Home Ogólnie Kadrów życie po życiu czyli skąd ten mem

Kadrów życie po życiu czyli skąd ten mem

autor Zwierz

Hej

Zwierz cza­sem zada­je sobie dzi­wnie pyta­nia, których zapewne nie zada­je sobie więk­szość zdrowych na ciele i umyśle użytkown­ików Inter­ne­tu. Albo nawet zada­ją sobie te pyta­nia, ale mają wystar­cza­ją­co dużo rozsąd­ku by nie szukać na nie odpowiedzi. Nieste­ty zwierz jest pod tym wzglę­dem nieo­drod­nym dzieck­iem swo­jego ojca i ilekroć przy­chodzi mu do głowy, że coś musi sprawdz­ić rzu­ca się w wir Inter­ne­towych poszuki­wań. Tym razem zwierz zadał sobie pytanie, które może wam się wydać dzi­wne – otóż postanow­ił sprawdz­ić skąd konkret­nie pochodzą kadry wyko­rzysty­wane w najpop­u­larniejszych inter­ne­towych memach. Widzi­cie memy stały się osob­nym językiem, którym posługu­je­my się obok języ­ka pisanego. Językiem bard­zo wygod­nym, bo między­nar­o­dowym.  Korzys­tamy, więc z memów rzad­ko zas­tanaw­ia­jąc się skąd właś­ci­wie wzięły się takie a nie inne sce­ny czy kadry, z których korzys­tamy. Co więcej – właś­ci­wie ta wiedza nie jest na potrzeb­na, bo memy mają to do siebie, że szy­bko się eman­cy­pu­ją. Najlep­szym przykła­dem niech będzie fakt, że częs­to wyko­rzysty­wane kadry pochodzą z mniej znanych a właś­ci­wie mniej pop­u­larnych pro­dukcji. Zwierz spędz­ił trochę cza­su szuka­jąc dobrych przykładów do swo­jej ciekawej tezy, że tak naprawdę cześć wyt­worów kul­tu­ry pop­u­larnej jest obec­nie dziś najlepiej znana właśnie dzię­ki związanym z nim mem­om. Poza tym wyda­je się, że memy chy­ba trochę zdradza­ją wiek ich pier­wszych twór­ców. Dobra tyle tytułem wstępu. Ter­az zwierz powie wam gdzie Picard robił facepalm, skąd jest dzi­w­na mina Nico­lasa Cage’a i dlaczego mamy się zamknąć i wziąć kasę.

 

 „ I don’t want to live on this plan­et any­more” – Futu­ra­ma stanowi pewien ewen­e­ment – to ser­i­al kochany przez wielu widzów, ale nie jest aż tak dobrze rozpoz­nawany jak np. Simp­sonowie.  Ser­i­al prześmiew­czy inteligent­ny, której dzieje pro­dukcji są dość pog­mat­wane stał się o dzi­wo kopal­nią memów. Jed­nym z nich jest wyko­rzysty­wany do sko­men­towa­nia tych zjawisk w kul­turze czy Internecie które przekonu­ją nas o ostate­cznym upad­ku plan­e­ty zwanej ziemią i zachę­ca­ją co jej szy­bkiego opuszczenia bez oglą­da­nia się na ludzkość. Cytat ten  pojaw­ił się w 2010 roku w odcinku seri­alu „ A clock­wock Ori­gin” który kon­cen­tru­je się na sporze pomiędzy kreacjon­ista­mi a ewolucjon­ista­mi. To rzeczy­wiś­cie może zachę­cić do zmi­any planety.

Mem wyko­rzysty­wany jest równie częs­to  do pod­kreśla­nia w jak bard­zo złym kierunku poszła nasza cywiliza­c­ja jak i do specy­ficznego sno­biz­mu który nakazu­je chęć ewakuowa­nia się z zie­mi ilekroć pop­u­larne sta­je się cokol­wiek młodzieżowego

