Home Nagrody/Imprezy Bardzo długi call na Zoomie czyli o Emmys 2020

Bardzo długi call na Zoomie czyli o Emmys 2020

autor Zwierz

Tegoroczne Emmys były wyjątkowe — trans­mi­tu­ją­ca imprezę telewiz­ja ABC zro­biła dosłown­ie wszys­tko, żeby uroczys­tość była dla widzów ciekawa.  Prowadzą­cy Jim­my Kim­mel łączył się z nomi­nowany­mi przez Inter­net, pod drzwia­mi nomi­nowanych stali prezen­terzy w spec­jal­nych skafan­drach — na wypadek gdy­by zwycięz­cy trze­ba było wręczyć stat­uetkę, a niek­tórzy aktorzy pojaw­ili się na żywo, jak Jen­nifer Anis­ton, która wraz z Kim­melem pokazy­wała jak zdezyn­fekować kop­ertę (będziecie potrze­bowali gaśni­cy). Wszys­tko, żeby jakoś w tych trud­nych cza­sach tch­nąć życie w uroczys­tość roz­da­nia nagród, które dla coraz więk­szej grupy osób są zupełnie nie interesujące.

 

W tym roku Emmys miały jed­nak szan­sę być zupełnie inne. Nie dlat­ego, że sza­le­je wirus ale dlat­ego, że po zakończe­niu Gry o Tron, Współczes­nej rodziny i Veep zginęły trzy seri­ale które w ostat­nich lat­ach zbier­ały więcej nagród niż im się to należało. Drzwi do nagród tym razem były sze­roko otwarte i nieje­den widz zadawał sobie zapewne pytanie — czy HBO utrzy­ma swo­ją wielo­let­nią dom­i­nację w zakre­sie tych prestiżowych nagród. Dom­i­nację, której wciąż bard­zo nie chce odd­ać Net­flixowi. Zwłaszcza że do ostat­niej nocy kiedy przyz­nawane są najważniejsze nagrody (te mniej medi­alne przyz­nawano przez kil­ka wcześniejszych dni), licz­ba zdoby­tych przez obie stacje/platformy nagród była niemal równa.

 

Tym­cza­sem przy­na­jm­niej w kat­e­go­ri­ach kome­diowych okaza­ło się, że tam gdzie dwóch się bije tam trze­ci korzys­ta. Kome­diowy ser­i­al Schitt’s Creek, wypro­dukowany przez POP TV( mała stac­ja która właśnie wyco­fu­je się z ory­gi­nal­nych pro­dukcji) wygrał nagrodę za najlep­szy ser­i­al kome­diowy i zgar­nął wszys­tkie nagrody aktorskie za wstępy w seri­alu kome­diowym co nie zdarzyło się od niepamięt­nych cza­sów, doda­j­cie do tego nagrodę za sce­nar­iusz i reży­ser­ię i dostaniecie dowód na to, że pro­dukc­je, które pow­sta­ją bez wspar­cia wiel­kich stacji telewiz­yjnych mają szan­sę być dostrzeżone. Jest tylko jeden warunek — muszą być abso­lut­nie uroczy­mi seri­ala­mi wypro­dukowany­mi, napisany­mi i zagrany­mi przez ludzi którzy zain­west­owali wszys­tko w swój projekt.

 

Jestem zła że seri­alu nie da się obe­jrzeć w Polsce legal­nie ale jeśli jesteś­cie zain­tere­sowani tą pro­dukc­ja to YT moż­na się dość szy­bko zori­en­tować jaki to był ser­i­al. No właśnie Schitt’s Creek zostało obsy­pane nagro­da­mi, ale są to nagrody na pożeg­nanie — ser­i­al dobiegł koń­ca więc moż­na trochę zrozu­mieć dlaczego wielu członków telewiz­yjnej akademii zrozu­mi­ało, że ter­az albo nigdy. Jed­nocześnie, to zawsze jest taki słod­ko gorz­ki moment kiedy ser­i­al dosta­je nagrodę dopiero po ostat­nim sezonie — bo w niczym nie ułatwi to twór­com pro­dukcji. Jedy­na nadzie­ja — po takim tri­um­fie na Emmys może będzie łatwiej seri­alowi zaw­itać do Polski.

 

Jedyną z kome­diowych nagród aktors­kich która nie trafiła do Schitt’s Creek zgar­nął Eddie Mur­phy za swój gościn­ny wys­tęp w SNL. Co jest w ogóle ciekawe, że wys­tępy aktorów w SNL oce­nia się w kon­tekś­cie wys­tępów w seri­alach kome­diowych choć to prze­cież jest zupełnie inny rodzaj aktorstwa. Nie zmienia to fak­tu, że pod wzglę­dem nagród dla aktorów czarnoskórych tegoroczne Emmys, trochę przeła­mały schemat i pokaza­ły choć trochę równoś­ci czy bardziej równowa­gi. I dobrze, bo rzeczy­wiś­cie ostat­ni rok obfi­tował w ciekawe role, napisane dla osób z różnych grup etnicznych. Do komen­towa­nia współczes­nej Amery­ki są potrzeb­ni bohaterowie, którzy doty­chczas prze­by­wali na drugim planie, ale czas na nową perspektywę.

