Home Ogólnie Sherlock, Netflix i Wenezuelskie telenowele czyli nowa twarz BBC

Sherlock, Netflix i Wenezuelskie telenowele czyli nowa twarz BBC

autor Zwierz

Hej

Zwierz miał z dzisiejszym wpisem pewien prob­lem. Był pewien, że będzie mógł was uraczyć długą notką po finale HIMYM, ale zdał sobie sprawę, że pomylił daty i jak zwyk­le był pewien, że marzec ma dni tylko trzy­dzieś­ci. Na całe szczęś­cie, Inter­net dba o to by zwierz zawsze znalazł jak­iś tem­at na wpis. Tym razem zwierz szuka­jąc opinii o finale Muszki­eterów, (który mimo całej swo­jej niedorzecznoś­ci zwier­zowi się podobał) trafił zwierz na wywiad, jakiego Guardianowi udzielił Dyrek­tor kreaty­wny BBC Alan Yen­tob. Nie było­by w tym nic szczegól­nie ciekawego gdy­by nie kil­ka pomysłów na przyszłość BBC a zwłaszcza ich pro­dukcji seri­alowych, które wzbudz­iły zain­tere­sowanie zwierza. W obliczu zmniejsza­ją­cych się dochodów z abona­men­tu BBC musi ciąć kosz­ty – o tym wiedzą wszyscy, ale pomysł jak te kosz­ty obciąć i jak pozyskać nowe fun­dusze może na zawsze zmienić oblicze ukochanej bry­tyjskiej stacji zwierza. A kto wie może telewiz­ji w ogóle. Brz­mi nud­no, ale przekona­cie się, że tak naprawdę to zagad­nie­nie ciekawsze niż się wydaje.

Zwierz nie będzie was przekony­wał, że Bene­dict jest jedynym powo­dem do oglą­da­nia BBC ale w dzisiejszym wpisie nie da się zig­norować jego obecności.

Yen­tob pro­ponu­je trzy zasad­nicze zmi­any w myśle­niu o seri­alach.  Co ciekawe za przykład pier­wszej i najważniejszej z nich posłuży mu nic innego jak… Sher­lock. Trud­no się nawet dzi­wić, bo trze­ci sezon seri­alu pobił reko­rd oglą­dal­noś­ci ostat­niego dziesię­ci­ole­cia, jeśli chodzi o seri­alową pro­dukcję BBC. Nawet, jeśli ludzie narzekali na kole­jne odcin­ki to wiernie jak nigdy zasi­adali przed telewiz­o­ra­mi. Zdaniem sze­fów BBC najwięk­szy wpływ na pop­u­larność Sher­loc­ka nie miał jed­nak znakomi­ty sce­nar­iusz czy koś­ci policzkowe Bene­dic­ta Cum­ber­batcha (tu zwierz się nie zgodzi – koś­ci policzkowe Cum­ber­batcha zda­ją się odpowiadać za jakieś między­nar­o­dowe sza­leńst­wo na niez­nanym dotąd poziomie – przy­na­jm­niej w przy­pad­ku akto­ra telewiz­yjnego), ale nieobec­ność seri­alu na ante­nie przez dwa lata. Choć wydłuże­nie się pro­dukcji seri­alu nie miało nic wspól­nego z plana­mi pro­gramowy­mi stacji – wręcz prze­ci­wnie wynikały z fak­tu wcześniejszych zobow­iązań aktorów (Hob­bit!) to jed­nak man­agerowie w BBC dos­zli do wniosku, że wydłużanie okresów pomiędzy sezon­a­mi seri­ali wcale nie jest takim złym pomysłem.  Yen­tob zwraca uwagę, że przez dwa lata, jakie minęły pomiędzy pre­mierą drugiego i trze­ciego sezonu ser­i­al zdobył widzów przy min­i­mal­nym wkładzie finan­sowym BBC – głównie dzię­ki pocz­cie pantoflowej, sze­rok­iej dys­try­bucji DVD i samego seri­alu do praw­ie wszys­t­kich państw świa­ta. W ten sposób, kiedy doszło do pre­miery trze­ciego sezonu było to wydarze­nie o zasięgu między­nar­o­dowym, coś na co BBC po pros­tu nie stać. Czy to oznacza, że na wszys­tkie seri­ale trze­ba będzie ter­az czekać dwa lata? Niekoniecznie – na razie BBC chce testować dwulet­ni cykl dys­try­bucji na swoich ory­gi­nal­nych pro­dukc­jach takich jak Muszki­eterowie. Dzię­ki temu pop­u­larny ser­i­al, będzie miał czas na siebie zaro­bić zan­im przys­tąpi się do pro­dukcji kole­jnego sezonu, (choć w przy­pad­ku Muszki­eterów sytu­ac­ja jest nieco inna, bo i tak przeleżeli swo­je na półce). Ale już Call The Mid­wife może dostać dłuższą prz­er­wę (zwłaszcza, że ostat­nio nieco zmniejszyła się wid­ow­n­ia seri­alu). Nie mniej plan by pro­dukować seri­ale z więk­szą niż doty­chczas prz­er­wą pomiędzy sezon­a­mi ma doty­czyć pro­dukcji, które BBC planu­je dopiero na przyszły rok. Przy czym stac­ja nie wyk­lucza możli­woś­ci, że po pros­tu będziemy oglą­dali seri­ale naprzemi­en­nie dosta­jąc w jed­nym roku jedne pro­dukc­je w drugim następ­ne a po dwóch lat­ach powracamy do tych pier­wszych (może z wyjątkiem pro­dukcji dla dzieci jak np. Dok­tor Who). Przy czym okres pomiędzy sezon­a­mi BBC chce wyko­rzys­tać na pro­moc­je seri­alu za granicą.

