Home Ogólnie Kamerą i pędzlem czyli subiektywny przegląd filmów o malarzach (część pierwsza)

Kamerą i pędzlem czyli subiektywny przegląd filmów o malarzach (część pierwsza)

autor Zwierz
Kamerą i pędzlem czyli subiektywny przegląd filmów o malarzach (część pierwsza)

Ach…być malarzem” wzdy­cha­ją ci którzy nie potrafią postaw­ić prostej kres­ki, „Ach… mieć dobrą pracę” wzdy­cha­ją ci którzy mają w szu­fladzie dyplom ukończenia Akademii. Malarze to isto­ty niesamowite, niemal równie pozaziem­skie jak poe­ci. Widzą w świecie rzeczy których nie ma, albo wręcz prze­ci­wnie te które są potrafią pokazać tak, że wzrusza nas pociąg, zaschnię­ta cytry­na, kobi­eta zami­ata­ją­ca w sieni. Sko­ro nie wszyscy może­my być malarza­mi to przy­na­jm­niej lubimy o nich opowiadać. A film o malarzach wręcz opowiadać uwielbia.

Zan­im prze­jdziemy do samego wylicza­nia filmów zwierz prag­nie zro­bić jed­no zas­trzeże­nie. To wybór bard­zo subiek­ty­wny i co ważniejsze przy­go­towany raczej nie po to by wybrać filmy najlep­sze tylko po to by pochylić się nad pewnym zjawiskiem fil­mu o malarzu. Zwierz ma nadzieję, że to się uda bo chci­ał­by coś pokazać, może coś udowod­nić. Jed­nocześnie nie ma zami­aru pokazy­wać wam pro­dukcji w których mowa o malarzach fik­cyjnych, bo to nieco inna kat­e­go­ria fil­mu – być może też będzie kiedyś o niej wpis. Jed­nocześnie zwierz zas­trze­ga że jeśli chce­cie pełną listę to nie ma nic prost­szego wystar­czy wpisać w Internecie odpowied­nią frazę i dostaniecie piękne zastaw­ienia kilkudziesię­ciu filmów poświę­conych malar­zom. Jed­nocześnie zwierz zaz­nacza – to część pier­wsza. Filmów jest tyle że nie ma sen­su robić tak długiego wpisu.

Moja Lewa Stopa – to film od którego takie zestaw­ie­nie trze­ba zacząć bo – co ciekawe- jest jed­nym z pier­wszych jaki przy­chodzi ludziom do głowy, kiedy mowa o pro­dukc­jach o malarzach. W skró­cie film opowia­da o życiu Christy Brow­na, irlandzkiego malarza i pis­arza, który urodz­ił się z poraże­niem móz­gowym – w pełni sprawną miał jedynie swo­ją lewą stopę. Film właś­ci­wie bardziej niż o malarzu jest o his­torii człowieka który choć urodz­ił się w niesprzy­ja­ją­cych warunk­ach (klasa robot­nicza w lat­ach trzy­dzi­estych to nie było dobre miejsce dla oso­by z poraże­niem móz­gowym) osiągnął w życiu więcej niż ktokol­wiek mógł­by się spodziewać. Nie jest to opowieść przesłod­zona ani też taka w której prob­lem zni­ka tylko dlat­ego, że pojaw­ia się tal­ent. Przede wszys­tkim jed­nak Moja lewa stopa to fenom­e­nal­na rola  Daniela Day- Lewisa – który na długie lata wyz­naczył stan­dard odgry­wa­nia osób niepełnosprawnych. Nie chodzi jedynie o jego słynne zaan­gażowanie w rolę (na planie nie schodz­ił z wóz­ka i kazał się wszędzie nosić) ale też o stworze­nie postaci która funkcjonu­je nie tylko w ramach swoich ograniczeń – to bohater który jest zagrany od początku do koń­ca a nie tylko służy jako pokazanie jak ciężko jest ludziom z poraże­niem móz­gowym czy jak niezwykłe było życie jego bohat­era. Film trze­ba zobaczyć koniecznie – głównie dlat­ego, że to być może jed­na z najwyżej oce­ni­anych pro­dukcji w his­torii kina.

