Home Internet Oto dlaczego nie pracuję więcej czyli 40 moich ulubionych kanałów na YouTube

Oto dlaczego nie pracuję więcej czyli 40 moich ulubionych kanałów na YouTube

autor Zwierz
Oto dlaczego nie pracuję więcej czyli 40 moich ulubionych kanałów na YouTube

Niewiele rzeczy w życiu uważam za naprawdę porywane. Mogę sporo mówić o moich problemach zdrowotnych, psychicznych czy wydarzeniach w moim codzienny, niezbyt ekscytującym życiu. Nie mam też problemu by dzielić się porażkami, sukcesami czy smutkami. Ale naprawdę, jeśli jest coś czego zazdrośnie strzegę to główna strona która wyświetla mi się po zalogowaniu na Youtube. To miejsce, w sieci które mówi o mnie prawdopodobnie najwięcej i być może – więcej niż chciałabym by ktokolwiek o mnie wiedział. To ciekawe, że po tym jak przez lata najbardziej prywatne przedmioty wrzucało się do torebki dziś to osobisty komputer zdaje się skrywać większość naszych sekretów. Nie mniej kiedy patrzyłam na swoje konto na YT rozmyślając o tym co chciałabym żeby ludzie o mnie wiedzieli, a co byłoby wstydliwą prawdą – doszłam do wniosku, że to idealny moment na stworzenie wpisu, w którym dzielę się z wami kontami na YT które śledzę regularnie.

 

 

Od razu na początku pragnę zauważyć, że koncepcja tego wpisu ewoluowała – początkowo chciałam uwzględnić jedynie konta poświęcone filmowi ale z czasem zdałam sobie sprawę, że w sumie mogę wam po prostu powiedzieć przy jakich kanałach spędzam czas nawet jeśli nie są one związane z filmem. Jednocześnie – świadoma tego, że nie wszystkich interesuje wszystko – podzieliłam kanały na które regularnie zaglądam na kategorie – tak, żebyście mogli ominąć to co was nie interesuje.

 

 

FILMOWE

 

I tu ponowne zastrzeżenie – nie uważam bym oglądała zawsze najlepsze kanały poświęcone filmom – zwykle wybieram takie, które podobają mi się ze względu na osobę prowadzącą, tempo narracji czy jakieś konkretne tematy. Nie jest to więc w żadnym przypadku lista z najlepszymi kanałami.

 

Be Kind Rewind – jeden z moich ukochanych kanałów, zawiera przede wszystkim video eseje o Oscarach. Ale nie jako koncepcji tylko o konkretnych latach, konkretnych kategoriach i kontekście w jakim przyznano taką a nie inną nagrodę. To fantastycznie przygotowane filmy – z mnóstwem materiałów archiwalnych, ale też po prostu z mnóstwem wiedzy na temat Hollywood w różnych dekadach. Sama znalazłam ten kanał jeszcze pracując nad książką o Oscarach kiedy interesowała mnie Oscarowa rywalizacja pomiędzy Audrey Hepburn a Julie Andrews. Ale polecam właściwie każdy filmik.

 

 

 

Matt Baume kanał poświęcony śledzeniu historii osób queer w filmie i telewizji. Olbrzymim plusem tego kanału jest to, że twórca koncentruje się przede wszystkim na serialach komediowych – pokazując jak na przestrzeni lat zmieniało się w nich podejście do osób queer, jakie były przełomowe momenty, jak pewne rzeczy kodowano dla widzów. Bardzo lubię te eseje bo przypominają jak wiele przełomowych i istotnych momentów zdarzało się właśnie w sitcomach o których często nieco się zapomina pisząc historię reprezentacji. Do tego prowadzący rzuca niekiedy całkiem zabawnymi uwagami

 

Lindsay Ellis – czuję się dziwnie polecając kanał, który w mojej głowie znają wszyscy. Jeśli jednak nie znacie kanału Lindsay to koniecznie na niego zajrzyjcie. Ellis robi jedne z najlepszych i najciekawszych video esejów w sieci – poświęconych najróżniejszym kwestiom choć jej głównymi tematami są kwestie związane z musicalami czy filmami animowanym. Eseje są złośliwe, doskonale przygotowane i są takimi fantastycznymi porcjami wiedzy o tym jak działa popkultura. Ellis wypuszcza zwykle jeden film na miesiąc albo i rzadziej, ale warto czekać by dostać np. 40 minut o tym dlaczego filmowy „Upiór w Operze” jest tak zły. Ostatni esej Lindsay – dotyczący tego kogo i jak kasuje się w Internecie (a zwłaszcza na Twitterze) to z kolei bardzo ciekawe spojrzenie w kulturę internetowych oskarżeń. Bardzo polecam.