Muszki­eterowie to typowa pro­dukc­ja którą będziemy oglą­dać na ekranie mniej więcej raz na dwa lata

Zde­cy­dowanie mniej radykalnie brz­mi kole­jny pomysł stacji. Tym razem jed­nak wynika­ją­cy ze zmi­an w sposo­bie dys­try­bucji filmów. Sze­fos­t­wo BBC postanow­iło iść tropem Net­fixa. Już wkrótce na pod­staw­ie danych z BBC Iplay­er (po lek­kich zapowiadanych na koniec roku mody­fikac­jach strony) stac­ja chce mon­i­torować odbiór odcinków tak jak obec­nie robi to Net­flix. Jak zapew­nia dyrekc­ja nie chodzi o to by dopa­sować ser­i­al ide­al­nie do gustów wid­owni, ale by otrzy­mać dokładne dane o tym jak wid­zowie reagu­ją na konkretne wąt­ki pro­gramów.  Zmi­any, które mają zamienić BBC Iplay­er w coś bardziej przy­pom­i­na­jącego amerykańskie Hulu nie powin­ny jed­nak martwić wszys­t­kich tych, którzy dziś korzys­ta­ją nie do koń­ca legal­nie z mate­ri­ałów zamieszc­zonych na stron­ie bry­tyjskiego nadaw­cy. Choć jeszcze nie ma dokład­nej daty (i chy­ba mowa tu o naprawdę planach na przyszłość a nie o konkret­nym pro­gramie) BBC zas­tanaw­ia się nad przek­sz­tałce­niem BBC Iplay­er w plat­for­mę gdzie do sko­rzys­ta­nia z ofer­ty BBC będzie nie mieszkanie i uiszczanie abona­men­tu w Wielkiej Bry­tanii, ale abona­men­towa opła­ta podob­na do tej, jaką płaci się Net­flixowi.  Taki por­tal miał­by być otwarty przede wszys­tkim na kra­je UE i pro­mować pro­dukc­je bry­tyjskie.  Choć są plany by wid­zowie mieli też dostęp do pro­dukcji stacji amerykańs­kich, choć w ogranic­zonym zakresie.

