Home Seriale Złudzenia i Marzenia czyli zwierz o Middlemarch

Złudzenia i Marzenia czyli zwierz o Middlemarch

autor Zwierz
Złudzenia i Marzenia czyli zwierz o Middlemarch

Pier­wszy odcinek zwier­zowego cyk­lu BBC Retro okazał się prze­bo­jem. Zwierz był zaskoc­zony ilu jego czytel­ników jest zain­tere­sowanych starszy­mi pro­dukc­ja­mi BBC. Jed­nocześnie zwierz musi was trochę zaw­ieść. Chci­ał napisać o czymś nie kostiu­mowym. Ale nieste­ty kom­plet­nie wsiąkł w Middlemarch.

road-to-middlemarch-eliot-004

Choć ser­i­al jest głównie oby­cza­jowy, niekoniecznie roman­ty­czny to nie da się tego wywnioskować po mate­ri­ałach promocyjnych

Mid­dle­march to ekraniza­c­ja powieś­ci Geor­ga Ellio­ta (zwierz nie ma poję­cia jak się pisze o autorkach które wys­tępowały pod męski­mi pseudon­ima­mi – tzn. pisze się dalej autor czy autor­ka?). Spośród wielu powieś­ci jakie wyszły spod pióra autor­ki ta zyskała może nie najwięk­szą sławę ale kil­ka najwięk­szych kom­ple­men­tów. Chy­ba Vir­ginia Woolf powiedzi­ała, że to jedy­na książ­ka w języku ang­iel­skim napisana dla dorosłych ludzi. Zwierz nie będzie przed wami ukry­wał. Nie czy­tał tej wielo­to­mowej powieś­ci – więc do oglą­da­nia seri­alu pod­chodz­ił z takim bard­zo słabym zary­sem tego o czym on opowia­da. Gdzieś tam w głowie zwierza pojaw­iały się pewne hasła ale nie będzie udawał, że dokład­nie wiedzi­ał o co chodzi. Zwierz nie oce­nia więc mini seri­alu w odniesie­niu do książ­ki – choć prawdę powiedzi­awszy po jego obe­jrze­niu zwierz myślał tylko o tym czy by jed­nak nie przeczy­tać powieś­ci. Zwłaszcza że wyda­je się dość oczy­wiste, że pewne akcen­ty zostały nieco inaczej rozłożone.

1179964327_3

Dorothea Brooke to jed­na z ciekawszych postaci na jaką moż­na się natknąć w ekraniza­c­jach XIX wiecznej prozy

Dla nie zna­ją­cych powieś­ci, zwierz przed­stawi krót­ki punkt wyjś­cia do fabuły. Mamy kilko­ro bohaterów. Przede wszys­tkim naszą bohaterką jest Dorothea Brooke – mło­da kobi­eta, która ma dość spędza­nia swo­jego życia na prze­jażdżkach i wiz­y­tach towarzys­kich. Chci­ała­by w życiu coś zro­bić, przy­czynić się do zmi­any, włożyć jak­iś wkład w poprawę bytu tych wokół niej którym się mniej poszczęś­ciło. Przy czym nie jest to taka dobra pani, której intenc­je ogranicza­ją się do chodzenia z koszykiem po okolicznych domach bied­nych dzierżaw­ców (choć oczy­wiś­cie zgod­nie z trady­cją bohater­ka też uda­je się na takie wyprawy) czy orga­ni­zowa­nia bali czy imprez dobroczyn­nych. Dorothea szu­ka w swoim życiu celu, chce być przy­dat­na a przede wszys­tkim nie chodzi jej o zwykłe zabi­cie nudy, tylko wypełnie­nie kole­jnych dni pożyteczną pracą. Właśnie dlat­ego za męża wybiera – pozornie ide­al­nego Ewar­da Casaubrona – który co praw­da jest od niej sporo starszy, ale dziew­czy­na ma nadzieję, że dop­uś­ci ją do swoich prac naukowych.  Drugą ważną postacią jest Ter­tius Lydgate – młody ambit­ny i ide­al­isty­cznie nastaw­iony dok­tor, który ma nadzieję zamie­nienia nowo wybu­dowanego w miasteczku szpi­ta­la na najlep­szy szpi­tal w kra­ju i być może w przyszłoś­ci szkołę lekarską. On z kolei poślu­bia – jak się wyda­je ide­al­ną Rosa­mond Vin­cy – miłą, pogod­ną i strasznie zakochaną w nim dziew­czynę. To dwie główne posta­cie które otacza jed­nak cała masa tych dru­go­planowych, które zaj­mu­ją raz więcej, raz mniej miejs­ca w opowieś­ci. Mamy więc bra­ta Rosamound Fre­da, utracjusza i człowieka czeka­jącego wyłącznie na spadek, który jest strasznie zakochany w swo­jej przy­jaciółce z dziecińst­wa Mary. Dziew­czy­na – która stoi niżej społecznie od Fre­da, nie jest jed­nak nim szczegól­nie zain­tere­sowana, zwłaszcza że nie szanu­je go spec­jal­nie jako człowieka.  Istot­ną (wraz z każdym odcinkiem co raz bardziej) rolę gra też Will Ladis­law – młody kuzyn Casaubor­na, który ewident­nie pod­kochu­je się w Dorotheii a jed­nocześnie – po lat­ach poszuki­wań zna­j­du­je swo­je powołanie w polityce.

