Home Ogólnie To jest napad ! czyli dziś jest dobry dzień by dowiedzieć się jak obrabować bank

To jest napad ! czyli dziś jest dobry dzień by dowiedzieć się jak obrabować bank

autor Zwierz

Hej

 

Dzisiejszego wpisu nie spon­soru­ją realne życiowe plany zwierza. Czyniąc to zas­trzeże­nie zwierz prag­nie dziś napisać o najpop­u­larniejszym pop­kul­tur­al­nie przestępst­wie. Nie jest to morder­st­wo, ani sprzedaż narko­tyków, nie jest to też prze­jeżdżanie na czer­wonym świ­etle. Najpop­u­larniejszym i kochanym przez fil­mow­ców przestępst­wem jest… napad na bank. Powiedzmy sobie szcz­erze, w napadach na bank jest coś roman­ty­cznego — trze­ba je zaplanować, opra­cow­ać, przeprowadz­ić i nie zostać zła­pa­nym. Do tego jeszcze zakład­ni­cy ( lub ich brak), ner­wy i to co najważniejsze — olbrzymia for­tu­na z którą moż­na wyjść. Ale napad na bank to nie tylko przestępst­wo — to ide­al­na fil­mowa sytu­ac­ja. Jak poda­je Imdb filmów gdzie pojaw­ia się napad na bank jest aż 1,010. Zwierz rzecz jas­na nie może wam tu wymienić wszys­t­kich ale może daru­je sobie jak­iś tysiąc i od razu mamy liczbę zde­cy­dowanie ciekawszą. Przy czym zwierz nie chce wam wymienić najlep­szych napadów na bank ale raczej przyjrzeć się kilku pode­jś­ciom do prob­le­mu ( choć zapewne nie wszys­tkim). Tak więc zakładamy kominiar­ki i idziemy napaść bank:

 

1. ) Wro­gowie Pub­liczni — zan­im zaczniemy rabować na poważnie warto zacząć od sean­su z którego może­my się czegoś nauczyć, Dillinger grany przez Dep­pa rabował ban­ki tak jak nikt- szy­bko, sprawnie, skutecznie i do tego bez ofi­ar. Co więcej oprócz obrabowywa­nia banku potrafi zor­ga­ni­zować ucieczkę z więzienia. I choć w rzeczy­wis­toś­ci nie był tak przys­to­jny jak Depp a gonią­cy go polic­jan­ci tak charyz­maty­czny jak Chris­t­ian Bale to właśnie on stanowi pro­to­plas­tę wszys­t­kich “dobrych” bankowych rabusiów. W cza­sach wielkiego kryzy­su obrabowanie banku było przez pub­likę postrze­gane bardziej jak wal­ka z sys­te­mem niż jak pospo­lite przestępst­wo. His­to­ria nie wskazu­je by Dillinger tak postrze­gał swo­je czyny ale nie zmienia to fak­tu, że stał się bohaterem masowej wyobraźni ( przy­na­jm­niej do cza­su kiedy skończył tak jak wszyscy bankowi rabus­ie — zas­trzelony).  Nie mniej od Dillingera może­my się nauczyć że należy rabować szy­bko i żyć szy­bko i zawsze ale to zawsze dbać o dobry PR.

 

2.) Bon­nie i Clyde — jak twierdzą his­to­rycy przestępcza para wcale nie była taka jak ją sportre­towano — Bon­nie ponoć nigdy do niko­go nie strzeliła ( słynne zdję­cie z cygarem i pis­to­letem to zwykły dow­cip) zaś Clyde od rabowa­nia banków wolał rabować małe sklepy. Wszys­tko to jed­nak jest sprawą dru­gorzęd­ną dla kine­matografii — Arthur Penn nakrę­cił film w którym kochamy przestępców i czu­je­my odrazę do polic­jan­tów. Bon­nie i Clyde uczą nas przede wszys­tkim że nie ma nic bardziej sek­sownego niż rabowanie banków i że nie ma nic bardziej krwawego niż pol­i­cyj­na obława. I nawet jeśli sama his­to­ria wyglą­dała nieco inaczej to film raz na zawsze przekon­ał nas, że nie ma nic złego w kibi­cow­a­niu przestęp­cy ( i w sum­ie nigdy potem nie przestal­iśmy). Tak więc jeśli czegoś nauczyliśmy się od Bon­nie i Clyde to że rabowanie banków zawsze ale to zawsze w rozlicze­niu kończy się źle ( nawet jeśli idzie nam bard­zo dobrze)