Face Palm Picar­da – nie trze­ba być fanem Star Tre­ka ani nawet oglą­dać Next Gen­er­a­tion by znać kadr na którym Picard przykła­da dłoń do czoła w ostate­cznym geś­cie rezy­gnacji tak dobrze znanym nam wszys­tkim zwłaszcza w cza­sie oglą­da­nia wiec­zornych wiado­moś­ci. Picard swo­ją słyn­ną dłoń do czoła przyłożył w odcinku „Deja Q”. Picard naprawdę miał powody do wykony­wa­nia gestów świad­czą­cych o abso­lut­nym zniechęce­niu do wszys­tkiego – nie dość że starał się zapo­biec wielkiej katas­trofie (dokład­nej księży­ca wypada­jącego z orbity pros­to na plan­etę) to jeszcze na Enter­prise pojaw­ia się jego dawnej niemal bos­ki prze­ci­wnik Q deklaru­jąc, że został pozbaw­iony całej mocy i prosi o azyl. Przez wzgląd na zestre­sowanego Picar­da na ¾ wykon­a­jmy facepalm

 

 

Star Trek jest kopal­nią face­plamów i w ogóle memów. Zwierz wybrał jed­nak ten pier­wszy najważniejszy facepalm który spraw­ił, że ten gest stał się ulu­bionym gestem INternetu

Look At all the Fucks I do not Give” – choć zwierz ma zasadę że stara się utrzymy­wać blog przestrzenią raczej pozbaw­ioną przek­leństw ale tym razem zro­bi wyjątek. Jak wszyscy wiedzą pod­stawą tego wyraża­jącego daleko idącą niewzrus­zoną postawę wobec czy­je­goś pos­tu, sta­tusu czy pre­ten­sji jest kadr z pier­wszych ujęć Dźwięków Muzy­ki lub ewen­tu­al­nie plakat do fil­mu. O ile plakat jak plakat szczegól­nie ciekawy nie jest, to już kręce­nie sce­ny gdzie kam­era pokazu­je rados­ną bohaterkę bie­ga­jącą po górach to kawał fil­mowej his­torii. Głównie dlat­ego, że scenę krę­cono nisko lecą­cym helikopterem i Julie Andrews miała spore kłopo­ty nie tylko by cokol­wiek zagrać ale też żeby w ogóle ustać. Ale zarówno w filmie jak i w Internecie nie daje nic po sobie poz­nać – w jed­nym będąc śpiewa­jącą radoś­cią w drugim najbardziej niewzrus­zoną jed­nos­tką z Inter­ne­towych memów.

Inter­net to przedzi­wne miejsce gdzie nic nie jest bez­pieczne — nawet otwar­cie i plakat do niegroźnego musi­calu mogą stać się pod­stawą sarkasty­cznego mema.

That esca­late quick­ly” – to jeden z ciekawych przy­pad­ków kiedy pro­dukc­ja znana jest praw­dopodob­nie zde­cy­dowanie lep­iej z memów niż z kina czy telewiz­ji. Oczy­wiś­cie mowa o cyta­cie zAnchor­man: The Leg­end of Ron Bur­gundy. Film jest w zależnoś­ci od poczu­cia humoru bard­zo śmieszny albo zupełnie bezsen­sowny i należy do tej kat­e­gorii amerykańs­kich komedii które nie są szerzej znane ale ci którzy je zna­ją i widzieli kocha­ją je całym sercem – zwłaszcza że to zawsze jest mniej więcej ta sama obsa­da czyli Stve Carell, Will Far­rel, Paul Rudd i kilku innych aktorów którzy należą do grupy Frat Pack czyli grupy komików częs­to pojaw­ia­ją­cych się w tych samych fil­mach. Anchoman dostar­czył jeszcze inter­ne­towi całkiem sporo gifów i chy­ba na fali te inter­ne­towej pop­u­larnoś­ci doczekał się drugiej częś­ci która jed­nak nieste­ty dość powszech­nie zaw­iodła widownię.

Sam film dostar­czył jeszcze kil­ka memów ale ten jest niesły­chanie przy­dat­ny w roz­mowach inter­ne­towych gdzie zaczy­na­cie od planów na obi­ad a kończy­cie na sporze religijnym.