000bz2r0

Zwier­zowi strasznie podobała się obec­na w tle polityka.

No właśnie – jeśli już nakreślil­iś­cie sobie jakąś wiz­ję fabuły to wyrzuć­cie ją przez okno. Mid­dle­march nie jest bowiem jed­ną z tych łatwych do przewidzenia his­torii, gdzie najważniejsze są uczu­cia bohaterów. To znaczy uczu­cia są ważne ale nie koniecznie te roman­ty­czne. Zwłaszcza, że trze­ba dodać iż całość opowieś­ci dzieje się na tle przemi­an oby­cza­jowych – i co równie ważne poli­ty­cznych – zwłaszcza zmi­an w praw­ie wybor­czym wprowad­zonych w lat­ach 30 XIX wieku. Bohaterowie doskonale zda­ją sobie sprawę że nad­chodzą przemi­any- a jed­nocześnie moż­na odnieść wraże­nie, że dla nich nic nie dzieje się wystar­cza­ją­co szy­bko –ich ide­al­isty­czne spo­jrze­nie w przód spraw­ia, że w cza­sach w których żyją nie czu­ją się najlepiej i zda­ją sobie sprawę z niespraw­iedli­woś­ci i nierównoś­ci jaka ich otacza. Oznacza to, że Dorothea nie będzie nieszczęśli­wa dlat­ego, że mąż jej nie kocha czy dlat­ego, że ją bija. Jej nieszczęś­cie bierze się przede wszys­tkim z tego, że zda­je sobie sprawę, że jej mąż nigdy nie będzie jej postrze­gał jako osobę wystar­cza­ją­co zdol­ną intelek­tu­al­nie by pomóc mu w jego pra­cy. Oczy­wiś­cie, moż­na się spodziewać że urod­zona w XIX wieku dziew­czy­na powin­na sobie zdawać sprawę, że być może mąż nie będzie szczegól­nie zain­tere­sowany wspól­ną pracą naukową, ale bohater­ka – podob­nie jak więk­szość bohaterów his­torii ma skłon­ność do życia w świecie włas­nych złudzeń i wyobrażeń. Wybier­a­jąc starszego męża zain­tere­sowanego pracą naukową dziew­czy­na wyraźnie ma nadzieję że stanie się częś­cią zespołu bada­jącego – w tym przy­pad­ku klucz do wszys­t­kich mitologii. Co więcej, odtrące­nie przez męża wyda­je się nawet mniej bolesne niż uświadomie­nie sobie, że jego pra­ca jest płyt­ka czy kto wie pozbaw­iona sen­su. Przy czym Dorothea to postać jakich właś­ci­wie w powieś­ci­ach nie ma – z jed­nej strony to chodzące dobro, cnotli­wość i rozwa­ga. Z drugiej – kobi­eta zda­ją­ca sobie w pełni sprawę z niedostatków swo­jego wyk­sz­tałce­nia, prag­ną­ca mimo wszys­tko pozostaw­ić po sobie jak­iś ślad zmi­any. Takie bohater­ki zwyk­le są niesły­chanie pewne siebie, zachowu­ją się wbrew społecznym kon­wencjom. Ale nie Dorothea – jej najbardziej „sza­lonym” wybrykiem jest decyz­ja o poślu­bi­e­niu dużo starszego zamożnego naukowca.