 

3.)Inside Man — napad na bank to prze­myślana decyz­ja. Najlepiej przeprowadz­ić go szy­bko i nie wdawać się w niepotrzeb­ne dyskus­je z zakład­nika­mi. A po co napa­da się na ban­ki? To jasne żeby wyjąć z nich pieniądze. A jeśli w banku jest coś cen­niejszego? Inside Man ( w Polsce szedł jako Plan Doskon­ały) to film o napadzie na bank gdzie dość szy­bko przekonu­je­my się że wcale nie chodzi o pieniądze? A o co chodzi? Zwierz nie chce wam psuć zabawy, ale okazu­je się że pieniądze niekiedy bywa­ją naprawdę dru­gorzęd­ną zawartoś­cią bankowych skar­bców. Spike Lee spraw­ia, że w filmie lubimy i przestępców jak i negoc­ja­torów i w sum­ie zaczy­namy się zas­tanaw­iać czy ist­nieją dobre napady na ban­ki. Jed­nego czego moż­na się nauczyć z tego fil­mu to właśnie znaczenia zawartoś­ci bankowych sejfów i tego, że jeśli się bard­zo ale to bard­zo dłu­go pomyśli moż­na wymyślić praw­ie doskon­ały plan napadu na bank. A  może doskon­ały? w każdym razie ja bym nie wpuś­ciła już nigdy więcej sce­narzysty do najbliższej placów­ki bankowej.

 

4.)Pieskie popołud­nie — kiedy napa­da się na bank dobrze mieć plan, a kiedy nie ma się planu dobrze mieć przy­na­jm­niej drogę uciecz­ki, kiedy nie ma się dro­gi uciecz­ki dobrze nie ruszać się w oczy. Nieste­ty bohaterowie Pieskiego popołud­nia popełnili wszys­tkie możli­we błędy, napada­jąc bank bez planu, bez pieniędzy, bez dro­gi uciecz­ki za to rzu­ca­jąc się w oczy. Sid­ney Lumet nakrę­cił film w którym kibicu­je­my złodziejom nie ze wzglę­du na ich spryt i umiejęt­noś­ci ale dlat­ego, że trud­no się naprawdę dopa­trzeć czegoś złego w ich przestępst­wie. I choć niemal od początku przeczuwamy, że ta his­to­ria nie może się dobrze skończyć to jed­nak prag­niemy by  Sal i Son­ny zdobyli potrzeb­ne pieniądze ( zwłaszcza, że więk­szość z nich jest na oper­ację zmi­any płci chłopa­ka jed­nego z nich). Czego się uczymy z tego fil­mu? Że jeśli nie jesteś­cie zawodow­ca­mi nie rabu­j­cie banków, i że cza­sem nie chce­my spraw­iedli­woś­ci tylko żeby pod­staw­ili ten cholerny helikopter.

 

5.) Włamy­wanie na Śni­adanie — sama kradzież nie jest taka trud­na jeśli nie wahasz się być okrut­nym przestępcą który trzy­ma dzieci i kobi­ety w ciąży na muszce kara­binu maszynowego — ale kiedy postanow­isz obrabować bank bez ofi­ar, bez przy­pad­kowych zakład­ników i prak­ty­cznie bez uży­cia broni? wtedy sprawy sta­ja się skom­p­likowane. Włamywacze z Włamy­wa­nia na Śni­adanie znaleźli świet­ny sposób — po co wchodz­ić do banku z pis­to­letem sko­ro moż­na dzień wcześniej zapukać do drzwi dyrek­to­ra banku i grzecznie poprosić go o noc­leg, śni­adanie i klucze do sej­fu? Jeśli do tego wszys­tkiego ma się urok Bil­la Bob Thor­tona i przekonu­jącą aparycję Bruce’a Willisa to w sum­ie nie ma w tym nic skom­p­likowanego. I choć w filmie dwóch mężczyzn pokocha jed­ną kobi­etę, a nie dające się pokon­ać różnice charak­teru będą naras­tać to film nie ma abso­lut­nie nic wspól­nego z dra­matem. A czego się uczymy? Że jeśli wyglą­dasz jak Bruce Willis to możesz obrabować bank przy pomo­cy fla­mas­tra. Nieste­ty wszyscy inni musimy zad­owolić się pod­chodze­niem do okienka