 

Jed­nym z najbardziej uroczych momen­tów gali online był moment kiedy żona Mar­ka Ruf­fa­lo Sun­rise Coigney nie mogła pow­strzy­mać entuz­jaz­mu po jego wygranej. To jest plus nagród online.

Nieco więcej emocji mogła dostar­czyć kat­e­go­ria najlep­szy ser­i­al dra­maty­czny, ale tu w sum­ie trzęsienia zie­mi nie było. Stat­uet­ka powędrowała do Sukcesji — seri­alu od HBO (więc wszys­tko w rodzinie), który wszyscy nazy­wa­ją jed­nym z najlep­szych w his­torii a ja przysyp­i­am w połowie pier­wszego sezonu i nawet nie wiem, dlaczego. W każdym razie kiedyś go obe­jrzę. Najlep­szą nagrodę za rolę w seri­alu dra­maty­cznym dostał Jere­my Strong a jakże za rolę w Sukcesji. Dodatkowo Seces­ja zgar­nęła jeszcze nagrodę dla najlep­szej aktor­ki wys­tępu­jącej gościnie (dla Cher­ry Jones) i nagrodę za najlep­szą reży­ser­ię oraz scenariusz.

 

Pewną niespodzianką była pewnie dla wielu obser­wa­torów fakt, że nagrodę dla najlep­szej aktor­ki w seri­alu dra­maty­cznym dostała Zen­daya. Nie dlat­ego, że jej rola Rue w Euforii nie była dobra, ale dlat­ego, że Emmys nie nagradza­ją zwyk­le tak młodych aktorek. Z tego co wiem, Zen­daya jest najmłod­sza w his­torii. Ponown­ie – jest to o tyle nagro­da, która może cieszyć, że seri­ale o młodych ludzi­ach, częs­to wpadały w oce­nach Akademii w kat­e­gorię pro­dukcji które moż­na nomi­nować ale niekoniecznie nagradzać. Tym­cza­sem ser­i­al młodzieżowy w ostat­nich lat­ach ewolu­u­je i pojaw­ia­ją się pro­dukc­je, które naprawdę zasługu­ją na dostrzeże­nie (nie tylko Stranger Things, które jest takim seri­alem, który na pewno dostanie w każdym sezonie nominację).

 

 

Nagrody w kat­e­go­ri­ach dra­maty­cznych w ogóle rozłożyły się nieco bardziej po seri­alach bo zami­ast dać wszys­tko Sukcesji nagrodę dostał Bil­ly Crudup za dru­go­planową rolę w The Morn­ing Show (bard­zo zasłuże­nie moim zdaniem bo jest tam świet­ny) i Julia Gar­ner za dru­go­planową rolę w seri­alu Ozark (którego nigdy nie zaczęłam i ter­az nie mam siły nadro­bić). Nagrodę za najlep­szy wys­tęp gościny w seri­alu dra­maty­cznym zebrał Ron Cephas Jones za pojaw­ie­nie się w seri­alu „This is Us” — broniąc tym samym hon­oru pro­dukcji dra­maty­cznych twor­zonych przez stac­je ogóln­o­dostęp­ne (mimo całej swo­jej melo­dra­maty­cznoś­ci „This is Us” jest jed­nym z niewielu seri­ali spoza kablów­ki, które w ogóle się liczą na nagrodach).

 

Chy­ba niko­go nie zaskoczy, że w tym roku kat­e­go­ria „najlep­szy minis­e­r­i­al” (a właś­ci­wie ser­i­al lim­i­towany) była rozstrzyg­nię­ta na dłu­go przed roz­daniem nagród. W roku, w którym są „Strażni­cy” nie mogło być inaczej. Nagrody powędrowały do „Strażników” za najlep­szy ser­i­al, najlep­szą rolę kobiecą dla Reginy King, za najlep­szy sce­nar­iusz, za najlep­szą rolę dru­go­planową dla Yahay Abdu­la-Mateen II. Nagrodę za najlep­szą reży­ser­ię zgar­nęła Maria Schard­er za „Unortho­dox” zaś nagrodę dla najlep­szego aktor — zgod­nie z przewidy­wa­ni­a­mi dostał Mark Ruf­fa­lo za pod­wójną rolę „I KNow This Much Is True” (ponowne chy­ba niko­go to nie dzi­wi). Wiele osób z radoś­cią przyjęło stat­uetkę dla bard­zo lubianej Uzo Adu­by za rolę dru­go­planową w Mrs. America.