 

 

 

Amanda The Jedi w sumie nie jest to kanał który się bardzo wyróżnia ale bardzo lubię prowadzącą i jej entuzjazm kiedy opowiada o najnowszych produkcjach. To co naprawdę lubię na tym kanale, to fakt, że w filmiku znajdujemy często streszczenie całości historii. Wiem, że wiele osób boi się spoilerów ale ja wręcz przeciwnie – bardzo lubię kiedy analiza dotyczy całości albo jeśli mogę się dowiedzieć z góry – o czym będzie serial, przy którym waham się czy go obejrzeć. To nie jest wybitny kanał, ale jak pojawia się nowy filmik to zwykle biegnę zobaczyć.

 

 

 

Pop Culture Detective – mam wrażenie, że w pewnym momencie filmik z tego kanału opowiadający o tym jak „Big Bang Theory” umacnia pewne stereotypy odnośnie męskości był jednym z najpopularniejszych video esejów jakie widziałam na tablicach moich znajomych. Ale nie na tym jednym filmiku kanał się kończy – jest tam całe mnóstwo niesłychanie ciekawych materiałów, które zmieniają spojrzenie na kulturę popularną i na to co uznajemy w niej za oczywiste. Bardzo polecam np. dwuczęściowy esej o tym jak molestowanie mężczyzn w filmach i serialach zwykle ma nas rozbawić i jest traktowane jako żart. To właśnie za takie treści bardzo cenię ten kanał bo otwierają oczy na bardzo wiele aspektów popkultury o których się nie myśli albo nie sposób ich zauważyć jeśli nie są pokazane obok siebie.

 

 

Dominic Noble choć kanał ma mało pociągającą nazwę to jest to jedno z miejsc do których zaglądam regularnie. Głównie za sprawą cyklu filmów „Lost in Adaptation” gdzie autor filmu porównuje adaptacje książek z tym co było oryginalnie w powieściach. Zaglądam na ten kanał np. kiedy obejrzałam ekranizację jakiejś książki, której nie znałam i jestem ciekawa czy zajrzeć do książki, albo kiedy znam i film i książkę, ale nie pamiętam aż tak dokładnie – które sceny pominięto a które przeniesiono. Nie zawsze zgadzam się z tonem czy oceną samych filmów ale program jest niesamowicie pomocny kiedy zastanawiamy się właśnie nad tym co się w adaptacjach zgubiło.

 

 

Pushing Up Roses – jeden z moich ukochanych, choć niesamowicie przypadkowych kanałów, na YT. Autorka analizuje odcinki różnych seriali w tym przede wszystkim „Napisała Morderstwo” choć nie tylko., znajdziecie analizy odcinków „Z Archiwum X” czy „Magnum P.I”. Na kanale są też całkiem ciekawe video eseje poświęcone innym tematom ale naprawdę całym sercem polecam wam te odcinki, w których bohaterka po prostu prowadzi nas przez nieco zapomniane odcinki seriali, które kiedyś oglądali niemal wszyscy. Dla mnie – osoby zafascynowanej serialami, tropami i sposobem prowadzenia narracji w opowieściach w odcinkach to niesamowicie ciekawe, ale myślę, że dla wielu osób może to być po prostu przyjemna rozrywka. Bardzo polecam.

 

 

Are They Gay – bardzo fajne video eseje (dłuższe i krótsze) analizujące relacje pomiędzy postaciami w kulturze popularnej, które nigdy nie są nam prezentowane w związku ale które widzowie czy fani jako takie postrzegali, wyczuwając między nimi coś więcej. Co lubię w tych esejach to że właściwie doskonale analizują jak przedstawia się relacje, związki, emocje, i jak twórcy często mówią jedno a pokazują widzom co innego. Podoba mi się też, że nie chodzi tu o znalezienie jednego ostatecznego argumentu, tylko o zrozumienie dynamiki pomiędzy postaciami i to jak możemy ją interpretować.

 

 

First We Feast – na tym kanale interesują mnie tylko filmiki z serii „Hot Ones”. To seria wywiadów z aktorami i aktorkami (choć nie tylko), w czasie których zarówno prowadzący jak i zaproszone gwiazdy jedzą ostre skrzydełka z kurczaka polewając je coraz ostrzejszymi i palącymi sosami. Pod koniec jedzą rzeczy, które są nie do wytrzymania dla większości ludzi. Jakkolwiek koncept może się wydawać dziwny czy głupi to same wywiady wypadają naprawdę dobrze. Prowadzący zawsze jest doskonale przygotowany, a jedzenie ostrych skrzydełek – które wiele gwiazd uznaje za wyznanie – sprawia, że gwiazdy szybko zapominają wyuczonych kwestii i zaczynają odpowiadać bardziej z serca. Od razu powiem – część gwiazd (coraz więcej) je skrzydełka wegańskie (chyba z kalafiora) ale nic to nie zmienia. Naprawdę polecam bo to zaskakująco dobre wywiady.