 

6.) Na fali — czy ist­nieje coś lep­szego od ser­fowa­nia? Ser­fowanie i napadanie na ban­ki. Po co napadać na bank? Żeby sur­fować. Każde z tych hob­by dostar­cza adren­a­liny choć jed­no jest legalne drugie nieco mniej. Oczy­wiś­cie aby rozbić sza­jkę rabusiów niekoniecznie trze­ba się nauczyć sur­fować ale powiedzmy sobie kto by prze­gapił szan­sę pokaza­nia pięknego Keanu Reevesa w piance do sur­fowa­nia. Film nie jest porad­nikiem jak napaść na bank ale i tak najtrud­niej nam uwierzyć że Patrick Swayze może grać kogoś kto nie jest bez skazy. A do naszego kaje­ci­ka początku­jącego rabu­sia może­my dodać uwagę że rabowanie banków w maskach prezy­den­tów pozwala nie tylko ukryć tożsamość ale także prze­my­cić odrobinę poli­ty­cznej kry­ty­ki do naszego rabunku

 

7.) Afera Thomasa Crow­na (1968) — Po co rabować ban­ki jeśli ma się pieniądze? Z nudów wyso­ki sądzie, wszys­tko z nudów. Thomas Crown ma wszys­tko — pieniądze, urok i każdą możli­wą rozry­wkę pod ręką, no ale sko­ro to nie wystar­czy trze­ba znaleźć nową rozry­wkę. Moż­na na przykład zor­ga­ni­zować, udany i genial­ny w swej pros­to­cie napad na bank tylko dla odrobiny adren­a­liny. A jeśli w bonusie dostanie się przepiękną panią spec­jal­istkę od ubez­pieczeń to zabawa gwaran­towana. I nawet jeśli Thomas Crown łamie wszelkie przepisy prawa jedynie dla włas­nej rozry­w­ki to czy naprawdę tak nas to dzi­wi? Nie mniej sce­narzyś­ci remaku z 1999 postanow­ili zamienić bank na muzeum bo mimo wszys­tko uznali że dziś byśmy już tak łat­wo Crownowi nie wybaczyli. Z fil­mu może nie nauczymy się jak obrabować bank za to dowiecie się jak uwieść Ste­va MCQueena przy par­tii szachów.

 

8.)Swordfish — jak napaść na bank nie wchodząc do banku? W dzisiejszych cza­sach kiedy pieniądze w skar­b­cach są dru­gorzędne wobec cyfer­ek w kom­put­er­ach zami­ast pis­to­le­tu przy­da wam się hak­er — zwer­bowanie najlep­szego hak­era nie będzie trudne jeśli macie pod ręką tak piękną asys­ten­tkę jak Hal­lie Berry. Potem powin­no pójść jak po maśle o ile tylko odpowied­nio go przes­traszy­cie, zad­ba­cie by mimo wszys­tko mieć zag­waran­towaną nawet najbardziej eks­cen­tryczną drogę uciecz­ki. A że to wszys­tko brz­mi nieco bez sen­su? Cóż ważne by pod koniec pieniądze znalazły się na odpowied­nim kon­cie. Nau­ka z tego taka, że jeśli się knu­je to nie należy prze­sadz­ić bo wtedy nie tylko kto inny dostanie kasę to jeszcze wid­ow­n­ia zupełnie nie zrozu­mie o co chodz­iło w naszym genial­nym planie i film się nie zwróci.