patrick-malahide

Właś­ci­wie nie ma tu postaci złych, bohaterowie raczej win­ni są złej oce­ny drugiej osoby

Jed­nak tym co wyróż­nia zarówno Dorotheę jak i Lydgate’a jest to, że ta dwój­ka ide­al­isty­cznych bohaterów powieś­ci ponosi klęskę. Zwierz nie będzie zdradzał wszys­t­kich szczegółów ale bohater­ka – mimo, że zna­jdzie ofer­owane więk­szoś­ci bohaterek opowiadań i powieś­ci szczęś­cie w miłoś­ci nie zna­jdzie włas­nego nieza­leżnego celu w życiu – jej najwięk­szym osiąg­nię­ciem będzie to jak wpłynęła na innych (co autor­ka książ­ki ceni niesły­chanie wysoko ale może­my pode­jrze­wać że sama bohater­ka miała uczu­cie niedosy­tu). Z kolei Lydgate – wybier­a­jąc sobie żonę która mu się podo­ba ale z którą nie dzieli podob­nej wiz­ji świa­ta, będzie musi­ał poświę­cić swój ide­al­izm. Jest to ciekawy przy­padek anal­izy małżeńst­wa, które jest zde­cy­dowanie niedo­brane, jed­nocześnie nie będąc dla siebie niedo­bre. Ponown­ie – to jest jeden z tych ciekawych wątków gdzie widz­imy jak ludzie się w sobie zakochu­ją biorą ślub i dopiero kiedy opa­da ta pier­wsza radość okazu­je się, że mieli zupełnie myl­ną wiz­ję kim mają dla siebie być. Zresztą Lydgate to postać, dość niety­powa – spodziewamy się jakoś że ludzie którzy z koniecznoś­ci porzu­ca­ją ideały zna­j­du­ją potem dla siebie mnóst­wo uspraw­iedli­wień. Ale tu mamy do czynienia z prawdzi­wym ide­al­istą, dla którego nie będzie wymówek. Ta ciekawa – jak­by to ująć – delikat­na bru­tal­ność autor­ki, pokazu­je że nie ma za wiele miejs­ca w świecie dla tego typu marzy­cieli. Warto zresztą zauważyć że praw­ie wszyscy w seri­alu mają pewne mylne wyobraże­nia o otacza­ją­cych ich ludzi­ach – myląc się co do ich intencji, uczuć czy motywacji. Jed­nocześnie warto zauważyć, że pewnym błę­dem ze strony bohaterów – wszys­t­kich – jest pewnie niedoce­nie­nie siły pieniądza. W sum­ie to właśnie majątek – jego brak, jego nad­mi­ar, poży­cz­ki, życie pon­ad stan, oczeki­wane spad­ki – wszys­tkie te ele­men­ty związane z finansa­mi – najbardziej decy­du­ją o powodze­niu lub niepowodze­niu bohaterów. Pieniądze sta­ją się jak­by dodatkowym bohaterem his­torii, częs­to – jak to w życiu – wpły­wa­jąc na życiowe decyzje.

MIDDLEMARCH 1994 TV seria

Dok­tor Lydgate popełnił w życiu najwięk­szy błąd- wziął ślub z kobi­etą która myślała że wychodzi za lekarza a nie idealistę

