

 

I tak wpis jest później ale wczo­raj zaszła dokład­nie ta sama kom­bi­nac­ja zjawisk co wczo­raj — zwierz wró­cił do Hostelu strasznie późno, więc wpis napisał na żywo, a potem podrep­tał do bib­liote­ki gdzie dali mu co praw­da mikro­filmy ale nie dali Inter­ne­tu. Tak więc zwierz przeprasza za opóźnie­nie, a ponieważ na dziś z nikim nie jest umówiony i może wiec­zorem pójdzie do kina to jutro wpis powinien być o przyz­woitej porze. Może zwierz zro­bi w końcu to co wszyscy i pochyli się nad pytaniem które pewnie nur­tu­je nie jed­ną duszę czyli dlaczego aku­rat Titan­ic był filmem który obe­jrzeli wszyscy.

 

Ps: Zwierz stał się zde­cy­dowanym zwolen­nikiem wys­tępowa­nia jako przy­jezd­na atrakc­ja — świet­nie się bawi i poz­na­je mnóst­wo fajnych ludzi, może powinien udać się w trasę po Polsce w ramach akcji ” Poz­naj swo­jego blogera” ;)

 

0 komentarz
0

Powiązane wpisy

judi bola judi bola resmi terpercaya Slot Online Indonesia bdslot
slot
slot online
slot gacor
Situs sbobet resmi terpercaya. Daftar situs slot online gacor resmi terbaik. Agen situs judi bola resmi terpercaya. Situs idn poker online resmi. Agen situs idn poker online resmi terpercaya. Situs idn poker terpercaya.

Kunjungi Situs bandar bola online terpercaya dan terbesar se-Indonesia.

liga228 agen bola terbesar dan terpercaya yang menyediakan transaksi via deposit pulsa tanpa potongan.

situs idn poker terbesar di Indonesia.

List website idn poker terbaik. Daftar Nama Situs Judi Bola Resmi QQCuan
situs domino99 Indonesia https://probola.club/ Menyajikan live skor liga inggris
agen bola terpercaya bandar bola terbesar Slot online game slot terbaik agen slot online situs BandarQQ Online Agen judi bola terpercaya poker online