 

 

Sideways – jeden z moich absolutnie ukochanych kanałów (polecony mi przez brata) koncentrujący się na znaczeniu i roli muzyki w filmach. Jeśli w tym momencie czujecie się znudzeni, to absolutnie ale to absolutnie – nie ma na tym kanale nic nudnego, wręcz przeciwnie – to jest jeden z tych kanałów na YT na który się wchodzi i wychodzi się kilkanaście godzin później z poczuciem, że być może oglądanie YT o czwartej nad ranem nie jest najlepszym pomysłem w środku tygodnia. Jeśli uważacie że wszystko rozumiecie i nie potrzebujecie więcej wiadomości to obejrzyjcie filmik o tym dlaczego „Mulan” od Disneya się nie udała, który jednocześnie wyjaśni wam jak przeszliśmy od opery do musicalu i jak to się ma do tej produkcji.

 

 

The Sin Squad – bardzo lubię ten kanał – trafiłam na niego przez filmik omawiający kwestie niepełnosprawności w kontekście “Uniwersytetu Potwornego” i zostałam chociażby po to by zobaczyć jak w animowanym filmie o Batmanie pojawiają się elementy queerbitingu. Nie jest to wielki kanał i nie ma na nim wiele materiałów, ale moim zdaniem są bardzo sprawnie i profesjonalnie zrealizowane i często dostarczają nowych perspektyw, które nie zawsze są dla widza oczywiste. Takie porządne video felietony, które zwykle oglądam przy posiłku.

 

 

 

SAG-AFTRA Fundation – to kanał, na którym mogę przepaść bez wieści w każdej chwili. Dlaczego? Bo jest na nim cykl wywiadów z aktorami – głównie takimi którzy mają karierę zarówno na scenie jak i w filmie. Są to wywiady, które często dotyczą jakiejś konkretnej produkcji, ale zwykle obejmują całą aktorską karierę danej osoby. Aktorzy są pytani o ich wybory, o przygotowania, ale też o to w jaki sposób zdobyli członkostwo w aktorskiej gildii. Bardzo lubię te rozmowy, bo nie są to takie typowe „press junket” gdzie aktor ma pięć minut i zwykle mówi to samo ale długie rozmowy o tym co powoduje aktorami przy wyborze roli, z kim im się dobrze pracowało i jakie mają podejście – zwłaszcza do pracy scenicznej.

 

 

Every Frame a Painting – niestety ten fantastyczny kanał który spopularyzował robienie video esejów o filmach od kilku lat jest zawieszony i nie pojawia się na nim nic nowego (choć warto zauważyć, że eseje jego twórcy pojawiają się na kanale Criterion Collection). Dodaję go tu jednak bo często wracam do tych filmików, i po wiedzę i dla przyjemności doskonale skonstruowanego video eseju. Chyba najbardziej lubię ten który pokazuje jak robić zabawne komedie (a właściwie dlaczego wychodzi to w UK a od dłuższego czasu nie w US) czy o tym jak moralne wybory bohaterów przekładają się na to jaki kierunek mają wybrać na ekranie. Jeśli nie znacie, poznajcie a jeśli znacie – zawsze warto wracać.

 

 

Yhara zayd – Od analizy filmów takich jak „Pamiętnik Księżniczki” i „Mój chłopak się żeni” po cały esej poświęcony karierze (nieco zapomnianej) Brittany Murphy czy fantastyczny film o amerykańskiej wersji „Skins”. To przykład tego kanału na który przyszłam obejrzeć rzeczy, które moim zdaniem pasowały do moich zainteresowań a zostałam bo podoba mi się sposób prowadzenia narracji, poczucie humoru, ale przede wszystkim – niekoniecznie oczywisty dobór tematów. Bardzo polecam kanał (zresztą jeden z esejów na nim zawarty Polygon uznał za jeden z najlepszych filmów tego typu w minionym roku)

 

 

 

MUZYCZNE/ TEATR

 

The Shows Must Go On to kanał który musi mieć w polubionych każdy wielbicieli i wielbicielka musicalu. Znajdziemy tu zarówno klipy z poszczególnych musicali (scenicznych) jak i co pewien czas – transmisje całych produkcji (w ten sposób obejrzałam np. „Amerykanina w Paryżu”).  W świecie gdzie wiele musicali scenicznych udaje się znaleźć tylko na bootlegach a niektóre przepadają na zawsze fajnie mieć miejsce które gromadzi klipy z najróżniejszych wystawień (niektórych telewizyjnych, niektórych rocznicowych) tworząc dobrą bazę dla każdego kto czuje, że musi posłuchać jakiegoś musicalu albo się udusi.