 

 

Muszę przyz­nać, że rozbaw­iły mnie pier­wsze komen­tarze, w których donos­zono, że wygrana „Strażników” to pier­wsza nagro­da dla seri­alu super bohater­skiego czy komik­sowego. Bo jak­by na ser­i­al nie patrzeć – to z jed­nej strony – super bohaterów tam raczej nie ma, a relac­ja seri­alu z komik­sem jest tak skom­p­likowana, że naprawdę mate­ri­ał źródłowy choć ważny nie określa gatunku tej pro­dukcji. Ostate­cznie daleko jeszcze jest sza­cownym gremiom do dostrzeże­nia że w seri­alach takich jak Legion czy Doom Patrol jest coś więcej niż okładanie się po głowie. A to przykłady i tak eks­cen­trycznych pro­dukcji na pod­staw­ie komik­su. Jakoś nie widzą mi się nom­i­nac­je dla seri­ali w świecie Mar­vela które wrzu­ci Dis­ney Plus.

 

Wieczór nie obfi­tował więc ani w wielkie zaskoczenia ani wielkie zmi­any w czołów­ce rywal­iza­cji o nagrody. HBO wyprzedz­iło Net­flixa o włos — 9 nagro­da­mi, zdoby­wa­jąc 30 stat­uetek choć warto zaz­naczyć — że dopiero ta noc kiedy dostawały konkretne pro­gramy przeła­mały remis. Na trzec­im miejs­cu pojaw­iło się niespodziewanie POP TV bo wygrało 10 nagród, ale trze­ba przyz­nać że aż 4 z nich trafiły do Daniela Levy który dostał stat­uet­ki za reży­ser­ię, pro­dukcję, sce­nar­iusz i grę aktorską w Schitt’s Creek . A ponoć cza­sy seri­ali naprawdę autors­kich już za nami.

 

W ostate­cznej rywal­iza­cji Watch­men wygrał o włos z Schitt’s Creek co pokazu­je, jak niesamow­itym sukce­sem był deszcz nagród dla niewielkiego seri­alu kome­diowego o którym w Polsce nikt nie słyszał a który dostał więcej nagród niż wprowad­zony z olbrzymią pro­mocją Man­dalo­ri­an czy dys­try­buowana przez HbO „Sukces­ja”. Pod tym wzglę­dem aż żal że był to taki dzi­wny rok bo tra­ki tri­umf powinien się odby­wać w obec­noś­ci innych osób po fachu by móc im pokazać jak zła­mać system.

 

Kole­jne Emmys za nami i mam wraże­nie, że z roku na rok budzą one coraz mniej emocji. Co jest o tyle ciekawe, że prze­cież oglą­damy coraz więcej seri­ali i naprawdę — tu już trud­no korzys­tać z wymów­ki Oscarów, że prze­cież „Nikt tego nie oglą­da”.  Choć może najwięk­szym prob­le­mem Emmys, jest to, że zawsze wda­ją się prze­sunięte o kil­ka sezonów do tył, jak ktoś kto roz­pac­zli­wie próbu­je nadro­bić co było ciekawego w telewiz­ji, ale wykupił tylko sub­skrypc­je HBO a hasło do Net­flixa ma od kole­gi. Jed­nocześnie ta dzi­w­na cer­e­mo­nia wręczenia nagród spraw­ia, że trze­ba sobie zadać pytanie – czy da roz­danie nagród na dys­tans ma sens. Wieczór był niewąt­pli­wie całkiem sym­pa­ty­czny i pewne pomysły naprawdę spraw­iły, że moż­na było oglą­dać cer­e­monię z przy­jem­noś­cią. Nie da się jed­nak ukryć, że brakowało tego momen­tu kiedy wywołany po raz któryś twór­ca sta­je na sce­nie, przed wszys­tki­mi swoi­mi kolega­mi po fachu i przeży­wa chwilę tri­um­fu. Ten moment jest prze­cież kluc­zowy. To spek­takl artysty­cznego spełnienia który przy­cią­ga nas najbardziej i chy­ba nie dzi­ała gdy nie ma w okol­i­cy sali pełnej ludzi gotowej klaskać.

 

0 komentarz
1

Powiązane wpisy

judi bola judi bola resmi terpercaya Slot Online Indonesia bdslot
slot
slot online
slot gacor
Situs sbobet resmi terpercaya. Daftar situs slot online gacor resmi terbaik. Agen situs judi bola resmi terpercaya. Situs idn poker online resmi. Agen situs idn poker online resmi terpercaya. Situs idn poker terpercaya.

Kunjungi Situs bandar bola online terpercaya dan terbesar se-Indonesia.

liga228 agen bola terbesar dan terpercaya yang menyediakan transaksi via deposit pulsa tanpa potongan.

situs idn poker terbesar di Indonesia.

List website idn poker terbaik. Daftar Nama Situs Judi Bola Resmi QQCuan
situs domino99 Indonesia https://probola.club/ Menyajikan live skor liga inggris
agen bola terpercaya bandar bola terbesar Slot online game slot terbaik agen slot online situs BandarQQ Online Agen judi bola terpercaya poker online