Home Brytyjskie Julian Fellowes uwodzi Amerykę czyli co widzowie z USA widzą w Downton Abbey

Julian Fellowes uwodzi Amerykę czyli co widzowie z USA widzą w Downton Abbey

autor Zwierz

 

Hej

 

 

Jak częs­to dosta­je­cie zna­ki od sił wyższych? Zapewne niezbyt częs­to, w sum­ie zwierz nigdy nie potknął się o gore­ją­cy krzak i nikt nigdy nie do niego nie prze­maw­iał zza chmury więc nie może się uznać za osobę stan­dar­d­owo wybraną przez siły wyższe. Ale cza­sem kiedy zwierz chce o czymś napisać i nie może się zde­cy­dować czeka na jak­iś znak. I proszę o to wczo­raj w cza­sie nadra­bi­a­nia zaległych odcinków seri­ali, znak się pojaw­ił i to tak wyraźny, że nie sposób go zig­norować. Oto w odcinku How I Met Your Moth­er w wątku dru­go­planowym Marschall, którego żona właśnie rzu­ciła się w wir pra­cy musi się pow­strzymy­wać od oglą­da­nia kole­jnych odcinków bry­tyjskiego seri­alu “Wood­wor­thy Manor”? o sfer­ach wyższych i służ­bie. Był­by wytrzy­mał w przyrzecze­niu gdy­by nie kom­plet­nie opę­tany nową pro­dukcją Ted, który kusi go  by zła­mał dane żonie przyrzecze­nie. Choć ser­i­al ma inny tytuł to jed­nak nie ma wąt­pli­woś­ci — sce­narzyś­ci żar­tu­ją z Down­ton Abbey, seri­alu, którego kari­era w Stanach a właś­ci­wie w amerykańskiej pop­kul­turze będzie przed­miotem dzisiejszego wpisu.

 Kiedy zwierz zobaczył już w drugim seri­alu właś­ci­wie bezpośred­nie naw­iązanie do DA zrozu­mi­ał, że będzie sobie wyrzu­cał jeśli o tym nie napisze.

 

 

Zaczni­jmy od krótkiej deklaracji (serio musi zwierz przes­tać zaczy­nać dru­gi akapit każdego wpisu od słowa zaczni­jmy). Zwierz zakochał się w pier­wszym sezonie DA (zwierz noto­rycznie korzys­ta ze skró­tu bo zawsze robi literówkę w nazwie), dru­gi oglą­dał z wielkim zaciekaw­ie­niem ale koło trze­ciego coś zaczęło się psuć. Obec­nie zwierz ma do seri­alu spory dys­tans i jest skłon­ny dostrze­gać w nim więcej wad niż zalet, zwłaszcza, że sce­narzys­ta ewident­nie poczuł wia­tr w żaglach i zde­cy­dował się na kil­ka niedorzecznych rozwiązań. Ogól­nie więc zwierz jakoś wyzbył się uczu­cia wzglę­dem seri­alu, choć oczy­wiś­cie nadal go oglą­da i chęt­nie komen­tu­je o czym świad­czyć może cho­ci­aż­by fakt ilu wpisów odczekało się DA na blogu zwierza. co więcej, rozglą­da­jąc się wokół siebie zwierz widzi podob­ną postawę — sporo osób to oglą­da ale początkowy zach­wyt jakoś powoli zmienia się w taką skłon­ność do kry­ty­ki czegoś co lubimy stąd chce­my by było lep­sze. Jeśli zwierz już słyszy jakieś abso­lutne zach­wyty to najczęś­ciej pada­ją one z ust tych widzów, któż nie oglą­da­ją seri­ali na co dzień i zdaniem zwierza zach­wyca­ją się nie tyle DA co radoś­cią oglą­da­nia serialu.

 Zwierz powinien koniecznie zauważyć, że wedle sce­narzys­tów ser­i­al mówią­cych o DA, jest to ser­i­al wysoce uza­leż­ni­a­ją­cy, który ludzie oglą­da­ją wręcz maniakalnie.