Shut Up and take my mon­ey” – ponown­ie kadr z Futu­ramy dokład­niej  z odcin­ka „ Attack of the killer App” z szóstego sezonu seri­alu. Na co bohater chce wydać pieniądze? Na Eye­Phone (tak tak bard­zo świadome naigry­wanie się z Iphona) który co praw­da ma sła­by zasięg i bater­ię ale bohater jak wiemy z memu mieć po pros­tu musi. Co ciekawe ta prześmiew­cza sce­na w Internecie stała się wyrazem najwięk­szego uzna­nia dla znalezionego w sieci (ist­niejącego bądź nie) pro­duk­tu, który chce­my mieć nieza­leżnie od tego ile by kosz­tował i ile potenc­jal­nych wad by miał. Nieste­ty w Internecie nikt nie chce naszych pieniędzy. A właś­ci­wie inaczej wszyscy chcą naszych pieniędzy ale nie na to na co gotowi jesteśmy je dać.

Co ciekawe nikt nigdy nie wprowadza do powszech­nej sprzedaży tego za co chce się jak najszy­b­ciej zapłacić

Creepy  Won­ka –   Zan­im Tim Bur­ton postanow­ił nakrę­cić film gdzie John­ny Depp gra włas­ną impresję na tem­at Michela Jack­sona mieliśmy całkiem przy­jem­ny musi­cal z 1971 roku gdzie Gene Wilder grał całkiem nieźle Willy Wonkę. A jed­nak nawet w tym dla niek­tórych kul­towym dla innych po pros­tu ukochanym filmie znalazła się sce­na z której kadr stał się gifem. To moment, kiedy Willy Won­ka prezen­tu­je zwiedza­ją­cym fab­rykę swo­ją najbardziej zaawan­sowaną tech­no­log­icznie tajem­nicza maszynę. Przez chwilę stoi opier­a­jąc się o nią swo­bod­nie z takim dzi­wnym i niepoko­ją­cym wyrazem twarzy. Choć w filmie nie jest to ani wiel­ka ani waż­na sce­na to ten jeden wycię­ty kadr zro­bił w sieci olbrzymią kari­erę. Oczy­wiś­cie inter­ne­towy mem gra tym spoko­jnym obliczem akto­ra i sza­leńst­wem które kry­je się gdzieś w kącikach oczu.

Zwierz nie przepa­da za tym memem bo jest zwyk­le dość niemiły dla rozmów­cy. z drugiej strony, jak mało który przenosi ton glo­su (zdaniem zwierdza pop­u­larność memów wyni­ka stąd że siebie wza­jem­nie nie słyszymy i nie widzimy)

Annoyed Picard – powracamy na chwilę do Kap­i­tana Picar­da. Mem Annoyed Picard doskonale pokazu­je jak treść memu nie musi się zgadzać z treś­cią sce­ny z której pochodzi. Zaczni­jmy jed­nak od memu – ten przed­staw­ia­ją­cy Picar­da wskazu­jącego na coś jest zazwyczaj dowo­dem na to, że oso­ba korzys­ta­ją­ca z memu jest czymś ziry­towana – albo tym co zobaczyła albo tym co ktoś napisał i zada­je wprost pytanie „ co to ma być”. Co ciekawe sama sce­na ze Star Tre­ka jest abso­lut­nie przeu­rocza  pochodzi z odcin­ka Ménage à trois  i jest sceną w której kap­i­tan Picard recy­tu­je sonet Szek­spi­ra. Co oczy­wiś­cie jest cud­ownym naw­iązaniem do fak­tu, że Patrick Stew­art zan­im został kap­i­tanem Enter­prise  był już znanym i cenionym aktorem Szek­spirowskim. Mem jest pop­u­larny, sce­na przeu­rocza a Inter­net – przedziwny.

Zwierz musi powiedzieć, że wiedząc z jakiej sce­ny jest ten mem już nigdy nie spo­jrzy na niego tak samo. Sce­na jest zaś przeurocza

You Don’t  Say – być może najdzi­wniejszy z wyłowionych przez zwierza memów mają­cych coś wspól­nego z zatrzy­manym kadrem kine­matograficznym.  You Don’t Say to mem przed­staw­ia­ją­cy bard­zo charak­terysty­czny szkic twarzy Nico­lasa Cage’a w dość mani­ack­iej pozie. Jest on opar­ty o kadr z fil­mu Vampire’s Kiss z 1988 o agen­cie lit­er­ackim przeko­nanym, że zamienia się w wam­pi­ra (co doprowadza go do sza­leńst­wa). To właśnie w ty filmie Cage zachowu­je w jed­nej ze scen ten prz­er­aża­ją­co mani­ac­ki wyraz twarzy. Dla zwierza jest to tym ciekawsze bo odnosi wraże­nie, że ten jeden kadr i moc­no niepoko­ją­cy wyraz twarzy akto­ra spraw­ił, że film w ogóle w jakikol­wiek sposób odcis­nął swo­je pięt­no na kul­turze pop­u­larnej – inaczej praw­dopodob­nie pozostał­by w mrokach wiecznego zapomnienia.