 

 

Hildegard von Blingin’ – nie taki duży kanał (pod względem ilości treści) na którym znajdziecie znane piosenki zaaranżowane tak by brzmiały bardziej średniowiecznie. Same aranżacje pewnie nie są aż tak dobre jak się wydaje niewytrenowanemu uchu ale słuchanie tego dostarcza sporo frajdy – zwłaszcza tam gdzie słowa zostały zmienione na takie bardziej „ średniowieczne”. Do tego dochodzą jeszcze ciekawe teledyski przypominające średniowieczne miniatury. Całość to dobra rozrywka choć samych utworów nie jest chwilowo jeszcze aż tak wiele.

 

 

Katherine Steele – Kanał poświęcony w całości musicalom zarówno tym scenicznym jak i tym filmowym. Co ważne – autorka kanału skupia się przede wszystkim na Broadwayu, ale też śledzi jak przebiegają ekranizacje popularnych musicali Broadwayowskich. Dla mnie to jeden z tych kanałów który pozwala się mniej więcej na bieżąco orientować – co właściwie się dzieje w świecie scenicznego musicalu w Stanach, jakich filmów mogę się spodziewać i jak wygląda ta kultura za oceanem. To nie jest kanał dla ludzi, których absolutnie nie interesują musicale, których pewnie nie będzie można w Polsce obejrzeć przez dłuższy czas.

 

 

OperaVision – kanał serwisu OperaVision, który zbiera nagrania operowe z całego świata, po czym udostępnia je w całości, często za darmo. Oczywiście nie każdy będzie zainteresowany tym, że właśnie udostępniono nowe nagranie „Toski”, czy „Latającego Holendra”, ale dla mnie – osoby, która zawsze szuka jakiegoś dobrego przedstawienia operowego do tego, żeby leciało w tle to jeden z najlepszych kanałów na YT- zwłaszcza, że wszystko jest legalnie, dobrze nagrane i sprowadzone z teatrów operowych na całym świecie, więc często pojawiają się ciekawe i niestandardowe pomysły inscenizacyjne.

 

 

Musical Theatre Mash – kolejny kanał poświęcony musicalom, w tym głównie musicalom scenicznym (znajdziecie np. omówienia nagród Tony w konkretnych latach). Najbardziej chyba lubię te filmiki, na których autor porównuje różne castingi tej samej roli i analizują co się udało a co nie. Na kanał trafiłam kiedy autor robił cały miesiąc filmików na temat musicali Stephena Sondheima i już zostałam. Ponownie – nie jest to kanał dla wszystkich, ale jeśli macie dużo opinii na temat musicali to na pewno się wam spodoba

 

 

National Theatre jeśli podobnie jak ja macie trochę kręćka na punkcie brytyjskiego teatru to trudno pominąć kanał NT. Zwykle pojawiają się na nim fragmenty przedstawień, rozmowy z twórcami czy zapowiedzi. Ostatnio jednak pojawił się cały cykl pogłębionych wywiadów z gwiazdami brytyjskiej sceny. No i tu ja naprawdę nie jestem w stanie już się powstrzymać i nie czekać na każdą kolejną rozmowę. Jednocześnie warto pamiętać, że NT czasem pokazuje coś za darmo w sieci i lepiej mieć kanał w polubionych by nie przegapić gdy jakaś sztuka za darmo w całości wleci do oglądania.

 

 

MODA

 

Karolina Żebrowska – choć Karolina nadaje z Polski to jej kanał jest po angielsku więc nie zapisałam jej do kategorii polskiej. Karolina specjalizuje się w filmikach poświęconych modzie i historii, jednocześnie często odwołując się do kultury popularnej. Bardzo lubię jej sposób konstruowania narracji, dowcip a także  fakt, że doskonale podsuwa nie tylko wiedzę o samej modzie w przeszłości – co i tak jest ciekawe, ale też  o tym co dla mnie jest zawsze najciekawsze czyli o życiu społecznym i tym – skąd pewne rzeczy się w modzie brały. Fantastyczny kanał – który moim zdaniem wciąż mimo miliona subskrybentów jest za mało znany.