 

Tym­cza­sem w Stanach Down­ton Abbey stało się bard­zo specy­ficznym hitem. Wyświ­et­la je telewiz­ja PBS, której, jak się niekiedy żar­tu­je nikt nie oglą­da. PBS to może nie taka ich TVP Kul­tura ale nasza jedyn­ka — coś bliskiego państ­wowe­mu nadaw­cy gdzie jest sporo pro­gramów eduka­cyjnych i nud­nych filmów, których nikt nie chce oglą­dać. Zwłaszcza, że na przykład takie Down­ton Abbey poprzedza tu wstęp, zupełnie jak kiedyś w naszej serii “W Starym Kinie”, do oglą­da­nia seri­alu zachę­ca na PBS Lau­ra Lin­ney. No i oczy­wiś­cie są tam ang­iel­skie seri­ale — te same o które my się tu zabi­jamy. Pokazanie czegoś na PBS oznacza najczęś­ciej, że choć pro­gram dostanie amerykańską syn­dyka­cie (tak się mówi?) to raczej nie będzie miał tłu­mu widzów. W przy­pad­ku DA okaza­ło się jed­nak, że jest zupełnie inaczej. Amerykanie pokochali ten bry­tyjs­ki ser­i­al chy­ba moc­niej niż jakakol­wiek inna nac­ja włącza­jąc w to Bry­tyjczyków. Ser­i­al został obsy­pa­ny Emmys zaś w telewiz­ji zaroiło się od par­o­dii i nawiązań.

 Mała dziew­czyn­ka, która chci­ała się na Hal­lowen przes­tać za postać z Down­ton została pouc­zona, że może lep­iej dla włas­nego dobra prze­brać się za Tay­lor Swift. Zwierz jest ciekawy jak się ten odcinek skończył (zwierz nie oglą­da New Normal)

 

 

Zwierz jest pewien, że nie policzył wszys­t­kich ale może wymienić kil­ka — Jim­my Fal­lon prowadzą­cy włas­ny Talk Show nakrę­cił kilku odcinkową par­o­dię pod tytułem Down­ton Sixbey gdzie odgry­wał oczy­wiś­cie odpowied­nio przepisane frag­men­ty intry­gi, do seri­alu naw­iązano w ostat­nim odcinku Suits, w jed­nym z odcinków New Girl, w Com­mu­ni­ty pojaw­iło Cougar­ton Abbey, zgod­nie z zasadą, że nie mówi się w tym seri­alu o prawdzi­wych pro­dukc­jach tylko o pro­dukc­jach alter­naty­wnych (Inspek­tor Space­time zami­ast Dok­to­ra Who), Dow­ton Abbey oglą­da­ją bohaterowie Chuc­ka, 30 Rock, Mod­ern Fam­i­ly, nie bezpośred­nio odnosi się do niego Shel­don gdy nie pozwala swo­jej asys­ten­cie usiąść przy jed­nym stole ze swoi­mi kolega­mi, bohaterowie The Office właś­ci­wie stwierdza­ją, że życie jest jak Down­ton Abbey. W innym Sit­comie New Nor­mal, dziew­czyn­ka zafas­cynowana DA chce się na Hal­lowen prze­brać za jed­ną z postaci. Znana strona Inter­ne­towa Col­lage Humor połączyła rap w sty­lu Fresh Prince ze streszcze­niem fabuły DA. Zresztą z Down­ton Abbey nabi­jano się też w SN;.  Nawet Uli­ca Sezamkowa wypro­dukowała włas­na par­o­dię serialu.

 Com­mu­ni­ty jak zwyk­le żar­tu­je najin­teligent­niej być może zda­jąc sobie sprawę, że odcin­ki są dla widzów, którzy w dużo więk­szym stop­niu karmią się bry­tyjski­mi produkcjami.

 

 

Jak sami widzi­cie Down­ton Abbey tak moc­no wpisało się w najnowszą amerykańską kul­turę, że niek­tórzy sce­narzyś­ci nawet nie muszą wymieni­ać tytułu seri­alu (w The Big Bang The­o­ry Shel­don naw­iązu­je jedynie do tego czego nauczył się z bry­tyjs­kich seri­ali na PBS, w HIMYM i Com­mu­ni­ty mamy zupełnie inne tytuły). Co więcej mniej więcej we wszys­t­kich seri­alach DA pojaw­ia się w tym samym kon­tekś­cie — po pier­wsze jako coś wcią­ga­jącego ale w pewnym stop­niu lamer­skiego (z braku lep­szego słowa) — spec­jal­nie na pier­wszy plan wysuwa się żar­ty z czynienia konkur­su na najpiękniejsze kwiaty tem­atem odcin­ka, czy znacze­nie ułoże­nia sztućców w cza­sie kolacji. Po drugie DA jawi się jako pro­dukc­ja wybit­nie bry­tyjs­ka. Zwierz nie chce być wred­ny ale odnosi wraże­nie, że sce­narzyś­ci podob­nie jak część widzów sugeru­ją, że niek­tórzy biorą ser­i­al nie tylko śmiertel­nie poważnie, ale także uważa­ją, że zaw­iera sporo prawdy o współczes­nej Anglii.

