Home Film Łatwo być wulgarnym, trudno być śmiesznym czyli Millerowie i syndrom Kac Vegas

Łatwo być wulgarnym, trudno być śmiesznym czyli Millerowie i syndrom Kac Vegas

autor Zwierz

Hej

Zwierz jest w ciężkiej sytu­acji. Był w kinie na filmie, który miejs­ca­mi go rozbaw­ił a jed­nocześnie zupełnie mu się nie podobał. Taka sytu­ac­ja nie zdarza się częs­to ale zwierz prag­nąc zachować się jak szcz­ery (bo prze­cież jak wszyscy wiemy nieo­biek­ty­wny) recen­zent będzie musi napisać tekst, który właś­ci­wie nie staw­ia zarzutów samemu fil­mowi co współczes­ne­mu Hol­ly­wood. Bo Millerowie nie są odpowiedzial­ni za wszys­tkie swo­je wady – są po pros­tu dzieck­iem pewnego tren­du we współczes­nej kine­matografii, na którą jeden film nic nie może poradz­ić.  Kto by pomyślał, że do takich reflek­sji pobudzi zwierza kome­dia na którą wcale się do kina nie wybier­ał. Na „Millerów” zwierz dostał bile­ty od dys­try­b­u­to­ra i może dobrze się stało. Dzię­ki temu ma bowiem powód by pochylić się nad swoi­mi prob­le­ma­mi z współczes­ną amerykańską komedią. A są to prob­le­my z pro­dukcji na pro­dukcję co raz więk­sze – zwierz określa je na włas­ny użytek „syn­dromem Kac Vegas”.

Zwierz ma bard­zo mieszane uczu­cia — z jed­nej strony pro­dukc­ja jest miejs­ca­mi bard­zo zabaw­na i sym­pa­ty­cz­na by potem upaść tak nisko, że zwierz ma ochotę wyjść tyłem z kina.

Zaczni­jmy jed­nak od tego co najprost­sze czyli uwag o tym co się podobało. Millerowie od samego początku nie uda­ją, że są czymś innym niż dość absurdal­ną komedią ze sporą iloś­cią przek­leństw oraz ska­to­log­icznego i  miejs­ca­mi niezwyk­le żenu­jącego humoru. Głównym bohaterem jest lokalny dil­er narko­tyków, który musi przewieść mar­i­huanę przez granicę Meksykańsko –Amerykańską. Ponieważ samot­ny facet ma więk­sze szanse zostać przeszukanym na prze­jś­ciu granicznym niż rados­na rodz­i­na w samo­chodzie kempin­gowym, nasz bohater rekru­tu­je swoich sąsi­adów (uroczego niewin­nego chłopa­ka i sąsi­ad­kę strip­tiz­erkę) zbiera z uli­cy bez­dom­ną dziew­czynę i po chwili wszyscy już uda­ją zgod­ną amerykańską rodz­inę w drodze na wakac­je.  Pomysł brz­mi kre­tyńsko ale nie jest pozbaw­iony potenc­jału. Nasi bohaterowie nie są co praw­da najsym­pa­ty­czniejszą zbieran­iną ale bard­zo szy­bko zaczy­na­ją wczuwać się w role. Kon­trast między rodz­iną,  którą gra­ją a ich prawdzi­wy­mi charak­tera­mi i wza­jem­ny­mi relac­ja­mi jest znakomi­ty. W filmie jest też sporo zupełnie zabawnych sytu­acji związanych z fak­tem, że cała ban­da nieu­daczników nie ma żad­nego doświad­czenia w prze­my­ca­niu narko­tyków a na dodatek po drodze piętrzą się trud­noś­ci. Miejs­ca­mi jest więc aut­en­ty­cznie zabawnie (sce­na w której bohater opisu­je u fryz­jera jakiej chce fryzury jest wręcz fan­tasty­cz­na), a sce­nar­iusz jest na tyle sprawnie napisany, że nie ma strasznych przesto­jów i jest tylko jed­na kosz­marnie wzrusza­ją­ca mowa, tłu­maczą­ca jakie jest przesłanie tego filmu.