Już niedłu­go BBC będzie wiedzi­ało kiedy dokład­nie przyśpiesza­sz i pauzu­jesz oglą­danie Dok­to­ra Who

Jed­nak chy­ba naj­ciekawszy ze wszys­t­kich pomysłów jest ostat­ni. To właś­ci­wie nie tyle pomysł, co sug­es­tia. I to wcale niewywodzą­ca się z europe­jskiego kręgu seri­alowego. Yen­tob przy­wołu­je w wywiadzie przykład Wenezueli gdzie emi­towane telenow­ele mają bard­zo określoną ilość odcinków, którą deklaru­je się jeszcze przed rozpoczę­ciem pro­dukcji (między 100 a 150). Zarówno stac­ja jak i widz wiedzą jak rozłożona zostanie opowieść i kiedy się skończy.  Trochę jak w przy­pad­ku Mad Men gdzie od razu twór­cy powiedzieli, że ser­i­al skończy się mniej więcej w połowie lat 60 (co pozwalało wyliczyć ilu sezonów moż­na się spodziewać). Zdaniem zarzą­du kreaty­wnego BBC wyz­naczanie punk­tów granicznych seri­alu powin­no stać się nor­mą. W ten sposób ser­i­al nie tylko może łatwiej zdobyć finan­sowanie (pro­du­cen­ci widzą, że twór­cy mają określoną wiz­ję i nie zmar­nu­ją powier­zonego im kap­i­tału oraz potenc­jału his­torii), ale i wid­own­ie, która wie na ile aktów rozpisana jest his­to­ria. Jed­nocześnie, choć władze BBC pod­kreśla­ją, że serie takie jak Dok­tor Who czy nieśmiertel­ni East Enders nie są zagrożone planu­je się narzu­cić więk­sze lim­i­ty dłu­goś­ci seri­ali.  BBC chci­ało­by wprowadz­ić zasadę wprowadza­nia seri­ali w trzech for­mat­ach – 3,5 i 10 sezonowych (chwilowo bez usta­la­nia ile odcinków miał­by taki sezon mieć, ale moż­na się spodziewać, ze pewnie w przedziale od 3 do 12 jak to zazwyczaj jest w bry­tyjskiej telewiz­ji). Tak by twór­cy też wiedzieli jak rozpisać swo­ją his­torię, a stac­ja wiedzi­ała ile miejs­ca ma w przyszłoś­ci w ramów­ce. Choć może to brzmieć sza­le­nie to jed­nak moż­na zrozu­mieć, że to jest jak­iś sposób by móc wypro­dukować więcej ciekawych seri­ali, które dodatkowo nie roztr­wonią po drodze swo­jego potenc­jału. Zdaniem Yen­to­ba najlep­szym przykła­dem, że szyb­sze kończe­nie seri­ali ma sens jest Break­ing Bad, które odeszło u szczy­tu swo­jej pop­u­larnoś­ci jeszcze w trak­cie nadawa­nia sta­jąc się częś­cią his­torii telewizji.