Sam ser­i­al oczy­wiś­cie nie jest wstanie opowiedzieć o wszys­tkim o czym opowia­da książ­ka (kil­ka tomów zmieś­ciło się w sześ­ciu odcinkach) ale nie ma się wraże­nia by twór­cy chcieli szczegól­nie przyśpieszyć akcję, czy też – sprowadz­ić wszys­tko do wątków miłos­nych – na czym częs­to kończą się nawet te bardziej rozbu­dowane ekraniza­c­je XIX wiecznej prozy. Mid­dle­march to ser­i­al w którym prak­ty­cznie nic się nie dzieje. Bohaterowie się spo­tyka­ją, roz­maw­ia­ją, mają miejs­ca pewne wydarzenia ale nie koniecznie są one jakieś bard­zo przeło­mowe. Warto zaz­naczyć, że to być może jed­na z najwięk­szych zalet seri­alu. Przez pier­wsze dwa odcin­ki człowiek poz­na­je bohaterów i tak się do nich przy­wiązu­je, że nie tylko czu­je potem upływ cza­su ale w sum­ie najważniejsze sta­je się ich powodze­nie, szczęś­cie i spełnie­nie. To ciekawe kiedy zaczy­na się myśleć o bohat­er­ach bardziej jak o ludzi­ach – którym dobrze życzymy , niż jako o posta­ci­ach które mają sobą coś reprezen­tować. Przy czym his­to­ria jest tak poprowad­zona że właś­ci­wie nie mamy tu żad­nych jed­noz­nacznie złych postaci – nawet Casaubon, który nie wypa­da najlepiej, nie jest do koń­ca win­ny temu że nasza bohater­ka wybrała sobie niewłaś­ci­wego męża. Właś­ci­wie jedyne posta­cie które niosą znamiona „tych złych” to ci członkowie społecznoś­ci, którzy nie widza potrze­by zmi­any. Ale np. przyglą­da­jąc się wyraźnie nieu­dane­mu małżeńst­wu Lydgate’a z Rosamund nie mamy wraże­nia by którekol­wiek z nich było bardziej winne temu, że nie dogadali się wzglę­dem swoich oczeki­wań odnośnie małżeńst­wa. W każdym razie nie jest trud­no abso­lut­nie przepaść w seri­alu, zwłaszcza że prowadzi on nad do takiego dobrego miejs­ca gdzie prob­le­my naszych bohaterów są z jed­nej strony wcią­ga­jące z drugiej nie łamią nam aż tak bard­zo serca.

190d89443df0971d470ff881f572c6bf

Mary to kobi­eta która wyz­nacza mężczyźnie stan­dardy bo jak mówi — nie może pokochać kogoś kogo nie szanuje

Zwierz  przyz­na wam szcz­erze, że na Mid­dle­march padło dlat­ego, że DVD z wszys­tki­mi odcinka­mi seri­alu kosz­towało 5 fun­tów.  Dopiero kiedy zwierz zakupił ser­i­al zdał sobie sprawę, że nasz cykl zaczy­na się trochę od fes­ti­walu Anderw Daviesa bo ten sce­narzys­ta House of Cards i Dumy i Uprzedzenia stał też za sce­nar­iuszem do tego seri­alu. Zdaniem zwierza jego zasłu­ga jest odpowied­nie z bal­an­sowanie wątków – choć zwierz odniósł wraże­nie (co może być zupełnie subiek­ty­wne), że Dorothea jest tu nieco mniej główną postacią niż w książce (okład­ka w ogóle sugeru­je że główną postacią jest Lydgate co może  być lekkim zaskocze­niem biorąc pod uwagę że ser­i­al jed­nak trak­tu­je go jako jed­ną z licznych postaci). Całość jed­nak jest pokazana niezwyk­le sprawnie i zwierz jest wdz­ięczy za dochowanie wier­noś­ci ory­gi­nałowi też w sposo­bie zakończenia his­torii – podob­nie jak autor­ka także twór­cy seri­alu w ostat­nich min­u­tach streszcza­ją nam co dzi­ało się dalej z bohat­era­mi po zakończe­niu opowiedzianej w powieś­ci his­torii. To jed­na z tych rzeczy którą zwierz uwiel­bia bo daje jed­nocześnie poczu­cie domknię­cia i niedomknię­cia. Niby wiemy co się stało z bohat­era­mi do koń­ca ich życia ale nie znamy szczegółów i może­my snuć fan­taz­je.   Jed­nocześnie sam ser­i­al nakrę­cono w sposób bard­zo sprawny – to pro­dukc­ja z lat 90 (dokład­nie z 199) ale właś­ci­wie  czu­je się to wyłącznie w jakoś­ci obrazu. Bo zarówno roz­mach real­iza­cyjny jak i sposób kręce­nia jest bard­zo współczes­ny i zwierz nie wyobraża sobie by dziś wprowad­zono jakieś więk­sze zmiany.