 

 Zwierz nie jest pewien czy to dobrze, że tak częs­to przed­miotem żar­tu jest zaan­gażowanie się mężczyzny w oglą­danie dra­matu kostiu­mowego — od razu czyni to taką sytu­ację w jak­iś sposób niezwykłą i śmieszną.

 

W sum­ie chy­ba nie trud­no się dzi­wić, Amerykanie mają do anglików dość specy­ficzny sto­sunek. Część darzy ich niechę­cią, część jest przeko­nana, że w Anglii nikt nie rusza się z domu bez mel­oni­ka, a część darzy kraj ogrom­ną miłoś­cią. Miłość ta wyda­je się brać między inny­mi z podzi­wu jaki w mieszkań­cach pier­wszej demokracji świa­ta budzą sym­bole dawnego sys­te­mu społecznego. Nikt nie wiel­bi tak królowej bry­tyjskiej jak gru­pa amerykańs­kich zagorza­łych fanów, na nikim dłu­ga his­to­ria, posi­adłoś­ci i tytuły nie robią takiego wraże­nia jak na tych, którzy wychowali się w kra­ju gdzie takiego sys­te­mu nigdy nie było. Wyda­je się, że paradok­sal­nie (bo jeśli zamierze­nie to byl to prze­jaw abso­lut­nego geniuszu) Fel­lowes stworzył ide­al­ny ser­i­al o Anglii dla amerykanów. A właś­ci­wie ide­al­nie wpa­sowu­ją­cy się w stereo­ty­powy obraz Anglii i Anglików rozpowszech­niony wśród mieszkańców byłej kolonii. Łącząc powiedzmy sobie szcz­erze wąt­ki miejs­ca­mi rodem z telenow­eli z glam­ourem min­ionej epo­ki i doda­jąc wred­ną acz kochaną przez wszys­t­kich bohaterkę Mag­gie Smith uzyskał dokład­nie taki obraz Anglii jakiego prag­nie całkiem spo­ra część Amery­ki. Nie należy też zapom­i­nać, że prze­zornie  dodał postać amerykańską (żona pana domu) co z całą pewnoś­cią spodobało się wid­zom za wielką wodą.

 

 

 

 

Zwierz wie, że wszyscy kocha­ją postać Mag­gie Smith ale ma wraże­nie, że Amerykanie jak­by odrobinę bardziej.

Co więcej, wyda­je się, że Stany to jeden z niewielu regionów na świecie gdzie oglą­da się ser­i­al w stanie czystym. My Europe­jczy­cy mamy skłon­ność do oglą­da­nia seri­ali o państ­wu i służ­bie zawsze ze sporą dozą nieufnoś­ci. Niesłuchanie szla­chet­ny Lord Grantham każe się nam zas­tanaw­iać nad tym czy przy­pad­kiem ktoś nie próbu­je nam sprzedać wiz­ji w której arys­tokrac­ja jest dobra, opiekuńcza a pan domu nigdy przenigdy nie roman­su­je ze służbą. Nieufność wobec dawnych podzi­ałów kla­sowych, które choć w więk­szoś­ci kra­jów są znacznie nad­krus­zone (albo inaczej — rozpisane wedle innych wyz­naczników niż w połowie zeszłego stule­cia) wciąż każe nam oglą­dać takie seri­ale zas­tanaw­ia­jąc się nad tym czy przy­pad­kiem nie opowiada­ją alter­naty­wnej wyide­al­i­zowanej wer­sji his­torii. Co więcej np. w Polsce per­spek­ty­wa his­to­rycz­na wyda­je się jeszcze inna poprzez inne spo­jrze­nie na wydarzenia w Europie — nasza I woj­na i ang­iel­s­ka I woj­na to jed­nak wydarzenia zupełnie inne, podob­nie jak inaczej spoglą­damy na dwudziestole­cie. Prawdę powiedzi­awszy poziom kłót­ni o his­torię przy DA wychodzi najczęś­ciej od pytań czy w danym roku ist­ni­ały elek­tryczne loków­ki czy nie. Tym­cza­sem dla Amerykanów, całość choć teo­re­ty­cznie kul­tur­owo bliska, wyda­je się być też kul­tur­owo niezwyk­le dale­ka. Choć ser­i­al rozpoczy­na doskonale znane im zatonię­cie Titan­i­ca to jed­nak zwierz zas­tanaw­ia się jak wiele wiedzy o I wojnie świa­towej czer­pali wid­zowie z II sezonu DA.  Zwierz odnosi wraże­nie, że Amery­ka zach­wyca się DA mniej więcej tak jak my zach­wycamy się Mad Men. Zwierz, który o przemi­anach w USA wie tylko z książek uwiel­bia wystyl­i­zowany, zapewne dale­ki od rzeczy­wis­toś­ci, piękny i his­to­ryc­zo-oby­cza­jowy ser­i­al, który jest tak amerykańs­ki jak tylko być może. Amerykanie oglą­da­ją DA zapewne podob­nie odbier­a­jąc wyide­al­i­zowaną wiz­ję Europe­jskiej przeszłości.

