Hej
Dziś będzie dziesiątka ciekawa. Jeśli za jakość przedstawionych wam w poprzednich dniach filmów zwierz mógłby ręczyć swoją popkulturalną głową to za jakoś filmów dzisiejszych zwierz aż tak bardzo ręczyć nie może. Ale nie oznacza to że zwierz tych filmów nie lubi. Dziś zwierz proponuje wam dzień z filmami których jeśli nie widzieliście to nawet to zwierza specjalnie nie zdziwi i nie oburzy. Być może część z was uznała te filmy za średnie albo nie warte uwagi. Ale to lista zwierza i wszystkie 10 się na niej znajdzie.
1.) Niezwykły dzień Pani Pettirew – to film którego zwiastun zwierz zobaczył kiedyś na stronie apple a kupił go dopiero podczas swojej ostatniej wizyty we Włoszech ponieważ nigdy nie ukazał się w Polsce na DVD. Jest koniec lat 30 a bohaterka ewidentnie najgorsza opiekunka do dzieci w Londynie na skutek zbiegu okoliczności zostaje na jeden dzień osobistą sekretarką pewnej drobnej gwiazdeczki marzącej o awansie. Film ma nieco farsową konstrukcję ( co chwilę pojawia się ktoś nowy) ale nie brak mu tak lubianego przez zwierza sentymentu. Londyn wygląda wspaniale i beztrosko ale gdzieś tam w tle pojawia się widmo wojny i to zupełnie realne. Najładniejsze w filmie są sceny pomiędzy nieśmiałą acz niekiedy stanowczą panią Pettirew a projektantem damskiej bielizny – oboje w średnim wieku przyglądają się młodszym bohaterom filmu z ciekawym dystansem. Film świetnie obsadzony, nieco teatralny ale dający odpowiednią dawkę optymizmu lekko jedynie doprawionego sentymentem. Arcydzieło to nie jest ale z całą pewnością perełka.
2.) Kelnerka – jeden z ulubionych filmów zwierza który przeszedł bez echa. Bohaterką filmu jest Kelnerka z talentem do pieczenia ciast która zachodzi w ciążę ze swoim paskudnym podłym i głupim mężem od którego jakoś nie jest w stanie się oderwać. O dziwo ta niechciana ciąża zmieni jej życie. Choć nie koniecznie za sprawą cudownej przemiany i uczuć macierzyńskich ale raczej zbiegów okoliczności. To śliczny film – optymistyczny ale nie przesłodzony, podnoszący na duchu ale pozbawiony najprostrzych rozwiązań. Główną silą filmu jest para aktorów – grająca smutną kelnerkę Keri Russel i grający jej ginekologa Nathan Fillion – obje na ekranie są świetni i sprawiają że od razu lubi się ich bohaterów. Niestety reżysera tego filmu została zamordowana krótko po jego realizacji więc nie nakręciła już nic więcej.
3.) Historia jednego fraka – to absolutna klasyka kina – zwierz nigdy nie zrozumiał dlaczego nie jest to jeden z najpopularniejszych filmów wszech czasów – oto jeden frak noszony przez kolejnych bohaterów filmu łączy w jedną opowieść najróżniejsze historie – do filmu gangsterskiego, przez komedię romantyczną po wzruszające sceny filmu obyczajowego. Ten film to nie perła lecz diament – zwierz uważa że kilka scen ( zwłaszcza opowieść o młodym dyrygencie) za jedne z najwybitniejszych w historii kina. Co więcej nie banalny pomysł czyni z tego filmu całkiem ciekawy i długo potem nie powtarzany eksperyment. Niestety zwierz widział film tylko dwa razy w telewizji i nigdy później nie udało mu się go znaleźć za ludzką cenę
4.)Zaklęta w sokoła – zwierz miał umieścić ten film w innej sekcji ale ostatecznie doszedł do wniosku że wcale nie jest to jego ulubiony film fantasy tylko jego ulubiony film który mało kto pamięta. Oto po fantastycznej krainie podróżuje rycerz którego ukochana za dania przybiera postać sokoła. Z kolei w nocy kiedy zmienia się w przepiękną kobietę ( o twarzy Michelle Pfeiffer przed wszystkimi operacjami plastycznymi) rycerz zamienia się w wilka. Jedyny moment kiedy mogą sobie spojrzeć w oczy to chwila w której wschodzi słońce ale też tylko na sekundę. Zwierza uwiódł sam koncept tak okrutnie rozdzielonych kochanków – cała reszta to porządny film fantasy co w sumie nie tak często się zdarza. No i złym jest biskup więc jeśli jesteście w antykościelnym nastroju to film jak znalazł
5.) Dajreeling Limited – jak wiecie zwierz jest fanem filmów Wesa Andersona. O ile jeszcze Genialny Klan czasem leci w telewizji to ten ukochany film zwierza nigdy. A to piękna sentymentalna historia o trzech braciach którzy po śmierci ojca jadą przez Indie do matki która zamknęła się w klasztorze. Nie jest to jednak film o oczyszczającej podróży- a właściwie nie jest to prosty film o oczyszczającej podróży. Wszystko ma tu swoje znaczenie – zestaw robionych na zamówienie walizek Louis Vitton, tygrys grasujący w lasach obok klasztoru, mężczyzna który spóźnił się na pociąg, okulary i kluczyki do samochodu zmarłego ojca. Anderson opowiada nam historię jakby od środka i chętnie ujmuje ją w nieco poetycki nawias odchodząc od tego co realne i prawdopodobne. W przypadku innych reżyserów zwierz najczęściej czuje irytację gdy tak robią, ale u Andresona symbole są czytelne, podobnie jak przekaz a całość jest jak czytanie dobrej poezji w której rozumie się puentę.