Juliet Aubrey as Dorthea Brooke Middlemarch

To jed­na z tych his­torii która choć opowia­da o kobi­etach to jed­nak nie sposób wcis­nąć his­torii w tak lubiane ramy lit­er­atu­ry kobiecej

Co do obsady to bry­tyjskie seri­ale raczej pod tym wzglę­dem nie zawodzą. Jeśli chodzi o jakieś nazwisko które na pewno kojarzy­cie to Ladis­lawa – postać chmurną i najbardziej ze wszys­t­kich roman­ty­czną gra tu Rufus Sewell i wyda­je się to być cast­ing ide­al­ny. Poza tym to dobry aktor a i patrzeć nań nie trud­no więc aku­rat zwierz jest bard­zo zad­owolony, że znalazł się w obsadzie seri­alu. Pozostałych aktorów nawet jeśli nie kojarzy­cie po nazwiskach, to na pewno kojarzy­cie po innych wys­tę­pach w bry­tyjskiej telewiz­ji. Cza­sem nawet w przy­pad­ku dru­go­planowej roli zwierz robił pauzę i szedł sprawdz­ić skąd zna daną osobę, bo wiecie w bry­tyjskiej telewiz­ji zawsze się kogoś skądś kojarzy. Zwier­zowi najbardziej podobały się dwie role kobiece – Juli­et Aubrey zagrała Dorotheę tak że z jed­nej strony – nie trud­no było uwierzyć w jej spokój i dobry charak­ter, z drugiej – od razu jak na dłoni widać jej inteligencję i dąże­nie do znalezienia sobie celu. Jed­nocześnie jej taka życ­zli­wość i pra­wość jest na tyle wyraź­na, że nie dzi­wi widza dlaczego sza­le­je za nią tylu napotkanych mężczyzn. Dru­ga rola która się zwier­zowi podobała to Trevyn McDow­ell jako Rosamund – nie jest łat­wo zagrać bohaterkę, która sta­je się ciężarem dla ide­al­isty tak byśmy rozu­mieli jej rac­je. Zwyk­le postrzegamy takie posta­cie jako płytkie, głupie czy poświę­ca­jące czas na bzdury. Tu jed­nak Rosamund trud­no nie pol­u­bić a przy­na­jm­niej nie starać się jej zrozu­mieć. Na końcu zwierz musi się zach­wycić Rachel Pow­er gra­jącą Mary Greth. Ponown­ie nie jest łat­wo zagrać pewną siebie dziew­czynę, w której pod­kochu­je się przy­ja­ciel z dziecińst­wa tak by jed­nocześnie budz­iła sym­pa­tię ale też była wobec zakochanego bohat­era wyma­ga­ją­ca. Tu jed­nak wyszło to niesły­chanie naturalnie.

SewellRufuscloseMiddlemarch

Rufus Sewell wyrósł na najsławniejszego człon­ka obsady co znaczy że 90% zdjęć z Mid­dle­march to różne uję­cia akto­ra. Zwierz nie narzeka