 Sce­narzyś­ci HIMYM sugeru­ją, że bez herbaty i ciasteczek nie powin­no się nawet pod­chodz­ić do emisji programu.

 

Oczy­wiś­cie zwierz wie, że jego czytel­ni­cy — zwolen­ni­cy tezy, że nie ma więk­szego wro­ga rozważań nad uogól­nie­nie, mogą skar­cić zwierza za tak proste for­mułowanie wniosków. Zwierz się zgadza, zapewne jest całe mnóst­wo widzów DA z USA, którzy oglą­da­ją ser­i­al podob­nie jak my wyłącznie dla czys­tej zabawy oglą­da­nia seri­alu oby­cza­jowego osad­zonego w przeszłoś­ci i ist­nieje całe mnóst­wo Europe­jczyków, którzy mają  małe poję­cie o tym jak się ma fabuła  seri­alu do rzeczy­wis­toś­ci his­to­rycznej, oraz nie rozpoz­na­ją wielu wydarzeń his­to­rycznych (zwierz wie, że atak hisz­pan­ki z koń­ca II sezonu wielu amerykanów przyjęło ze sporym zaskocze­niem, ale pewnie też u nas sporo osób zapom­ni­ało o tej choro­bie i jej trag­icznym żni­wie). Z drugiej jed­nak strony zwierz musi przyz­nać, że oparł swo­je obserwac­je na takiej krótkiej anal­izie scen. Ot we wspom­ni­anych Suits. Znany prawnik nie chce wejść do cud­zego gabi­ne­tu bo nie został zapowiedziany. Czeka więc na kory­tarzu aż zjawi się ktoś kto albo go wpuś­ci albo zapowie. Młody amerykańs­ki prawnik naty­ch­mi­ast pyta go czy oglą­dał Down­ton Abbey (starszy prawnik jest anglikiem) bo to zachowanie jest zupełnie sprzeczne z jego wiz­ją tego jak człowiek się zachowu­je. Tym­cza­sem wyda­je się, że u nas takiego angli­ka zde­cy­dowanie łatwiej zrozu­mieć. Zresztą właśnie w tych przy­tykach do zachowa­nia zwierz dostrze­ga najwięcej syg­nałów, że część amerykanów jest gotowa utożsami­ać maniery Anglii z początku XX wieku z dzisiejszą zde­cy­dowanie daleką od tego stereo­ty­pu Wielką Bry­tanią. 

Kole­j­na rzecz, która zwró­ciła uwagę, zwierza to fakt, że właś­ci­wie we wszys­t­kich praw­ie naw­iąza­ni­ach mamy do czynienia z zestaw­ie­niem, które ma rozśmieszyć widza — mężczyzną zafas­cynowanym DA. Zwierz nigdzie nie spotkał się z tak ostrym przeko­naniem, że ang­iel­skie kostiu­mowe dra­maty są pro­dukc­ja­mi wyłącznie dla kobi­et (zwierz ma wraże­nie, że u nas jed­nak wid­ow­n­ia jest zde­cy­dowanie bardziej zróżni­cow­ana) jak właśnie w amerykańskiej telewiz­ji. Stąd właśnie oglą­da­ją­cy ser­i­al mężczyźni mają mieć taki potenc­jał kome­diowy. Czyż nie ma na świecie nic zabawniejszego niż oglą­dać fac­eta, który godz­i­na­mi może oglą­dać ser­i­al o edwar­diańskiej Anglii. No po pros­tu boki zry­wać. Dobra zwierz nie chce być złośli­wy ale ma wraże­nie, że to jest taki strasznie łatwy stereo­ty­powy humor, który wciska wszys­t­kich w ramy — dla kobi­et, dla mężczyzn, fajne, głupie, nudne z założe­nia itp. Zwierz, który ogól­nie  otwarty jest na wszys­tko strasznie utwierdza­nia takich stereo­typów nie lubi. Niek­tórzy mogą powiedzieć, że zwierz te sce­ny źle inter­pre­tu­je, i że chodzi właśnie o pokazanie, że każdy może się wciągnąć w taki ser­i­al, ale zwierz ma dzi­wne wraże­nie, że taka inter­pre­tac­ja to raczej pozo­ry. Ted nigdy  nie będzie tak cool jak Bar­ney, który nie może wytrzy­mać nawet kilku min­ut serialu.