 

 

 

HauteLeMode – może nie wyglądam ale naprawdę interesuję się modą. Nie wiem do końca dlaczego – jak podejrzewam – ma to coś wspólnego z faktem, że moda jest ważnym elementem w kulturze i popkulturze. Na YT znajdziecie całe mnóstwo kanałów na których oceniane są stroje z pokazów mody czy z rozdania nagród. Prowadzący HauteLeMode podbił jednak moje serce profesjonalizmem, ale też tym że wyraża swoje nawet bardzo krytyczne opinie bez zbędnej złośliwości. Poza tym mam poczucie, że słucham kogoś kto się zna na modzie i opiera się na wiedzy a nie tylko na osobistych preferencjach.

 

 

Bernadette Banner pod pewnymi względami kanał podobny do tego, który prowadzi Karolina Żebrowska. Dużo historii mody, rekonstrukcji i pracy nad własnymi projektami, sporo podważania mitów dotyczących ubioru w dawnych czasach (jak np. tego że gorsety były morderczo niewygodne). Do tego pojawiają się filmiki w których autorka komentuje kostiumy w produkcjach historycznych. Bardzo lubię takie analizy, plus jako osoba, która nie umie nawet guzika dobrze przyszyć znajduję dziwne ukojenie w tym, że są na świecie ludzie, którzy potrafią sobie ręcznie uszyć całą sukienkę.

 

 

Nisipisa – jeden z najbardziej przypadkowych kanałów który oglądam ale go uwielbiam. A właściwie uwielbiam jeden rodzaj filmów jakie się na nim pojawiają. Otóż autorka wybiera znane sieci fast fashion, i przegląda ich ofertę w sieci, zachowując się tak jakby chodziła po sklepie i złośliwe komentowała kretyńskie pomysły twórców tych ciuchów. To jest występ komediowy, i nie ma w nim za bardzo rzeczowej krytyki (choć niekiedy bywa) ale jest to niesłychanie zabawne. Co więcej to jeden z tych programów gdzie można sobie popatrzeć na to jak koszmarne ciuchy się produkuje ale bez wyrzutów sumienia że ktoś je kupił bo wszystko opiera się o przeglądanie strony internetowej. Jak to mówią – mnie bawi.

 

 

RÓŻNE

Sarah Z – nie da się tego kanału podpisać pod filmowy mimo, że znajdują się na nim treści odwołujące się do seriali i filmów. Sam kanał zawierający naprawdę długie video eseje poświęcony jest najróżniejszym zjawiskom – fanowskim i nie tylko, jakie pojawiały się wokół platformy Tumblr – jednego z najdziwniejszych i najbardziej kluczowych (dla niektórych fanów) miejsc w sieci. Ponieważ Tumblr stanowił ważny element mojego życia gdzieś tak w okolicy 2012 to oglądam te filmy z olbrzymim zainteresowaniem dowiadując się z nich całkiem sporo o aferach i patologiach kultury fanowskiej ale też o zjawiskach które w jakimś stopniu albo mnie ominęły albo wręcz przeciwnie – bardzo dotyczyły. Jeśli kiedykolwiek spędziliście pół nocy przeglądając gify z ulubionego serialu na Tumblr to bardzo polecam polubienie tej strony.

 

 

Jessica Kellgren-Fozard – ponownie czuję się głupio polecając kanał który ma prawie milion subskrypcji ale z drugiej strony – nie ukrywajmy to jeden z najlepszych kanałów na YT jakie znam. Jessica opowiada na nim o życiu z niepełnosprawnością, o swojej rodzinie (właśnie z żoną spodziewają się dziecka) ale też – co z mojej perspektywy jest najciekawsze – o najróżniejszych tropach w popkulturze które dotyczą osób z niepełnosprawnościami albo osób queer. Uwielbiam jej filmiki bo są fantastycznie przygotowane i dowcipne. Przy czym to jest trochę tak że przychodzi się na ten kanał po dużo dobrze uporządkowanej wiedzy a zostaje się bo Jessica jest po prostu fantastyczną osobą i miło wpadać i sprawdzać co tam u niej się dzieje. Bardzo polecam zwłaszcza osobom, które chciałby się dowiedzieć więcej o życiu z niepełnosprawnościami.

