Wielki Megalomański Quiz Zwierza czyli jest nas 5000 !

07/03/2014

Stuletnia pobudka czyli zwierz o Przebudzeniu Wiosny

07/03/2014

Cyd i Cuda czyli rozmowa o hennie, kubkach i fanostwie

07/03/2014
empty image
empty image

Hej

Na blogu zwierza było już prawie wszystko, od konkursów, przez akcje społeczne, reklamy, promocje, quizy, zagadki i wpisy na kilkanaście stron. Ale zwierz po raz pierwszy gości na blogu gościa. Zwierz od jakiegoś czasu nosił się z zamiarem, spróbowania swoich umiejętności w trudnej sztuce wywiadu. W końcu jeśli kiedyś zwierz ma kiedyś odpytywać gwiazdy ekranu z tego z czym im się kojarzy Polska to trzeba gdzieś nabrać odpowiednich szlifów. Okazja jakoś nie nadchodziło (Moffat jakoś nie odbiera jak się do niego dzwoni), aż niedawno do zwierza zapukała Joanna Cyd Petruczenko i zapytała zwierza czy nie mogłybyśmy czegoś zrobić razem.  Owocem niesłychanie któtkiej burzy mózgów jest dzisiejsza rozmowa. Jeśli nie kojarzycie Cyd to wasza strata – Cyd hennuje, maluje i prowadzi Henna Illustrated – sklep na esty na który zdecydowanie na należy wchodzić kiedy do następnej wypłaty jest jeszcze daleko. Poza tym Cyd jest cudowną fangirl, osobą która uświadomiła zwierzowi istnienie k-dram, namówiła zwierza do henny i tak polecała Rzeki Londynu, że zwierz kupił sobie wszystkie tomy na raz.  Rozmowa jest też w pewnym stopniu pokłosiem pomysłu zwierza na Geek Market do którego wciąż możecie się zgłaszać (druga odsłona prawdę niedługo). Tak więc posłuchajcie co ciekawego ma do powiedzenia Cyd o hennie, kubkach i o tym jak czasem Winston okazuje się Hannibalem. A i jeszcze jedno – wywiad przeprowadzony był bardziej w formie kwestionariusza, więc zwierz nie zawsze mógł dopytać. Ale Cyd zwierza czyta więc, jak macie jakie dodatkowe pytania to nie wstydźcie się dopytać w komentarzu.

552277_460443283975200_676106593_n

 

Bohaterka pierwszego wywiadu zwierza nie tylko hennuje, maluje i fanuje ale jeszcze dziwnie przypomina  pewnego pana, który sporo czasu spędził w nieco chłodniejszych warunkach.

 

Obiło się zwierzowi o uszy, że nie jesteś Kapitanem Ameryką. Czy Nick Fury o tm wie? Ale tak na serio, sporo osób kojarzy cię jako znakomitą cosplayerkę, specjalistkę od henny, ważną postać w Polskim fandomie wszystkiego. Ale może dodasz coś od siebie, dla czytelników którzy jakimś cudem o Cyd nie słyszeli.

To tylko plotki. Kapitan Ameryką jestem na pewno – mam na to potwierdzenie w bardzo poważnym katalogu z wystawy, na którą trafiły moje obrazy i rysunki, a przecież wiadomo, że po wydrukowaniu wszystko staje się prawdą.

Co do pozostałych kwestii… Za specjalistką od henny się zgodzę, bo prawie siedem lat zakochania w tej tradycji i częstego malowania po ludziach musi w końcu przynieść jakieś konsekwencje, ale do bycia ważną postacią w fandomie nie zamierzam aspirować. Ważne postacie w polskim fandomie to dla mnie ludzie, którzy tworzą konwenty, prowadzą kluby, strony itp. oraz organizują różne wspaniałe fandomowe rzeczy, a ja wprawdzie jestem od lat w Śląskim Klubie Fantastyki, ale klubowe działania wspieram raczej plastycznie i nieregularnie. Najlepiej sprawdzam się trzymając w rękach rożek z henną, piórko i pędzelek – w ten sposób najłatwiej mi pokazać to, co kocham we wszystkich rzeczach, które aktywnie fanię, a fanię bardzo wiele spraw.