 

 Down­ton Sixbey, kilku odcinkowa par­o­dia autorstwa  Jim­mego Fal­lona to chy­ba najbardziej rozbu­dowana i najlepiej obsad­zona par­o­dia seri­alu jaka ist­nieje. Ważne że naśmiewa się nie tylko z treś­ci ale i z formy narracji.

 

Nie zmienia to jed­nak fak­tu, że DA rzeczy­wiś­cie stało się w US fenomen­em na skalę zde­cy­dowanie więk­szą niż kiedykol­wiek miało szan­sę w Europie. Może to i dobrze, w sum­ie gorsze pro­dukc­je zysku­ją pop­u­larność, co praw­da wid­zowie amerykańs­cy, którzy oglą­da­ją z jakimś strasznym opóźnie­niem chy­ba jeszcze nie widzieli odcin­ka świątecznego *(przy­na­jm­niej ofic­jal­nie) więc wszys­tko się jeszcze może zmienić, ale przy­na­jm­niej jak na razie ser­i­al odcis­nął swo­je niezwyk­le silne pięt­no jak na zagraniczną pro­dukcję. Zwier­zowi przyszło jeszcze do głowy, że to jed­na z niewielu ang­iel­s­kich pro­dukcji, której amerykanie nawet nie mogą próbować zro­bić remake (co prze­cież uwiel­bi­a­ją). Tym samym USA skazane jest n Down­ton Abbey pod kierown­ictwem Fel­lowe­sa. I chy­ba nie ma im czego zaz­droś­cić  biorąc pod uwagę jak bez­duszny jest to scenarzysta.

 


 Zwierz musi iść dziś (w niedzielę!) do pra­cy w związku z tym poz­wolił sobie na mały gif. 

 

Ps: Wszys­tkie opinie w tym wpisie nie są jakim­iś udowod­niony­mi naukowo fak­ta­mi, jedynie pop­kul­tur­al­ną obserwacją zwierza. Stąd rzecz jas­na zwierz nie może wam udowod­nić, że jakakol­wiek część jego dywa­gacji jest prawdzi­wa. Zwierz to pisze bo cza­sem ma wraże­nie, że część czytel­ników uważa, że zwierz jest 100% pewny tego co pisze. Tym­cza­sem mimo obec­noś­ci zdań głównie twierdzą­cych, zwierz się przede wszys­tkim zas­tanaw­ia. Zawsze.

 

Ps2: Zwierz pisał na fb ale wam też się poskarży, chci­ał iść na Jac­ka pogrom­cę Olbrzymów — głównie dlat­ego, że to film Singera tego od X‑menów. Ale nieste­ty w kinach nie ma wer­sji z napisa­mi. Jest tylko dub­bing. I tak nie obe­jrzę fil­mu w kinie. Jeśli ktoś się pytał czego się boję w dub­bin­gu to właśnie tego, że które­goś dnia jakiegoś fil­mu po pros­tu w kinie nie będzie się dało obe­jrzeć (dla zwierza obec­ność dub­bin­gu oznacza praw­ie zerową przy­jem­ność z oglą­da­nia filmu)??

A poza tym zwierz wpadł na szczwany plan wyko­rzys­ta­nia swo­jej bloger­skiej wszech­mo­cy (he, he) i przy­go­towu­je cichaczem akcję dla czytel­ników (pomysł włas­ny w cza­sie mycia zębów zrodzony)

0 komentarz
0

Powiązane wpisy

judi bola judi bola resmi terpercaya Slot Online Indonesia bdslot
slot
slot online
slot gacor
Situs sbobet resmi terpercaya. Daftar situs slot online gacor resmi terbaik. Agen situs judi bola resmi terpercaya. Situs idn poker online resmi. Agen situs idn poker online resmi terpercaya. Situs idn poker terpercaya.

Kunjungi Situs bandar bola online terpercaya dan terbesar se-Indonesia.

liga228 agen bola terbesar dan terpercaya yang menyediakan transaksi via deposit pulsa tanpa potongan.

situs idn poker terbesar di Indonesia.

List website idn poker terbaik. Daftar Nama Situs Judi Bola Resmi QQCuan
situs domino99 Indonesia https://probola.club/ Menyajikan live skor liga inggris
agen bola terpercaya bandar bola terbesar Slot online game slot terbaik agen slot online situs BandarQQ Online Agen judi bola terpercaya poker online