 

9.) Gorącz­ka — Na każdego nawet wybit­nego złodzie­ja czy­ha gdzieś wybit­ny polic­jant. W Gorączce złodziejem który jest w stanie porzu­cić wszys­tko w ciągu 30 sekund gdy w cza­sie kradzieży zajdzie  taka potrze­ba jest Robert DeNiro, polic­jan­tem który kocha swo­ja pracę bardziej niż swo­ja żonę jest Al Paci­no. I nawet jeśli DeNiro nie okra­da banków w najpiękniejszy ze wszys­t­kich sposobów ( za dużo strze­la­nia).  Film przekonu­je nas, że złodziej i polic­jant mogą osiągnąć pewien rodzaj porozu­mienia ale nie oznacza to że nie jeden przes­tanie rabować a dru­gi nie zro­bi wszys­tkiego by go zła­pać. Gorącz­ka to film niemalże gęsty od emocji, świet­nie nakrę­cony i nie wsty­dźmy się powiedzieć miejs­ca­mi wybit­ny. A czego nas uczy?  O rabowa­niu banków nieste­ty niewiele ale za to zysku­je­my pewność, że mając w jed­nej sce­nie Ala Paci­no i Rober­ta DeNiro nie moż­na się pomylić ( moż­na za to stworzyć wielkie kino)

 

10.) Dirty Har­ry — film nie kon­cen­tru­je się wokół kradzieży na bank ale zaw­iera jed­ną bard­zo , ale to bard­zo ważną zasadę doty­czącą napada­nia na ban­ki. Zan­im zde­cy­du­je­cie się na jakikol­wiek skok sprawdź­cie czy w waszym mieś­cie porząd­ku nie pil­nu­je Har­ry Calla­han albo ktokol­wiek choć przy­pom­i­na­ją­cy wyglą­dem Clin­ta East­woo­da. A jeśli to przeoczy­cie to nie zapom­ni­j­cie że nie ma sen­su liczyć na łut szczęś­cia — lep­iej porzu­cić plany rabunku.

Oczy­wiś­cie zwierz nawet nie zaczął wymieni­ać wam wszys­t­kich filmów. Może wam powiedzieć za to że okradanie banków w cza­sach kryzy­su może podzi­ałać lep­iej niż małżeńs­ka ter­apia ( Ubaw z Dick­iem i Jane), że jeśli umiecie prze­chodz­ić przez ściany to wyko­rzys­ta­j­cie to przy wchodze­niu do skar­b­ca ( Jumper), uważa­j­cie do jakiej tak­sów­ki wsi­ada­cie ( Taxi), że nigdy ale to nigdy nie bierz­cie klau­na na wspól­ni­ka ( Mroczny Ryc­erz), zawsze na wszel­ki wypadek sprawdź­cie czy wasz wspól­nik umie pły­wać ( Butch Cass­sidy and Sun­dance Kid), a jeśli nie chce­cie brać udzi­ału w napad na bank to nigdy ale to nigdy nie bierz­cie żad­nego rabu­sia na stopa ( Bra­cie gdzie jesteś?). A najlepiej trzy­ma­j­cie się od sejfów z dale­ka bo statysty­ki mówią że praw­ie z całą pewnoś­cią skończy­cie źle.

0 komentarz
0

Powiązane wpisy

judi bola judi bola resmi terpercaya Slot Online Indonesia bdslot
slot
slot online
slot gacor
Situs sbobet resmi terpercaya. Daftar situs slot online gacor resmi terbaik. Agen situs judi bola resmi terpercaya. Situs idn poker online resmi. Agen situs idn poker online resmi terpercaya. Situs idn poker terpercaya.

Kunjungi Situs bandar bola online terpercaya dan terbesar se-Indonesia.

liga228 agen bola terbesar dan terpercaya yang menyediakan transaksi via deposit pulsa tanpa potongan.

situs idn poker terbesar di Indonesia.

List website idn poker terbaik. Daftar Nama Situs Judi Bola Resmi QQCuan
situs domino99 Indonesia https://probola.club/ Menyajikan live skor liga inggris
agen bola terpercaya bandar bola terbesar Slot online game slot terbaik agen slot online situs BandarQQ Online Agen judi bola terpercaya poker online