878ca4b830a1485cba48de5b403f717c (1)

Dziew­czy­na z Perłą – Zwierz musi na początku zaz­naczyć że Ver­meer jest jed­nym z jego ukochanych malarzy (zaraz po Breugh­lu) głównie dlat­ego, że nie ma w jego twór­c­zoś­ci wojen, królów czy scen bib­li­jnych. Za to jest życie i codzi­en­ność ludzi zamieszku­ją­cych Delfy w cza­sach malarza. Zwierz uwiel­bia ten rodzaj malarst­wa, gdzie zachowała się codzi­en­ność, prze­błys­ki życia w którym rozpoz­na­je­my pewne niezmi­enne cechy ludzkiej egzys­tencji. Dziew­czy­na z Perłą to film niekoniecznie o samym Ver­meerze ale przede wszys­tkim – o artysty­cznej wrażli­woś­ci, która może się objaw­ić w każdym.  Ponown­ie w skró­cie – w domu niezbyt szczęśli­wego Ver­meera, który męczy się w codzi­en­nym życiu z żoną, długa­mi i niezbyt przy­chyl­ną teś­ciową pojaw­ia się nowa służą­ca. Nas­to­let­nia Gri­et okazu­je się być obdar­zona olbrzymią wrażli­woś­cią, która zbliżaj ją do malarza. To bardziej porozu­mie­nie dusz niż romans, ale zaowocu­je – w tej fik­cyjnej opowieś­ci, jed­nym z najbardziej znanych obrazów malarza słyn­ną „Dziew­czyną z perłą”. Zwierz lubi ten film bo pokazu­je, że malarst­wo to nie tylko tech­ni­ka ale też pew­na wrażli­wość patrzenia na świat – jego kolory, odcie­nie, światło. Mogło­by wyjść bard­zo melo­dra­maty­cznie ale ostate­cznie dostal­iśmy piękną his­torię o tym co może zbliżyć nawet bard­zo różnych od siebie ludzi.

girlwithapearl

Des­per­ate Roman­tics – Pre­rafaeli­ci mal­owali pięknie i mieli słabość do rudych kobi­et. A poza tym byli ludź­mi młody­mi, ciekawy­mi i bard­zo różny­mi. Ser­i­al BBC zaglą­da w ich życie i w skom­p­likowane relac­je z kole­jny­mi rudy­mi pię­knoś­ci­a­mi, z mece­nasa­mi, właś­ci­ciela­mi galerii i w ogóle ze wszys­tki­mi. Ser­i­al o tyle ciekawy że zami­ast zajrzeć w życie jed­nego malarza zaglą­da w życie całej artysty­cznej grupy. A to pozwala nam nie tylko przyjrzeć się temu jed­ne­mu genial­ne­mu twór­cy ale też – jak przy­jaźń, zaz­drość czy potrze­ba rywal­iza­cji wpły­wa na pro­ces twór­czy. Oczy­wiś­cie jak zwyk­le bywa w takich przy­pad­kach – nieco więcej cza­su poświęcimy na śledze­nie życia pry­wat­nego niż zawodowego ale w przy­pad­ku naszych zdes­per­owanych roman­tyków jed­no i drugie wyda­je się nierozłączne. Do tego ser­i­al jest miejs­ca­mi niesły­chanie zabawny – i to nie koniecznie tam gdzie moż­na było­by się spodziewać. Zwierz obe­jrzał pro­dukcję ze wzglę­du na Aidana Turn­era który grał tu Dante Ros­setiego ale cała obsa­da jest doskon­ała. Szko­da że nigdy nie nakrę­cono więcej bo ser­i­al nie pokazu­je nam całego życia tej artysty­cznej grupy.

DESPERATE ROMANTICS...** Embargoed for publication until Tuesday 21st July 2009 ** Picture shows: (l-r) AIDAN TURNER as Dante Gabriel Rossetti, AMY MANSON as Lizzie Siddal, SAM CRANE as Fred Walters. Episode 2 TX: BBC TWO TBC

Life in Squares – mini ser­i­al BBC który opowia­da o życiu (głown­ie pry­wat­nym) słyn­nej Blooms­bury group, artysty­cznej bohe­my z którą związana była Vir­ginia Woolf. Ale nie o samej słyn­nej pis­arce opowia­da ser­i­al, ale o właś­ci­wie o jej siostrze malarce Vanessie Bell. Ser­i­al ma trzy odcin­ki i pokazu­je nam jak Bell i jej sios­tra uzyskały nieza­leżność, pozwala­jącą na dzi­ała­nia twór­cze oraz jak potoczyło się ich życie pry­watne. To przede wszys­tkim ciekawy portret grupy artys­tów którzy bard­zo boją się skończyć jak ich rodz­ice a jed­nocześnie – próbu­ją pogodz­ić artysty­czne życie bohe­my z udanym życiem pry­wat­nym. Trochę tu dra­matu, trochę emocjon­al­nego szan­tażu, trochę niedoli życia  artysty. Ciekawa jest nato­mi­ast nieco inna kobieca per­spek­ty­wa, gdzie w całym tym artysty­cznym zamiesza­niu pojaw­ia się mąż czy zmieni­a­jące per­spek­ty­wę na życie i twór­c­zość macierzyńst­wo. Mal­owa­nia nie ma w tym seri­alu bard­zo dużo ale warto się przyjrzeć – zwłaszcza że twór­cy z pre­m­e­dy­tacją nie starali się po raz kole­jny opowiedzieć smut­nych losów Vir­ginii Woolf.