IMAG8048fdfdfdfzx

Zwierz który miał na ręku hennę wykonaną dłonią Cyd (oczywiście w dużo mniejszym zakresie) jest pod wrażeniem jakie cuda można wyczarować mając w ręku zaledwie małą tubkę z henną. Przy czym zwierzowi obiło się o uszy, że najpierw czekamy aż wyschnie a potem idziemy spać ;)

Wszyscy znają cię jako osobę która wspaniale hennuje – zarówno na Śląsku jak i wyjazdowo na konwentach – skąd pomysł by przenieść się na kubki, łyżeczki i inne „trwałe” przedmioty?

Henna nigdy nie była moim jednym środkiem artystycznego wyrazu – rysuję od momentu, w którym pierwszy raz dostałam do ręki kredkę. Z biegiem lat uczyłam się coraz to nowych technik, w pewnych sprawach pomogła też krótka przygoda z Konserwacją Tkanin na Warszawskiej ASP, ale większości, tak jak henny – nauczyłam się sama (często korzystając z różnych wskazówek w podręcznikach i internecie). Trzeba spróbować wielu rzeczy by w końcu znaleźć te, które nam najbardziej odpowiadają – oleje, akryle, haft, tkanie, akwarela, malowanie kubków, rzeźbienie a w trakcie ostatnich wakacji nawet graffiti (fascynująca sprawa, kiedyś jeszcze do tej techniki wrócę). Kubki pierwszy raz zaczęłam malować kilka lat temu wykorzystując moje własne ilustracje, ale z różnych powodów po jakimś czasie przestałam. W zeszłym roku pewnego dnia postanowiłam tą umiejętność odświeżyć, dodałam do tego dużo mojego hennowego doświadczenia i sporo fanowskiej miłości i tak właśnie zaczęłam tworzyć coś bardziej trwałego niż henna. To, że nie pracuję już w korporacji też miało na to spory wpływ – nic tak nie podwyższa kreatywności jak niepracowanie w korporacji.

IMAG4412nn

Czy to ptak czy to TARDIS, zdaniem zwierza jedna z najbardziej twórczych interpretacji budki większej w środku

Czy kiedy siadasz do projektu od razu wiesz dokładnie co narysujesz czy idziesz na żywioł? Czy umiesz odtworzyć swój wzór czy za każdym razem wychodzi trochę coś innego?

Nowe projekty zaczynam zazwyczaj od pustego kubka i dokładnego reaserchu, potem najczęściej zabieram się od razu do malowania. Hennowanie nauczyło mnie zaczynania rysunku od pojedynczej plamy i stopniowego odkrywania elementów, które będą do niej pasować. Za przykład może posłużyć jeden z moich ostatnich tworów – kubek z Hannibalem.

Po obejrzeniu pierwszego odcinka nowej serii postanowiłam powtórzyć pierwszy i ostatni z poprzedniej i zachwyciłam się tym jak cudownie inną postacią jest Will Graham w każdym z tych odcinków i jak wspaniałą klamrą spinającą całą tą opowieść jest Winston. Usiadłam więc do malowania Winstona, ale okazało się, że w pędzelku czekał na mnie Hannibal i kości policzkowe Madsa Mikelssena.

Wzory jestem w stanie powtarzać, ale często jest to zdecydowanie trudniejsze niż stworzenie czegoś zupełnie nowego – najbardziej lubię chyba wracać i zmieniać wcześniej stworzone motywy – tak jest np. z ptasią wersją TARDIS, która doczekała się już ponad 10 różnych kubkowych i rysunkowych wersji.

1621933_102nnnm01742240417183_960267085_n

Miał być pies wyszedł Hannibal. Różnie bywa. 

Postacie z których fandomów lubisz rysować najbardziej? Masz swoich faworytów?