Naj­gorsze jest to, że w filmie jest sporo naprawdę zabawnych scen i wątków, które zosta­ją naty­ch­mi­ast skon­trowane najniższym możli­wym rodza­jem dow­cipu, który w więk­szoś­ci przy­pad­ków jest zupełnie zbędny.

Więcej nie jest to nawet źle zagrana kome­dia – sporo w niej dobrych ról – wyróż­nia się zwłaszcza Jason Sudeikis jako główny bohater, który doskonale i nien­achal­nie bal­an­su­je pomiędzy zad­owolonym ze swo­jego życia dil­erem narko­tykowym a facetem które­mu zabawa w rodz­inę całkiem się podo­ba, Jen­nifer Anis­ton zwierz nie cier­pi (aut­en­ty­cznie to jed­na z tych aktorek, do których zwierz czu­je głęboką choć zapewne zupełnie irracjon­al­ną niechęć) ale trze­ba przyz­nać, że jej też wyszły dobrze sce­ny w których strip­tiz­er­ka zamienia się w kurę domową z przed­mieść. Zwier­zowi najbardziej spodobał się jed­nak jak zostały napisane „dzieci Millerów”. Teo­re­ty­cznie mamy tu prosty schemat – bun­tu­ją­ca się dziew­czy­na, która chce tylko uwa­gi rodz­iców (Emma Roberts) i przesym­pa­ty­czny niewin­ny chłopak (Will Poul­ter), którego mat­ka wyszła na drin­ka z przy­ja­cielem jak­iś tydzień wcześniej i jeszcze nie wró­ciła. Zwierz dawno nie widzi­ał w filmie sym­pa­ty­cznych nas­to­latków, które szy­bko łapią więź ze swoi­mi nie do koń­ca odpowiedzial­ny­mi opieku­na­mi – nawet jeśli to klisza to ład­nie roze­grana i w sum­ie z dużą sym­pa­tią do młodych ludzi, którzy mimo że sto­ją na pograniczu dorosłoś­ci nadal chcą jeszcze jakiejś opie­ki czy zain­tere­sowa­nia. Ale to nie wszys­tko – w filmie zdarza­ją się nawet sce­ny, których obec­ność na ekranie mimo, że nie ma sen­su (strip­tiz Anis­ton ewident­nie wrzu­cony do fabuły wyłącznie po to by brukow­ce miały o czym pisać) da się oglą­dać – głównie dlat­ego, że reżyser pozwala aktorom przeła­mać czwartą ścianę (tzn. spo­jrzeć pros­to w kamerę) dając nam znak, że wszyscy doskonale zda­ją sobie sprawę, dlaczego dana sce­na znalazła się w filmie.

Przyglą­da­jąc się roli nieobliczal­nego nieco dzi­wnego bossa narko­tykowego zwierz miał wraże­nie, że to postać wzię­ta pros­to z Kac Vegas (nawet gra ją aktor z tej serii).