Zdaniem zwierza fas­cynu­jące jest jaką drogę prze­był kadr z niko­mu niez­nanego fil­mu do chwili kiedy rysunek opar­ty na jed­nym kadrze stał się dośc iry­tu­ją­cy memem.

Patrick Bate­man With an Axe– zwierz pokusi się o pewne zdanie którego sam nie jest do koń­ca pewny ale… OK zdaniem zwierza Chris­t­ian Bale był takim Fass­ben­derem przeło­mu lat 90 i 2000 – niesły­chanie przys­to­jny, zdol­ny i wszech­stron­ny. Zresztą potem jego kari­era potoczyła się jak najlepiej i choć zwierz nigdy akto­ra nie pol­u­bił to nie moż­na mu odmówić tal­en­tu (choć bezus­tanne chud­nię­cie i tycie dla roli nieco nad­wyrężyły urodę). Film Amer­i­can Psy­cho o mak­lerze który prowadzili ide­al­nie kon­sump­cyjny styl życia i od cza­su do cza­su w ramach tego sty­lu życia kogoś zabi­je był prze­bo­jem i cieszył się (w sum­ie nadal się cieszy) olbrzymią pop­u­larnoś­cią. Ale co czyni mem niesły­chanie intere­su­ją­cy to fakt, że przed­staw­iony na nim bohater z siekierą (z memu korzys­tamy gdy wygłaszane przez kogoś poglądy budzą w nas chęć uży­cia prze­ciw niemu siekiery) pochodzi z kadru… którego nie ma w filmie. Po pros­tu – ten kadr wyko­rzys­tany w mate­ri­ałach pro­mo­cyjnych nigdy bezpośred­nio w filmie się nie pojaw­ia. To dopiero ciekawa rzecz kiedy film dosta­je drugą młodość dzię­ki mem­o­wi oparte­mu o kadr który znalazł się pewnie na podłodze mon­tażysty. Och Internet.

To dopiero potę­ga Inter­ne­tu — uczynić najsławniejszym kadrem z fil­mu coś czego w filmie nie ma

 

Con­spir­a­cy Keanu – o memach z Keanu Reevesem moż­na było­by napisać osob­ny wpis (przede wszys­tkim słynne Sad Keanu) ale zwierz nie ma zami­aru tu po poros­tu anal­i­zować memów tylko te oparte na fil­mach. Con­spir­a­cy Keanu to mem gdzie mamy kawałek kadru z fil­mu Bill and Ted’s Excel­lent Adven­ture. Z 1989.  Ale ponown­ie nie ciekawy jest sam kadr tylko skąd właś­ci­wie wziął się on w przestrzeni pub­licznej. A wziął się z wpisu na blogu Vul­ture pojaw­ił się artykuł Vulture’s Com­plete Field Guide to the Facial Expres­sions of Keanu Reeves” gdzie twór­cy blo­ga oce­niali różne wyrazy twarzy Keanu (co jest trudne biorąc pod uwagę że Keanu naprawdę ma tylko jeden środek aktors­ki) – I właśnie tam inter­nau­ci znaleźli kard z którego wzięli twarz Keanu I dopisu­ją do niego radosne spiskowe teorie dziejów I okolic. Co w sum­ie może nie jest złym pomysłem biorąc pod uwagę jak para­noicznym fil­ma­mi były pro­dukc­je o Bil­lu i Tedzie.