 

 

Vox – długo się zastanawiałam czy wrzucić tu link do kanału który ma prawie 10 milionów obserwujących ale ostatecznie – miałam wam pokazać nad czym spędzam czas to pokazuję. Vox to jedna z moich ulubionych stron jeśli chodzi o wyjaśnianie zjawisk społecznych, politycznych czy nawet naturalnych. Często to właśnie jest miejsce w którym znajduję uporządkowane informacje na jakiś interesujący mnie temat. Ich filmiki podejmują się zarówno wyjaśnienia nam spraw trudnych i istotnych społecznie, jak i po prostu dają mnóstwo ciekawostek i analizują takie małe elementy rzeczywistości (jak np. dlaczego w Stanach są  dwa różne fonty na znakach przy autostradach). Oglądanie filmików VOX to doskonały trening przed powrotem na imprezy bo po kilku seansach ma się tyle ciekawostek że nigdy nie brakuje tematu do rozmowy.

 

 

Tasting History with Max Miller – jak wiecie nie gotuję ale to nie znaczy, że nie mam swoich słabości. Kanał na którym autor rekonstruuje dawne historyczne przepisy, dorzuca mnóstwo historycznych anegdotek odnośnie życia, gotowania I wydarzeń znaczących politycznie. Podpowie wam jakie spory toczą się o wymowę litery “C” w łacinie, i do tego ma w tle filmików pluszaki z Pokemonami. Plus minus byłabym się gotowa zakochać w takim facecie gdyby nie fakt, że mam bardzo podobnego w domu. To niby show kulinarny ale po prostu się to fantastycznie ogląda.

 

 

Contra Points – mam wrażenie, że w moim kręgu wszyscy wcześniej czy później oglądali Contra Points albo się wściekali na ich autorkę. Osobiście wyznam, że nie śledziłam każdej dramy (ta którą śledziłam moim zdaniem została zakończona przez autorkę bardzo dobrym video esejem) ale za to śledzę każdy nowy film jaki pojawia się na kanale. Ponieważ mam trochę wykształcenia społecznego (a co za tym idzie przeszłam dwa razy kurs filozofii) a także historycznego – to często albo polemizuję, albo mam wrażenie, że pewne aspekty zostały pominięte w niektórych esejach. Co nie zmienia faktu, że ten kanał rozkładający na czynniki pierwsze wiele współczesnych zjawisk społecznych naprawdę zmusza do myślenia. Osobiście najbardziej lubię film o Incelach, który moim zdaniem – doskonale pokazuje, co się dzieje kiedy patrzymy na zjawisko społeczne nieco inaczej.

 

 

Philosophy Tube mam wrażenie, że jak ktoś ogląda Contra Points to budzi się któregoś dnia i po prostu ma w subskrypcjach polubione Philosophy Tube. Tu mam więcej zarzutów niż do Contra Points ale to chyba wynika z faktu że na kanale jest po prostu więcej materiałów. Co nie zmienia faktu, że autorka sprawiła, że zdecydowanie więcej osób niż można się spodziewać zajęło się kwestiami filozofii, jej relacjami ze zjawiskami społecznymi i Internetem. Bardzo polecam bo to jest ten kawałek Internetu, który z jednej strony jest mocno zanurzony w tym co się dzieje na bieżąco a z drugiej próbuje zrobić krok wstecz i zadać sobie to ważne pytanie – o co naprawdę w tym wszystkim chodzi.

 

 

 

Denis Shiryaev o autorze tego kanału było dość głośno jakiś czas temu kiedy wziął na warsztat film braci Lumiere – „Wjazd pociągu na stację”. To czym zajmuje się ten Youtuber jest niesamowite – korzystając z algorytmów i ogólnie wynalazków współczesnej techniki oczyszcza, przyśpiesza i wyostrza stare filmy tak że są dla nas dostępne nawet w jakości 4K. To oznacza, że pierwszy raz możemy spojrzeć na te stare filmy i zobaczyć coś co bardzo przypomina współczesne nagrania. Ma to znaczenie zwłaszcza wtedy kiedy autor przerabia zdjęcia dokumentalne – dzięki niemu możemy zobaczyć jak np. wyglądało San Francisco na kilka dni przed trzęsieniem ziemi – i poczuć się jakbyśmy oglądali bardzo współczesne nagrania. Wiem że ten rodzaj ingerencji i rekonstrukcji budzi pewne zastrzeżenia ale osobiście jestem zafascynowana tym jak inaczej wygląda przeszłość kiedy poprawimy kwestie techniczne tych nagrań.

 

 

Mia Maples – lata temu kiedy leżałam po operacji w łóżku, czułam się paskudnie i nie chciało mi się żyć. Wtedy zaczęłam oglądać filmiki młodej, niesłychanie optymistycznej dziewczyny z Kanady, która zamawiała ciuchy z podejrzanych stron w Internecie, mierzyła je i bardzo dobrze się przy tym bawiła. Teraz minęło trochę czasu i Mia pokazuje na swoim kanale trochę poważniejsze marki, ale też po prostu robi zabawne rzeczy jak np. remontuje mieszkanie swoich dziadków, czy przerabia samochód na takiego campera w którym można pomieszkiwać. Co jest miłe w tych filmikach że Youtuberka angażuje w swoje działania całą rodzinę i wygląda na to, że wszyscy się całkiem dobrze bawią. Mnie to wyciągnęło z mrocznego dołka w życiu więc dopisuję.