Tak więc film ma potenc­jał by stać się jed­ną z tych schematy­cznych, sym­pa­ty­cznych komedii, które oglą­da się od cza­su do cza­su dla poprawy humoru. Prob­lem pole­ga jed­nak na tym, że co chwila film robi się dość niespodziewanie bard­zo wul­gar­ny. Zarówno w warst­wie języ­ka jak i poruszanych kwestii schodzi do najniższych możli­wych poziomów i robi to nieco z zaskoczenia. To znaczy sce­ny, które zaczy­na­ją się zupełnie nor­mal­nie nagle skrę­ca­ją w kierunku dow­cipów, które nawet jeśli baw­ią (gru­bi­ańskie żar­ty bywa­ją z rzad­ka zabawne) to budzą jeszcze sil­niejsze poczu­cie zażenowa­nia. Zwierz zła­pał się na tym, że o ile w sali kinowej jest to zażenowanie umi­arkowane o tyle nigdy nie oglą­dał­by fil­mu z przy­jaciół­mi, rodz­iną czy też zapy­tany o jakąś fajną komedię nie pole­cił­by fil­mu. Właśnie ze wzglę­du na ów żenu­ją­cy i dosłowny humor (jeśli bohat­era pająk ukąsił w gen­i­talia to zostaną one pokazane na ekranie co jest w sum­ie zupełnie nie potrzeb­ne), który spraw­ia, że zwierz czuł się nieco skrępowany całym seansem. Zwierz jest co praw­da nieco prud­eryjny (chy­ba z naciskiem na nieco) ale po pros­tu kiedy poziom humoru przekracza pewną granicę zwierz odczuwa coś co amerykanie nazy­wa­ją bard­zo dobrze „sec­ond hand embar­rass­ment” czyli bycie zażenowanym nie tyle samym sobą co kimś innym w tym bohaterem fil­mu. To bard­zo nieprzy­jemne uczu­cie, które może zniszczyć seans (zwłaszcza jeśli jest się w kinie ze zna­jomym, którego zaprowadz­iło się na film).

Przy­jem­nie jest oglą­dać film w którym nas­to­lat­ki są naprawdę sym­pa­ty­czne. Tym więk­sza szko­da, że tak częs­to człowiek robi facepalm.

Jed­nak to uczu­cie zażenowa­nia spraw­iło, że zwierz zaczął się zas­tanaw­iać – dlaczego kome­die od czynienia dwuz­nacznych aluzji skrę­ciły w kierunku omaw­ia­nia gen­i­tal­iów, sug­estii kazirodzt­wa czy niech­cianych czyn­noś­ci sek­su­al­nych. Kiedy najz­abawniejszą rzeczą na świecie stał się pół sekun­dowy widok czyichś gen­i­tal­iów, zaś każ­da nawet  niewin­na sce­na może nagle stać się punk­tem wyjś­cia do obleśnych żartów. Kiedy zupełnie porzu­cono sug­estię na rzecz wale­nia po łbie najprost­szym możli­wym humorem. Zwierz nie musi się bard­zo wysi­lać by dostrzec, że za sukces takiego humoru w ostat­nich lat­ach odpowia­da chy­ba przede wszys­tkim Kac Vegas (oraz podob­ne mu pro­dukc­je), które naprawdę prze­sunęło granice humoru (zwłaszcza Kac Vegas 2). Prob­lem pole­ga na tym, że owo prze­suwanie granic zda­je się dzi­ałać na nieko­rzyść filmów.  Wspom­ni­ani Millerowie byli­by doskon­ałą komedią do rodzin­nego oglą­da­nia – serio – tem­at jest w sum­ie dość rodzin­ny, bohaterowie schematy­czni – dokład­nie jak z kina famil­i­jnego i choć prze­myt traw­ki to nie to samo co wakac­je, to mar­i­hua­na jest narko­tykiem fil­mowo oswo­jonym i właś­ci­wie nikt nie trak­tu­je jej poważnie (zwierz nigdy nie zrozu­mi­ał tego kul­tu mar­i­huany w amerykańs­kich kome­di­ach ale może ze wzglę­du na swo­ją niechęć do całego „upalonego” dow­cipu). Tylko, że nikt nie obe­jrzy go z rodz­iną —  jest to dokład­nie ten film, który spraw­ia, że w połowie scen chcesz wyjść zro­bić sobie kanap­kę do kuch­ni byle­by tylko nie oglą­dać niek­tórych scen z rodzi­ca­mi. Więcej – poza salą kinową najchęt­niej ten film obe­jrza­ło­by się samemu w poko­ju, mając całkow­itą pewność, że nie zna­jdziemy towarzystwa.

Striptease Jen­nifer Anis­ton jest li tylko mar­ketingowym zabiegiem mają­cym zwró­cić uwagę mediów. Była­by to sce­na abso­lut­nie nieznoś­na gdy­by nie drob­ne mrug­nię­cie do widza, ale to jeden z niewielu przy­pad­ków kiedy film syg­nal­izu­je, że zda­je sobie sprawę z poziomu do którego się sam sprowadza. 