Postacie z moich fandomów, jest ich dużo, więc nie jest aż tak łatwo trafić na coś, o czym bym chociaż odrobinę nie słyszała – nawet jeżeli nie chcę o czymś wiedzieć tumblr i tak przynosi, więc trudno mi od pewnych informacji uciec. Nawet jeżeli nie znam danego fandomu przed zrobieniem ilustracji szukam informacji, czytam i dowiaduję się tego, czego nie wiem – tak było z robieniem wzoru inspirowanego Spelunky. O tej grze słyszałam oglądając filmik analizujący ją pod względem feministycznym, ale żeby zabrać się za cokolwiek przeczytałam kilka artykułów, obejrzałam filmiki z gry i różne grafiki. Na tej podstawie zrobiłam coś, co oddaje (tak słyszałam) klimat gry a jednocześnie zachowuje część mojego własnego stylu i podejścia do malowania.

IMAG8214mm

Nic  tak nie powie „jestem fanem i nie ma dla mnie ratunku”, jak taka wariacja na tema Daleka :) 

Ostatnio czytałam że przesyłasz swoje kubki aż do Hong Kongu, jakie było najciekawsze zamówienie jakie zrealizowałaś?

Zdecydowanie kubek ze Smaugiem i Lokim – pomysł przedyskutowałam wspólnie z nową właścicielką kubka, ale miałam pełną dowolność jeżeli chodzi o kolory, styl i kompozycję a malowałam Smauga i Lokiego, czego chcieć więcej.

IMAG4542as

Popijać poranna kawę z kubka na którym jest Loki i jednorożec ? Tylko na kolanach

Powiedzmy zamarzy mi się kubek od Cyd. Co trzeba zrobić jeśli np. mamy ukochanego bohatera i marzy nam się kubek z nim – czy przyjmujesz zamówienia na konkretne postacie czy trzeba czekać na jakieś natchnienie?

Przede wszystkim należy się do mnie odezwać – przez bloga, facebooka lub Etsy – zawsze jestem otwarta na nowe pomysły, nowe pomysły są zawsze najlepsze – w ten sposób mogę pracować pokazując oryginalny fandom nie tylko przez pryzmat tego, jak pracuje moja wyobraźnia, ale też przez uwzględniając to, co na dany temat myśli ktoś inny. W ten sposób zwykły mały kubek i niezwykła popkulturalna fascynacja zostają przetworzone tak, że razem tworzą coś całkowicie nowego.

Na natchnienie nie trzeba czekać, bo czegoś takiego jak natchnienie nie uznaję – mam miliony pomysłów i często zbyt mało czasu by je wszystkie zrealizować. Myślę, że tysiące godzin k-dram, zachodnich seriali, hennowanie i k-pop jakoś mnie zepsuły i nie potrafię być już tylko zjadaczem popkultury – chcę ją tworzyć i przetwarzać aż stanie się zupełnie nową i moją własną formą sztuki.

IMAG5882bb

Jeśli chcesz mieć siłę by eksterminować świat to chyba jasne jest, że musisz zacząć od kawy popijanej  z odpowiedniego kubka.

Zwierz wie, że jesteś zwierzęciem nocnym. Czy wtedy przychodzą ci do głowy wzory, czy rysujesz to co myślisz że się spodoba potencjalnym klientom?

Godziny, w czasie których jestem najbardziej aktywna, zdecydowanie przypadają wieczorem i tak jest odkąd pamiętam. Wiele razy próbowałam ten tryb zmienić, ale wiele rzeczy robi się zdecydowanie łatwiej, kiedy na dworze jest ciemno (może dlatego, że Hannibala, Teen Wolfa i Supernatural można oglądać tylko wtedy, w dzień bardziej przypominają audiobooki). Jeżeli nie robię czegoś specjalnie dla danej osoby niezbyt często myślę o tym żeby tworzyć coś dla innych, inne osoby często mnie inspirują, ale sama z siebie rysuję przede wszystkim to, co podoba się mi samej, ale nie jest to jakiś szczególnie dobry wyznacznik, bo często moje ulubione twory zupełnie nie podobają się innym. Zupełnie nie rozumiem dlaczego.

IMAG8170

 

Kubek ze Smokiem. Powtarzam kubek ze smokiem. Tyle zwierzowi wystarczy.