Life-in-Squares-323244

Pan Turn­er – zdaniem zwierza jeden z najlep­szych filmów o mal­owa­niu jakie ist­nieją. Film nie tylko pokazu­je nam artys­tę – wcale nie ide­al­nego, wręcz cza­sem komicznie niespójnego ze swoi­mi dzieła­mi ale ludzkiego, głod­nego życia, ciekawego, wciąż poszuku­jącego, kocha­jącego to co robi. Wszyscy chwalą film za wybit­ną rolę Thi­motego Spal­la ale trze­ba przyz­nać, że olbrzymie znacze­nie ma tu sama kon­cepc­ja fil­mu. Nie ma tu szuka­nia na siłę dra­matu, sza­leńst­wa – wręcz prze­ci­wnie film dużo bardziej niż inne pro­dukc­je sku­pia się na samym fizy­cznym akcie mal­owa­nia, pozwala­jąc nam podglą­dać malarza przy pra­cy. Pro­dukc­ja opowia­da o ostat­nich dwudzi­es­tu pię­ciu lat­ach życia Turn­era – tych w których mal­ował swo­je najbardziej niezwykłe obrazy. Niek­tórzy mówią że to skutek wady wzroku inni widzą w jego późniejszych dziełach prze­jaw niesły­chanej artysty­cznej ory­gi­nal­noś­ci czy niemalże geniuszu. Nieza­leżnie jak na to patrzymy, film doskonale pokazu­je nam człowieka, jego epokę i jego pasję oraz cieka­wość życia. To bard­zo „ludz­ki” film, który raczej podąża z cieka­woś­cią za malarzem, cza­sem się z niego śmiejąc, cza­sem kry­tyku­jąc cza­sem patrząc z lekką odrazą a nie staw­ia na piedestale każąc podzi­wiać. Co oczy­wiś­cie spraw­ia że Turn­er wyda­je się nam postacią jeszcze ciekawszą i jeszcze bardziej wartą poznania.

MR TURNER

Vin­cent I Theo – kiedy mowa o fil­mowym przed­staw­ie­niu życiu Van Gogha wszyscy kojarzą przede wszys­tkim film „Pas­ja życia” z rolą Kir­ka Dou­glasa. Tym­cza­sem zwierz pole­ca wam spo­jrzeć na film Rober­ta Alt­mana – Vin­cent i Theo, który opowia­da nie tylko o życiu Vin­cen­ta van Gogha ale też o życiu jego bra­ta Theo van Gogha. Obaj nieszczęśli­wi na swój włas­ny sposób, pod­dani w sum­ie podob­nym demonom – choć jeden z nich cieszy się za życia więk­szym sukce­sem to ten dru­gi zostanie zapamię­tany przez potom­nych (film zresztą otwiera archi­walne nagranie aukcji obrazów Van Gogha gdzie zosta­ją sprzedane za olbrzymie kwoty). Dzię­ki pod­wójne­mu portre­towi, film który mógł­by być kole­jnym klasy­cznym pro­duk­tem biograficznym przyj­mu­je nieco inne tory. Jed­nocześnie to pro­dukc­ja wielokrot­nie chwalona za to jak pokazu­je Prowan­sję w której Van Gogh mal­ował swo­je najsłyn­niejsze dzieła. Jak zauważali kry­ty­cy kam­era pokazu­je piękne otocze­nie tak że z cud­ownego kra­jo­brazu sta­je się niekiedy przestrzenią nieprzy­jem­ną wręcz alienu­jącą. Zdaniem Alt­mana tak Van Gogh widzi­ał swo­je otocze­nie. Nie jest to najwybit­niejszy film ale zwierz ma słabość do tego jak Tim Roth gra Van Gogha.