6.) Sekcja 8 – ten film sensacyjny z Travoltą leżał u zwierza na półce dokładnie dwa lata zanim zwierz powalony brakiem wizji co obejrzeć wieczorem zdecydował się dać mu szansę. I był olśniony to jeden z ciekawszych i bardziej wciągających filmów jakie zwierz widział od dawna. W bazie wojskowej w której ciągle leje ulewny deszcz przysłany z zewnątrz śledczy bada sprawę dziwnego zaginięcia części elitarnej jednostki w czasie ćwiczeń. Wysłuchuje różnych wersji historii, ustalając co tak naprawdę się zdarzyło. Film ma świetną atmosferę, naprawdę wciąga a zaskoczenia co jest rzadkie przynosi prawdziwy suspens.
7.) Idealny Mąż – ta przecudownie przestylizowana ekranizacja Oscara Wilde poczyniona przez uwielbianego przez zwierza Oliviera Parkera przynosi dokładnie to czego zwierz się po takich ekranizacjach spodziewa – dobre aktorstwo, ciekawą i zabawną intrygę i oczywiście całe mnóstwo ładnych strojów. Pomysł jest prosty – czy można być politykiem i mężem unikając kłamstwa i dążąc ku ideałowi? Film bardzo podważa tą tezę. Co do aktorów świetny jest zwłaszcza Rupert Everett jako cyniczny kawaler i dusza towarzystwa – filmowe alter ego samego Wilde’a który wygłasza z ekranu najlepsze stwierdzenia. Trzeba powiedzieć że Everett jest stworzony do gry w ekranizacjach Wilde’a – co widać w innym lubianym przez zwierza filmie ” Bądźmy poważni na serio” czyli drugiej ekranizacji Wilde’a dokonanej przez Parkera.
8.) Spanglish – to może być najbardziej kontrowersyjna pozycja na tej liście. Zwierz znalazł ten film przypadkowo w wypożyczalni i zupełnie się w nim zakochał. Oto nie mówiąca ani słowa po angielsku meksykanka zaczyna pracować dla zamożnej amerykańskiej rodziny. Jednak film nie jest komedią o nieporozumieniach międzykulturowych. Wręcz przeciwnie to całkiem sprawny film obyczajowy o wychowywaniu dzieci, wtrącanie się w nie swoje sprawy i o szkodliwości „dobrych intencji”. Oprócz tego w filmie jest bardzo dobry wątek uczucia rozkwitającego między panem domu a służącą wynikającego nie tyle z pasji ale z wzajemnego zrozumienia i życzliwości. W obsadzie świetnie gra Tea Leoni jako kobieta bojąca się wszystkiego co mogło by ja uszczęśliwić, i Paz Vega jako prześliczna Meksykanka jednak dla zwierza zaskoczeniem był występ Adama Sandlera którego zwierz nie znosi jako komika ( i nie rozumie jego powodzenia) który w tym filmie sprawdza się bardzo dobrze grając właśnie taką nie do końca komediową ( jeśli nie lekko tragiczną) rolę.
9.) Gdzie leży prawda – zwierz natknął się na ten kryminał uzupełniając swoje luki w pełnej filmografii Colina Firtha i natychmiast wpisał ten film na listę swoich ulubionych. Oto dwóch znanych niegdyś piosenkarzy udziela po latach wywiadu mając jednocześnie wyjaśnić dlaczego się rozstali i jaki miało to związek z pewną tajemniczą zbrodnią jaką popełniono w ich pokoju hotelowym. przeprowadzająca wywiady dziennikarka na początku jest tylko zafascynowana ale potem wychodzi na jaw co raz więcej wątków, elementów nie pasujących do układanki aż w końcu i ona okazuje się być zamieszana. Film jest cudowny zarówno narracyjnie jak i aktorsko a jednocześnie zupełnie zaskakuje. Nie jesteśmy w stanie stwierdzić co tak naprawdę wiemy a czego nie wiemy. Także zakończenie jest zupełnie inne niż można było się spodziewać na początku opowieści.
10.) Człowiek który płakał – akcja filmu toczy się w Paryżu tuż przed i po wybuchu wojny. Młoda żydowska dziewczyna śpiewa w operowym chórze i wynajmuje pokój razem ze swoją ambitną rosyjską przyjaciółką. Obie szukają sobie miejsca w świecie gdzie zaczyna się wojna. Rosyjska dziewczyna wybiera operowego gwiazdora, żydowska cygana którego koń gra w przedstawieniu. choć film ma swoje wady ( np. wątek pochodzenia żydowskiej dziewczyny jest nieco zbędny) to jednak zwierz bardzo go lubi – oczywiście życie cyganów przedstawione w tym filmie jest zdecydowanie wyidealizowane ( no i większość cyganów jednak nie wygląda jak Johnny Depp) i ogólnie troszkę tu za dużo scen kiczowato poetyckich ale jest coś w tym filmie co zwierza zawsze pociągało – zwierz nie wyklucza że zupełnie nie pasujące do całej reszty zakończenie.
Proszę oto wasza lista. Być może mówi ona więcej o zwierzu i jego filmowym guście niż jakakolwiek inna część tego zestawienia. Trzeba przyznać że zwierz patrząc na nią widzi pewne punkty wspólne ale to chyba dlatego że dobrze zna samego siebie. Aby was pocieszyć zwierz doda że żaden z tych filmów nie ma oceny poniżej 6.0 na imdb choć z drugiej strony daleko im do arcydzieł. Wyraźnie ze zwierzem jeszcze nie tak źle. A juz jutro zwierzowe spojrzenie na animację czyli dzień w którym NIE zatriumfuje Disney.