 

 

Zdaniem zwierza najwięk­szym zaskocze­niem w przy­pad­ku tego Mema jest fakt, że Keanu ma na nim jakikol­wiek wyraz twarzy

No dobra zwierz nal­iczył, że rozszyfrował dla was dziesięć memów. Zwierz musi powiedzieć że fas­cynu­jące jest dla niego to jak różny­mi droga­mi frag­men­ty filmów znalazły swo­je miejsce w świecie memów. Zwierz pisał że jego zdaniem da się stwierdz­ić że twór­cy memów musieli się chy­ba wychować w lat­ach 80–90 (raczej późnych 80) bo skąd było­by w nich tyle Star Tre­ka i to Next Gen­er­a­tion. Zdaniem zwierza twór­cy Inter­ne­tu właśnie pokaza­li nam swój dowód oso­bisty. Ale tak na serio to zwierz musi powiedzieć że kiedy patrzy na ten spis filmów – od seri­alu ani­mowanego, który choć kul­towy jest śred­nio znany w sze­ro­kich krę­gach, przez musi­cal dla dzieci po film którego ist­nie­nie jest chy­ba wspom­i­nane tylko ze wzglę­du na pozostałe po nim memy to musi stwierdz­ić, że Inter­net jest fas­cynu­ją­cy. A jeszcze bardziej fas­cynu­ją­cy jest fakt, ze rzad­ko zada­jmy sobie pytanie skąd właś­ci­wie bierze się wiz­ual­na strona memów – nawet jeśli stanow­ią one pewien nat­u­ral­ny ele­ment naszej codzi­en­nej kon­wer­sacji. Tym­cza­sem każdy mem skąd jest, jego ksz­tałt jest wynikiem jakich dzi­ałań, sko­jarzeń, wspom­nień kogoś kto pier­wszy wpadł na pomysł by wyko­rzys­tać ten a nie inny kadr. To fas­cynu­ją­ca nau­ka (zwierz jest przeko­nany, że wszędzie na świecie jacyś stu­den­ci wpada­ją na genial­ny pomysł pisa­nia o Inter­ne­towych memach) która sporo mówi nam o tym jak przetwarza­my wyt­wory naszej kul­tu­ry. A i jeszcze jed­no na koniec – zwierz prosi was bard­zo byś­cie nawet przez chwilę nie pomyśleli, że zwierz to wszys­tko co tu przed­staw­ił wie. Zwierz wie jedynie gdzie szukać infor­ma­cji. I jakie pyta­nia zadawać. Bo jak wiado­mo najlep­sze są te pyta­nia które doty­czą rzeczy zupełnie oczywistych.

Ps: Tak zwierz wie, że BBC One trol­lowało was wczo­raj późnym wiec­zorem ale zwierz na waszym miejs­cu by się cieszył bo trol­lowanie oznacza, ze niedłu­go czegoś się o nowym sezonie dowiemy.

Ps2: Zwierz nie widzi miejs­ca na notkę ale na reflek­sję. Jak to się stało, że Cal­i­for­ni­ca­tion z seri­alu który wszyscy musieli oglą­dać stał się seri­alem którego ostat­ni odcinek przeszedł nawet nieza­uważony? Tyle potenc­jału było w tej pro­dukcji a ostate­cznie wszys­tko poszło na nic. Jak­by twór­cy umieli opowiadać w kółko tylko jeną his­torię. I nie rozu­mie zwierz zakończenia, ponown­ie – takie his­to­rie mają tylko jed­no zakończe­nie – i nie powin­no się ono wiązać z zachoda­mi słońca.

11 komentarzy
0

Powiązane wpisy

judi bola judi bola resmi terpercaya Slot Online Indonesia bdslot
slot
slot online
slot gacor
Situs sbobet resmi terpercaya. Daftar situs slot online gacor resmi terbaik. Agen situs judi bola resmi terpercaya. Situs idn poker online resmi. Agen situs idn poker online resmi terpercaya. Situs idn poker terpercaya.

Kunjungi Situs bandar bola online terpercaya dan terbesar se-Indonesia.

liga228 agen bola terbesar dan terpercaya yang menyediakan transaksi via deposit pulsa tanpa potongan.

situs idn poker terbesar di Indonesia.

List website idn poker terbaik. Daftar Nama Situs Judi Bola Resmi QQCuan
situs domino99 Indonesia https://probola.club/ Menyajikan live skor liga inggris
agen bola terpercaya bandar bola terbesar Slot online game slot terbaik agen slot online situs BandarQQ Online Agen judi bola terpercaya poker online