Vincent_&_Theo 3

Popi­oł­ki – ponown­ie zwierz pro­ponu­je spo­jrze­nie na film może nie wybit­ny ale za to ciekawy. Popi­oł­ki opowiada­ją o młodym Sal­vadorze Dali, który zakochu­je się w poe­cie Fred­eri­co Lorce i zaprzy­jaź­nia z Louisem Bonuelem. Film mimo, że opowia­da o posta­ci­ach kluc­zowych dla kul­tu­ry i sztu­ki hisz­pańskiej jest przede wszys­tkim opowieś­cią o młodych ludzi­ach, ich uczu­ci­ach i ideałach (na które w Hisz­panii lat 20 i 30 znalazło się miejsce).  Nawet gdy­by bohaterowie nazy­wali się inaczej to nadal dostal­ibyśmy zaskaku­ją­co spoko­jny niemal poe­t­y­c­ki film który powoli pokazu­je ros­nące pomiędzy bohat­era­mi uczu­cie, na które być może wcale nie są gotowi. To takie kino o doras­ta­niu ale także o lęku przed tym kim może się być. Ciekawe jest obser­wowanie postaci Sal­vado­ra Dali, pokazanego tu jako chłopa­ka nieśmi­ałego, out­sidera, który jed­nak od początku jest przeko­nany, że czeka­ją go rzeczy wielkie. Robert Pat­tin­son gra go bard­zo sprawnie, zwłaszcza w ostat­nich sce­nach gdzie widz­imy już tego dorosłego Dalego, ze swoim charak­terysty­cznym wąsem i zdobytą przez lata pop­u­larnoś­cią. Ciekawy film – może nie koniecznie o samym mal­owa­niu, ale warto nań rzu­cić okiem.

little-ashes-2

Straż Noc­na – zwierz przyz­na szcz­erze, że nie jest wielkim fanem tego fil­mu ale uważa że warto go zobaczyć z jed­nego powodu – otóż jest to film  o malarzu nakrę­cony przez malarza – bo trud­no inaczej postrze­gać Petera Green­awaya i jego twór­c­zość. Plas­ty­czność obrazu połąc­zona z zawsze obec­ną u Green­awaya ciekaw­ie pokazaną mroczną stroną natu­ry ludzkiej i nat­u­ral­isty­cznie przed­staw­ioną sek­su­al­noś­cią, czynią z Straży Noc­nej film specy­ficzny, ale też niesły­chanie intere­su­ją­cy. Do tego, choć Mar­tin Free­man nie wyda­je się oczy­wistym wyborem do roli Rem­brand­ta to jed­nak gra jak zwyk­le doskonale. Do tego film jest kopro­dukcją – z udzi­ałem Polaków więc w filmie zobaczymy też pol­s­kich aktorów. Najsłab­sza jest tu jed­nak – odwołu­ją­ca się do teorii spiskowych his­to­ria jed­nego z najsłyn­niejszych obrazów Rem­brand­ta. Mimo wszys­tko jed­nak warto, cho­ci­aż­by dla samych obrazów.

6a2dab8dd02212b7b8ffa890bf245736

To koniec częś­ci pier­wszej. Zwierz zori­en­tował się pisząc że albo opisał­by wszys­tkie pro­dukc­je bard­zo skró­towo albo był­by to wpis niesły­chanie dłu­gi. Nie mniej już ter­az może­cie dostrzec, że więk­szość filmów o malarzach ma skłon­ność – jak w ogóle więk­szość filmów o ludzi­ach utal­en­towanych – do opowiada­nia niekoniecznie o samym mal­owa­niu czy pro­ce­sie mal­owa­nia ale o życiu ludzi utal­en­towanych – głównie pry­wat­nym, częs­to szuka­jąc w nim wątków czy zjawisk które tłu­maczył­by dlaczego oni tak dobrze mal­owali pod­czas kiedy inni, nawet jeśli umieli posługi­wać się pęd­zlem nie zostali zapamię­tani. Jed­nocześnie malarze są tu doskon­ałym przykła­dem bo wyda­je się, że rzeczy­wiś­cie wielu z nich miało życie ciekawe, dalekie od spoko­jnego try­bu pra­cy. A jeśli mieli, to pewnie nie krę­cil­iśmy o nich filmów.

Ps: Zwierz obiecu­je dru­gi odcinek na dni­ach choć niekoniecznie jutro. Bo dziś idzie do kina więc jutro może będzie recenzja.

Ps2: Pamię­ta­j­cie – na subiek­ty­wnej liś­cie niczego nie może brakować ;)

12 komentarzy
0

Powiązane wpisy

judi bola judi bola resmi terpercaya Slot Online Indonesia bdslot
slot
slot online
slot gacor
Situs sbobet resmi terpercaya. Daftar situs slot online gacor resmi terbaik. Agen situs judi bola resmi terpercaya. Situs idn poker online resmi. Agen situs idn poker online resmi terpercaya. Situs idn poker terpercaya.

Kunjungi Situs bandar bola online terpercaya dan terbesar se-Indonesia.

liga228 agen bola terbesar dan terpercaya yang menyediakan transaksi via deposit pulsa tanpa potongan.

situs idn poker terbesar di Indonesia.

List website idn poker terbaik. Daftar Nama Situs Judi Bola Resmi QQCuan
situs domino99 Indonesia https://probola.club/ Menyajikan live skor liga inggris
agen bola terpercaya bandar bola terbesar Slot online game slot terbaik agen slot online situs BandarQQ Online Agen judi bola terpercaya poker online