 

 

 

Olympics – po co ktoś kto dostaje zadyszki po sprincie na 50 metrów miałby oglądać kanał olimpijski? Odpowiedź jest prosta – uwielbiam rywalizację sportową, a jeszcze bardziej uwielbiam historię sportowej rywalizacji. Co znaczy, że spędzam długie godziny oglądając filmiki, które pokazują najwybitniejsze zwycięstwa, perfekcyjne skoki, zaskakujące finały, ewolucje dyscyplin. Niektórych może to dziwić, ale ja znajduję w tych filmikach coś fascynującego i bardzo się cieszę że są dostępne.

 

 


SNL
nie każdy odcinek komediowego amerykańskiego programu ze skeczami na żywo jest wart oglądania (ten ostatni z Elonem Muskiem z pewnością nie był tego wart) co nie zmienia faktu, że SNL potrafi wciąż być zabawne. Zwykle zdarza się to raz na kilka miesięcy ale wciąż – jest na co czekać. Ale tak serio SNL jest tak ważną instytucją w świecie amerykańskiej komedii (kto tam nie grał!) i popkulturowych odniesień, że czasem warto znać skecze by lepiej zrozumieć do czego potem odwołują się inni twórcy (niekiedy na podstawie tych skeczy potrafią powstawać osobne filmy). Osobiście najbardziej lubię filmiki z pod znaku SNL Vintage bo dość dobrze pokazują jak zmieniało się poczucie humoru ale też punkty odniesienia dla widowni. Z jednej strony więc oglądam to dla przyjemności z drugiej – by lepiej zrozumieć amerykańskie poczucie humoru.

 

 

 

Safiya Nygaard – to jeden z tych kanałów na których autorka zamawia  dziwne rzeczy z Internetu, robi jedną szminkę ze wszystkich szminek danej firmy, zastanawia się jak będzie pachniała świeca złożona z zapachów wszystkich świec w jednym sklepie, testuje dziwne gadżety i ogólnie – nie robi nic bardzo mądrego. A jednak bardzo lubię ten kanał, i przez moment bardzo się bałam że nic więcej się na nim nie pojawi. Na całe szczęście autorka, która przeżywała mały kryzys niedawno zapowiedziała powrót. To są takie kanały które testują czy te wszystkie super triki z Internetu rzeczywiście się sprawdzają i jest w tym coś niesamowicie satysfakcjonującego

 

 

 

POLSKIE

Od razu wam powiem – nie śledzę wielu polskich kanałów na YT. To nie jest wina samych twórców – którzy robią naprawdę super rzeczy, raczej tego, że jakoś naturalnie szukam treści anglojęzycznych. Inna sprawa, że sporo moich ulubionych twórców nic od dawna nie robiło i nie uwzględniam ich na. Liście.

 

Kasia Babis – konto Kasi jest stosunkowo młode ale już zrobiło fale w Polsce, bo Kasia zdecydowała się poczytać polskie powieści fantasy i pokazać całemu światu dlaczego cykl o ich twórcach zdecydowanie powinien się nazywać „Dziady polskiej fantastyki”, poza tym pojawiają się na jej kanale krótkie bardziej społeczne felietony. Poza tym, że są to filmiki po prostu ciekawe, to podoba mi się, że są zrealizowane na wysokim poziomie, a Kasia ma umiejętność mówienia bardzo wyraźnie i bardzo spokojnie – co jakoś przypadło mi do serca. Myślę, że ten kanał będzie jeszcze ewoluował, ale naprawdę warto go polubić już teraz.

 

 

Robert Makłowicz – tak należę do osób które wpadły w zaklęty krąg oglądania kolejnych video przesyłanych przez Makłowicza. Nie ukrywam, że wizja piątkowego powrotu do domu na obiad, i obejrzenia jego filmiku na koniec tygodnia zawsze jest miła mojemu sercu. Makłowicz to pewien fenomen polskiego Internetu – wielokrotnie analizowany, ale przede wszystkim – twórca ciekawych treści, gdzie można sobie obejrzeć mniej znane zakątki Polski, posłuchać o historii, tradycji i popatrzeć jak ktoś się autentycznie cieszy jedząc smaczne jedzonko.

