Rzadko się zdarza bym czuła taki dystans do niemal powszechnego entuzjazmu moich znajomych jak w przypadku ekranizacji „Kajko i Kokosza”. Nie dlatego, że nie ufałam polskiemu studio, które na zlecenie Netflixa stworzyło serialową adaptację, ale dlatego, że sam komiks (który oczywiście czytałam) nie stanowił tak istotnego elementu w mojej popkulturowej biografii. Być może dlatego, że wychowana w kulcie Asterixa, w wieku kilku lat miałam poczucie, że te narracje są stylistycznie zbyt bliskie, a Asterix trafiał do mnie bardziej. I choć wiemy, że obie serie powstały zbyt blisko siebie by można było Chriście zarzucać prostą inspirację, to wciąż – wówczas nie byłam w stanie nad tą bliskością przeskoczyć. Oznacza to ni mniej, ni więcej, że choć komiks czytałam to nigdy nie był on „mój”, przynajmniej nie w takim stopniu jak wielu czytelników, dla których było to jedno z pierwszych spotkań z komiksem w ogóle.
Nie mając wielkiego entuzjazmu, nie miałam też wielkich oczekiwań, które ekranizacja mogłaby zawieść. Nie miałam też wielkich uprzedzeń, bo ponownie – to, że ja osobiście za komiksem nie przepada wcale nie znaczy, że go nienawidzę i zakładam, że każda adaptacja będzie zła. Ostatecznie po obejrzeniu pięciu odcinków mam wrażenie, że udało się zrobić coś bardzo dziwnego. Inne słowo nie przychodzi mi tu do głowy.
Z jednej strony – mamy produkcję, która uznaje przywiązanie czytelników do oryginalnych postaci i narracji Christy. Nie ma tu próby unowocześnienia historii a nawet – same wątki przewodnie brane są z najbardziej znanych zeszytów komiksowej opowieści. Na grunt serialowy przeszczepiono charakterystyczne powiedzonka i relacje między bohaterami. Dokładnie w takim stopniu, jaki sprawia, że osoba, która z przyjemnością wspomina komiks z lat dziecinnych poczuje ukłucie sentymentu czy satysfakcji. Z drugiej strony – można odnieść wrażenie, że twórcy serialu nie dostrzegli, że tworzenie takiej produkcji dla dorosłego widza, który ogląda z sentymentem odtworzenie swoich ulubionych scen z komiksu, jest do jakiegoś stopnia ślepą uliczką. Zwłaszcza w przypadku produkcji, która jednak nie jest animacją kierowaną głównie do widza dorosłego i pozostaje jak najbardziej w kręgu animacji dla dzieci.
„Kajko i Kokosz” w tym wydaniu może zadowolić czterdziestoletniego ojca, który z drżeniem serca wspomina popołudnie z komiksem Christy kiedy był w szkole podstawowej, ale już dla posadzonego przed ekranem młodszego widza, nie oferuje nic szczególnego. Animacja nie jest obraźliwa, ale nie jest też szczególnie interesująca, można powiedzieć, że dla wielu współczesnych widzów może się wydawać nieco staromodna i statyczna. Same relacje między bohaterami – jeśli nie wychowało się na komiksach, nie są szczególnie skomplikowane, a część humoru – cóż trąci myszką, zwłaszcza jeśli przypomnimy sobie jak doskonale młodsi widzowie reagowali w ostatnich latach na humor niejednoznaczny i absurdalny. Pięć zaprezentowanych w pierwszym sezonie odcinków nie tworzy jakiejś szczególnej więzi z bohaterami – i prawdę powiedziawszy stylistycznie i emocjonalnie plasują się gdzieś pomiędzy lekką drzemką a wzruszaniem ramion. Nie ma tu nic co by widza absolutnie zniechęciło, ale jeśli odejmiemy element głęboko sentymentalny – nie ma też nic co by wywarło niesamowite wrażenie, które każe chcieć więcej. Nie jest chyba przypadkiem, że najwięcej pozytywnych komentarzy serial zbiera od osób, które się na komiksie wychowały – i przeżywają to co widzą przez pryzmat własnych wspomnień.
No właśnie, to jest chyba największy problem z tą ekranizacją. Nie widzę by był tu jakiś pomysł na to jak podejść do bohaterów współcześnie, jak zrobić z tym – przecież dobrym materiałem wyjściowym, coś więcej niż tylko sentymentalną wycieczkę. Musicie bowiem wiedzieć, że sentymentalne wycieczki mają to do siebie, że choć bywają miłe, to rzadko dodają coś nowego, czy pozwalają kolejnym osobom czy pokoleniom zrozumieć fenomen. Wydaje mi się, że sam Kajko i Kokosz dają mnóstwo punktów wyjścia do tego by stworzyć jednak – z szacunkiem do materiału wyjściowego – coś swojego, współczesnego, coś co przygnałoby ludzi do tego świata. Skoro już przywołałam na początku Asterixa to mam refleksję, że trochę rozumieli to twórcy licznych – współczesnych już wariacji na temat bohaterów, którzy odchodzili od komiksów Gościnnego i Uderzo ale nowym pokoleniom umożliwiły zrozumienie i wejście do tego fenomenu. Tego myślenia trochę mi przy „Kajku i Kokoszu” zabrakło.