Prze­suwanie granic komedii fil­mowej w stronę coraz bardziej ostrego dow­cipu spraw­ia, że właś­ci­wie obec­nie co raz trud­niej dostać dobrą, niesprośną, nieobleśną komedię, która jed­nocześnie nie była­by famil­i­jną pro­dukcją od której cierp­ną zęby. Nieste­ty wyda­je się, że granice które od pewnego cza­su tes­tu­ją fil­mow­cy (co nam ujdzie na sucho w komedii, co abso­lut­nie nigdy nie przeszło­by w dra­ma­cie) zostały już przekroc­zone. Filmy które teo­re­ty­cznie mają  zaskaki­wać ostrym humorem zamieniły się w pro­dukc­je przy­pom­i­na­jące dziecko które nauczyło się brzy­d­kiego słowa i pow­tarza je cały czas w kółko tes­tu­jąc reakc­je rodz­iców.  Przy czym wyda­je się, że nie chodzi jedynie o szokowanie ale o najniższą możli­wą lin­ię oporu. Kome­die w sum­ie rzad­ko wychodzą poza teren żar­towa­nia z sek­su i wydala­nia – więk­szość tem­atów, które naprawdę stanow­ią tabu i naprawdę nie moż­na się z nich śmi­ać pozosta­je nien­arus­zona albo led­wie muśnię­ta – bo w sum­ie dziś seks tak naprawdę niko­go nie gorszy, co najwyżej budzi lek­ki nies­mak. Tak więc mamy w sum­ie kome­die, w których przekracza się tylko granice dobrego smaku ale nie szu­ka się nowych „zabawnych niez­abawnych” przestrzeni.

Obok tytułowych MIllerów w filmie pojaw­ia­ją się jeszcze prawdzi­wi porząd­ni amerykanie — z ich listy dial­o­gowej wyni­ka, że jeżdżą­cy kam­perem ludzie wszys­tkim opowiada­ją ze szczegóła­mi o swoim życiu intym­nym. I że nikt od bohaterów po widzów nie chce o tym słuchać.

O ile w przy­pad­ku Kac Vegas 2 zwierz mógł stwierdz­ić, że tak po pros­tu ma być i nawet po „oczyszcze­niu” fil­mu z nies­macznych dow­cipów niewiele by z niego zostało, o tyle w przy­pad­ku „Millerów” zwierz jest zły, że w sum­ie tym szczeni­ackim popisy­waniem się jakie to dow­ci­pasy może­my wrzu­cić do fabuły zep­su­to całkiem niezłą komedię. I to komedię, w której sporo jest scen naprawdę komicznych wynika­ją­cych z przyjętego założe­nia że prze­my­canie dwóch ton mar­i­huany przez granice uda się bez prob­le­mu jeśli uda się amerykańską rodz­inę z przed­mieść.  Zwierz naprawdę nien­aw­idzi zmarnowanych szans a tu zmarnowano szan­sę by zro­bić coś naprawdę śmiesznego. Więcej, zmarnowano szanse by zro­bić coś innego. Bo paradok­sal­nie nakrę­cić dziś komedię gdzie nikt nie mówi non stop o swoim życiu sek­su­al­nym i nie trze­ba oglą­dać niczyich gen­i­tal­iów to znaleźć się w awan­gardzie. Bo takich komedii (które jeszcze był­by śmieszne a nie roman­ty­czne) właś­ci­wie się nie krę­ci, wybier­a­jąc kurs na “kto prze­bi­je Kac Vegas”.

Sce­na w namio­cie to doskon­ały przykład prob­le­mu z tym filmem — zaczy­na się bard­zo zabawnie by w pewnym momen­cie spraw­ić, że czu­je­my tylko zażenowanie jak­by reżyser nie wiedzi­ał kiedy się wycofać.