Co ciekawe – zwierz spotkał się z zarzutem że ponieważ sce­narzys­tą jest mężczyz­na to zde­cy­dowanie odbi­ja się to na sposob­ne przed­staw­ia­nia postaci. Zwierz jed­nak odniósł wraże­nie, że nawet najbardziej męs­ki sce­narzys­ta nie jest w stanie zmienić fak­tu, że w Mid­dle­march mamy do czynienia z posta­ci­a­mi kobiecy­mi napisany­mi jed­nak z zupełnie innej per­spek­ty­wy niż w więk­szość powieś­ci. Choć­by fakt, że tu małżeńst­wo his­torii nie kończy ale ją zaczy­na. Zresztą jak zauważała część kry­tyków – jeśli zestawi się taką nar­rację cho­ci­aż­by z Austen to widać, ze tu mamy dwa inne punk­ty wyjś­cia – w jed­nej bohater­ki muszą pozy­cję zdobyć w drugiej – utrzy­mać. Przy czym bard­zo widać że mamy tu jed­nak do czynienia już z inny­mi cza­sa­mi – zde­cy­dowanie na grani­cy wielkiej zmi­any (nie bez przy­czyny jed­ną z pier­wszych rzeczy jaką widz­imy w seri­alu to prace nad lin­ią kole­jową). Nie jest to może opowieść snu­ta z per­spek­ty­wy kobi­et, ale na pewno kiedy zestawi się ze sobą wszys­tkie posta­cie to jas­no widać, że kobi­ety nie gra­ją tu drugich skrzy­p­iec tylko są równorzędne.  Bo Mid­dle­march zgod­nie z tytułem jest przede wszys­tkim spo­jrze­niem na pewną społeczność. Przy czym oczy­wiś­cie z punk­tu widzenia his­torii lit­er­atu­ry aż tak dzi­wne to nie jest ale seri­ale kostiu­mowe – mające zwyczaj prze­suwa­nia akcen­tów częs­to dążą do wyłowienia ze skom­p­likowanej his­torii tylko jed­nego wątku i .jed­nej obow­iązkowej postaci. Zresztą powiedzmy sobie szcz­erze, to że w powieś­ci są dobre posta­cie kobiece nie znaczy że będą w seri­alu i nie znaczy koniecznie że zostaną dobrze wyreżyserowane.

middlemarch1

Wiele się ostat­ni­mi dni­a­mi dzi­ało – skończyło się Casu­al Vacan­cy ( w seri­alu gra zresztą Julian Wad­ham który gra też w Mid­dle­march), świat roz­maw­iał o Grze o Tron, How To Get Away with Mud­er miało zaskaku­ją­cy finał. Ale nie dla zwierza. Zwierz siedzi­ał w Mid­dle­march i zas­tanaw­iał się nad tym jak bohaterowie poradzą sobie ze swoi­mi marzeni­a­mi, ambic­ja­mi, uczu­ci­a­mi. Zwierz wszys­tkim wam z całego ser­ca pole­ca tą wyprawę. Wraca się z niej z głową pełną prze­myśleń i takim wewnętrznym poczu­ciem że może warto na chwilę zostaw­ić ten współczes­ny zgiełk i podu­mać nad losa­mi człowieka w nieco innych reali­ach. To zaskaku­jące ile prob­lemów, marzeń i uczuć wcale a wcale nie pod­da­je się upły­wowi czasu.

Ps: To zaskaku­jące że BBC zwier­zowi nie płaci ;) Ale tak serio – wszys­tko co zwierz wam opisu­je w BBC Retro moż­na dość tanio zamówić na Ama­zonie (bry­tyjskim) – jedy­na wada – jak kupu­je­cie jed­no Ama­zon podrzu­ca inne seri­ale z serii i tak kończy­cie żeg­na­jąc się z wypłatą szy­b­ciej niż zdąży­cie powiedzieć „To pode­jrzane, że wszys­tkie te seri­ale mają takie podob­ne okładki”

PS2: Zwierz wie, że sporo z was czeka na opinię zwierza o nieco nowszych pro­dukc­jach. Zwierz o tym pamię­ta ale ponieważ wybiera się jutro na galę wręczenia nagród za Blog Roku (nie nic nie prze­gapil­iś­cie zwierz w tym roku nie star­tu­je. Wybiera się jako gość) to zapewne nie będzie to jutro :)

11 komentarzy
1

Powiązane wpisy

judi bola judi bola resmi terpercaya Slot Online Indonesia bdslot
slot
slot online
slot gacor
Situs sbobet resmi terpercaya. Daftar situs slot online gacor resmi terbaik. Agen situs judi bola resmi terpercaya. Situs idn poker online resmi. Agen situs idn poker online resmi terpercaya. Situs idn poker terpercaya.

Kunjungi Situs bandar bola online terpercaya dan terbesar se-Indonesia.

liga228 agen bola terbesar dan terpercaya yang menyediakan transaksi via deposit pulsa tanpa potongan.

situs idn poker terbesar di Indonesia.

List website idn poker terbaik. Daftar Nama Situs Judi Bola Resmi QQCuan
situs domino99 Indonesia https://probola.club/ Menyajikan live skor liga inggris
agen bola terpercaya bandar bola terbesar Slot online game slot terbaik agen slot online situs BandarQQ Online Agen judi bola terpercaya poker online