I w sumie to jest mój chyba jedyny, największy zarzut wobec całego przedsięwzięcia – które moim zdaniem wypada ostatecznie dość nijako. Serial istnieje, pewnie fani komiksu obejrzą każdy odcinek, ale historia w oderwaniu od tego sentymentu jest po prostu żadna. Co więcej, ponieważ trzeba było jednak trochę go przyciąć (także pod względem humoru) to dostajemy odcinki które mają fabułę prościutką, kierowaną do widza właściwie kilkuletniego, z żartami, które nawet bardzo nie bawią tylko co najwyżej przywołują kultowe teksty. Tylko jeśli te teksty nie są dla nas kultowe (bo serio nie jest tak, że każdy mówi „lelum polelum” czy „na plasterki”) to są po prostu blade. Nowe elementy nie lśnią jakoś szczególnie (dowcip o nowym haśle, do maczugi które ma zawierać duże i małe litery oraz cyfry – no boki zrywać) i dostajemy coś co moim zdaniem – jest za mało nowoczesne by uwieść widza młodego (nawet jeśli może się spodobać to wciąż – nie jest to coś co wyrośnie na dzieło kultowe – bo jest nawet w narracji dziecięcej zamknięte w dość surowym schemacie) i miejscami nieco zbyt staromodne i uproszczone by traktować to jako animację dla dorosłych.
Tu zresztą w ogóle należałoby zwrócić uwagę, że seriale animowane – zwłaszcza te kierowane niekoniecznie do dzieci, przeszły w ostatnich latach niesamowicie szybką przemianę. To chyba widzą wszyscy – zwłaszcza ci którzy oglądają produkcje Netflixowe kierowane jednoznacznie do widza dorosłego. Pod tym względem „Kajko i Kokosz” wydają się produktem bardzo retro. Nie tylko pod względem animacji czy inspiracji, ale samego podejścia do tego – co może zrobić serial animowany i jak szukać swojej widowni. Sama miałam wrażenie, że brakuje tu jednoznacznej decyzji. Czy idziemy wyłącznie po widza dorosłego czy próbujemy jednak stworzyć coś dla dzieci. I tak serial stoi w rozkroku. Osobiście uważam, że należało porzucić widza dziecięcego (dla którego bohaterowie nie są żadnym punktem odniesienia) i iść w produkcję całkowicie dla dorosłych – moim zdaniem byłaby to tylko z zyskiem dla całego przedsięwzięcia. Nie wykluczam, że serial może się dzieciom podobać, ale jednocześnie – dziecięce gusta niekoniecznie oznaczają, że historia jest sama w sobie dobra czy że działa jako coś co może łączyć pokolenia. Patrząc na współczesną animację dziecięcą nie da się ukryć, że dzieją się w niej nieco ciekawsze rzeczy.
„Kajko i Kokosz” to serial, który po prostu jest. Starsi fani komiksu będą pewnie zadowoleni. Ludzie, którzy komiksu nie znają – moim zdaniem nie za bardzo mają tu szansę na jakieś odkrycia. Dlatego wbrew rozważaniom nie wróżę produkcji międzynarodowej kariery. Nie ma tu nic takiego co miałoby sprawić, że widzowi zagranicznemu miałby się zaświecić oczy. Najbardziej jednak zasmuciło mnie to jak bardzo cieszą się prawdziwi polscy komentatorzy, że oto nareszcie coś naszego, swojskiego i bez tych wszystkich strasznych mniejszości, czarnoskórych i w ogóle całej tej inności. Co ostatecznie pokazuje największy problem – w którymś momencie satyra na narodowe i kulturowe przywary stała się źródłem narodowej dumy. To każe zadawać pytanie – nie ile osób komiks czytało, ale ile go zrozumiało.
PS: Czytałam sporo narzekań na dubbing i tego nie rozumiem – bo sam w sobie nie jest on ani dobry ani zły – bohaterowie nie mieli wcześniej głosów więc nie ma poczucia, że mówią inaczej niż powinni. Przyznam, że tu mam wrażenie, że przemawia taka klasyczna potrzeba narzekania niemal na każdą pracę artystów dubbingowych. Jeśli chodzi o głosy postaci mam wrażenie, że nie są ani dobre ani złe – idealnie takie, że nie myśli się o tym za dużo po seansie. Co prawda cały czas jak mówił Kokosz miałam wrażenie, że zaraz zacznie mówić Zborowski, ale to dlatego, że się za dużo Asterixa naoglądałam z polskim dubbingiem.