Zwierz chyba nie musi was po tym wywiadzie przekonywać, że Cyd to istota nie tylko miła ale i interesująca. Jeśli prowadzicie własną działalność rękodzielniczą albo macie zamiar zwierz radzi wam posłuchać tego co mówi Cyd bo brzmi bardzo rozsądnie. Zwierz, który sam ma dwie lewe łapy jest zawsze pod wrażeniem ludzi uzdolnionych i kreatywnych. Jeśli chcecie coś zamówić to zwierz przypomina, że Tu macie adres sklepu. Cyd będziecie tez mogli spotkać na Pyrkonie gdzie będzie się produkowała razem ze zwierzem a także na wielu innych wydarzeniach około fandomowych.  Zwierz zawsze się strasznie cieszy kiedy spotka kogoś miłego przez sieć i osoba ta jest sympatyczna także w realu a w tym przypadku to się zdecydowanie potwierdza.  Dobra zwierz więcej komplementów nie prawi bo wyjdzie, że jest całkowicie nieprofesjonalny (jakby kiedykolwiek był) i za bardzo zaangażowany. Nie mniej jeszcze raz wam przypomina, że możecie się zgłaszać do Geek Marketu a jeśli sami robicie coś fajnego to może kto wie, kiedyś i z wami zwierz porozmawia bo musi powiedzieć, że całkiem mu się to spodobało. Trzymajcie się rękodzielnicy! Możecie za rękę!

IMAG7621b

Jakby nie wystarczyły te cudowne kubki to w sklepie Cyd można kupić jeszcze inne wspaniałości – jak te budzące pożądanie zwierza grafiki

Ps: Zwierz co się nie zdarza ma plany niesłychanie do przodu więc jutro będzie musicalowo, potem będziemy recenzować filmy a jeśli zwierz dobrze wyliczył to czeka nas jeszcze rozwiązanie megalomańskiego quizu.

ps2: Zwierz zapomniał wczoraj powiedzieć ale Wielki Megalomański Quiz Zwierza można rozwiązywać do przyszłego czwartku.

IMAG5546nnnnbc

Jeszcze jedno cudo na koniec bo zwierz nie mógł się powstrzymać takie piękne

Brak interpunkcji we wpisie wynika z dysortografii Zwierza. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, zajrzyj do zakładki „Gdzie są przecinki”.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 • Elka17

  Aaaaa, mój kubek się załapał do wywiadu! #takifejm !
  Cyda robi prześliczne rzeczy. Bezcenne.

  • zpopk

   Ten z Dalekiem?

   • Elka17

    Nie. Połowa Smaukiego. Kubek ze smokiem jest mój. My preciousssss….

    • Anakonda

     Widzę kubek z Dalekiem myślę: Ela.
     Nie no, ten ze Smokiem budzi zainteresowanie i to zdecydowanie.

     • Elka17

      Kubek z Dalekiem też mam. Nawet trzy, w tym jeden od Cydy. Ale nie ten ;)

  • Cyd

   Aw <3 <3

 • Monica

  Najpiękniejsze kubki jakie widziałam, a szczerze mam na tym punkcie świra!

  • Elka17

   Piękne piękne. I bardzo dobrze wykonane. Odkąd dostałam moje przestałam pijać w innych. I dzielnie wytrzymują. :D

  • Cyd

   :) Dziękuję, super, że się podobają

 • minimysz

  Cthulhu! ♥♥♥ Muszę go mieć!

 • Wazon

  Bardzo piekne rzeczy, winszuję Cydowi, ale czy malunek na ręce zwierza był na zawsze ????

  • zpopk

   Nie utrzymuje się tak z tydzień, dwa. Śliczne to jest ale trudno by zostało na zawsze.