 

 

 

Vogule Poland – wiem że dla wielu osób chłopaki są dość kontrowersyjni ale ja nie traktuje niczego co pojawia się w ich programie na poważnie. Natomiast są dla mnie drzwiami do polskich afer i aferek w świecie celebrytów. Wbrew temu co się może wydawać chłopaki pracują nad tym żeby jednak w ich filmikach nie było wyłącznie złośliwości – i często dostaje się brukowcom czy pewnym założeniom na temat tego co można mówić o gwiazdach. Od razu powiem – nie śledzę żadnych afer związanych z kanałem bo to już mnie nie interesuje. A chłopaków lubię i dzięki ich prasówce zaczęłam już powoli kojarzyć połowę gwiazd polskiej telewizji.

 

 

 

Red Lipstick Monster jak pewnie wiecie, nie noszę makijażu. Jedyne przypadki kiedy mam jakiś makijaż na twarzy to wtedy kiedy występuję w telewizji. Dlaczego więc oglądam kanał Ewy? Głównie dlatego, że po prostu bardzo lubię samą Ewę – jej otwartość w mówieniu np. o zaburzeniach odżywiania, szukania dla siebie idealnego podejścia do diety itp. Uwielbiam też jej testy ubrań (zwłaszcza sportowych legginsów) bo są zrobione z poczuciem humoru i bez spiny. W sumie to typowy przykład kiedy ogląda się jakiś kanał na YT bo po prostu darzy się sympatią osobę a treści są już w pewnym stopniu drugorzędne.

 

 

 

Pyra w Korei – wrzucam ten kanał tutaj bo jest prowadzony po polsku choć dotyczy właściwie w całości życia w Korei. Bardzo lubię ten kanał głównie za cykl „Mroczne strony Korei” gdzie autorka w bardzo ciekawy ale też – co ważne – bardzo taktowny sposób opowiada o ciemnych stronach kraju o których zwykle w Polsce nie wiemy zbyt wiele. Trochę ma to atmosferę true crime, ale takiego który jednak kładzie nacisk na to, że gdzieś na końcu tych opowieści są prawdziwi ludzie, którzy przeżyli prawdziwe tragedie. Bardzo polecam zarówno zafascynowanym Koreą jak i takich którzy lubią szukać polskich treści które niekoniecznie są osadzone w kraju.

 

 

 

Weronika Truszczyńska – jeden z moich ulubionych kanałów na YT – Weronika mieszka w Chinach, dokładniej w Szanghaju, gdzie niedawno skończyła sinologię. Opowiada o swoim życiu i podróży po Chinach, pokazując jak bardzo ten kraj różni się do naszych wyobrażeń o dalekim wschodzie. Choć bardzo lubię podróżnicze video Weroniki to najbardziej lubię kiedy opowiada o takich rzeczach o których się nie myśli np. o tym jak inne produkty są podstawowe w chińskich sklepach albo o tym, że nie wszystkie chińskie hotele są dostępne dla obcokrajowców. Bardzo lubię tą perspektywę Weroniki, która nie jest taką wizją osoby przyjezdnej ale mieszkającej w danym kraju.

 

 

To tyle na dziś. Mam wrażenie, że mało kto dojdzie do końca tego gigantycznego wpisu (dlaczego nie wybrałam dziesięciu kanałów tylko porwałam się na 40? Nikt tego nie wie) ale mam nadzieję, że udało mi się polecić wam ciekawe miejsca w sieci. Teraz wiecie o mnie bez porównania więcej niż wcześniej choć wyznam wam, że nadal chroniąc swoją prywatność nie pokazałam wam wszystkiego co obserwuję. No ale ponoć nadmierny ekshibicjonizm szkodzi.

0 komentarz
9

Powiązane wpisy

slot
slot online
slot gacor
judi bola judi bola resmi terpercaya Slot Online Indonesia bdslot
Situs sbobet resmi terpercaya. Daftar situs slot online gacor resmi terbaik. Agen situs judi bola resmi terpercaya. Situs idn poker online resmi. Agen situs idn poker online resmi terpercaya. Situs idn poker terpercaya.

Kunjungi Situs bandar bola online terpercaya dan terbesar se-Indonesia.

liga228 agen bola terbesar dan terpercaya yang menyediakan transaksi via deposit pulsa tanpa potongan.

situs idn poker terbesar di Indonesia.

List website idn poker terbaik. Daftar Nama Situs Judi Bola Resmi QQCuan
situs domino99 Indonesia https://probola.club/ Menyajikan live skor liga inggris
agen bola terpercaya bandar bola terbesar Slot online game slot terbaik agen slot online situs BandarQQ Online Agen judi bola terpercaya poker online