Choć zmi­any w BBC narzu­ca­ją przede wszys­tkim kwest­ie finan­sowe (a właś­ci­wie brak finan­sów) to jed­nak ciekaw­ie przyjrzeć się jak abso­lut­nie eko­nom­iczne kwest­ie wpły­wa­ją tak bezpośred­nio na myśle­nie o telewiz­ji. Choć BBC dość jas­no daje do zrozu­mienia, że jako pub­liczny nadaw­ca ma szan­sę przetr­wać na rynku jedynie upod­ab­ni­a­jąc się do najwięk­szych telewiz­ji kablowych, staw­ia­ją­cych raczej na jakoś prezen­towanych seri­ali niż na ilość odcinków czy częs­totli­wość nadawa­nia seri­ali. Co praw­da sam zwierz nie jest zach­wyconych wszys­tki­mi pomysła­mi (seri­ale z więk­szy­mi prz­er­wa­mi między sezon­a­mi mogą się udać tylko w przy­pad­ku dobrych pro­dukcji), ale z drugiej strony widać wysiłek by seri­ali ist­nieją­cych nie kasować (może przykład The Hour ich czegoś nauczył czy utra­ta Rip­per Street), ale zmieni­ać sposób ich finan­sowa­nia, rozkłada­jąc kosz­ty na więk­szy okres cza­su. Zwierz musi też powiedzieć, że zaciera rącz­ki na myśl o ogól­no europ­jeskim ser­wisie BBC (choć ma wraże­nie, że sobie jeszcze mimo tych szum­nych zapowiedzi sporo poczeka) i jest zain­try­gowany pomysłem na ogranicze­nie ilość sezonów. Z drugiej strony – zna­cie pode­jś­cie zwierza – nic nie den­er­wu­je bardziej niż ser­i­al, który doskonale się zaczy­na i po drodze traci swój potenc­jał. Ogól­nie jed­nak BBC pokazu­je, że bycie nadaw­cą pub­licznym nie oznacza tylko narzekanie na niskie wpły­wy z abona­men­tu – moż­na też spróbować wziąć sprawy we własne ręce i kre­ować świat wokół siebie. Zwier­zowi imponu­je, że BBC czegoś się ze swoich doświad­czeń nauczyło. Wiele stacji ignoru­je świat wokół seri­alu przy­wiązu­jąc się do tego, co już zna­ją. BBC było w stanie dać for­mat Wal­lan­dera Sher­lock­owi a ter­az dać częs­totli­wość Sher­loc­ka innym tytułom. Och, ale będzie czeka­nia! Miejmy nadzieję, że będzie, na co czekać.

Zwierz nigdy nie może się pow­strzy­mać by nie wrzu­cić tego najwięk­szego telewiz­yjnego kłamstwa

Dobra sor­ry, że tak krótko, ale artykuł po pros­tu zain­try­gował zwierza i chci­ał się podzielić kilko­ma uwaga­mi (i może spełnić jakąś funkcję infor­ma­cyjną). No a poza tym był abso­lut­nie przeko­nany, że dziś pochyli się nad amerykańskim sit­comem a nie nad swo­ją kochaną bry­tyjską telewiz­ją. Jeśli jesteś­cie ciekawi, co dokład­nie zna­j­dowało się w tekś­cie może­cie znaleźć go TUTAJ.  Jest po ang­iel­sku, ale spoko­jnie da się go przeczy­tać. I koniecznie napisz­cie zwier­zowi co o tych pomysłach myśli­cie, zwierz jak rzad­ko jest ciekaw waszej opinii.

Ps: Zwierz wybiera się dziś na galę roz­da­nia Węży, ale relację dostar­czy wam dopiero w czwartek bo wcześniej podzieli się w końcu reflek­s­ja­mi po How I met Your Moth­er.   A potem może coś o całym pier­wszym sezonie Muszki­eterów skrobnie.

Ps2: Zwierz ma w głowie dwa fan­tasty­czne pomysły na notkę i aż snie może się doczekać by je wam napisać.

42 komentarze
0

Powiązane wpisy

judi bola judi bola resmi terpercaya Slot Online Indonesia bdslot
slot
slot online
slot gacor
Situs sbobet resmi terpercaya. Daftar situs slot online gacor resmi terbaik. Agen situs judi bola resmi terpercaya. Situs idn poker online resmi. Agen situs idn poker online resmi terpercaya. Situs idn poker terpercaya.

Kunjungi Situs bandar bola online terpercaya dan terbesar se-Indonesia.

liga228 agen bola terbesar dan terpercaya yang menyediakan transaksi via deposit pulsa tanpa potongan.

situs idn poker terbesar di Indonesia.

List website idn poker terbaik. Daftar Nama Situs Judi Bola Resmi QQCuan
situs domino99 Indonesia https://probola.club/ Menyajikan live skor liga inggris
agen bola terpercaya bandar bola terbesar Slot online game slot terbaik agen slot online situs BandarQQ Online Agen judi bola terpercaya poker online