   • Wazon

    Dnia 7 marca 2014 14:47 „Disqus” <notifications@disqus.net> napisał(a): Settings   A new comment was posted on zwierz popkulturalnyzpopkNie utrzymuje się tak z tydzień, dwa. Śliczne to jest ale trudno by zostało na zawsze.8:47 a.m., Friday March 7  Reply to zpopk  zpopk’s comment is in reply to Wazon: Bardzo piekne rzeczy, winszuję Cydowi, ale czy malunek na ręce zwierza był na zawsze ????Read more  You’re receiving this message because you’re signed up to receive notifications about replies to disqus_t8zZ2jS8pF.You can unsubscribe from emails about replies to disqus_t8zZ2jS8pF by replying to this email with „unsubscribe” or reduce the rate with which these emails are sent by adjusting your notification settings. Drogi zwierzu, na miłość Boską, będziesz to miala DWA TYGODNIE ????

    • zpopk

     Coś się dziwnego wkleiło ;) Zwierz już kiedyś miał malunki cyd na ręku dwa tygodnie. Nikt nie zgłaszał pretensji

     • Askay

      Henna Cydy jest małym dziełem tradycyjnej w Indiach sztuki ozdabiania ciała. Wystarczy wejść na stronę Śląskiego Hennowania i pooglądać, Warto też wiedzieć, w jaki sposób coś takiego powstaje, bo operowanie rożkiem do łatwych nie należy.

 • Wazon

  PS No i dobrze, zwierzowi we wszystkim pieknie

 • Karina

  Serio? Ktoś to kupuje? Za pieniądze???

  • zpopk

   Tak za pieniądze. Bo są tego warte.

  • Askay

   Serio? Komuś się to nie podoba? I wyraża to w tak mało grzeczny sposób? Smutne to…

 • Cyd

  Jej :]

 • Darya

  Kolejny powód, by być bogatą… Kiedyś kupię sobie całą zastawę!

  Swoją drogą, bardzo fajny pomysł na notkę, lubię wywiady. Nie obraziłabym, gdyby raz na jakiś czas pojawiły się jeszcze takie przepytywania C:

  • Cyd

   Ja koniecznie chcę wywiad z Mają Lulek. Koniecznie koniecznie.

 • Anika

  To jest GENIALNE! Naprawdę, dawno coś nie zrobiło na mnie takiego wrażenia. Gratuluję talentu:) (Ale Zwierz powinien przed wpisem umieścić jakieś zdanie typu: „Wpis zarezerwowany dla osób, które mają bardzo dużo pieniędzy, nie muszą się same utrzymywać, bądź też nie czują potrzeby spożywania posiłków.” Bo teraz mi się widzi, że wiedząc, że takie wspaniałości istnieją, oszczędzanie staje się niemożliwe. I jak tu nie zostać bankrutem?)

  • Elka17

   Ja nie mam dużo pieniędzy, sama się utrzymuję i kocham oraz potrzebuję jeść. Ale bez kubków Cydy nie byłoby tak fajnie ;)
   Właśnie, Cyd, może cała zastawa? Kończysz zupkę, a tam Dalek?

   • Cyd

    Sztućce już maluję, więc wszystko się może zdarzyć tylko farba jest mniej trwała jak ma bezpośredni kontakt z jedzeniem – kwasikami tłuszczykami etc etc. Myślałam też żeby moje domowe miseczki zamienić na loki-miseczki, wszystko jest lepsiejsze z Lokim.

 • Gaia

  uprawie nieco prywaty: a projekty tatuazy Cyd robi? a jak nie robi JESZCZE, to by zrobila?? bo ja rozwazam nastepne dwa tatoo…

 • Dopiero co dostałam od przyjaciółki tardisowy kubek, z którego obiecałam pić do końca świata i dzień dłużej. Ale chyba obietnicę złamię, bo oto same kubeczkowe cudeńka! I aż mi serce ściska, że już w tym miesiącu spełniłam swoje geekowe zachcianki i muszę czekać do następnej wypłaty;( Jedno pytanie do Cyd – a jak kubeczki znoszą kontakt z wodą? Henna jest wytrzymała, czy lepiej uważać przy myciu i trzymać z dala od zmywarek?

  • Cyd

   Kubków nie hennuję tylko maluję specjalnymi farbami – po pomalowaniu wypieka się je w wysokiej temparaturze tak, że są odporne nawet na zmywarkę :) Więc tak, wszytsko jest trwałe.