Zwierz zas­tanaw­iał się czy nie prze­maw­ia przez niego jak­iś sno­bizm (ostat­nio zwierz dostrze­ga, że od cza­su do cza­su prze­jaw­ia takie zachowa­nia, mimo,  że ich nie lubi) ale dochodzi do wniosku, że nie przyłącza się do chóru niezad­owolonych z obniże­nia poziomu dow­cipu dlat­ego, że jest mądrym i wyrafi­nowanym zwierzem. Po pros­tu zwierz zaczy­na się na kome­di­ach nudz­ić i cały czas czu­je się skrępowany. Może to i dziecinne, a może wynika­jące z fak­tu, że zwierz częs­to czu­je się odpowiedzial­ny za dobór filmów jaki oglą­da z inny­mi. Ale praw­da jest taka, że po pros­tu lep­iej oglą­da się film, który na każdym kroku nie epatu­je tym rodza­jem dow­cipu, który a.) nie jest szczegól­nie zabawny b.) znacznie ogranicza potenc­jal­ną wid­own­ię. Przy czym żebyś­cie dobrze zwierza zrozu­mieli – na Miller­ach moż­na w paru miejs­cach się pośmi­ać i zwierz nawet nie widzi przeszkód by pośmi­ać się w miejs­cach gdzie humor krę­ci się wokół krocza. Tylko potem nie za bard­zo wiado­mo co z takim filmem zro­bić, do jakiej szu­flad­ki go włożyć i czy w ogóle komuś pole­cić (przy­na­jm­niej oso­biś­cie). Do tego zwierz zori­en­tował się, że o ile kino dra­maty­czne dosta­je wysok­ie kat­e­gorie wiekowe właś­ci­wie za praw­ie wszys­tko (krew tryska­ją­ca z rany najwięk­szym prze­ci­wnikiem fil­mu dra­maty­cznego jest) o tyle Millerowie funkcjonu­ją sobie spoko­jnie bez żad­nych restryk­cyjnych ograniczeń mimo, że szkodli­wość społecz­na grubego dow­cipu jest w sum­ie więk­sza. Bo bard­zo łat­wo ustaw­ić nam nisko poprzeczkę poczu­cia humoru i potem co raz bardziej ją obniżać. A jest taki poziom od którego niesły­chanie trud­no odbić się w górę. Zwierz nie jest więc zły na Millerów ale na całe Hol­ly­wood. Ale z drugiej strony – czy nie jest to stan, który na pewnym etapie życia towarzyszy każde­mu kto oglą­da filmy?

Millerowie nie są win­ni swoich wad, to współczesne kino ich taki­mi stworzyło.

Ps: Zwierz nie zaz­naczył tego we wpisie ale abso­lut­nie nie myśli że czy gorzej o widzach którym się taki humor podo­ba – może jest ich nawet więcej niż widzów reagu­ją­cych tak jak zwierz, co nie zmienia fak­tu, że zwierz bard­zo boi się o własne prefer­owane poczu­cie humoru.

Ps2: Mysza nie tylko podle pla­giatu­je zwierza ale i go  śledzi! Zwierz wpadł na nią wychodząc z kina! No to już zaczy­na być przesada ;)

29 komentarzy
0

Powiązane wpisy

judi bola judi bola resmi terpercaya Slot Online Indonesia bdslot
slot
slot online
slot gacor
Situs sbobet resmi terpercaya. Daftar situs slot online gacor resmi terbaik. Agen situs judi bola resmi terpercaya. Situs idn poker online resmi. Agen situs idn poker online resmi terpercaya. Situs idn poker terpercaya.

Kunjungi Situs bandar bola online terpercaya dan terbesar se-Indonesia.

liga228 agen bola terbesar dan terpercaya yang menyediakan transaksi via deposit pulsa tanpa potongan.

situs idn poker terbesar di Indonesia.

List website idn poker terbaik. Daftar Nama Situs Judi Bola Resmi QQCuan
situs domino99 Indonesia https://probola.club/ Menyajikan live skor liga inggris
agen bola terpercaya bandar bola terbesar Slot online game slot terbaik agen slot online situs BandarQQ Online Agen judi bola terpercaya poker online